Aanvoer appelen in oktober "Hef is winter" aldus onze minister-president Naar grotere vollegrondstuinbouwbedrijven? Het afzetsysteem bij Z.H.Z. Levensbelang Einde pré-interventie. Michielsens voorzitter Veiling "K.E.O." Ook het SCHOUWENSE landschap gaat er winters uitzien. De late tuin- bouwgewassen zijn grotendeels ge rooid. Alleen de wintergroenten zoals prei en spruiten staan hier nog te velde. Ook deze gewassen zijn dit jaar eerder oogstrijp dan bedoeld was. Ten gevolge van het zachte weer is de groei sneller verlopen dan gewenst. Zoals de spruiten er nu bijstaan lijkt het aanbod in het voorjaar minder te zullen zijn. Het temperatuurverloop in de komende maanden zal echter bepalend zijn of deze verwachting waar wordt. Plantsystemen De fruittelers zijn druk bezig om hun aanplant te verjongen met het in planten van enkele nieuwe percelen. Het éénrijensysteem is in onze regio nog favoriet. Het aantal bomen va rieert veelal van 2400-3000/ha. Is het voorzichtigheid, konservatisme of wijsbeleid om nog steeds dit systeem te planten? De voorstanders van het meer-rijensysteem wijzen op het ho ge aantal kg die er te behalen is in de eerste 5 groeijaren. Deze achter stand, zo wordt dan gezegd valt niet meer in te halen. Tegenstanders zeg gen dat het aantal bomen per ha al leen bepalend is voor de kilo's in de eerste 5 jaren en dat het plantsysteem hier weinig toe doet. Ook de vrees dat na 6 7 jaar de groei moeilijker te beheersen zal zijn, de kleur en vruchtdracht onder in de bomen van de binnenste rijen minder zal worden zijn veel gehoorde tegenargumenten. Een ander tegenargument: een meerrijensysteem met een hoog aan- veel gewijzigd. Veel papier en uren lange diskussies hebben dit verge zeld. Hetzelfde geldt voor onze snoei, soms lijkt het als of nieuwe ideeën enorm sukses opleveren. Worden ze echter toegepast bij een anders op gekweekt plantsysteem of grond met een veel grotere groeikracht dan pakken de resultaten weer anders uit. Bedrijfsexkursies Het blijft zoeken en tasten om een beter resultaat te bereiken. Kijken we op deze ontwikkeling over wat langere tijd terug dan zien we dat de kg-opbrengsten verdubbeld zijn per ha en de kg-opbrengsten omgere kend per bedrijfsuur verveelvou digd. Om niet te verstarren in de re sultaten van het eigen bedrijf is het belangrijk om regelmatig bedrijfsex kursies te bezoeken en proeftuinge- gevens, die er enorm veel zijn in de praktijk te beoordelen. In de zomer maanden wordt hier een druk ge- i bruik van gemaakt. I Begin december wordt er door onze bedrijfsvoorlichter een snoeidemon- stratie verzorgd. Ook dit helpt mee om ideeën op te doen. Ook plantsys temen zullen ongetwijfeld weer on derwerp van diskussie worden. Vooral voor hen die weinig op andere bedrij ven komen en tevreden zijn over eigen snoeimethode, van harte aanbevolen! tal bomen en daardoor een vroege, hoge produktie is alleen aantrekke lijk bij goede fruitprijzen. De hoge kosten van boom en paal vermeer derd met de hoge rente, komen an ders de eerste jaren onvoldoende te- klusies trekken. De groeikracht van de grond en de aanpak van de teler zullen bepalend zijn voor het eind resultaat van ieder systeem. Ongetwijfeld zullen er meerrijensys- temen op latere leeftijd in moeilijk- Nog steeds wordt er gediscussieerd over de voor- en nadelen van het één- en meer rijen -systeem.. rug. De vraag rijst of het bij dit ver wachtingspatroon verstandig is om bomen te planten want dit geldt voor iedere boom en paal die gezet wordt. De theoriën bij het planten zullen pas over een jaar of 10 in de praktijk bij iedere teler individueel getoetst kunnen worden. Nu kunnen we al leen uit proeftuingegevens en enkele praktijkbedrijven voorlopige kon heden komen met groeikracht en kleur, er zijn nu al voorbeelden van. Hetzelfde geldt voor het éénrijensys teem, ook daar komen percelen ge noeg voor die slecht gekleurde vruchten leveren, terwijl andere weer een tegenvallende beplantingsdicht heid halen, en dit laatste is achteraf ook moeilijk te herstellen. Onze plantsystemen zijn de laatste 35 jaar aardappel. Voor werkelijk vroeg, zal men het pootgoed in kisten dienen voor te kiemen, wat veel aandacht en werk vereist. Voor vroeg moet men beschikken over lichte zavelgrond, die vroeg bewerkbaar is. Met de oogst moet het produkt goed gesor teerd, niet ontveld, en vrij van zon nebrand geleverd kunnen worden. Het nog niet uitgegroeid gewas, moet in de kortst mogelijke tijd van pro ducent naar konsument, zodat het zo vers mogelijk in het afzetgebied ver handeld kan worden. Gezien de resultaten die de Thoolse veilingen, reeds over een lange reeks van jaren, met dit produkt hebben behaald, is het voor veel kleine be drijven van levensbelang dat dit afzet apparaat gehandhaafd blijft. Voor een goed verzorgd produkt van vroe ge- en iniddelvroege aardappelen, is een lichte uitbreiding van deze teelt, nog alleszins verantwoord. Maar nogmaals: vroege aardappelteelt, is een vak apart! wel aanleg en gevoel voor intensieve werkwijzen moeten hebben. Het dikwijls vers geleverde dagprodukt moet van hoge kwaliteit zijn, terwijl in veel teelten, voorlopig nog veel handwerk blijft zoals bij de witlof- trek, bloemkool en teelt van vroege aardappelen. Een plotselinge te grote omschakeling naar intensieve teel ten, leidt dikwijls vlug tot overpro duce met niet rendabele prijzen. Een omschakeling van akkerbouw naar intensievere teelten, zal slechts verantwoord zijn, wanneer de on dernemer voor elke nieuwe teelt die hij wil toepassen, studie maakt van de behoeften, en naar de werkwijze van het gewas. Zo zijn er op Wal cheren en Tholen voorlichtingsa vonden gegeven, voor de teelt van vroege aardappelen. Zeer zeker zit ten er voor deze teelt in Zuid-West Nederland goede mogelijkheden in, voor wat betreft produktie en afzet. Een akkerbouwer moet zich echter wel bewust zijn, dat de teelt én oogst van een vroeg te leveren aardappel, stukken anders ligt, dan bij een late In onze THOOLSE vollegrondse tuinbouwsektor gaan onze gedachten onwillekeurig naar de toekomst. Aan de hand van de gemechaniseerde mo gelijkheden in ons bedrijfstype, zit het er wel in, dat de bedrijfsgrootte mee zal moeten groeien, om onder nemer te kunnen blijven. Slechts de kleinste bedrijfstypen van 4-8 ha met enig glas er bij, én een intensief bouwplan, zullen zich voorlopig nog wel staande kunnen houden. In onze organisatiebladen kan men tegenwoordig ook lezen welke mogelijkheden er zijn voor het akkerbouwbedrijf van 15-30 ha, om het bedrijf met intensievere teelten, aan een volwaardig inkomen te hel pen. Vanzelfsprekend zitten daar beslist goede mogelijkheden in, maar om van akkerbouwer om te schake len naar vollegrondsgroenteteelt, daarvoor zal de ondernemer beslist Vollegrondsgroententeelt is arbeidsintensief In oktober werd de aanvoer van de drie hoofdrassen 60% groter dan in dezelfde maand van het voorgaande jaar. De aanvoer van Golden Deli cious was in oktober 59% groter dan in het vorige seizoen. In de eerste week van oktober bedroeg de aan voer van Golden slechts 962 ton. In de eerste helft van de maand was het aanbod van Boskoop en Cox's erg groot. Het aanbod van Cox's was in oktober in tegenstelling tot dat van de twee overige rassen kleiner dan in de overeenkomstige maand van het voorgaande jaar. Van dit ras werden echter in september reeds grote hoe veelheden op de veilingen aange voerd. De aanvoer van Boskoop was in oktober slechts 11% kleiner dan de aanvoer van het gehele voorgaande seizoen. Een groot gedeelte van de Boskoop aanvoer werd voor de pre- interventie aangeboden. De pre-in- terventie van appelen bedroeg tot 1 november in Nederland 14.965 ton. Kwaliteit De polden Delicious was in oktober over het algemeen goed van kwaliteit en egaal van kleur. Ongeveer 70% van de aanvoer kon in klasse I inge deeld worden. Kurkstip was bij Gol den een veel minder groot probleem dan bij Cox. De kwaliteit van Cox's was zodanig dat het grootste gedeelte van de aanvoer in klasse II ingedeeld moest worden. De Boskoop was van goede kwaliteit. Prijs In oktober kwamen de prijzen verder onder druk te staan. Het prijsverschil van groene en rode Boskoop werd wat betreft de sortering 65/75 mm. kleiner dan in de voorgaande maand. De grote maat Cox's daalde in oktober sterk in prijs. De Cox's noteerde overigens in de tweede helft van oktober hoger dan in de eerste twee weken van die maand. De prij zen van Golden bleven in oktober op een laag niveau. Export In oktober kon dankzij een vroege start van de export naar de Canari- sche Eilanden een grotere hoeveel heid Golden geëxporteerd worden dan in de overeenkomstige maand van de voorgaande twee seizoenen. West— Duitsland nam minder af dan in de twee seizoenen ervoor. In oktober werd ondanks de vergro ting van de veilingaanvoer nauwe lijks meer Boskoop geëxporteerd dan in september. De Westduitse vraag naar Nederlandse Boskoop zwakte af, terwijl de Franse belangstelling juist groter werd dan in september. Naar de Canarische Eilanden ging 124 ton. De export van Boskoop was in oktober meer dan de helft kleiner dan in 1981. Ook de export van Cox's bleef in oktober op het niveau van de voor gaande maand steken. Bij Cox's nam de Westduitse belangstelling toe en zwakte de Engelse vraag af. Naar Ierland ging 58 ton. (K.C. B. Nederland) Ter voorkoming van eventuele mis verstanden wijst de Coöp. Ver. Cen trale Tuinbouwveilingen er nog maals op dat per 31 december a.s. de periode eindigt, waarin pré- inter ventie mogelijk is van Goudreinette en Golden Delicious. In verband met de vrije dagen en sluitingen rond de Kerstdagen, moet ervan worden uit gegaan dat Uw appelen voor de pré interventie worden afgeleverd uiter lijk donderdam 23 december a.s. Daarna moet de aanvoer van alle appels (behalve industrieappels) weer plaats vinden op de gewone aanvoerveiling op de bekende ma nier. Aanvoer in voorraadkisten voor pré-interventie is dan niet meer mo gelijk. In de bestuursvergadering van de Veiling "K.E.O." is het dagelijks be stuur voor 1983 gekozen. De heer Nieuwenhuyse, stelde zich niet herkiesbaar als voorzitter we gens beëindiging van zijn fruitbe- drijf. Men koos tot zijn opvolger met overgrote meerderheid de heer L. J. E. Michielsens te Rilland-Bath. De heren M. D. Schwartz en M. H. Dek werden herkozen resp. als se- kretaris en 2e voorzitter. De heer M. P. van Weele werd bij schriftelijke stemming aangewezen als algemeen plaatsvervanger. De meeste ZUID-BEVELANDSE groente- en fruittelers zetten hun produkten af via de veilingen in onze regio; een zeker en vertrouwde wijze van verkoop van onze produkten. Een heet hangijzer in deze provincie is het aantal veilpunten op een betrekkelijk kleine afstand van elkaar. Elders in den lande is het aantal veilpunten drastisch ingekrompen. Men heeft de handen ineen geslagen en verschil lende veilingen zijn samengesmolten tot één veilingkomplex, met tot ge volg, een hogere omzet, rendabeler werken, minder kosten, minder pro visie, betere prijsvorming en een gro ter aantal kopers. De tuinbouwkommissie van de Z.L.M. heeft het genoegen gehad, zo'n veiling, ontstaan uit 6 kleinere veilingen te mogen bezoeken en wel de veiling Zuid-Holland (Zuid) in Barendrecht. Reeds bij het betreden van dit veilingkomplex valt het op, dat het geheel efficiënt en ruim van opzet is. De veiling Z.H.Z. heeft een jaaromzet van 150,— miljoen gul den, wat neerkomt op een gemiddel de van 575.000 per werkdag. Er wer ken 150 mensen, je zou dus ook kunnen stellen door iedere werkne mer wordt 1,- miljoen verwerkt. Dat zegt ons allemaal nog niets, zeg gen de besturen van de Zeeuwse veilingen, maar het zegt de teler wel iets, wanneer hij 4% provisie moet betalen over zijn geveilde produkten en naarmate de teler's jaaromzet stijgt, dit percentage ziet dalen tot 3 Vi%\ Resultaten van zes kleine vei lingen, samengesmolten tot één, die er mogen zijn. Afzonderlijk hadden deze kleine veilingen nooit tot dit rendement kunnen komen. Bijna alle tuinbouwprodukten zijn te koop in Z.H.Z. Een volledig pakket wordt dagelijks aangevoerd op de veiling, zodat iedere groente- en fruithande laar of kommisionair er letterlijk elk produkt kan kopen. In 1981 werden er meer dan 80 verschillende pro dukten aangevoerd, waarvan de spruiten wel één van de belangrijkste peilers is. Van de spruiten worden er dagelijks 20 blokken aangeboden van verschillende kwaliteit en maat- sortering. Van de groente wordt 80% geëxporteerd en 20% blijft in het binnenland. Het fruit gaat voor 20% over de grenzen en 80% blijft in het binnenland. Indrukwekkend was vooral het aantal verpakkingen waarin de diverse groente- en fruit- produkten stonden uitgestald. Zo lang er voor iedere verpakking een markt is, dienen we er als teler voor te zorgen dat de handel het produkt in de gewenste verpakking kan ko pen. Bij de rondgang door de diverse ge bouwen en afdelingen maakte vooral de motivatie van de mensen, die er werken op velen een grote indruk. Daar straalde de goede leiding van af. Het was een bijzonder leerzame dag, voor een ieder die de veiling Z.H.Z. nog niet heeft bezocht, de moeite waard, we denken dan vooral aan de veilingbesturen in onze streek, die er dan in hun eigen provincie hun voor deel mee kunnen doen. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 11