Voor de herfstbuien binnen.... Verder kijken zegge en schrijve Zeer goede akkerbouwoogst in 1982 zuidelijke landbouw maatschappij Pachtnormen Onderzoek - praktijk Dit jaar wordt de zogenaamde Rondgang langs de krin gen op een andere wijze gehouden dan voorheen. Deze nieuwe stijl houdt in dat de voorzitter en de sekretaris in eerste instantie uitsluitend met "het kader" bijeen ko men en dat er later een tweede bijeenkomst wordt ge houden met de hoofden van de diensten en instellingen van de Z.L.M. waarop dan alle leden welkom zijn. Let dus op de aankondigingen. Aan deze rondgang nieuwe stijl doen de meeste kringen mee. Voor wat betreft de bij eenkomsten met het kader zijn we nu ruim over de helft zodat we al redelijk goed weten wat er momenteel leeft onder de Z.L.M.-ers. Dat is vooral een redelijke mate van tevredenheid over en met de huidige positie. Men heeft het werk goed rond kunnen zetten en het werk is bepaald niet voor niets geweest omdat de opbrengsten over het algemeen hoog waren. Het valt daarom bij lang niet iedereen even goed als wij van onze kant niettemin onze bezorgdheid uitspreken over de algemene situatie in de land- en tuinbouw. Deze bezorgdheid wordt vooral inge geven door de nog steeds zeer gespannen verhouding op handelsgebied tussen de Verenigde Staten van Amerika en de Europese Gemeenschap, het toenemende protek- tionisme tussen de Europese staten en de forse bezuini gingen op het nationale vlak waaraan ook de land- en tuinbouw zijn deel zal moeten bijdragen. Al deze ontwik kelingen kunnen - afzonderlijk of bij elkaar - van grote invloed zijn op de positie van de individuele boer of tuin der. Ik kan me daarbij heel goed voorstellen dat er men sen zijn die zich ergeren aan onze bezorgdheid, die vin den dat je nu ook eens een keer tevreden moet zijn. Aan I De bietenoogst is zo goed als binnen d.w.z. uit de grond en op een hoop. Aan kilo's een zeer goed bietenjaar getuige de gemiddelde forse exemplaren waaruit de honderden bietenhopen op erven en langs wegen zijn opgebouwd. De tarra viel in het begin van de oogst mee. Later na het omslaan van het weer kan bepaald niet meer van een schone oogst worden gesproken. Gelukkig had toen het overgrote deel van de telers de bieten al grooid. De campagne is tot nu toe voorspoedig verlopen. m m VRIJDAG 19 NOVEMBER 9182 land- en tuinbouwblad Het jaar 1982 is voor de meeste akkerbouwgewassen een erg goed oogstjaar gebleken. Met name de granen, peul vruchten en suikerbieten hadden niet alleen een zeer hoge ha-opbrengst t.o.v. 1981, maar kwamen ook qua totale produktie aanzienlijk hoger uit dan vorig jaar. Ook voor consumptie-aardappelen wordt een ruime oogst ge raamd. Een en ander blijkt uit de definitieve oogstraming akkerbouwgewassen van het C.B.S., die is samengesteld met behulp van produktieramingen van regionale oogst- ramingscommissies. De produktie van granen wordt 8% hoger geraamd dan in 1981 als gevolg van een hogere opbrengst per ha 13%) gepaard gaande met een inkrimping van de geoogste oppervlakte met ongeveer 9.000 ha. Van peulvruchten is de produktie 69% hoger t.o.v. het vorige jaar als gevolg van veel hogere ha-opbrengsten 21%) en een areaal uitbreiding van 2.800 ha. De produktie van handelsge wassen wordt ongeveer even hoog geraamd als in 1981 1 Een uitbreiding van de geoogste oppervlakte met 1.200 ha compenseerde de gemiddelde lagere opbreng sten van de belangrijkste handelsgewassen ten opzichte van het vorig jaar. De oogst van knol, bol- en wortelge wassen viel op de droogtegevoelige gronden lager uit dan vorig jaar. De oogst van consumptieaardappelen op kleigrond was echter 7% hoger en de suikerbieten kenden 'n recordoogst van gemiddeld bijna 60 ton per ha en een totale produktie, die bijna 900 min kg hoger was dan vorig jaar (+13%). (zie voor gedetailleerde informatie elders in dit nummer). de andere kant mogen we onze ogen niet sluiten voor ontwikkelingen die de positie van onze land- en tuinbouw sterk kunnen ondergraven. Ontwikkelingen - om niet te zeggen problemen - die niet door de individuele boer of tuinder het hoofd kunnen worden geboden, ook al is het nog zo n goede ondernemer. Het is daarom zeer belang rijk dat we daarom de moeilijkheden tijdig onderkennen en dat we gezamenlijk proberen voor deze problemen oplossingen te vinden. Waarmee ik eigenlijk maar wil zeggen dat we als daar reden voor is natuurlijk best te vreden mogen zijn als we onze ogen maar wijd open houden. Want een ondernemer is het nu eenmaal niet toegestaan in slaap te vallen. Een ander "heet" onderwerp tijdens de rondgang is de voorgestelde verhoging van de pachtnormen. Ik heb de indruk dat de voorgestelde verhoging van de basispacht - met de nodige nuances - wel wordt geaksepteerd, zij het uiteraard node. Met de bijstellingen van de toeslagen heeft men aanmerkelijk meer moeite en de invoering van een ekstra klasse wordt zonder meer afgewezen. Dat laatste vooral omdat wij ons lesje geleerd hebben: ook het zuidwestelijk zeekleigebied zal dan ongetwijfeld weer worden opgetrokken naar het hoogste nivo. Die poets is ons immers al eens eerder gebakken. De betrokkenen hebben daar duidelijk - en terecht - geen trek meer in. Terzijde: Wat te denken van een aktie ter verlaging van de eigenaarslasten? De laatste tijd ben ik enkele keren betrokken geweest bij diskussies over de doorstroming van onderzoeksresulta Ook de oogst van peulvruchten stemt tot tevredenheid! ten naar de praktijk. De snelheid en de doeltreffendheid van deze informatiestromen is van levensbelang voor de konkurrentiepositie van onze Nederlandse land- en tuin bouw. Na het horen van de diverse verhalen ben ik tot de konklusie gekomen dat het goed zou zijn dat de diverse onderzoekers meer kontakt zouden hebben met de prak tijk. Niet zozeer om de onderzoeker aan de praktijk te laten vertellen waar hij mee bezig is maar juist om de praktijk aan de onderzoeker te laten weten wat er nodig is. De onderzoeker kan op deze manier meer praktijkge richt aan de slag en de resultaten komen via het voor lichtingsapparaat bij de praktijk terug. Ik zou daarom aan onze afdelingen en kringen de suggestie willen doen bij het uitnodigen van inleiders voor vergaderingen ook eens te denken aan medewerkers van de Landbouwhoge school, de instituten en verdere centra van onderzoek en wetenschap. Met een beetje goede wil kunnen daar best mooie dingen uit voortkomen. Verder kijken dankan immers nooit kwaad. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1