Maximum no-claimkorting O.V.M. wordt verhoogd tot 60%! verzekeringen Bijna over de drempel... Primeurs op Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1983 f. den hollanderlaan 10 tel: 01100-24000 Het bestuur van de O.V.M. heeft in haar vergadering enkele voor u, belangrijke beslissingen genomen, welke wij u zeer gaarne mededelen. In de eerste plaats zal de no-claimkorting voor auto's, ingaande 1 januari 1983, worden verhoogd met 2 treden nl. 55 en 60%. Ons maximum was 50% en voor diegenen, die op de maximale korting van 50% zitten en geen schade hebben gemaakt in het schadejaar 1982 zal op de prolongatienota 1983 de korting worden verhoogd tot 60%. Bovendien hebt u nog een premierestitutie over 1981 tegoed van 15% over de bruto premie en ook deze restitutie ziet u op de prolongatienota '83 in mindering gebracht. In bijgaand artikel is met enkele pre mievoorbeelden in beeld gebracht wat de uitwerking van deze maatregelen betekent. In een aantal gevallen, waarin de all-risks verzekering is omgezet in een W.A. blijft er nog nauwelijks iets te betalen. Wij zijn minstens zo verheugd als u zult zijn, dat de financiële uitkomsten van onze O.V.M. dit alles mogelijk maken. Als de overheid nu eens de kostenstijgin gen achterwege liet zou in ieder geval uw koopkracht toenemen. Helaas het zal wel anders uitpakken. Nieuwwaarde-clausule De tweede belangrijke beslissing heeft te maken met de schadeafwik keling van nieuwe auto's. Ingevoerd gaat worden de zgn. nieuwwaarde- clausule, waarover u in nevenstaand artikel kunt lezen wat deze clausule exact inhoudt. Deze nieuwwaarde-clausule wordt door praktisch alle automobielver zekeraars reeds toegepast. Naar ons toe werd het door de konkurrentie uitgelegd als minder gunstige voor waarde en dat wenst ons bestuur zich niet aan te laten meten. Inhoudelijk wijzigt er niet zo veel omdat een personenauto, jonger dan een half jaar, in de praktijk zelden op total- lossbasis wordt afgewikkeld. Dit zijn zo van die toeters of zo u wilt bellen, die de kliënt geweldig aanspreken. Zo maar een nieuwe wagen voor de deur krijgen zonder één cent bij te betalen als je het ongeluk hebt de eigen auto van nog geen half jaar oud voor meer dan -h te beschadigen. Tjonge, tjonge, dat is nog eens servi ce. Welnu wij geven deze service vanaf 1 januari a.s. dus ook. Gezinsongevallenverzekering Een derde beslissing is, dat met in gang van 1 januari 1983 een nieuwe branche aan ons pakket wordt toe gevoegd nl. de gezinsongevallenver zekering. De naam zegt het al, een dekking tegen ernstig ongevallenrisico (dood of blijvend letsel) voor het gezin. Voorwaarden en kosten kunt u vin den in nevenstaand artikel. Waarom tot het openen van deze nieuwe branche is besloten kan in een paar woorden worden verklaard. Er is vraag naar en daarom voegen wij deze dekking aan ons pakket toe. Het is alweer zo, dat het ongevallen risico erg aanspreekt. Dit merken wij ook bij de ongevalleninzittendenver- zekering voor dé personenauto's. Vrijwel iedere autobezitter sluit zo'n O.I.V. bij, enerzijds omdat de premie laag is en anderzijds omdat deze dekking toch het idee heeft in voor komende ernstige schadegevallen niet met lege handen t.o. een passa gier te staan of dat nu een huisgenoot of een derde betreft. Welnu de gezinsongevallenverzeke ring is een broertje of een zusje van de O.I.V. Ze bijten elkaar niet. Ze kunnen elkaar wel overlappen maar keren dan ook beiden uit als zich een ongeval met dodelijke afloop of blij vend letsel voordoet; althans in een situatie waarop beide polissen van kracht zijn. De O.I.V. slaat nl. op de inzittende in uw auto, zowel bestuurder als passa gier. De gezins-ongevallen gaat ver der wat het gezin betreft, maar kent alweer geen dekking voor derden. Gezien ook de lage premie voor deze gezinsongevallenverzekering ver wachten wij, dat deze ruime belang stelling zal gaan genieten en derhal ve in een behoefte voorziet. Geen premieverhogingen Ten vierde is besloten geen premie verhogingen voor 1983 door te voe ren wat betreft de motorvoertuigen, O.I.V., W.A. partikulier en W.A. be drijf en brandverzekering. Ook de le jaars dekking A.O.V. blijft ongewij zigd. Een uitzondering moeten wij maken voor de na le jaars A.O.V. Daarvoor moeten wij, op grond van herverze keringsafspraken, nog éénmaal met 10% verhoging komen. U weet ech ter, dat wij over 1981 een premiere- situtie van 15% verleend hebben en als het even kan zullen wij wat de na-le jaars A.O.V. betreft ook over 1982 deze verhoging kompenseren. de Lange Ziektekostenpremie wel omhoog Volgens onze laatste informaties zal de ziektekostenpremie in 1983 toch omhoog moeten. De tariefverhogin gen in de ziekenhuizen, kosten van specialistische onderzoeken zijn nog steeds niet tot staan gebracht. In tegendeel, een aantal ziekenhuizen kampt met grote tekorten. Zolang deze stijgingen geen absoluut halt zijn toegeroepen kan van de ziekte kostenverzekeraars niet verlangd worden geen premieaanpassingen door te voeren. Immers de ziektekostenverzekeraars moeten de kostende prijs vergoeden. Daar komt bij, dat de rente-baten volgend jaar lager zullen zijn. Velen uwer zijn voor ziektekosten vrijwillig verzekerd bij de Z.H.V. U zult er helaas rekening mee moeten houden, dat de Z.H.V. haar tarieven wel iets verhoogt Dank u wel Tenslotte nog dit. Voor ons als O. V. M. is dit de laatste publikatie in 1982. Vandaar, dat wij deze gelegen heid aangrijpen om u namens al onze medewerksters en medewerkers harte lijk dank te zeggen voor uw vertrou wen in de O. V.M., voor uw wijze van tegemoet treden; voor uw toon en de muziek. Wij zijn daar heel blij mee en het geeft ons allen het gevoel in een fijne familiekring te werken. Zo naar de komende feestdagen ogend zouden wij de filosofische uitspraak willen bezigen. "Laat geen gelegen heid voorbij gaan een vriendelijk woord te zeggen 't Is niet altijd even gemakkelijk maar het is wel te probe ren. Wij houden onze mensen ook al tijd voor, dat het om de toon en de muziek gaat, en wij zeggen daarbij. "Kunst is het om een verzekerde, zon der dat hij/zij zijn/haar zin gekregen heeft, met een tevreden gevoel de deur uit te laten gaan". En dit alles onder het motto "Idealisten houden het oog op de toekomst gericht; als zij een blik in het verleden sloegen waren zij geen idealist meer". Namens ons allen, bijzonder fijne feestdagen toegewenst. de L Hoewel het jaar nog niet om is en men nooit hei moet roepen voor men over de brug is, kunnen we toch de verleiding niet weerstaan het bijna achter ons liggende jaar te beschouwen en alvast een blik te werpen op 1983. Temeer daar het in 1982 de laatste keer is dat we ons op deze manier tot U richten en omdat december met zijn altijd weer aparte sfeer hiertoe uitnodigend werkt. Gunstig schade-verloop. Het eerste wat we als schade-mensen dan dienen te vermelden is dat het er naar uitziet dat 1982 qua schadever- loop bijzonder gunstig schijnt te worden. Dit geldt niet alleen voor onze maatschappij maar voor het gehele land. Het moet al gek gaan wil december, wat dat betreft nog roet in het eten gooien. Weliswaar zal, ten gevolge van de groei van onze maat schappij het werkelijk aantal scha degevallen hoger zijn dan in 1981, maar de frequentie, d.w.z. het per centage van de verzekerde voertui gen wat bij het schadegeval is be trokken, zal waarschijnlijk ca. 0,5% lager zijn dan vörig jaar. Overigens hopen we U in één van de volgende nummers van dit blad de definitieve cijfers te tonen. Veranderingen. Zoals veel dingen in onze maat schappij is ook de schade-ontwikke ling steeds aan veranderingen on derhevig. Zo werpt het nieuwe Bur gerlijk Wetboek zijn schaduwen steeds vooruit, zijn er nieuwe ont wikkelingen op expertise-gebied en is er een zich steeds aan de verande rende maatschappij aanpassende ju risprudentie. Dit alles vergt een voortdurend alert zijn, maar maakt ons vak ook uitermate boeiend. Na tuurlijk proberen we ook steeds me thoden te vinden om de schade-af wikkeling nog beter te laten verlo pen. Belangrijk is hierbij ook de snelheid waarmee één en ander wordt afgewikkeld en vooral de ter mijn die verloopt tussen het moment van de schade en het tijdstip waarop U het geld ontvangt. Was er in het verleden hierover al weinig reden tot klagen, door een andere wijze van rapportering door de experts is deze termijn de laatste tijd nog weer aan zienlijk bekort. In de meeste geval len is nu binnen 1 week nadat de schade is gevallen het geld naar U onderweg. Naar wij aannemen bent De Commissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen deelt mede dat de volgende rassen voor het eerst in de Beschrijvende Rassenlijst zullen worden opgenomen en beschreven in de aangegeven rubrieken: N. Citadel wintertarwe N. Masto wintergerst N. Hasso wintergerst T. Tapir wintergerst T. Gerbel wintergerst N. Minaret zomertarwe Hiervan werd reeds eerder mededeling gedaan. K: De Samenwerkende Graankweekbe- drijven Wiersum-Zelder, Groeningen. T. Heros zomertarwe K: Saatzucht Dr. Hans Hege, Hohebuch. Duitse Bondsre publiek. V: Cebeco-Handelsraad, Rotterdam N. Apex zomergerst K: Cebeco-Handels raad. Rotterdam N. Bellonoa zomergerst K: Cebeco-Han delsraad. Rotterdam T. Pluco haver K: Semundo B.V., Ulrum V: G. Geertsema-Groningen B.V.. Gro ningen N. Othello schokkererwt K: Cebeco- Handelsraad, Rotterdam N. Alfred veldboon voor zaadteelt en groenvoederwinning K: Cebeco-Han delsraad. Rotterdam T. Berber vezelvlas K: Friese Mij. van Landbouw, p/a Kweekbedrijf Ropta, Metslawier N. Parcour Engels raaigras voor grasland K: Fa. P.H. Petersen, Saatzucht, Lunds- gaard, Duitse Bondsrepubliek V: Cebeco-Handelsraad, Rotterdam T. Modus Engels raaigras voor grasland K: Zeider B.V., Ottersum V: Dries Zaden B.V., Hoogezand N. Multimo Italiaans raaigras K: Mom- mersteeg International B.V., Vlijmen N. Oberon Italiaans raaigras K. Zeider B.V. Ottersum V: Dries Zaden B.V., Hoogezand N. Caramba Westerwolds raaigras K: Mommersteeg International B.V.. Vlij men N. Elunaria Westerwolds raaigras K: Zeider B.V., Ottersum V: Dries Zaden B.V., Hoogezand N. Mobite Kropaar K: Mommersteeg International B.V., Vlijmen N. Elka Engels raaigras voor sportvelden en voor gazons K: Cebeco-Handelsraad. Rotterdam N. Julia veldbeemdgras voor grasvelden K: Fa. P.H. Petersen Saatzucht, Lunds- gaard, Duitse Bondsrepubliek V: Van Engelen Zaden B.V., Vlijmen N. Ampellia veldbeemdgras voor gras velden K: Cebeco-Handelsraad, Rotter dam N. Splenda snijmais K: Agrisearch Inc., Momense, Illinois, USA en North Sea Breeding Company, B.V., St. Annaparo- chie V: Dries Zaden B.V., Hoogezand N. Vivia snijmais K: Pioneer Hi-Bred In ternational Inc.. Des Moines, Iowa, USA V: Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have B.V., Kapelle (Zld). N. Protasil snijmais K: Zelder B.V., Ot tersum V: Dries Zaden B.V., Hoogezand N. Markant snijmais K: Südwestdeutsche Saatzucht, Rastatt, Duitse Bondsrepu bliek V: Zelder B.V.. Ottersum N. Monotoro voederbiet K: North Sea Breeding Company B.V., St. Annaparo- chie N. Ramon bladkool K: Zelder B.V., Ot tersum V: Dries Zaden B.V.. Hoogezand N. Kristall veldboon voor groenvoeder winning K: F. van Lochow-Petkus GmbH, Bergen, Duitse Bondsrepubliek V: Cebeco-Handelsraad, Rotterdam T. Herz Freija veldboon voor groenvoe derwinning K: M. Herz, Niederrieden, Duitse Bondsrepubliek V: Barenburg Holland B.V., Oosterhout (Gld.) T. Amazone aardappel K: G. Geertse ma-Groningen B.V.. Groningen V: Agrico, Emmeloord N. Santé aardappel K: J. Vegter, Veen- dam VAgrico, Emmeloord T. Senator aardappel K: R.H. Sloots, Annerveenschekanaal V: Cebeco, Hoogezand. N. Promesse aardappel K: Kweekbedrijf Prummel, Tweede Exloërmond VAgrico, Emmeloord T. Atrela aardappel K: Kweekinstituut Kama, Valthermond V: Avebe Direktie Grondstofzaken, Veendam N. Regina suikerbiet K: Hilleshög Aktie- bolag. Landskrona, Zweden V: B.V. Hollandsch-Zweedsche Zaad Mij, Amsterdam N. Salohill suikerbiet K: Hilleshög Ak- tiebolag, Landskrona, Zweden V: B.V. Holla.idsch-Zweedsche Zaad Mij. Amsterdam. 2. De gras- en klaverzaadmengsels. In het hoofdstuk Grasvelden is het mengsel SV 8 opgenomen en zijn de mengsels SV 6, FA 4 en FA 5 vervallen. In de mengsels GZ 1 en GZ 2 is het aan deel gewoon struisgras van 20% verlaagd tot 10%. De samenstelling van de overige mengsels is niet gewijzigd. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de 58e Beschrijvende Ras senlijst voor Landbouwgewassen. Deze verschijnt medio december bij Drukkerij en Uitgeverij B.V. Leiter-Nypels te Maastricht. De Commissie voor de Samenstelling van de Rassen lijst voor Landbouwgewassen Prof. dr. ir. J. Sneep, voorzitter Dr. ir. D.E. van der Zaag, lid Ir. H. Vos, secretaris H. Meeuwsen U net zo blij met deze ontwikkelin gen als wij. Nieuwwaarderegeling. Een bijzonder belangrijke wijziging is de per 1 januari a.s. in te voeren z.g. nieuwwaarderegeling voor per sonenauto's. Artikel 31 vap ons reg lement wordt dan aangevuld met o.a. het volgende: a. Ontstaat de schade binnen een periode van zes maanden na de datum van de afgifte van dit ken tekenbewijs, dan wordt de waarde van het motorrijtuig onmiddellijk voor het ontstaan van de schade vastgesteld op de dan geldende nieuwwaarde. b. Ontstaat de schade na het verstrij ken van deze periode van zes maanden, dan wordt deze waarde voor elke maand daarna vermin derd met 1 Vi% over de eerste 10.000,— hiervan en met 2% over het meerdere. c. Indien de reparatiekosten meer bedragen dan van de waarde van het motorrijtuig als hierboven vastgesteld, dan kan de deelnemer aanspraak maken op vergoeding op basis van totaal verlies. Deze bepalingen gelden tot 3 jaar na de afgifte van het kentekenbewijs. Bovendien is bepaald dat indien mocht blijken dat de werkelijke waarde van het motorrijtuig onmid dellijk voor de schade hoger is dan de waarde volgens deze regeling, bovenstaande regeling niet van toe passing is. Wellicht dat enkele voorbeelden één en ander voor U nog wat verduide lijken. In de eerste plaats is er dus sprake van totaal verlies als de auto niet meer gerepareerd kan worden of indien de reparatiekosten meer be dragen dan van de volgens de re geling geldende waarde. Als er dan sprake is van totaal verlies krijgt U gedurende het eerste half jaar de nieuwwaarde uitgekeerd. Geen af schrijving dus. Heeft LT een auto van bijv. ƒ25.000,— en deze is na 12 maanden total-loss dan wordt de be rekening als volgt: De eerste 6 maanden geen afschrijving. Vervol gens 6 maanden x Vi% 9% over 10.000,— 900,— -(- 6 maan den x 2% 12% over 15.000.— 1800,- Totaal 2700. - De uit kering wordt dus 25.000,- ƒ2.700.- 22.300,-. Bij dit alles is dan voor U nog de beveiliging ingebouwd dat, mocht blijken dat de dagwaarde hoger is, U de dagwaarde krijgt uitgekeerd. Al met al een bijzonder gunstige rege ling, die er zelfs toe zal leiden dat in een aantal gevallen de cliënt finan cieel beter wordt van een schadege val. Dit mag natuurlijk niet uitnodi gend werken om de auto total-loss te rijden. Ook in 1983 zullen we er met z'n allen aan moeten werken de schade zo laag mogelijk te houden. H. Meeuwsen. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 7