KNLC kommentaar Doorbraak over geld en goed «to Hoe gaan we de zaken regelen met de bedrijfsopvolger? (IX) Geen ziekengeld via de werkgever bij losse werknemers Extra rentesteun voor jonge agrariërs die bedrijf moderniseren Regeerakkoord; op begroting 1983 landbouw nog 19 miljoen meer bezuinigen! Vreemd vermogen Indien de ouders de bedrijfsopvolger volledige zekerheid willen geven dan is verkoop bij leven van het bedrijf aan hem-haar de beste weg. Er wordt overeenstemming bereikt over de prijs van het te verkopen goed. Er wordt geregeld hoe de be taling zal plaatsvinden. Er wordt gezorgd dat de financiering rond zit. Er wordt bekeken of aan de rente en aflossingsverplichtingen kan worden voldaan. Indien er geld geleend wordt van de ouders, en dit zal vaak voorkomen, wordt geregeld hoe de aflossing moet gebeuren als één of beide ouders overlijden. Voor de onroerende zaken gaat men dan naar de notaris, die een notariële tran sportakte maakt, deze wordt overge schreven in de openbare registers. Voor de roerende zaken (vee, werk tuigen) is beslist geen notaris nodig. Belangrijk! 1. Indien het gehele bedrijf wordt overgedragen aan de zoon/ schoonzoon is geen overdrachts belasting verschuldigd, behalve voor het woonhuis. 2. Het verdient aanbeveling indien de ouders meer dan de te ver wachten erfportie aan de bedrijf sopvolger lenen, dit te doen via een hypotheekakte. 3. Men dient er op toe te zien dat slechts een gedeelte van het on roerend goed onder de hypotheek komt te rusten, dus niet meer dan de waarde van het onroerend goed. 4. Bekijk of u de zogenaamde "meerwaardeclausule" in het kontrakt wenst. 5. In de praktijk blijkt het van zeer groot belang te zijn dat de waarde van de boerderij c.q. grond vast gesteld wordt door één of meer onpartijdige taxateurs in een goed onderbouwd taxatierapport, waarbij rekening dient te worden gehouden met de op de grond drukkende ruilverkavelingsrente. 6. Bij verkoop van het totale bedrijf eist de fiskus zijn deel. Vader zal dus af moeten rekenen. Vooraf laten bepalen hoe groot dit bedrag ongeveer zal zijn is noodzakelijk. Koopoptie Men kan liefst via een notariële akte de bedrijfsopvolger een koopoptie geven. Dit is een recht tot koop, dus geen plicht. De ouders verplichten zich hierbij het bedrijf te zijner tijd aan diegene die de optie heeft te verkopen. Let er daarom op dat de optie ook geldt voor de erfgenamen. Laat bepalen hoe de prijs vastgesteld moet worden en door wie. Laat een boeteclausule opnemen indien men de levering niet wil nakomen. Verkoop onder opschortende voorwaarden Er staat dan in de koopovereenkomst wanneer de levering moet plaatsvin den bijvoorbeeld na het overlijden van de ouders. Let wel. Bij verkoop onder opschortende voorwaarde is men tot koop verplicht. Recht van terugkoop Verkoop geeft aan de opvolger de meeste zekerheid en komt dan ook in de praktijk nog al eens voor. De si tuatie of dat kan is echter van bedrijf tot bedrijf, van gezin tot gezin ver schillend. Eerst advies vragen kost niets J. Markusse -STORENDE FOUT In de s.e.v. rubriek "Hoe gaan we de zaken regelen met de bedrijfsopvol ger" VIII is een storende fout geslo pen door het wegvallen van het woordje niet die we moeten korrige- ren. Het gaat over het veel omstreden pachtersvoordeel. Wanneer is er sprake van het eerste pachtersvoordeel: Indien vader c.q. schoonvader de grond verkregen heeft door aankoop uit een pachtkontrakt, toen hij pach ter was. Dan kan hij te maken krijgen met het eerste pachtersvoordeel; dus belastingheffing! Wanneer is er sprake van het tweede pachtersvoordeel: Indien de grond altijd al in eigendom is geweest bij vader c.q. schoonvader en hij verpacht deze aan zijn zoon of schoonzoon op zakelijke basis dan zal er geen belastingheffing plaats vinden! J.M. Het bewuste stukje uit het artikel plaatsen we voor alle duidelijkheid nogmaals maar nu gekorrigeerd: Fiscus Op de achtergrond kijkt de fiscus toe hoe u het doet. De grond wordt overgebracht bij verpachting van het bedrijfsvermogen van vader naar het privé-vermogen. Indien de grond verkregen is door aankoop uit een pachtkontrakt door vader toen hij pachter was, kan hij te maken krijgen met het le pachtersvoordeel, dus be lastingheffing. Indien de grond in eigendom bij vader niet verkregen is door hem uit een pachtkontrakt, zal er geen belastingheffing inzake het pachtersvoordeel plaats vinden (2e pachtersvoordeel). Met het akkoord tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid lijkt een belangrijke door braak in de sociaal-ekonomische ver houdingen in ons land bereikt. Ge voegd bij een op struktureel herstel van onze ekonomie gericht beleid van het kabinet Lubbers-Van Aardenne ligt er nu een reeële kans om na jaren van besluiteloosheid tot een daad krachtig beleid te komen. Een beleid waarin de veel te ver doorgeschoten rol van de centrale overheid wordt terug gedrongen en waarbij vooral gestreefd wordt naar herstel van werkgelegen heid via een strukturele werkverbete- ring van de rendementspositie van het bedrijfsleven. Daarbij dient nu reeds de realiteit on derkend te worden, dat een en ander tijd zal vergen en dat vormen van ar beidstijdverkorting onmisbaar zullen zijn om in de toekomst de meeste mensen weer een baan te verzorgen. Immers het automatiseringsproces is nog maar nauwelijks op gang geko men en wij kunnen en mogen dat bin nen onze open Nederlandse ekonomie zeker niet stoppen. Het zal er op aan komen dat nu gedu rende de komende tijd in de goede richting wordt voortgegaan. Dat zal niet gemakkelijk zijn, omdat vooral bezuinigd zal moeten worden op een reeks van niet-produktieve uitgaven, wat voor veel mensen pijn zal doen. En omdat de rol van de centrale overheid zal moeten worden teruggedrongen. Dit laatste is het kernpunt binnen het nieuwe beleid. Vooral de Haagse po litici zullen daaraan nogal even moe ten wennen. Dat bleek afgelopen we ken al toen men nog vrolijk verder ging met een diskussie alsof men cen traal het hele inkomensbeleid kan blijven regelen. En alsof men allerlei koppelingsmechanismen nog onge straft in stand kan houden. Vanuit de agrarische sektor hebben we de door braak binnen de Stichting van de A r- beid sterk gestimuleerd; overtuigd als we waren van de nutteloosheid van het zich blijven verschuilen in de eigen loopgraven door de sociale partners. Wel beseffen we dat vormen van ar beidstijdverkorting juist in onze agra rische sektor moeilijk in de praktijk te verwezenlijken zullen zijn. Dat brengt onze relatief kleinschalige produk- tiestruktuur nu eenmaal met zich mee. Wij zullen het dan ook vooral in meer kollektieve regelingen moeten zoeken, zoals de uitbouw van bedrijfsverzor- gingsdiensten, samen werk ings vor men, loonwerk en dergelijke. Ook voor de agrarische sektor is het van groot belang dat vooral jonge mensen zo snel mogelijk aan de slag komen. Ik vind dat de beperkte over heidsmiddelen hier vooral voor ge bruikt zullen moeten worden. Daartoe reken ik ook het verruimen van de mogelijkheden voor agrarische jonge ren om via bedrijfsovername zelfstan dig boer of tuinder te worden. Kernpunt zal de ontwikkeling zijn van een stap voor stap terugdraaien van de regelzucht der centrale overheid. Dit kan overigens niet alleen belangrijke bezuinigingen opleveren, maar ook weer leiden tot een maatschappij waarin men zich in alle geledingen weer meer de eigen verantwoordelijk heid bewust wordt. Zo lijkt dus de wal het schip nog net op tijd te keren en kan met enige voorzichtig optimisme naar de toekomst gekeken worden. Luteijn Het is de gewoonte van een aantal werkgevers om tijdens ziekte ook van hun LOSSE werknemers het loon door te betalen; door het A.S.F. wordt het ziekengeld aan de werkgever overgemaakt. Ingevolge de bepalingen van de Ziektewet dient het A.S.F. echter, indien de C.A.O. ten aanzien van de losse werknemer een vakantiebon voorschrijft, deze vakantiebon naast het ziekengeld te verstrekken. RIJKDOM AAN GAS WERD SCHULDENLAST Halverwege het jaar 1982 is de produktie van aardgas in Nederland de één biljoen kubieke meter gepasseerd. Dit is zo een enorme hoeveelheid dat men zich daar moeilijk een voorstelling van kan maken. Dat het hier gaat om een getal van een één met twaalf nullen zegt weinig, maar een berekening, dat de vijf miljoen gezinnen die Nederland ongeveer telt ruim vijf en zestig jaren nodig zouden hebben om het biljoen kubieke meter te kunnen consumeren, zegt ons al iets meer. De kombinatie ziekengeld aan de werkgever en vakantiebon aan de werknemer is evenwel ingevolge de belastingwetgeving niet meer moge lijk, omdat 60% van de waarde van de aan de werknemer te verstrekken vakantiebon belastbaar is voor loon belasting en premie A.O.W. Het A.S.F. dient bij verstrekking van va kantiebonnen de loonbelasting en A.O.W. in te houden en af te dragen. Dit is alleen mogelijk, 'indien deze inhouding gelijktijdig bij de betaling van ziekengeld plaatsvindt. Om deze redenen is door het bestuur Jonge agrariërs, die nog geen 35 jaar zijn, kunnen sinds kort in aanmerking komen voor extra rentesubsidie. Het Ontwikkelings- en Saneringsfonds heeft daarvoor eind oktober nieuwe mogelijkheden geschapen. De extra rentesubsidie geldt alleen wanneer aan de voorwaarden van de rentesubsidier'egeling wordt vol daan. Een ervan betreft het uitvoe ren van een ontwikkelingsplan. De bedoeling van het ontwikkelingsplan is om op het bedrijf een arbeidsin komen per arbeidskracht, te berei ken. dat tenminste gelijk is aan het zogenaamde vergelijkbaar of paritair inkomen. Sinds 1 .april 1982 bedraagt dit 36.100,— per jaar. Er is een moge lijkheid hierop 5% in mindering te brengen, zodat het uiteindelijke mo dern iseringsdoel minimaal van de Agrarische Sociale Fondsen het besluit genomen vanaf 1 januari 1983 in de gevallen, waarin ten aan zien van een losse werknemer de C.A.O. een vakantiebon voorschrijft, het ziekengeld rechtstreeks aan de werknemer over te maken. Het be stuur hoopt via deze publikatie te bereiken dat in deze gevallen moei lijkheden tussen werkgever en werk nemer worden voorkomen. Ten aanzien van een eventuele loon doorbetaling van een vaste werkne mer is er niets gewijzigd. 34.300,— bedraagt. Bij arbeids krachten is uiteraard het aantal uren van belang. Eén volwaardige ar beidskracht komt overeen met 2210 uren werk per jaar. Rentesubsidie De rentesubsidie is gekoppeld aan de investeringen. De normale rentesub sidie bedraagt thans 5% over de eer ste 85.000,— en 2% over de vol gende 115.000,— Dus over maxi maal 200.000,— kan rentesubsidie worden verkregen. Jonge agrariërs, die voldoen aan de voorwaarden van de regeling, kunnen daarboven in aanmerking komen voor een extra rentesteun van 2%, gedurende maxi maal zes jaar. De extra rentesteun in die jaren kan niet meer bedragen dan 10% van de lening waarover de nor male rentesubsidie wordt verstrekt, dus maximaal 20.000,— Verder Deze gigantische hoeveelheid aard gas heeft de staat het lieve sommetje van honderd miljard gulden opgele verd, waarvan het grootste deel is opgesoupeerd in de sociale sector en heeft een verzorgingsstaat tot stand doen komen die in de wereld zijn weerga niet kent. Dr. J. de Pous, voorzitter van de geldt als voorwaarde dat de jonge agrariër zich minder dan vijf jaar geleden voor eigen rekening en risico op het bedrijf gevestigd heeft. Ook jonge agrariërs die in de toekomst na de bedrijfsovername het bedrijf ont wikkelen, komen in aanmerking. Voor maatschappen wordt thans een nadere regeling uitgewerkt, die nog door Brussel moet worden goedge keurd. Aanvraagprocedure De aanvraag voor rentesubsidie moet worden ingediend bij de dis trictsbureauhouder in het woonge bied van de aanvrager. Wanneer een jonge agrariër denkt voor deze extra subsidie in aanmerking te komen, doet hij er goed aan contact op te nemen met een bedrijfsvoorlichter van het consulentschap of met een sociaaleconomische voorlichter(ster) van een provinciale of gewestelijke landbouworganisatie. Mijnraad, zei in de herdenkingsrede ter gelegenheid van de biljoenste kubieke meter aardgas o.a.: "Wan neer men zulk een lot uit de loterij trekt, zulk een schat in de schoot krijgt geworpen, zal iedere verstan dige huisvader prompt zijn schulden afbetalen en een voorraad appelen voor dorstige tijden aanleggen. He iaas was de overheid blijkbaar zo bedwelmd door deze rijkdom van 100 miljard gulden, dat men de schulden niet ging aflossen maar in tegendeel lustig en vrolijk de schul den met 100 miljardgulden van 20 naar 120 miljard ging opvoeren. Daarmee de huidige en toekomstige belastingbetaler met een bijna on metelijke rentelast opzadelend". Heel veel aardgas zit er nog in onze bodem en dat zal de overheid nog honderden miljarden guldens aan ba ten opleveren. Het is te hopen dat deze baten, in- plaats van opgesoupeerd, besteed gaan worden voor het bouwen van fa brieken, verdere ontwikkeling van de technologie etc.. Modernisering van de industrie en versterking van het produktieapparaat zullen het be drijfsleven weer gezond maken, wat gepaard zal gaan met het scheppen van voldoende werkgelegenheid. A. Michaël De minister van financiën heeft bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor wat betreft de be groting 1983 van het departement van landbouw en visserij nota's van wijziging over de uitgaven en de middelen ingediend. Het be treft hier enerzijds invoeging van de ramingen betrekking hebben de op het onderdeel Natuurbe houd en Openluchtrecreatie (af komstig van het toengeheten mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk). Anderszijds zijn de wijzigingen aangebracht die uit het regeerak koord resulteren in een bezuini ging met een totaal van 19 mil joen, t.w. - voor aankoop van gronden voor natuurbehoud in het kader van de Relatienota 6 min. - voor uitvoering landinrich- tingswerken 7 min. - voor aankopen voor land bouwgronden door de Stich ting Beheer Landbouwgron den 6 min. De heer M.J. Vervoort heeft op 16 november over de toename van het vreemd vermogen op de landbouw bedrijven niet gesproken op uitnodi ging van de Landbouwvoorlich- tingsdienst maar op verzoek van de werkgroep Ekonomie van de Ver. van Bedrijfsvoorlichters W.Z.-Beve land.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 3