De aardappel centraal Verklaring van onvermogen j) zegge en schrijve Positie Proefstation Wilhelminadorp versterkt bij reorganisatie praktijkonderzoek fruitteelt zuidelijke landbouw maatschappij Onderwijs Teruggang Kosten z.l.m H m VRIJDAG 26 NOVEMBER 1982 land- en tuinbouwblad De verschillen in kg-opbrengsten en de kwaliteitsverschillen bij konsumptie-aardappelen wijzen er op dat er nog best wat verbeterd zou kunnen worden aan "het drijfvermogen van deze kurk waar de zuidwestelijke akkerbouw voor een belangrijk deel op drijft. De konsulentschappen in het Zuidwesten hebben om deze reden besloten rondom dit onderwerp een aktie op touw te zetten onder het motto: "Aktie Zuidwest - AARDAP PELEN". Hieraan wordt inhoud gegeven d.m.v. een artikelenserie waarvan u al enkele afleveringen in uw ZLM-blad hebt kunnen lezen. Ook. kunt u een specialist vragen een inleiding te houden op uw vergadering waarbij dan zoals op bovenstaande foto, die genomen is tijdens een vergadering op Walcheren een kleine tentoonstelling uitgestald zal worden. Uit de deze week afgelegde regeringsverklaring van het kabinet Lubbers is op geen enkele wijze op te maken dat er op de reeds eerder - in het regeerakkoord - aangekon digde forse bezuinigingen op de nationale landbouwuit gaven wordt teruggekomen. Integendeel. Dit is overi gens geen verrassing na het uiterst teleurstellende ge sprek dat het Landbouwschap vorige week heeft gehad met minister Braks van Landbouw (zie elders in dit blad). We zullen er daarom vooralsnog vanuit moeten gaan dat het aangekondigde bezuinigingsprogramma - oplopend van 25 miljoen in 1 983 tot 240 miljoen gulden in 1 986.- gewoon zal worden uitgevoerd. Als het daar tenminste bij blijft want de verdere maatregelen die in de regerings verklaring worden afgekondigd lijken op het eerste ge zicht ook al niet bepaald bevorderlijk voor de verdere ontwikkeling van de land- en tuinbouw. Het gaat daarbij vooral om maatregelen gericht op gebouw van natuur en landschap: zo spoedig mogelijk een regeringsbeslissing over de drie groene nota's, een spoedige totstandkoming van de landinrichtingswet, met spoed wordt een be- heerswet voorbereid en de keuze de minister van land bouw te belasten met natuurbehoud is mede gebaseerd op de overweging dat een aktief landschapsbeheer in het merendeel van de gevallen geboden is om het belang van natuurbehoud en openluchtrekreatie te dienen. Tegen over deze vrij konkrete uitspraken met betrekking tot het behoud van natuur en landschap staat slechts zeer wolli ge taal waar het gaat om het behoud van de agrarische sektor. Het beleid blijft er op gericht levensvatbare be drijven in staat te stellen noodzakelijke aanpassingen door te voeren. Welk beleid, welke levensvatbare bedrij ven en welke noodzakelijke aanpassingen is niet duide lijk. Maar wat wil je: er moet - uitgerekend op de meest vitale onderdelen van het nationale landbouwbeleid - 240 miljoen bezuinigd worden zodat je je inderdaad in gemoede af kunt vragen of er überhaupt nog wel een zinnig beleid te voeren is. Op nog een ander punt is de regeringsverklaring overigens wel konkreet: even nadat we op de algemene vergadering van het K.N.L.C. van een deskundige hadden vernomen dat uitbreiding van de EEG met Spanje en Portugal veel geld zou gaan kosten sprak de minister-president in de Tweede Kamer: de re gering zet zich in voor toetreden van Spanje en Portugal tot de EEG. Geen wonder toch dat ook het Landbouw schap in zijn eerste reaktie stelt dat het beleid voor de land- en tuinbouw op deze wijze wordt afgebroken. Ik kan het daarmee slechts eens zijn waarbij dan - althans bij mij - onmiddelijk de vraag opkomt wat te doen. Ik denk dat er niet veel anders op zit dan hard terug te vechten, we zijn tenslotte wel eens voor minder op pad gegaan. K.N.L.C.-voorzitter Luteijn heeft maandag j.l. op de alge mene ledenvergadering van het K.N.L.C. de marsroute al aangegeven: het gaat niet alleen om de omvang van de bezuinigingen maar vooral om de keuze van de onderde len waarop bezuinigd wordt. De K.N.L.C.-voorzitter noemde als alternatieven o.a. het terugdringen van de burokratie en het meer toepassen van moderne technie ken. Doelstelling is daarbij uiteindelijk de interne veer kracht en konkurrentiepositie van de agrarische bedrijven overeind te houden. Dat zal bepaald geen gemakkelijke klus worden, zeker niet als we daarbij in beschouwing nemen dat ook Brussel in de komende jaren zijn tol zal gaan eisen. Maar met de rug tegen de muur kun je nog harder knokken (zeggen ze). We zullen trouwens wel moeten wil deze regeringsverklaring uiteindelijk voor de land- en tuinbouw geen verklaring van onvermogen worden. Bij alle minder plezierige berichten ben ik blij nog was Van de zeven regionale proeftuinen voor praktijkonder zoek in de fruitteelt moeten er drie worden gesloten en drie andere worden verplaatst. Tot deze konklusie is een kommissie van deskundigen gekomen na een onderzoek in opdracht van het Landbouwschap, het ministerie van Landbouw en de besturen van de fruitteeltproeftuinen. Het onderzoek had tot doel om voor de toekomst de meest doelmatige omvang van het praktijkonderzoek in de fruitteelt vast te stellen. Daarbij is ook gekeken naar de positie van het proefstation in het Zeeuwse Wilhelmina dorp. De proeftuinen die volgens de kommissie moeten ver dwijnen zijn die in Oosthuizen, Terwolde en Werkhoven. De tuin in Kraggenburg moet worden verplaatst naar Zeewolde in Zuidelijk Flevoland, die in Geldermalsen naar de Tielerwaard oost en die in Numansdorp naar een perceel grenzend aan het proefstation in Wilhelmina dorp. Het onderzoek in de proeftuin te Horst zal worden voortgezet. Het is de bedoeling dat de proeftuinen na de reorganisatie tot een vergaande onderlinge samenwer king komen in de vorm van taakverdeling. Het proefsta tion in Wilhelminadorp moet daarbij voor de koördinatie en de begeleiding gaan zorgen. Het onderzoek op de fruitteelt proeftuinen wordt op fif- ty-fifty basis betaald door de overheid en het bedrijfs leven. Sinds 1970 loopt het areaal en het aantal bedrijven met pit- en steenvruchten in ons land drastisch terug. Het ziet er naar uit dat in 1985 nog maar de helft van het areaal en 25% van de bedrijven uit 1970 over zal zijn. Slechts gespecialiseerde bedrijven zullen in de toekomst in ons land nog fruit produceren. De kommissie van deskundigen is er van uitgegaan dat het praktijkonderzoek ook in de toekomst belangrijk blijft voor de fruitteelt. Wel moet er worden gestreefd naar een zo groot mogelijke efficiency. De kommissie heeft daarbij rekening gehouden met de belangrijkste grondsoorten en klimaatzones in ons land. Ook de geo grafische spreiding is zoveel mogelijk gehandhaafd. De kommissie heeft geen uitspraak gedaan over het tempo waarin de herstrukturering van het praktijkon derzoek moet verlopen. De kosten van de hele operatie zijn daarvan in belangrijke mate afhankelijk. Een snelle reorganisatie (4 jaar) zou aan extra kosten circa 3,5 miljoen vergen. Wanneer de operatie over een langere periode (9 jaar) wordt uitgesmeerd bedragen deze extra kosten slechts 1 miljoen. Een bijkomend nadeel is dan echter, dat het praktijkonderzoek geruime tijd ernstig stagneert. Hoewel door de sluiting van een aantal proeftuinen ar beidsplaatsen komen te vervallen, verwacht de kommissie niet dat dit onoplosbare problemen zal geven. Bovendien zal in de tuinen waar het onderzoek wordt voortgezet de personeelsbezetting worden uitgebreid. Er wordt uitge gaan van een toekomstige bezetting van minimaal 4 man per proeftuin. Het Landbouwschap acht het gewenst dat de organisaties zich op korte termijn over het advies van de kommissie uitspreken. positieve geluiden te kunnen laten horen uit het Z.L.M .- onderwijs. Zo krijgt de lagere agrarische school (Groene School) in Kapelle er een afdeling individueel onderwijs bij: een vorm van onderwijs waaraan grote behoefte be staat. Onze school voor L.H.N.O. in Kruiningen haalde ruimschoots de pers met het initiatief het vak informatika in het lessenpakket op te nemen. Voor de leerlingen be tekent dat zonder meer een voorsprong bij hun verdere ontwikkeling. De nieuwbouw voor onze school in Oost- kapelle komt (vooral) langzaam maar zeker dichterbij: onlangs werd de grond gekocht, nu de financiering van het gebouw nog. Ook aan onze andere scholen wordt er voortdurend gewerkt aan verbeteringen en/of uitbrei dingen wat betreft het programma en de outillage. Net als in' de landbouw komen deze ontwikkelingen vaak tegen de verdrukking in tot stand. Waarmee maar gezegd wil zijn dat we ook in die zin nog heel wat kunnen leren. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1