l yv Herfstjiora "Zoet water studie Grevelingen en Zoommeer als één projekt aanpakken" Extra bezuiniging op "Landbouw" slecht voor 's lands ekonomie van zuidelijke landbouw maatschappij ZLM-voorzitter op ledenraad: zoet water Bacterievuur Z VRIJDAG 5 NOVEMBER 1982 68e JAARGANG NO. 3655 land- en tuinbouwblad Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité: De Herfstjiora in het Singer Museum is één van de bekendste en oudste bloemententoonstellingen in Holland. Al voor de 24ste keer is dit najaar weer deze kleurrijke expositie, een aaneenschakeling van schitterend gearrangeerde bloemstukken, gehouden. Naast deze bloemen en planten uit Neêrlands landbouw, was er ook veel kunst en kunstnijverheid te bewonderen. Herfstflora '82 stond in het teken van de herdenking van de 200-jarige vriendschapsbanden met Amerika en de tentoonstelling is een onderdeel van de officiële viering. Er werd met behulp van bloemen, planten, kunst, kunstnijverheid en historische gegevens een beeld geschapen van enkele Amerikaanse aspecten. Dat kunst en landbouw heel goed kunnen samengaan blijkt uit deze foto. sche konkurrentie-positie. Dat is een bedreiging voor de export en voor de werkgelegenheid in de levensmidde- lensektor. De bezuinigingen zullen er o.a. toe leiden dat het bedrijfsleven meer zal moeten betalen voor de kwa- liteitskontrole. In de ons omringende landen komen deze kosten voor rekening van de overheid. Op langere termijn vreest het KNLC verslechtering van de omstandigheden waaronder land- en tuinbouw moe ten produceren. Met name een verlenging van de uit voeringsduur van ruilverkavelingen vindt het KNLC onjuist. Het KNLC-bestuur hoopt dat het kabinetsbeleid straks beter afgestemd zal zijn op de belangrijke rol van land en tuinbouw in de samenleving. Vertegenwoordigers van het KNLC zullen woensdag a.s. in de openbare bestuursvergadering van het Landbouw schap hun zorgen omtrent deze extra bezuiniging duide lijk maken. Het is triest dat je je als landbouwbedrijfsleven erg veel inspanning moet getroosten om 450.000,op tafel te krijgen om een onderzoek te bekostigen naar het voorko men van zoetwatervoorraden in de ondergrond van Zee land. Immers dit onderzoek (dat als innovatieprojekt bij het ministerie van Landbouw is aangemeld) is ook van grote betekenis voor de rest van ons land en zal ook van belang zijn voor het oppervlaktewaterbeheer. Triest te meer als je weet dat dit onderzoek nodig is door een wijziging van het Deltaplan dat nu weer 1 62 miljoen extra gaat kosten....'' aldus de heer A.J.G. Doeleman vrijdag 29 oktober j.l. op de Ledenraadsvergadering van de Zui delijke Landbouw Maatschappij (de ledenraad is een ad viesorgaan binnen de ZLM) die bijeen was in de Prins van Oranje te Goes. Wat de strijd om het zoete water voor Zeeland en Brabant betreft, stelde de ZLM-voorzitter vast dat het steeds drin gender wordt dat de landbouw zich daarbij harder op gaat stellen. Hij haakte in op een opmerking van het hoofd van de Deltadienst ir. Engelen waaruit blijkt dat ook vanuit Waterstaatskringen te eenzijdig wordt gedacht in de richting van een zoute Grevelingen. Van groot belang is, zei de heer Doeleman, een gezamenlijke aanpak van het onderzoek voor de Grevelingen én het Zoommeer. Dat dit niet gebeurt betekent volgens hem dat de objektiviteit geweld wordt aangedaan, een mening die zijns inziens nog wordt versterkt nu er vraagtekens gezet worden bij de kwaliteit en de hoeveelheid zoet water die beschikbaar kan komen voor de land- en tuinbouw in Zeeland en Noord-Brabant. Doeleman pleitte voor extra opslagcapa citeit zodat in tijden waarin de waterkwaliteit goed is er extra kan worden opgeslagen. Hij zei te vrezen dat er onder druk van de milieuorganisaties bij de Grevelingen zoet-zout op politiek niveau een beslissing zal worden genomen die later een grote vergissing zal blijken te zijn geweest. Positief uitte de ZLM-voorzitter zich over het Tot 1986 zal het Ministerie van Landbouw extra moeten bezuinigen, zo blijkt uit het regeerakkoord. Het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité (KNLC) verzet zich fel tegen deze besnoeiing, die het dubbele is van wat andere departementen moeten inleveren. Het bestuur van het KNLC kwam dinsdag 2 november in een bijzon dere vergadering te Utrecht bijeen. Het KNLC vreest voor een verzwakkine van de aerari- Provinciaal Bestuur van Zeeland dat bereid is aandacht en geld beschikbaar te stellen voor de problematiek van het zoete water. De heer Doeleman onderstreepte nog eens duidelijk de noodzaak van het blijven bestrijden van bacterievuur. Want hoewel er het afgelopen najaar veel aangetaste meidoorns en andere waardplanten zijn opgeruimd, is zeker dat daarmee nog doorgegaan moet worden. Hij verweet het Zeeuws Coördinatieorgaan dat zij in een brief aan het Provinciaal bestuur te zijn gekomen op eerder gedane uitspraken van zijn voorzitter de heer van Oosten waarbij werd gepleit voor het opruimen van alle zieke meidoorns: "Bij natuur en landschap is men misschien in verwarring geraakt bij het aanschouwen van de resulta ten van het opruimen van zieke meidoorns maar dat is mede een gevolg van een beleid dat door natuurbe schermingsorganisaties is voorgestaan, aldus Doeleman, die het de hoogste tijd achtte_yoor een planmatige aanpak zodat de opgelopen schade zo snel mogelijk hersteld kan worden. Sprekend over de teruggaande economie stelde de ZLM-voorzitter dat het belangrijk is kennis te nemen van wat anderen over de land- en tuinbouw denkenDat wij dan als voorbeeld gesteld worden is verheugend maar daarbij moet wel bedacht worden dat dit te danken is aan gezinsbedrijven die flexibel zijn bij het opvangen van tegenslagen en die de mogelijkheid en de wil hebben snel op veranderingen in te spelen". "Als deze opmerking gemaakt wordt mogen niet de pro blemen van het individuele bedrijf en de gezinnen uit het oog verloren wordenMaar dat houdt ook direct het gevaar in, dat men ervan uit gaat dat wij ons zelf wel kunnen redden Te gemakkelijk wordt er volgens Doeleman de laatste tijd over privatisering van o.a. het onderzoek en de voorlichting gesproken die niets anders kan betekenen dan zelf betalen. Het gevaar is levensgroot dat het gat tussen het gemiddelde bedrijf en de koplopers nog groter zal worden. Dat is niet alleen sociaal onaanvaardbaar, maar ook in economisch opzicht ongewenst Het wordt hoog tijd dat ook bij de bedrijfsopvolging de fiskale problemen tot een maatschappelijk aanvaardbaar niveau teruggebracht wordt, aldus de heer Doeleman.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1