De snoei begint. Ver en dichtbij zegge en schrijve Bestrijdingsplan voor bakterievuur flink vertraagd cftjS J) zuidelijke landbouw maatschappij O.G.B. op kultuurgrond Landinrichting Landbouwschap ernstig teleurgesteld: z.l.m VRIJDAG 17 DECEMBER 1982 68e JAARGANG NO. 36#1 land- en tuinbouwblad Onze fruittelers gaan weer beginnen met de eerste snoeiwerkzaamheden. Zij hebben daarvoor ongeveer 4 maanden de tijd. Een zeer omvangrijk karwei waarvoor een planning in veel gevallen wel noodzakelijk is. Zo is de oogst nauwelijks binnen of de voorbereidingen voor de volgende beginnen al weer. Het beste landbouwnieuws van misschien wel de laatste jaren is het bericht dat de dreiging van een handelsoorlog tussen Amerika en de E.E.G. is afgewend. Dat is het resultaat van besprekingen tussen de Europese Kommis sie (het dagelijks bestuur van de E.E.G.) en een zware Amerikaanse delegatie van maar liefst vijf van de be langrijkste ministers. Afgesproken is nu om de tussen Amerika en de E.E.G. gerezen problemen aan de onder handelingstafel op te lossen. In maart 1983 hoopt men konklusies te kunnen trekken Bij de komende onderhan delingen is het de vooropgezette bedoeling dat de wer kelijke problemen worden aangepakt om na te gaan in hoeverre daarvoor praktische oplossingen zijn te vinden. Na twee jaar van veel gekrakeel lijkt nu het gezonde verstand te hebben gewonnen. Welke oplossingen even tueel worden aangedragen is slechts geer globaal te zeg gen. De Amerikanen vinden vooral dat de E.E.G. zijn prijsbeleid moet aanpassen aan de gewijzigde omstan digheden van met name de steeds toenemende over schotten. De E.E.G. heeft daartoe zoals bekend reedfe in principe besloten zodat de Europese boeren dus inder daad met een terughoudend Brussels prijsbeleid reke ning moeten houden. De E.E.G. zou hieraan echter een bijkomende voorwaarde willen koppelen namelijk een onderlinge marktverdeling. De Amerikanen willen daar echter vooralsnog niet aan. Hoe dan ook: de grote winst is dat de heren weer praten en vast van plan zijn de proble men op te lossen. Ik ben zeer benieuwd. Er lijkt trouwens nog een lichtpuntje te dagen: Amerika en de E.E.G. lijken nu ook van plan om - gezamenlijk - Japan onder druk te zetten om ook bij deze grote derde een meer evenwichtig exportbeleid te bereiken. Het bovenstaande lijkt zeer ver van ons af te staan Wie dat echt denkt maakt echter de vergissing van zijn leven: de afspraken die gemaakt worden - of niet gemaakt wor den - tussen grote handelsblokken zijn ook van recht streekse invloed op het zijn - of niet zijn - van onze land- en tuinbouwbedrijven. Ik konstateer overigens inderdaad dat dit veel te weinig beseft wordt. Op vergaderingen wordt er op de internationale verhoudingen vrijwel nooit serieus ingegaan door onze toehoorders. Men raakt veel al pas echt geïnteresseerd als het gaat om onderwerpen die herkend worden als van rechtstreekse belang voor de dagelijkse bedrijfsvoering. Dit is bepaald geen verwijt, slechts een konstatering. De suggestie van de Raad voor de Gemeentefinanciën om ook kultuurgrond met onroerend-goed belasting (O.G.B.) te belasten heeft in landbouwkringen zeer veel protest gewekt. Niettemin gaat de nadere studie naar de mogelijkheden daartoe gewoon door. Het is daarom niet uitgesloten dat agrarische Nederland - en met name de akkerbouw - in de toekomst dubbel belast gaat worden: door het waterschap en door de gemeente. Als dit onzalig idee doorgang zou vinden kan iedereen al zo'n beetje voor zichzelf uitrekenen om welke bedragen per hektare het dan zou gaan: u kijkt gewoon op uw aanslag wat u nu betaalt per 3000 gulden en u past dit tarief toe op de waarde van de bij u in gebruik zijnde grond. Afhankelijk van de grondslag van de taxatie en de gemeente waar u woont praten we dan al gauw over een aanslag van tien tallen guldens per hectare. Tel uit je verlies. De landbouw lijkt op deze manier de melkkoe te worden voor de huidi ge decentralisatiepolitiek, dat wil zeggen het afstoten van taken van de centrale overheid naar provincie en ge meente, zonder dat daar meer middelen voor beschikbaar worden gesteld. Als gemeente moet je dan slim zijn om toch aan de benodigde centjes te komen. Hopelijk zijn wij niet zo dom daar aan mee te doen. Niet eerder dan 1 maart 1983 zullen een kant en klaar plan en procedure gereed zijn voor een doelmatige be strijding van het bakterievuur. dat dit jaar grote schade heeft veroorzaakt in de sektoren fruitteelt en - in mindere mate - boomkwekerij. Dat is gebleken tijdens het maan delijks overleg tussen minister Braks en staatssekretaris Ploeg (Landbouw en Visserij) en het dagelijks bestuur van het Landbouwschap, dat op woensdag 8 december in Den Haag is gevoerd. Het Landbouwschap heeft tijdens het onderhoud laten blijken grote moeite te hebben met de opgetreden ver traging, omdat de vorige minister van Landbouw eerder toezegde al dit najaar met voorstellen te komen voor een bestrijdingsplan. Met name betreurt het schap, dat bij deze opzet telers en kwekers bij hun bedrijfsvoering niet of nauwelijks op het nieuwe bestrijdingsplan kunnen in spelen. Staatssekretaris Ploeg liet nu reeds weten dat met een aantal koncentratiegebieden gewerkt moet worden om de ziekte zo effektief mogelijk te bestrijden. Van de kant van het Landbouwschap werd gesteld, dat de nu opgetreden vertraging in het plan de bereidheid van het bedrijfsleven om mee te betalen, niet zal bevorderen. Het besluit om te bezuinigen op landinrichting heeft in ruilverkavelingsgebieden een vrij negatieve stemming veroorzaakt. Men kan - zeker in gebieden die nog in de voorbereidingsfase verkeren - niet meer over de lange duur heenkijken. Verder vreest men dat de kosten/ba tenverhouding nog verder zal verslechteren. Geen zaken die de animo voor ruilverkaveling nu bepaald aanwakke ren. Niettemin ben ik van mening dat men het hoofd niet te snel moet laten hangenDe minister heeft toegezegd de bezuinigingen van na 1983 volgend jaar opnieuw ter diskussie te stellen. Mogelijk dat er via verschuivingen dan minder op landinrichting wordt bezuinigd. Verder lijkt het mij niet teveel gevraagd om tenminste het uit eindelijke verkavelingsplan (de stemming) af te wachten. Over de periode van voorbereiding is immers nog wel heen te zien en pas dan weet men precies wat de verka veling gaat brengen. Pas dan ook is het de juiste gele genheid om eventueel "nee te zeggen. Oggel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1