VOO It IE VltOIIW Momentopnamen van een dag bondsgebeuren Haal hulsttakken nu naar binnen! Wind-Ombudsman moet ambtelijke molens sneller laten malen Bakken voor de feestdagen Agrarische studiereis Kenya Vrouwen en micro electronica en de dingen die voorbijgaan Kursus "Gezinsbestedingen" in Walcheren Bierbeslag Sneeuwballen Wafels speciaal Landbouw rondom de evenaar onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegen.. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. 1000 vrouwen met 1000 gezichten verwelkomden mevrouw L.C. de Groot-Keyser op de laatste dag van haar funktie als landelijk presidente van de Ned. bond van plattelandsvrouwen. Zij waren bijeen gekomen in de kongreszaal van het jaarbeursgebouw in Utrecht. De overige 82.000 leden van Nederlands grootste vrouwenorganisatie moesten thuisblijven. Helaas, voor hen was geen enkele lege stoel meer te bekennen in die grote zaal. Een gegons van jewelste klonk op uit al die duizend monden tijdens de ontvangst in de hal. Intense stilte echter toen de presidente de vergadering opende. "Nu ons land zich bevindt in een fi nancieel moeilijke periode zal de bond een steun moeten zijn voor alle leden, als ontmoetingsplaats en als een plaats om te komen tot een eigen meningsvorming. Ook een plaats voor ontspanning, ontplooiing en een plaats om weerbaarheid te krij gen!" Vervolgens gaf mevr. de Groot een overzicht van diverse zaken, waaronder: richtlijnen voor stand puntbepaling met een proefperiode van drie jaar. In de schijf van drie: rekreatie, edukatie en vorming krijgt vooral de laatste prioriteit. Er is een nieuw werkboek: "Werken in de af deling" in de maak. Ook komt er een nieuw "Hoeblad" uit. Een springle vende bond, die duidelijk met beide emanciperende benen op de grond blijft staan. De sekretaresse mevr. Swierstra-Sik- ma gaf een uiteenzetting van de vele aktiviteiten die het afgelopen jaar hadden plaatsgevonden van zowel het hoofdbestuur als de landelijke kommissies. De enige zichtbare band gevormd door het ledenblad "de Plattelands vrouw" werd onder de loep genomen door de redaktrice mevr. G. Amou reus-Mulder. Zij vertelde o.a. over de nieuwe mogelijkheid van een inleg vel in het blad voor de diverse pro vincies. Zeeland heeft daar als eerste een dankbaar gebruik van gemaakt. Daarmee beoogt men het blad dich ter bij de leden te brengen en beter te lezen. Mevr. A. Govers-Komen liet, ook al voor de laatste keer een lichtje bran den boven de penningen. Een be langrijke aangelegenheid, want daarmee moet de bond haar aktivi teiten toch verwezenlijken. Op een humorvolle manier vertelde mevr. A.J. van Gervellen, de lande lijke konsulente samenlevingsop bouw over haar aandeel in het plat telandsvrouwenwerk. O.a. haar we derwaardigheden met de ambtelijke molen om subsidie aanvragen voor de verschillende kaderingen. Hoe de bondstaal te moeten veranderen in de taal van ambtenaren om hen be kend te maken met de vrouwenbond die al 50 jaar werkzaam is op het gebied van vormings- en ontwikke lingswerk. Voor al die mensen, die geen Neder lands paspoort hebben, zet zich mevr. A. de Wolf-Goedhart in. Sa men met de werkgroep "Buiten landse Vrouwen". Zij bood de jong ste afdeling Dalenpeel het produkt "Buitenlandse vrouw, wat weet ik van jou?" aan. Een met zorg gevulde map met achtergrond informatie en suggesties voor bijeenkomsten in de afdelingen. Een uiterst boeiend relaas door mevr. ir. M.P. van Ouwerkerk-Dij- kers. In micro electronica zijn chips verwerkt, een flintertje kwarts: een technische en maatschappelijke re volutie. Voor ons zijn van groot be lang de drie eigenschappen van deze uitvinding nl. "de chips" is goed koop, klein en er kunnen veel funk- ties op worden samengebracht. De chip kan op zichzelf niets. Wel kun nen wij er veel mee doen. Chips wor den verwerkt in computers, die toch altijd nog door menselijke program meurs worden bediend. Het is echter geen schikgodin "die onze toekomst bepaalt". Mevrouw Ouwerkerk nam ons mee in haar terugblik op het in dustrieel tijdperk en een vooruitblik van de chip naar een nieuwe periode nl. het informatietijdperk. In de huishouding en het onderwijs kun nen heel grote veranderingen optre den. Aan de hand van twee toekom stige dagmodellen gaf zij voorbeel den hoe de technologie gebruikt kan worden op een positieve en ook op een negatieve wijze! "De opkomst van micro electronica, van de infor matietechnologie brengt veranderin gen in de samenleving met zich mee. Wij vrouwen moeten beseffen, dat wij daar medeverantwoordelijk voor zijn. Het is van groot belang, dat vrouwen aktief meedenken in deze veranderingen". Vele gezichten van gaande en ko mende vrouwen op landelijk be stuursniveau gingen daarna voorbij. Allen omkleed met "bloemrijke woorden". Vier hoofdbestuursleden, waaronder mevr. de Groot, de lan delijke presidente, ruimden hun plaats achter de tafel in. Zeer zeker komen wij deze bekwame vrouwen straks nog dikwijls op andere plaat sen in de bond tegen. Hierna vertelde mevr. Terpstra-Wiersma over de Europese konferentie van de ACWW, die van 17-21 sept, in Oegstgeest is gehouden. Verder kon digde zij aan, dat na het Brazilië projekt een waterprojekt ter hand zal worden genomen. Water is een es- Wie besdragende hulst in de tuin heeft, wil met Kerstmis uiteraard graag eigen hulstbessen in huis heb ben. Houdt er echter rekening mee, dat tegen de tijd dat U de bessen wilt knippen, de vogels er uitgerekend ook op aanvallen. De bessen hebben dan juist de goede rijpheid gekregen en dat betekent een delikatesse voor de vogels. Breng daarom voortijdig de takken die U zelf wilt gebruiken in veilig heid. Knip nu wat takken en zet die binnen op een koele plaats in een vaas met water waarin wat heester- chrysal is opgelost. Of steek de tak ken buiten in de grond en doe er b.v. een plastik tas overheen. De tas ver ankeren tegen wegwaaien. Neem liefst een ondoorzichtige tas, zodat de vogels niet zien wat er onder zit. Deze kursus wordt door de agrari sche kommissie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Zeeland georganiseerd met als grote vraag: "Zijn gezin en bedrijf eikaars kon- kurrenten?" Op het agrarische bedrijf wordt, zoals U dat als boerinnen zelf het beste zult weten, het inkomen wat het bedrijf oplevert niet alleen ge bruikt voor de gezinsuitgaven. In tegendeel, wil een bedrijf toekomst hebben dan zal van het bedrijfsin- komen moeten worden gereserveerd en geïnvesteerd. Tenslotte is stilstand achteruitgang. De investeringen en gezinsuitgaven stijgen ieder jaar met forse bedragen. zodat het reserveren in het bedrijf steeds moeilijker wordt. In de kursus gezinsbestedingen wil len we proberen door middel van diskussie te komen tot een beter in zicht in de privé-bestedingen. Verder zullen verschillende regelingen met kinderen aan de orde komen zoals zakgeld, kleedgeld, studietoelagen en beloning meewerkende kinderen. De kursus wordt gehouden in Kou- dekerke. Hotel Walcheren op don derdag 13,20 en 27 januari en 3 en 10 februari 1983. Aanvang: 's morgens van 9.00 uur tot 11.30 uur. Opgave voor 15 december bij: kontaktvrou- wen H. Mesu tel. 01182 - 1321 en C. de Visser tel. 01189 - 1465. Agrarisch Kommissielid C. Kloet tel. 01182 - 1454. Kosten zijn 15,00. sentieel onderdeel van ons bestaan en voor heel veel ontwikkelingslan den kunnen verbeteringen op een betrekkelijk eenvoudige manier tot stand worden gebracht. De voorbe reidingen zullen in 1983 worden ge daan. De uitvoering van het projekt binnen de bond volgt dan in 1984. De Thoolse bond van plattelands vrouwen is een cabaret groep rijk genaamd "Capritholen". Zij brengen al voor het elfde jaar een nieuw pro gramma. Dit keer getiteld "Over spanning". "De tien vrouwen zijn niet geprogrammeerd, weten niets van chips of terminals", aldus hun aankondiging op het programma. Toch zijn zij in staat hun eigen spanningen te verdrijven door caba ret te bedrijven. En hoe!!! We hebben enorm genoten van hun sprankelijke uitbeelding van vrou wen in diverse omstandigheden. En hoe zij met een knipoog kijken naar allerlei toestanden die rondom ons heen gebeuren of gebeurden. Het welverdiende applaus klinkt nog na in mijn oren. Dan sluit mevr. de Groot haar laatste algemene vergadering en wenst allen een goede thuisreis. Op het perron in Den Bosch hoorde ik een medebondslid tegen haar reisgenote opmerken: "Wat heb ik een heerlijke dag gehad"! En dat was voor mij persoonlijk: "The end of a perfect day". Riet Spoor De invoering van windenergie in Nederland wordt onnodig opgehouden door de plaatselijke overheden. Technisch kunnen in Nederland uit stekende windmolens worden gebouwd, er zijn voldoende klanten zodat ook aan de financiële kant weinig twijfels zijn. Het grote obstakel wordt gevormd door plaatselijke overheden, die moeite hebben met het inpassen van windmolens in bestemmingsplannen. Dat inpassen is extra werk, waarmee nog maar weinig ervaring bestaat. Op het ogenblik liggen enkele tien tallen aanvragen op een bouwver gunning te wachten; wachttijden van langer dan een jaar vormen hier eer der regel dan uitzondering. Dat zijn de voorlopige konklusies uit een on derzoek van de Vereniging van Windmolengebruikers (VWG). Om deze problemen in de toekomst beter het hoofd te kunnen bieden, om procedures te verkorten door te bemiddelen en informatie te ver strekken, gaan de Stichting Energie Anders en de Vereniging van Wind molengebruikers binnenkort over tot de installatie van de Wind-Ombuds man. Die installatie is onderdeel van de "WINDWEEK" van 21 tot en met 26 december in Hoek van Holland. Het voorlichtingscentrum van Energie Anders zal dan omgebouwd worden tot een "wind-energie centrum" waarin bedrijven, doe-het-zelvers en overheden zullen laten zien wat zij aan windenergie doen. Dat betekent dat vele molens te bewonderen val len. Behalve deze beurs is er ook nog een speciaal programma waartoe naast de installatie van de ombudsman behoort: de uitreiking van de Snelle Ambtelijke Molenprijs voor de ge meente met het snelste wind-beleid, diskussies over wind-energie en werkgelegenheid, windenergie in het onderwijs, windenergie in de land en tuinbouw. Vrijdag en het kerstweekend staan in het teken van de zelfgebouwde mo lens waarvan er in Nederland al honderden staan. De toegang is gra tis deze week. Energie Anders be vindt zich enkele honderden meters van het NS-station Hoek van Hol land. Voor de komende feestdagen ten overvloede nogmaals wat bakrecep- ten, bedoeld als geheugensteuntje. 500 gram bloem, 1 dl. olie, 8 10 gram zout,. Vermeng dit met zoveel bier tot een dik vloeibaar beslag is verkregen. Dit beslag wordt veel gebruikt voor di verse beignets zoals uiteraard met appels, peren, ananas enz. enz. Probeer het ook eens met banaan: Ontdoe de banaan van de schil en snij deze in de lengte. Maak wat bit terkoekjes goed fijn en wentel hier voorzichtig de halve bananen door. Besprenkel ze nu met wat rum en bestrooi ze met wat kaneel en vanil lesuiker. Haal ze door het beslag en bak ze in de hete frituur goudgeel Laat ze goed uitlekken op een stuk papier (keekenrol) of op een vergiet. Serveer ze met wat poedersuiker. 120 gram, 120 gram bloem, 2 dl. melk, 5 eieren, wat rozijnen en wat ragfijn gesneden gember en sukade. Breng de melk met de boter aan de kook. roer er snel de bloem door en laat dit onder voortdurend roeren goed gaar worden. Neem nu de pan van het vuur en roer er vlug een voor een de eieren door (niet meer op het vuur plaatsen;). Als laatste spatelt u er de rozijnen en de fijngesneden gember en sukade door. Doe nu met een eetlepel kleine hoeveelheden van het beslag in de hete frituur en bak de sneeuwballen snel aan beide zijden goudgeel. Laat ze goed uit lekken en afkoelen, knip ze aan de zijkant open en vul ze met slagroom, al dan niet met puree van aardbeien, abrikozen of banaan. Serveer ook de sneeuwballen weer rijkelijk be strooid met poedersuiker. Ook kunt u de sneeuwballen warm serveren en dan met een saus van abrikozen of een sabayon (wijn- schuimsaus). 6 eieren, 200 gram bloem, 2 Zi dl. melk, 80 gram boter en wat zout. Roer de boter, de eierdooiers en het zout tot een gladde massa. Doe er de bloem en de melk bij en roer dit tot een goed glad beslag. Klop de eiwit ten tot een stevig schuim en spatel dit voorzichtig door het beslag. Ver warm het wafelijzer goed en vet het goed in. Schep er een lepel beslag in en laat het ongeveer 1 a 2 minuten bakken. Serveer deze wafels met een mengsel van cacao, suiker en slag room. Tip: vet uw ijzer eens in met een stuk vers vet spek of zwoerd. M.A. van der Vliet. De Agrarische studiereis naar Kenya is buitengewoon interessant, om dat naast de tochten door en verblijf in de "wildparken", ook agrarische bedrijven en projecten in verscheidene bedrijfssectoren bezichtigd wor den. Deskundige leiding tijdens de rondreis en ontmoetingen met Ke- nyaanse boeren. De excursie wordt gehouden van 18 janauri t.m. 3 februari 1983. Nog enkele plaatsen (voor echtparen of alleengaande) zijn beschikbaar. Hebt u belangstelling en wilt u nadere informatie, belt u dan naar het secretariaat van Agrarische Studiereizen, mevrouw L. Deumer, Land- bouwhuis, Arnhem: 085-512087 (eventueel 085-427784) of de heer W. Sinke landbouwhuis. Goes, tel. 01100-21010. Voor een bezoek aan Kenya zijn geen inentingen verplicht. Hebt u nog niet deelgenomen aan een agrarische studiereis en wilt u wél begin volgend jaar de brochure Agrarische studiereizen 1983 ont vangen, dan kunt u uw naam en adres opgeven aan het secretariaat: 085- 512087. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 19