Grond- en pachtzaken ....naar buiten.... zegge en schrijve Minister stelt pachtverhoging voor van 14 a 15% voor ongebouwd en 20% voor gebouwd Pachtnormen zuidelijke landbouw maatschappij Leerlingen van de Guido de Brés scholengemeenschap in Rotterdam hebben vorige week een bezoek gebracht aan de ZLM. In het ZLM-gebouw kregen ze eerst informatie over het funktioneren van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij binnen het agrarisch gebeuren. Daarna werd o.m. een bezoek gebracht aan een veehouderij en akkerbouwbedrijf é.e.a. onder leiding van de heer W. Sinke. Deze opname werd gemaakt op het erf van vader en zoon de Roo in 's Heer A rendskerke. Het is overigens al voor het 4e jaar dat de ZLM wordt bezocht door leerlingen van de Guido de Brès-school. Langzaam maar zeker gaan een aantal wijzigingen zoals die her en der zijn doorgevoerd middels de Wet Agrarisch Grondverkeer doorwerken in de alledaagse praktijk van de grond- en pachtzaken. Zo zijn onlangs in enkele pro- vincies - waaronder Noord-Brabant - beroepsrechters be noemd als voorzitter van de Grondkamer. Met deze be noemingen geeft de Kroon (lees: de minister van land bouw) inhoud aan de wetsbepaling dat de voorzitter of een der leden van de Grondkamer jurist moet zijn. Oor spronkelijk was het voorstel dat de voorzitter jurist moest zijn, maar op aandringen van de landbouworganisaties is daaraan toegevoegd "of een der leden". Het lijkt er nu op dat de minister aan de uiteindelijke tekst van de wet een eigen interpretatie geeft: de verwachting is immers dat het beleid er op gericht is in elke provincie te zijner tijd een beroepsrechter te benoemen als voorzitter van de Grondkamer. De vergelijking met de Pachtkamer ligt dan voor de hand omdat ook daar de voorzitter een beroeps- rechter is, namelijk de kantonrechter. De vergelijking is nog verder te trekken in die zin dat evenals dat bij de Pachtkamer het geval is de Grondkamer funktioneert met de voorzitter bijgestaan door twee leden. Door de te ver wachten (geleidelijke) vervanging van bedrijfsgenoten door beroepsrechters gaat een stuk boerenpraktijk in (de kern van) de Grondkamers verloren, hetgeen overigens geen gevolgen hoeft te hebben voor de kwaliteit van de werkzaamheden. Maar jammer is het wel. Te vrezen valt voorts dat het terugdringen van de landbouwpraktijk- mensen hiermee nog niet tot een eind is gekomen omdat onder de nieuwe regeling met betrekking, tot de samen stelling van de Grondkamer ook andere dan agrarische belangen in de Grondkamers vertegenwoordigd moeten zijn. Dit houdt in dat in een wisselend aantal gevallen - afhankelijk van de aard van de zaak- er slechts één lid van de kern een agrarische achtergrond zal hebben. Vanuit de situatie zoals we die jaren lang gekend hebben - allemaal boeren - is een en ander uiteraard een enorm verlies aan inbreng van de zijde van de landbouw in de werkzaam heden van de Grondkamer. De tijd zal leren welke (even tuele) konsekwenties dit zal hebben voor de praktijk van z.l.m Ook vijftal wijzigingen pachtnormenbesluit In een brief aan de Kommissie van Advies voor het Grond en Pachtprijspeil schrijft Minister drs. J. de Koning van mening te zijn dat de pachtnormen vanwege de stijging van de lasten van de grondeigenaren moeten worden verhoogd met voor ongebouwd 14 tot 15% en voor het gebouwde rond 20%. De kommissie moet de minister hierover adviseren. Ook wil de minister van de kommissie weten of deze percen tages nog moeten worden verhoogd om het rendement van de verpachters enigszins te verhogen. Hij noemt hiervoor geen percentages. De minister vraagt de Kommissie voorts advies over een vijftal aanpassingen van het pachtnormenbesluit. Zo is hij van mening dat er per grondsoort van drie naar vier kwaliteitsklassen moet worden gegaan. Voorts is hij van plan het verschil tussen eerste kwaliteit zeeklei en eerste kwaliteit rivierklei te verkleinen door de norm voor de rivierkleigronden op te trekken. De derde aanpassing betreft de verhoging van de pachtnorm voor vollegronds- tuinland kategorie "overige tuinbouwgronden", Ook wil hij een verhoging van de toeslag voor draina ge/infiltratie en de bijzondere toeslag voor de ruilverka velingsrente. De minister stelt zich voor de nieuwe nor men per 15 oktober 1983 te laten gaan. (zie voorts pag. 7) de land- en tuinbouw. Welllicht dat dan ook ooit nog iemand zich eens zal verdiepen in de vraag hoe het alle maal zover heeft kunnen komen. De minister van landbouw heeft zeer onlangs aan de kommissie voor het grond- en pachtprijspeil advies ge vraagd over een aantal aanpassingen c.q. wijzigingen van het pachtnormenbesluit. Elders in dit blad wordt hiervan uitvoerig melding gemaakt. Natuurlijk is het nog veel te vroeg om al een standpunt in te nemen over de diverse onderdelen van de adviesaanvrage. Dat is dan ook zeker mijn bedoeling niet. Het gaat er nu vooral om de adviesaanvragevzo vroeg mogelijk onder de aandacht te brengen zodat we vanuit de praktijk des te meer tijd hebben om onze mening kenbaar te maken. Ik heb be grepen dat er ook in ons werkgebied- al pachtersvereni- gingen zijn die zich over de adviesaanvrage beraden of op korte termijn gaan beraden. Afgezien van de - op onder delen forse - voornemens tot verhoging van de diverse pachtnormen valt in de adviesaanvrage vooral op, de suggestie om te komen tot een nieuwe -ekstra- kwaliteits klasse voor de beste gronden. Dit doet mij weer terug denken aan de diskussies van een aantal jaren geleden over dit punt toen in de Z.L.M. al voorspeld werd dat het zuidwestelijk zeekleigebied eerst naar het hoogste nivo zou worden gebracht vooraleer er over ekstra klasse van de beste gronden te praten zou zijn. Deze profeten lijken nu het gelijk aan hun zijde te krijgen... en het Rijk is er financieel wel bij gevaren. Een tweede opvallende sug gestie van de minister is om de normen voor rivierklei fors op te trekken om het verschil met zeeklei terug te bren gen. Me dunkt dat we vanuit de Z.L.M. ook wat dit betreft nog wel een boekje open kunnen doen. Het zou mij dan ook niet verbazen dat de met name in de Biesbosch ge voerde procedures hieraan ten grondslag liggen. Al met al geeft deze adviesaanvrage volop stof tot diskussie. De bedoeling is dat we ook in Z.L.M.-verband ons steentje zullen bijdragen. In ieder geval zal onze kommissie Grondgebruik zich al zeer binnenkort met deze voorge nomen aanpassing van de pachtnormen bezighouden. Een beetje wijsheid zal daarbij wel nodig zijn. Oggel. VRUDAG 22 OKTOBER 1982 I bA #1 68e JAARGANG NO. 3653 land- en tuinbouwblad

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1