Met gezamenlijke krachtsinspanning glastuinbouw perspektief bieden Kasteel in landschap Hoofdbestuur Z. L. M. Nieuwbouw CDI maakt doelmatiger werken mogelijk zuidelijke landbouw maatschappij a5s- T> VRIJDAG 8 OKTOBER 1982 68e JAARGANG NO.^651 land- en tuinbouwblad Het komplex van het C.D.I. vanuit de lucht gezien Dat ook het Centraal Diergeneeskundig Instituut bezui nigingen aan den lijve moet ondervinden en enige veren zal moeten laten, is onvermijdelijk. De nieuwbouw zal echter opk bijdragen aan een verho ging van de efficiency binnen het Instituut, waardoor met minder mensen hetzelfde en wellicht meer gepresteerd kan worden. Het recente onderzoek van de direktie Or ganisatie en Efficiency van het ministerie van landbouw en visserij wijst erop dat dit mogelijk zal zijn. Dit o.m. zei mr. G.J. van Dinter, sekretaris-generaal van het ministerie van landbouw en visserij, op 4 oktober j.l. in Lelystad bij de officiële opening van het nieuwe hoofdgebouw van het Centraal Diergeneeskundig Insti tuut (CDI). Het CDI is een van de ruim dertig instituten van het ministerie van landbouw en visserij. Zowel zijn speciale positie binnen het landbouwkundige onderzoek als de onhoudbaar geworden huisvesting hebben het ministerie ertoe gebracht een nieuw hoofdgebouw te plaatsen. Het oorspronkelijke aantal van 10 verspreid gelegen ves tigingen wordt daarmee teruggebracht tot drie in Lely stad en voorlopig een deel van het toeleveringsbedrijf in De Bilt. Het CDI verricht o.m. onderzoek in verband met de voorkóming en bestrijding van dierziekten. Ten behoeve van de dierziektebestrijding worden vaccins en diagnos- tica ontwikkeld en eventueel geproduceerd en in voorraad gehouden. Bij de registratie van diergeneesmiddelen in het kader van de nieuwe Diergeneesmiddelenwet zal het CDI ook een belangrijke rol spelen. Duizenden mensen hebben het afgelopen weekend een bezoek gebracht aan het aan de rand van Middelburg gelegen kasteel Ter Hooge. Dit kasteel en de omliggende bossen was tijdelijk opengesteld voor bezoekers in het kader van de nationale week van het landschap. Op de begane grond was een expositie ingericht over het Zeeuwse Landschap Op de Hoofdbestuursvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij, maandag 4 oktober j.l. in de Wouwse Tol te Bergen op Zoom verklaarde voorzitter A.J.G. Doeleman dat de problemen die er in de glastuin bouw zijn ontstaan als gevolg van vooral de hoge ener giekosten, alleen het hoofd kunnen worden geboden door een gezamenlijke krachtsinspanning van zowel de overheid, de banken als het bedrijfsleven. "Zij zullen de glastuinbouw waar de rentabiliteit als gevolg van de grote investeringen sterk is gedaald, samen weer nieuw per spektief moeten bieden De heer Doeleman sprak in zijn inleiding ook zijn zorgen uit over de internationale ontwikkelingen met als onze kere faktor het beleid van de Amerikaanse regering ten aanzien van de internationale afspraken in het kader van het GATT. "Vooral de grote graanvoorraden in Amerika en Canada zijn zorgelijk. En dat terwijl de laatste berich ten vanuit Rusland er op duiden dat de graanopbrengsten gunstiger zullen zijn dan enige tijd geleden geraamd Wat de Rijksbegroting, met name de landbouwbegroting betreft mogen we volgens de Z.L.M.-voorzitter gezien de slechte ekonomische toestand niet ontevreden zijn over de invulling van de cijfers in de landbouwbegroting. Wel is zorg op z'n plaats waar het de speelruimte betreft die er is voor Onderzoek, Onderwijs, voorlichting en ruilverka velingen als belangrijkste instrumenten van het land bouwbeleid. "In de loop der jaren is er op deze posten reeds veel bezuinigd zodat wil er nog enigszins een beleid gevoerd kunnen worden, verdere bezuinigingen onverantwoord zijn. Gezien onder meer de inkrimping van de voorlich ting met 50 man, de bezuinigingen op de S.E.V., de uitholling van de materiaalkosten bij de voorlichtings dienst en de lande voorbereidingsprocedure bij de ruil verkaveling kan er volgens Doeleman haast niet meer van een specifiek landbouwbeleid worden gesproken. "Zo is er binnen het O. en S.-fonds absoluut geen ruimte voor een ontwikkelingsbeleid. Zelfs voor de mestbanken is er geen bedrag opgevoerd. Gelukkig is er voor 1 983 nog wel ruimte voor de Bedrijfsverzorgingsdiensten. Het komende jaar zullen wij ons hard moeten maken om opnieuw gelden via Sociale Zaken beschikbaar te krijgen voor de voortzetting van het subsidiebeleid ten behoeve van de Bedrijfsverzorging. Doeleman benadrukte in dit verband dat de door ekono mische zaken beschikbare gestelde gelden voor innovatie meer dan tot nu toe mogelijkheden moeten bieden voor de agrarische sektor. Ook het fiskaal beleid voor de kleine zelfstandigen biedt volgens hem onvoldoende mogelijkheden voor vooral reserveringen, die noodzakelijk voor de kontinuïteit van het bedrijf zijn. Vervolgens wees de heer Doeleman er op dat er nog steeds grote onrust is over de willekeurige toepassing van het pachtersvoordeel. "Het wordt hoog tijd dat het Landbouwschap dit zeer indringend bij Fi nanciën aan de orde stelt. Het is ook noodzakelijk dat de "Resolutie van Amelsvoort" aangepast wordt zodat in- sp*kteurs niet meer willekeurig een claim op kunnen leggen. Wij blijven van mening dat er bij kontinuatie van het bedrijf er geen verschil mag zijn tussen het 1 e en het 2e pachtersvoordeel Aldus de Z.L.M.-voorzitter. Eerder in zijn openingstoespraak had voorzitter Doele man melding gemaakt van de uitzonderlijk gunstige weersomstandigheden waaronder de oogstwerkzaamhe den konden worden verricht en de goede opbrengsten van praktisch alle produkten. Dat is dan in elk geval meegenomen. Hoe het jaar financieel zal zijn valt nu nog niet te voorspellen. Belangrijk voor het eindresultaat is bij de akkerbouw in het Zuid-Westen vooral de prijsontwik keling van de hakvruchten. De bietenprijs zal zeer sterk onder druk staan van de grote hoeveelheid C-suiker die er geproduceerd gaat worden. Wat de aardappelen en de uien betreft zijn'de afzetmogelijkheden nog onduidelijk. Belangrijk is het dat de kwaliteit zowel van aardappelen als uien zeer goed is. Ook de veehouderij kan over het algemeen in ons werkgebied tevreden zijn met de voer- positie voor komende winter, dat in tegenstelling tot kol lega's o.a. in het oosten van ons land. Maar ook hier staat de prijsontwikkeling voor melkprodukten onder druk door in vergelijking met vorig jaar mindere afzetkansen. Tenslotte in de fruitteelt hoge kilogramopbrengsten, maar zeer teleurstellende prijzen met name voor de ap pels. Vervolg Hoofdbestuur zie pag. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1