Paper-pot onderzoek door VanderHave Teelt zaaiprei op vollegrondsgroente- en akkerbouwbedrijven Techniek Economische aspecten Uitvoering proef Andere gewassen Nadere informatie Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel DJ. van der Have B.V. start in 1983 een praktijk proef met het uitplanten van o.a. suikerbieten in zogenaamde "pa per-pots". De proef met suiker bieten wordt in samenwerking met Suiker Unie in een drietal interessante gebieden in Neder land uitgevoerd. Hiervoor is spe ciale apparatuur aangeschaft. In Japan wordt dit systeem van uitplanten reeds op grote schaal toegepast. In Europa heeft men o.a. in België, Finland en Enge land al enkele jaren met deze nieuwe teelttechniek geëxperi menteerd. Het principe van paper-pots is dat 1.400 papieren potjes ajs een ketting aan elkaar zitten. De pot jes worden door middel van een schudmachine gevuld met pot grond. Vervolgens zorgt een zaaimachine ervoor dat in elk potje een bietenzaadje wordt ge bracht. Het kweken van de bieten gebeurt in kassen met een lengte van circa 25 meter. Na een perio de van 6 a 7 weken worden de paper-pots met een volautomati sche plantmachine uitgeplant. De capaciteit van de huidige machi ne is 3,5 hektare suikerbieten- planten per dag. Per hektare worden 70.000 paper-pots ge plant, waaruit uiteindelijk 60.000 bieten groeien. De voordelen van geplante bieten zijn een hogere suikeropbrengst van circa 2.000 kg/ha en een ge ringer verbruik van zaad, insecti ciden en herbiciden. De nadelen van geplante bieten zijn de extra kosten voor paper-pots, pot grond, kas, vul- en zaaimachine, trekker-uren en arbeid. Bereke ningen uit België, waar in 1982 reeds 70 ha op praktijkschaal zijn uitgeplant, tonen aan dat bij de huidige stand van zaken een batig saldo haalbaar is. Een ander voordeel van geplante bieten is de geringere gevoelig heid voor bietencystenaaltjes, nachtvorst en stuifschade. Er zal getracht worden om in 1983 in het zuidoostelijk zandge bied, de Hoeksche Waard en op de noordelijke zand- en dalgron den met geplante bieten, naast normaal gezaaide bieten, erva ring op te doen. Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel DJ. van der Have B.V. heeft de bedoeling naast de proef met suikerbieten ook expe rimenten uit te voeren met andere gewassen waar verlenging van de groeiperiode zinvol zou kunnen zijn. Een dokumentatiemapje met na dere informatie kunt u aanvragen bij: Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel DJ. van der Have B.V. Ing. L. Kampschreur. Post bus 1, 4420 AA KAPELLE (tel.: 01102-1441). Verschil in gezaaide en geplante bieten: foto genomen op 25 mei 1982 (zaai- en plantdatum 7 april). De teelt van zaaiprei stond centraal tijdens de vergadering van de Preicommissie NTS. 's Morgens werden o.l.v. commissie-adviseur en bedrijfsvoorlichter M. Mulders in West-Brabant een tweetal bedrijven bezocht, welke zaaiprei in hunjeeltplan hadden opgenomen. Door deze excursie kon de commissie zich een beeld vormen van deze groeiende teeltmethode, welke dit jaar tussen de 15-20 ha groot is. Voor de grotere vollegrondsgroentebedrijven en akkerbouwbedrijven die naar meer emplooi zoeken, biedt deze teeltmethode perspektieven. Tijdens de 's middags gehouden commissie-vergadering ging de heer Mulders uitvoerig in op de teelt van zaaiprei. Uitgegaan moet worden van een goed klaargemaakte grond waarop men met een pneumatische zaaimachine de prei zaait. De rijen- afstand bedraagt 75 cm. Op 65 cm. zaaien heeft een zaadverbruik van 9 ons per ha., dat is te weinig. Op 2,5 cm. zaaien wordt 14 ons zaad/ha ge bruikt. Op die manier moet men on geveer per ha 12-14 ons zaad van een goede kwaliteit uitzaaien. De plant- getallen variëren van 125.000 tot 250.000 per ha. Dikker zaaien zal slankere prei geven en veel effekt hebben op schachtlengte. In augustus, als de prei al behoorlijk groot is. wordt door middel van aan aarden grond tegen de schacht van de prei gebracht. Dat is dit seizoen twee keer gedaan. Bij ter plaatse zaaien van prei moet men er rekening mee houden dat men pas in april kan zaaien i.v.m. schietgevoeligheid. Het komt er dan op neer dat men zaaiprei alleen kan toepassen voor de late herfst- en winterteelt. Verder moet men er bij de teelt van zaaiprei rekening mee houden rassen te nemen met een lange schacht. De voordelen van zaaiprei zijn: - geen plantbed, plantopkweek, plantenrooien en planturen. - ongestoorde gewasgroei van het gezaaide produkt. Als nadelen zijn te noemen: - geen voorteelt mogelijk. meer kosten voor onkruidbestrij- ding. - zaai- en aanaardkosten. - problemen om een regelmatige standigheid te krijgen. - kortere schacht en wit gedeelte. Volgens een voorlopige saldobere kening bespaart men bij zaaiprei ruim 10 cent teeltkosten per kg. geoogste prei. Dit betekent echter nog geenszins winst, want de kwali teit zal vergelijkbaar moeten zijn met die van prei welke op de traditionele manier wordt geplant. De Preicom missie is erg geïnteresseerd in de ontwikkelingen van deze teeltmet hode en zal die dan ook nauwlettend volgen. Een "batterij"paperpots (foto Suiker Unie). De kweek van zgn. "paper-pots" onder plastic tunnels. D.m.v. draaiende rollen wordt de ketting met paper-pots aangevoerd en van elkaar los "getrokken Daarna valt de paper-pot in de geleiderbaan naar beneden, alwaar deze in de zojuist gemaakte geul valt. Het planten van de paperpots gevuld met bietjes (foto Suiker Unie).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 9