Waar ligt nippertje van Braks? Commissie Grondgebruik ZLM wijst extra kwaliteits klasse resoluut van de hand vervolg vergadering hoofdbestuur KNLC-bestuur: Verontrustende vooruitzichten Kamer praat over 'Landbouw': PGF op viditel veehouderij V eehouderi j De heer W. v. Veldhuizen, voorzitter van de veehouderijkommissie gaf een kort overzicht van de situatie in deze sektor. Hij vertelde dat de veestapel op de meeste bedrijven weer is opgestald en dat de veehou ders de komende maanden ekstra druk zullen zijn met de verzorging van hun veestapel. In de zuivelsektor vragen de voorstellen van Brussel onze aandacht. Voor de melkvee houderij is aantasting van het inter- ventiebeleid een zeer slechte zaak. aldus van Veldhuizen, terwijl de medeverantwoordelijksheffing een in het verleden aanvaarde zaak is waarbij ook in 't verleden reeds is opgemerkt dat deze in de EG dan ook gelijkelijk moet worden toege past. De Nederlandse slachterijen verke ren nog steeds in een zeer moeilijke positie ten opzichte van andere EG- slachterijen. Dit wordt veroorzaakt door te hoge verwerkingskosten. Daarnaast zijn er ook de keurings kosten die een rol spelen. Reorgani satie zal de keuringskosten omlaag moeten brengen. De heer van Veld huizen deed een beroep op de over heid om een deel van deze kosten voor haar rekening te nemen. De situatie in de pluimveehouderij is aanhoudend slecht waardoor ook in deze sektor aan een gedwongen sa nering niet zal zijn te voorkomen. Het voorstel vanuit Frankrijk om ongepelleteerde tapioca te gaan be lasten wil zeggen dat men de heffing door de Nederlandse mengvoede rindustrie wil laten betalen, een kwalijke zaak. aldus de voorzitter van de veehouderijcommissie. tuinbouw "Hoewel de opbrengstcijfers voor de meeste tuinbouwproducten gunstig zijn, zal het jaar 1982 tóch voor veel ondernemers in die sektor afsluiten met een sterke inkomensverlaging, want vrijwel alle produkten (groente en fruit) moeten tot nu toe tegen la gere veilingprijzen worden afgezet". Deze weinig verheugende konstate- ring meldde de voorzitter van de tuinbouwkommissie van de Z.L.M. de heer M.J. Goud op de hoofdbe stuursvergadering. De heer Goud gaf hiervoor een drietal verklaringen: de oogst van de meeste produkten is groot tot zeer groot. het opbrengstvermogen van par- tikuliere tuinen en van volkstui nen was groot en tenslotte heeft ook het milde kli maat een rol gespeeld. Gelet op het belang van de fruitteelt in ons werkgebied, vroeg de heer Goud vooral bij de reorganisatie van het praktijkonderzoek van de fruit teelt de aandacht voor de noodzaak van de kontinuïteit van gericht on derzoek. "Er mag beslist geen gat ontstaan". Ook de perenteelt zal in de toekomst meer accenten moeten krijgen gezien het grote belang van deze teelt met name voor het Zuid westen. Overigens bestempelde de voorzitter van de tuinbouwkommis sie in de fruitteelt als "zeer bruik baar" met waardevolle adviezen waaruit richtlijnen zijn te distilleren voor een nieuwe opzet van het prak tijkonderzoek". Het streven naar een betere en effi ciëntere. toekomstgerichte opzet van het onderzoek als zodanig moet vol gens de heer Goud centraal staan. De heer Goud vroeg vervolgens aandacht voor de schimmelaantas ting in gladiolen (knolcyperus). Ge let op de grote kapitaalsvernietigin gen die bij afkeuring van partijen gladiolen in het geding kunnen zijn. vragen de getroffen gladiolentelers zich af of ze zelf de schade moeten betalen. In sommige gevallen, zou dit wanneer dat het geval is, ernstige Iconsequenties hebben voor de be treffende telers, aldus de heer Goud. Tenslotte vroeg de voorzitter van de tuinbouwkommissie de aandacht van het hoofdbestuur voor de bij- en(mijt). In kringen van privé-bijenhouders en imkers blijkt men verontrust te zijn over het opdringen van de bij- enmijt. In de ons omringende lan den, met name in Duitsland, zou het voortbestaan van de honingbij al worden bedreigd. Transport en uit wisseling van volken zou gevaar voor besmetting op kunnen leveren. Hoe, zo vroeg de heer Goud zich af, kun nen we het Nederlandse bijenbe stand gezond houden. "Aan dit laatste hechten wij zeker vanuit de tuinbouw grote waarde". Hij stelde dan ook voor kontakt op te nemen met bevoegde instanties om t'e komen tot optimale bescherming van aanwezige bijenvolken. Het Z.L.M.-bestuur konstateerde dat de gevolgen van de schimmelinfektie die momenteel in uien voorkomt vooralsnog lijken mee te vallen. Een en ander wordt ook bevestigd door nader onderzoek naar de aard van de infektie* Inmiddels is er ook in gla diolen een infektie gekonstateerd. diversen Z.L.M.-manifestatie De begroting van de in 1983 te hou den Z.L.M.-Manifestatie werd door het Hoofdbestuur vastgesteld. Onderwijs Het Z.L.M.-bestuur stelde het kon- sept-reglement vast in het kader van de medezeggenschapsraden. Dit konsept zal aan de inmiddels aan de Z.L.M.-scholen gevormde medezeg genschapsraden ter vaststelling wor den aangeboden. Presentielijst hoofdbestuur d.d. 20- 10-1982 A.J.G. Doeleman, voorzitter, A.H.Mun ters, vice-voorzitter, Mr. J. Oggel, alge- meen-sekretaris, R. Hoi ting, sekretaris, J.M. Geluk plv. (kring Schouwen-Duive- land), M.C.J. Kosten (kring Tholen— St.Philipsland), H.C. v.d. Maas (kring Noord-Beveland). K.Dees (kring O. Zuid-Beveland), J. Nieuwenhuyse (kring W. Zuid-Beveland). C.J. Bierens (kring Walcheren), P. Risseeuw (kring W. Zeeuws-Vlaanderen), M. Boogerd (kring Axel), J.C. Geluk (kring W. Brabant). H.J. Juin (kring O. en M. Brabant), G.J. de Jager (kring Altena-Biesbosch), P.A. Hoogenboom (tuinbouw), D.Hage (tuin bouw). M.J. Goud (tuinbouw), W.v. Veldhuizen (veehouderij). D. Hannewijk (veehouderij), G. v. Dis (plattelandsjon geren). Adviserende leden: Ir. W.L.A.G. Tacken, Ir. L. Eelkema, mw. J. Donken, mw. C.L. Kloet, Z.L.M.-in stellingen: W.C. Sinke, J. Markusse, mw. J. Priem. J. Wierenga. Waar ligt het nippertje van Braks? Het was een van de vele vragen die onze volksvertegenwoordigers dinsdag jl. stelden bij de behandeling van de Landbouwbegroting 1983. Achter de groene tafel luisterden twee bewindslieden: minister Braks en staatssecretaris Ploeg. Belangrijk onderwerp van bespreking was de bezuiniging voor dit jaar en volgende. Algemeen vreest de Kamer voor de gevolgen van een te forse ombuiging na 1984. Tazelaar (PvdA): De in het regee- raccoord overeengekomen bezuini gingen zijn volstrekt onaanvaard baar. Voor minister Braks waren de ze bezuinigingen op het nippertje ^aanvaardbaar. Vraag is nu: Waar ligt het nippertje van de heer Braks? In onze visie dient de landbouw voor de jaren 1984 tot en met 1986 tezamen ca. 100 miljoen te bezuinigen. (Het huidige regeeraccoord voorziet in ruim het dubbele). De PvdA komt zo op een bezuiniging van 3 procent. Is het bekend dat de overheid eenzijdig contracten met het georganiseerde bedrijfsleven moet openbreken? Dat alle bestaande afspraken met het bedrijfsleven ten aanzien van keu- De Commissie Grondgebruik van de ZLM onderkent het grote belang van de pacht en de instandhouding ervan maar heeft de onlangs door de Minister van Landbouw voorgestelde pachtprijs verhogingen toch niet los willen zien van het pachtnormenbesluit van 1977 waaruit reeds aanzienlijke pacht weliswaar gestegen maar naar de mening van de commissie in mindere mate dan wordt gesuggereerd. Voorts konstateert de commissie dat de beoogde betere spreiding van de pachtprijzen niet is gerealiseerd omdat vrijwel alle gronden in de hoogste klassen werden ingedeeld. Met een betere spreiding is men dus bedrogen uitgekomen. De commissie wil eventueel akkoord gaan met de verhoging van de basispacht voor ongebouwd zoals voorgesteld namelijk met 14 a 15% maar niet met een verhoging van de toeslagen en aftrekken. De verhoging van de pachtprijs gebouwd met 20% vindt - men zonder meer te hoog. Een extra klasse wordt door de kommissie zondermeer afgewezen aldus de voorzitter van de kommissie Grondgebruik van de ZLM de heer J. Nieuwenhuijse. Het instellen van een nieuwe kwali teitsklasse voor gronden die geschikt zijn voor alle teelten wordt zonder meer van de hand gewezen. Het is, aldus commissie voorzitter Nieu wenhuyse niet denkbeeldig dat alle betere cq beste gronden hieronder zullen vallen en extra zullen worden verhoogd. Binnen de huidige klasse indeling is, zo meent de commissie, voldoende spreiding mogelijk. Het voorstel van de minister om de eerste kwaliteit rivierkleigronde.n extra te verhogen om zodoende het verschil met de eerste kwaliteit zee kleigronden te verkleinen, kan in zo verre- de instemming van de com missie krijgen dat men accoord gaat met het dichter bij elkaar brengen van de normen maar er wordt wel op gewezen dat er meer faktoren een rol spelen bij de waardering van het op brengend vermogen van de grond. Met name de profieldikte van de kleilaag is belangrijk en vaak wordt dat aldus de commissie, niet of on voldoende in overweging genomen. De door de minister voorgestelde aanpassing van de normen voor tuingrond (overige tuinbouwgron- den) omdat geen rekening wordt ge houden met de mogelijkheid voor gascultures wijst de commissie af. Dit omdat het erg onduidelijk is waar de potentiële mogelijkheden voor glas cultures wel of niet zijn. Bovendien kunnen misverstanden over tuinland ontstaan bij de teelt van akkerbouw- matige produkten. De voorgestelde aanpassing van de toeslag voor drainage wegens geste gen kosten is naar de zienswijze van de ZLM-commissie niet gewenst omdat drainage weinig door eigena ren wordt uitgevoerd en de lasten ervan niet gestegen zijn in verhou ding tot de pachtverhogingen. Wel kunnen zich in ruilverkavelingen problemen voor doen. waarop gelet zal moeten worden. Over de voorgestelde verhoging van de bijzondere toeslag voor de ruil verkavelingsrente kan de commissie grondgebruik niet zonder meer een standpunt in nemen omdat er aanmerkelijke ver schillen zijn tussen ruilverkavelingen oude en nieuwe stijl. Bij het bepalen van de pachtprijs dient er in dit ver band rekening te worden gehouden met het feit dat veel cultuurtechni sche verbeteringen door de pachter zijn betaald. Overige is de commissie van mening dat er ten aanzien van de aanpassing van de toeslag voor drainage en ruil verkavelingsrente een nadere analy sering van de problematiek gewenst - is zodat een duidelijker standpunt bepaling mogelijk wordt. Het Z.L.M.-bestuur stelt zich voor alsnog terughoudend op ten aanzien van de voorstellen tot verhoging van Het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité be sprak in zijn vergadering op 30 no vember j.l. uiteraard uitgebreid de re geringsverklaring van het nieuwe ka binet en de Landbouwbegroting 1983, die op dezelfde dag in de Tweede Ka mer diende. De minister-president heeft te kennen gegeven de noodlot tige gevolgen van de forse bezuini gingen op Landbouw te begrijpen. Gehoopt moet worden dat minister Braks de wellicht nog beschikbare ruimte volop aangrijpt. Dat de Land bouwbegroting 1983 als eerste wordt behandeld, mag niet betekenen dat die ook de eerste is waarop gekort blijft worden. Het hoofdbestuur beseft terdege, dat de bezuinigingen zich vooral gaan konsentreren op de begrotingen van de pachtnormen omdat de tot nu toe aangevoerde argumentatie onvol doende onderbouwd is. Het bestuur nam voorts kennis van de overgangsregeling met betrekking tot de afgifte van art. 53- vergunningen in het kader van de Jachtwet. Nagegaan zal worden in hoeverre het voorgenomen beleid (geen afgifte meer) nog kan worden bijgestuurd. Het Z.L.M.-bestuur wees verder het idee om ook kultuurgrond bij de on roerend goed belasting te betrekken resoluut van de hand. Tenslotte zal het Z.L.M.-bestuur be pleiten dat ook de verhoging tot Deltahoogte van de rivierdijken in de Brabantse Biesbosch als eerste prioriteit wordt aangemerkt. 1984 tot 1986. Dan zal moeten blij ken dat het nieuwe kabinet een pro- duktieve sektor als land- en tuin bouw wil ontzien en inderdaad af braak van landbouwbeleid en land bouwinkomen wil voorkomen. Voor land- en tuinbouw moeten de voor genomen bezuinigingen zoveel mo gelijk worden teruggedraaid. Bespa ringen zullen vooral in grotere effi ciëntie moeten worden gezocht, meer in de werkwijze en procedures dan in het peil van de overheidszorg voor een konkurrerende land- en tuin bouw. Vanuit het onderwijscentrum te Dordrecht werd de aandacht van het hoofdbestuur gevraagd voor de be zuinigingen die ook het landbouw onderwijs gaan treffen. Het dagelijks bestuur werd opgedragen passende stappen te doen. G.J.M. Braks ringskosten en bestrijding van plan tenziekten moeten worden herroe pen? Wij stellen voor 100 miljoen te bezuinigen op aankoop van gron den 30 miljoen) en op landinrich ting 70 miljoen). Minister, ver mindering van de bezuinigingen tot 60 procent is toch wel het minste waarop de landbouw mag rekenen. "Een eventuele geringere ombuiging moet afgewogen worden tegenover andere prioriteiten op deze en ande re begrotingen". Heeft minister Braks trouwens al gesproken met de minister van Financiën over de ge volgen van de ombuiging? Kan na de financiële ombuigingsoperatie nog aan de Brusselse verplichtingen in het kader van het O en S-fonds wor den voldaan? Van Noord (CDA): Ten aanzien van landinrichting heeft de fractie grote zorgen, zowel wat betreft de omvang van de bezuinigingen als ook de aangegeven weg waarlangs deze omvang moet worden bereikt. Ver mindering van het stemmingspro gramma van 40.000 naar 32.000 ha heeft praktisch geen effect op de uit gaven de eerste jaren. Bezuinigingen kunnen zodoende slechts gehaald worden bij reeds in uitvoering zijnde projecten, waarbij de uitvoering tot meer dan twintig jaar wordt ver lengd. De eerste jaren zullen onder andere geen nieuwe gebieden in uit voering kunnen worden genomen. Waalkens VVD: Gezien de geweldi ge financiële problemen in dit land en gezien hetgeen op sommige an dere departementen moet worden gekort, ben ik geneigd te zeggen dat er met deze besnoeiing op 'land bouw' voor 1983 desnoods te leven valt. De schrik slaat ons echter om het hart bij het zien van de eind- klapper van ƒ240 miljoen in 1986. Wij vragen ons af of er op deze wijze niet sprake is van een fikse lasten verzwaring in plaats van een al jaren in uitzicht gestelde lastenverlichting. De regering zal voorzichtig moeten zijn met verdere verhogingen van tarieven en energie. Bij de verhoging van de pachtnormen zal rekening gehouden moeten worden met de verzwaarde bedrijfsexploitatie. Vanaf heden worden de openbare bestuursvergaderingen van het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit gedeeltelijk opgenomen in Viditel Voedsel en Bloemennieuws, pagina 24091. De bedrijfsovername-politiek stond ook op de agenda. Het hoofdbestuur bepleitte algemene toepassing van de agrarische waarde in de financiële regelingen en van de WIR bij be drijfsovername. Nogmaals keerde het hoofdbestuur zich tegen invoering van toetsing in het kader van de Wet op het Agra risch Grondverkeer, ook vanwege de te verwachten rompslomp. Als het nog niet verboden kan worden, moet het gebruik van zuiveringsslib in de landbouw aan veel strakkere regels worden gebonden. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 10