Borst natmaken De bloemetjes buiten zegge en schrijve Agrarische handelsoorlog EG-VS lijkt onontkoombaar zuidelijke landbouw maatschappij Amerika - EEG Tenslotte z.l.m VRIJDAG 15 OKTOBER 1982 68e JAARGANG NO/2652 land- en tuinbouwblad Dit tafereeltje van de afgelopen zomer staat wel in heel schril contrast met het herfstweer van de afgelopen weken. Deze N oord-Bevelandse boeren hebben zichzelf van de zomer es flink in de bloemetjes gezet door in hun bouwplan de Teunisbloem op te nemen. Meer hierover kunt u lezen op pag. 13. Na de Grevelingen is nu het (toekomstige) Zoommeer aan de beurt voor een nader onderzoek naar de mogelijkhe den van zoetwatervoorziening voor de landbouw. De op zet van dit zoveelste onderzoek dat onlangs is begonnen - werd deze week in Tholen voor belangstellenden toege licht. Op deze bijeenkomst werd mij duidelijk dat er nog heel wat levensgrote vraagtekens zijn op te lossen met betrekking tot de hoeveelheid en de kwaliteit van het beschikbare zoete water om nog maar niet te spreken over de kosten voor de boer om dit water uiteindelijk op z'n gewassen te krijgen. Na weer zo n avond overigens zeer interessante - informatie is bij mij echter de vraag gerezen of we niet veel meer politieke druk moeten zet ten. In feite is het nu zo dat we na jaren van onderzoek nog geen stap dichter bij de oplossing van het zoetwa terprobleem in zuid west Nederland zijn gekomen. On dertussen zit de landbouw voorlopig weer in de wacht kamer: de zoommeerstudie wordt immers pas jmedio 1 984 afgerond. Waar het voor alles om gaat is. toch de politieke beslissing dat het zuidwesten voldoende zoet water krijgt. En die beslissing is er niet, althans niet meer: tijdens de voorlichtingsavond werd door een van de in leiders opgemerkt dat met de aanvaarding van het Del taplan het oorspronkelijk de bedoeling is geweest de zeeuwse eilanden te omringen met zoet water. Nu er van deze oorspronkelijke opzet steeds minder terecht lijkt te komen lijkt de Delta het slachtoffer te worden van haar eigen goedgelovigheid: mede daardoor is er al die jaren geen onderzoek gedaan naar alternatieven (zoals bij voorbeeld de verdringing van het zoute water in de on dergrond door zoet water). Deze inleider sprak er dan ook zijn verbazing over uit dat er op dit punt in zuidwest Nederland niet feller is gereageerd op de beslissing de Oosterschelde open te houden. Nu is het inmiddels zo ver gekomen dat we niet eens meer de garantie hebben dat er wel voldoende zoet water uit de grote rivieren richting zuidwesten gestuurd gaat worden. En vooral de hoeveel heid is van doorslaggevend belang omdat hiermee im mers de bruikbaarheid (de kwaliteit) van het water ten nauwste samenhangt (er zijn namelijk meer "lurkers aan de kraan" waaronder 's werelds grootste havenstad Rot terdam). Mijn konklusie na dit avondje Tholen is ook dat wij voor alles de druk op politiek Den Haag sterk zullen moeten opvoeren om zo spoedig mogelijk de politieke beslissing te forceren die recht doet aan de oorspronke lijke uitgangspunten namelijk dat het zuidwesten - hoe dan ook de beschikking krijgt over voldoende bruikbaar zoet water. Uitsluitend van die politieke beslissing zal afhangen of de zuidwestelijke boer uiteindelijk naar har telust zal kunnen beregenen. Om dat te bereiken zullen wij onze borst voorlopig nat moeten maken met zout water. Een en ander klemt te meer omdat verdere vol tooiing van de wetgeving op het vlak van de waterhuis houding (kwaliteit en kwantiteit voor grond- en opper vlaktewater) ongetwijfeld verdere beperkingen zullen opleggen aan het vrije gebruik van aanwezige zoetwater- voorraden. Zeker daar waar - zoals in Zeeland - het zoetwater een erg schaars artikel is. Reeds eerder schreef ik op deze plaats over de gespannen situatie op handelsgebied tussen de Verenigde Staten van Amerika en de Europese Gemeenschap. Als ik het Financiële Dagblad mag geloven, is een komplete han delsoorlog nu nog maar eèn kwestie van dagen: "Kon- frontatie EG-VS over landbouweksport onvermijdelijk" en "Steun landbouweksport VS in beslissingsfase" zo luidden de koppen. Volgens deze berichten heeft de Amerikaanse regering reeds 600 miljoen dollar uitge trokken om de eksport van landbouwprodukten te sti muleren. Voor de EEG zal dit betekenen dat er bedragen van gelijke orde bijgepast moeten worden. Ondanks deze bedreiging schijnt de Nederlandse agri-business de si tuatie nog niet zo ernstig te nemen: "Onderhandelings techniek" zei FNZ-voorzitter Zijlstra en minister de Ko ning: "We hebben het recht om te eksporterenen we Binnen een half jaar breekt er een agrarische handels oorlog uit tussen de Europese Gemeenschap en de Ver enigde Staten. Dat is tenminste de voorspelling van de heer dr. Clayton Yeatter. die op vrijdag 8 oktober in Den Haag sprak op een bijeenkomst van het Landbouwschap. Hij zei, dat de regering van president Reagan een derge lijk handelsconflict zal beginnen met een renteverlaging voor exportkredieten, waardoor de Amerikanen op de wereldmarkt beter concurreren. De bijeenkomst werd bijgewoond door een groep verte genwoordigers van Amerikaanse agrarische bedrijven. Zij maakten deel uit van de duizend Amerikanen die ter gelegenheid van de 200 jaar handelsrelaties Nederland -VS vorige week een bezoek brachten aan ons land. Voorts was een delegatie aanwezig van de Kamers van Koophandel in Amerika, die eerder in Frankfurt een ontmoeting had met COPA/COGECA, de Europese or ganisaties van respectievelijk boeren en landbouwcoö peraties. Voorzitter Jaap van der Veen van het Landbouwschap had in zijn openingswoord al zijn ernstige zorg geuit over de koers, die de regering Reagan volgt bij de Ameri kaanse landbouwpolitiek. Er zal volgens hem alsnog een poging gedaan moeten worden om door middel van be sprekingen in CATT-verband (in november te Genève) een handelsconflict te voorkomen. Minister drs. J. de Koning (Landbouw en Visserij) liet overigens blijken weinig hoopvol te zijn over een moge lijke oplossing van het naderende conflict. Voorzitter drs. R. Zijlstra van de FNZ betoogde, dat een handelsoorlog geen oplossing kan betekenen en schadelijk zal zijn voor zowel de EG als de VS. De bijeenkomst werd eveneens bijgewoond door staats secretaris Dik (exportbevordering) en enkele leden van de Tweede Kamer. Ondanks de ernst van de zaak kan er toch nog worden gelachen. Van l.n.r. drs. R. Zijlstra, drs. A. de Zeeuws en dr. Clayton Yeatter. zullen daarmee doorgaan". Ir. A. de Zeeuw, direkteur- generaal landbouw, bleek minder gerust op de situatie (Financieel Dagblad zaterdag 9 en maandag 1 1 oktober). Als de voortekenen niet bedriegen wordt dat dus knok ken. De vraag is dan over wiens rug dat zal gaan. U mag deze keer slechts één keer raden. Tot slot van dit artikeltje wil ik nog even herinneren aan het bakterievuur - u weet wel die besmettelijke planten ziekte waarover nog niet zo lang geleden de persmedia vol stonden. Rondom het bakterievuur is het stil gewor den na de installatie van de interdepartementale werk groep landbouw/CRM. Onder het motto dat een broe dende kip niet gestoord moet worden zouden we de re sultaten van de werkgroep afwachten. Tijdens het bezoek van de minister van CRM werd er door een hoge ambte naar - tevens lid van de werkgroep - al voor gewaar schuwd dat de werkgroep gezien de verschillen van in zicht wel meer tijd nodig zou hebben dan aanvankelijk was voorzien. Ik vind toch dat we de werkgroep tot spoed moeten manen om te voorkomen dat we straks in het voorjaar het hele spel opnieuw moeten beleven. Een beetje meer persen zou daarom geen kwaad kunnen. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1