Terug van weggeweest De gaande en de komende man 8fSP> vanuit de Z.L.M. gezien Taakstelling staatssecretaris Ploeg zuidelijke landbouw maatschappij Staatssekretaris voor Landbouw z.l.m. VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 AMM 68e JAARGANG NO. 3656 land- en tuinbouwblad Op 4 november vond de overdracht plaats van de portefeuille van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Op de foto ziet u van rechts naar links minister drs. J. de Koning, minister ir. G. Braks en sekretaris-generaal mr. G. J. van Dinther. Minister Braks was van 4 maart 1980 tot 11 september 1981 minister op dezelfde post in het eerste kabinet Van Agt, toen als opvolger van minister Van der Stee, die naar Financiën verhuisde. Hij is nu dus weer terug op zijn vorige plaats. De bewindsman krijgt al direkt met grote problemen te kampen in verband met de ekstra bezuinigingen op zijn departement. Wij hebben weer een nieuwe regering en daarmee is de heer Braks weer terug van weggeweest als minister van Landbouw. In de politiek kan men blijkbaar gemakkelijk mensen verplaatsen van de ene post naar de andere of opzij schuiven en weer terugroepen. Eerst Braks, dan een korte tijd de Koning en nu weer Braks. Een korte tijd minister de Koning met veel waardering voor zijn inzet onzerzijds. Positief is het ook wel dat wij opnieuw een minister van Landbouw hebben gekregen met kennis van zaken. Met name de situatie in Brussel is de heer Braks goed bekend. Dat is gebleken bij de vorige prijsonder- handelingen. Meer zorgen maken wij ons over de poli tieke invloed van de minister van Landbouw in de Ne derlandse politieke arena. Het is niet te voorkomen dat er bezuinigd moet worden. Het verzet is daarbij echter groot, dat blijkt uit de protesten en stakingen die voor de komende weken zijn aangekondigd. Niemand bezuinigt graag, ook niet ministers als het gaat om bezuinigingen op hun departementen. Minister Braks zit bij voorbaat al met de problemen van de afspraken in het regeerakkoord waarbij het ministerie van Landbouw onevenredig zwaar wordt gepakt. Ik heb daar twee weken geleden mijn zorg over uitgesproken. Het ging toen nog over het konsept- regeerakkoord. Door harde reaktie vanuit de georgani seerde landbouw leek het er op dat de voorstellen gro tendeels teruggenomen zouden worden. Dat is slechts in geringe mate gebeurd. Veeleer heeft men geprobeerd met enkele mooie zinnen de rigoreuze bezuinigingsplan nen te versluieren. Minister de Koning heeft in het laatste overleg met het dagelijks bestuur van het Landbouw schap duidelijk laten blijken dat de bezuinigingsplannen voor het ministerie van Landbouw onverantwoord zijn. Minister Braks kan blijkbaar wel rekenen op de steun van zijn kollega van Sociale Zaken. Met meer dan gewone belangstelling, voortkomend uit de bijzonder grote zorg die wij hebben over de voor ons liggende bezuinigings plannen, zullen wij het beleid van de minister van land bouw volgen. Bezien zal moeten worden hoe wij ons als georganiseerde landbouw dienen op te stellen om on rechtvaardige bezuinigingen te voorkomen. Bijzonder verrast zijn wij over de benoeming van een staatssekretaris voor landbouw. Als eerste reaktie ben je geneigd te zeggen wat moeten wij met deze staatssekre taris. Zeker in een tijd wanneer er veel bezuinigd moet worden. Wat is zijn plaats op het ministerie naast de direkteur generaal Landinrichting. Gaat deze staatsse kretaris zich speciaal bezighouden met natuurbehoud en openluchtrekreatie? Wij zijn daarover wel in verwarring gebracht toen wij minister Braks door de radio hoorden zeggen dat hij speciaal aandacht zal besteden aan na tuurbehoud. Natuurbehoudsorganisaties worden uitge nodigd voor overleg met de minister zelf. In de provincies gaat de natuurbehoudskonsulent nu wel werken onder verantwoordelijkheid van het ministerie van Landbouw en niet zoals tot nu toe onder verantwoordelijkheid van het ministerie van C.R.M. Of daarmee de spanningen die er zijn tussen de natuurbehoudskonsulent en de land bouw zullen verminderen zal vooral afhangen van de afspraken die gemaakt worden en de bevoegdheid die de verschillende diensten in de provincie krijgen Belangrijk daarbij is de positie van de H.I.D. Landinrichting in de provincie. Belangrijk ook is het dat er een verantwoorde en evenwichtige verdeling komt van de financiële mid- Op 8 november is de heer A. Ploeg benoemd tot staats secretaris van het ministerie van landbouw en visserij. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat aan het de partement van landbouw een staatssecretaris wordt toe gevoegd. De aanleiding hiertoe was o.a. dta de porte feuille aanzienlijk "zwaarder" is geworden door de over heveling van de "poot" Natuurbehoud van C.R.M. naar landbouw. Vandaar dat minister Braks op een voorstel- lings-bijeenkomst sprak van een "volwaardig" staatsse cretariaat. Bekend werd gemaakt dat de heer Ploeg de "in grote lijnen" volgende taken krijgt toebedeeld: - landinrichting; - beheer landbouwgronden; - sport en binnenvisserij; - kwaliteit van voedingsmiddelen en andere landbouw- produkten; - veterinaire en fytosanitaire aangelegenheden; - welzijn der dieren. Hieruit volgt dat de heer Braks zelf natuurbehoud en de openluchtrekreatie voor zijn rekening zal nemen. Ten aanzien van eventuele tegenstellingen en konfliktstof tussen landbouw en natuurbehoud stelde de minister met nadruk te willen streven naar harmonie en het tegengaan van polarisatie. Wat landinrichting betreft blijftminister Braks invloed uitoefenen op de daaraan verbonden wet geving. De bevoegdheden van de staatssecretaris komen dus in de eerste plaats tot uiting bij de uitvoering. Ook overigens zal er (voorlopig?) veelal sprake zijn van gezamenlijke beslissingen. "We zullen elkaar regelmatig tegenkomen", aldus minister Braks. Daarbij zal onget wijfeld een rol spelen dat de nieuwe staatssecretaris vol gens zijn zeggen weliswaar veel interesse heeft voor agrarische aangelegenheden, maar thans nog de nodige kennis en ervaring mist, al zou zijn naam op enige ver wantschap kunnen duiden. De heer Ploeg ging nog in op de onrust van de C.R.M.- ambtenaren die overgaan naar landbouw (natuurbe houd). "Ik zie het als één van mijn taken om door overleg en goeie gesprekken een aanvaardbare oplossing te be werkstelligen". Hij verheelde niet dat defensie zijn voorkeur had, maar toonde zich niettemin blij met de huidige functie, die hij als "een uitdaging" ziet. Dat klonk zowel strijdvaardig als vredelievend delen voor landinrichting en natuurbehoud. Nodig is het dat er snel duidelijkheid komt over de gewijzigde situatie. Wij hopen dat de nieuwe politieke loot zonder ziektever schijnselen en vooral zonder wildgroei op mag groeien aan de boom van het ministerie van landbouw. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1