Ra, ra hoe kan dat? Voorbereidingscommissie ruilverkaveling Walcheren geïnstalleerd zuidelijke landbouw maatschappij Landbouwuitgaven Stroomtarieven z.l.m VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1982 68e JAARGANG NO. 3648 land- en tuinbouwlilad De bergingvan de aardappelen is weer begonnen. Uit de praktijk komen wat tegenstrijdige berichten maar de opbrengst lijkt toch wel goed te worden zowel naar kwantiteit als kwaliteit. Veel van onze leden zitten nu waarschijnlijk volop in'de aardappelen en in de bieten. Hoe het hun vergaat kunnen we lezen in de rubriek "Uit de praktijk". Als betrekkelijke leek op het gebied van de praktische landbouw houd ik het deze week maar op Brussel en de stroomtarieven. Vorige week meldden diverse dagbladen op basis van "een geheime notitie" dat de E.G. Landbouwuitgaven dit jaar de pan uit dreigen te rijzen vanwege de sterke stij ging van de graan- en melkproduktie. De E.E.G. zou daardoor (alweer!) op weg zijn naar de ernstigste finan ciële krisis van de laatste jaren (N.R.C.-Handelsblad 9 september 1 982). Verwacht moet dan ook worden dat de landbouwuitgaven van de Europese Gemeenschap dit jaar meer dan de afgesproken vijfendertig miljard gulden zullen bedragen. Belangrijkste oorzaken daarvan: de laatste maanden is de melkproduktie met zes procent omhoog geschoten terwijl in Nederland - volgens opgave van het ministerie van Landbouw - de melkproduktie ca. 4,5 procent hoger uit zal komen dan vorig jaar. Boven dien wordt er dit jaar een rekord aan graan geoogst na melijk ruim honderdtwintig miljoen ton, dat is een stijging met twintig procent. Aldus nog steeds de berichtgeving in de dagbladen. Als vertegenwoordiger van een bekende landbouworganisatie kreeg ik het er echt benauwd van: deze berichten zouden immers zeker tot gevolg hebben dat de garantieprijzen voor melk en graan onder hoge druk zouden komen te staan. Maar ziet, wat een opluch ting: reeds de volgende dag - op tien september - meldde het Financiële Dagblad het bericht "Meevaller op de E.G.-landbouwbegroting": De Europese Gemeen schap heeft over de eerste acht maanden van dit jaar 3,85 miljard gulden overgehouden op de landbouwbe groting. En het bericht gaat verder: de E.G.-kommissie houdt over het gehele jaar genomen rekening met een aanzienlijke meevaller. Inmiddels heeft de kommissie, al twaalfhonderdtachtig miljoen gulden overgehe veld naar andere begrotingsposten. De E.G.-ministerraad zal zich uiteindelijk moeten uitspreken over de besteding van het resterende overschot. E.G.-kommissaris Tu- gendhat toonde zich tenslotte vol vertrouwen dat de E.G.-begroting ook in het komende jaar "de eigen mid delen" niet zal overtreffen. Ra, ra, hoe kan dat allemaal: de ene dag miljarden tekort, de andere dag miljarden over. Wordt er een spel gespeeld? Ik weet het niet, maar wat ik wel weet is dat dit soort berichtgeving er bepaald niet toe bijdraagt dat de boer - en zijn organisatie - er van overtuigd raken dat het in de toekomst allemaal minder moet. Terwijl dat misschien wel zou moeten, als u be grijpt wat ik bedoel. De industriële grootverbruikers hebben bij het ministerie van ekonomische zaken gedaan gekregen dat zij een aanmerkelijke korting krijgen op hun stroomtarief. De argumentatie van deze korting is gevonden in het feit dat de konkurrentiepositie van deze industriële grootgebrui kers een ruggesteuntje behoeft. De betreffende bedrijven hadden overigens eerder laten doorschemeren dat ze an ders ook wel in andere landen terecht konden. Inmiddels heeft nota bene de kommissie Energie van de Sociaal Ekononische Raad (S.E.R.) de aanbeveling gedaan de (verdere) verlaging van de stroomtarieven van de indus trie ten koste te laten gaan van de kleinverbruikers. Onder kleinverbruikers valt ook het land- en tuinbouw bedrijf. Deze aanbeveling staat in een rapport dat van daag (vrijdag 17 september) aan de orde komt in de S.E.R. Mijn mening is dat de argumentatie om de tarie ven voor grootverbruikers aan te passen namelijk de konkurrentiepositie - in hoge mate ook geldt voor de land en tuinbouw: de bijdrage aan de nationale ekonomie is genoegzaam bekend. Ik zou er daarom voor willen pleiten ook alle land- en tuinbouwbedrijven een forse korting op hun elektriciteitsrekening te verlenen. Eerder pleitte het Hoofdbestuur van de Z. L. Mal voor een dergelijke korting voor bedrijven met een eigen bewaring (koelhuizen) Om nu de korting door te trekken voor alle bedrijven wordt voorkomen dat andere - en vooral de kleinere - bedrijven buiten de boot vallen. Dat zou niet terëtht zijn omdat elk bedrijf naar verhouding immers zijn steentje bijdraagt aan het fantastische resultaat van de bedrijfstak land- en tuinbouw. Wanneer deze korting op de stroomtarieven werkelijkheid zou worden zou dat afhankelijk van het bedrijf enkele honderden guldens tot zelfs meer dan dui zend gulden op kunnen brengen en dit voordeel zoO elke jaar terugkoemen. De moeite waard zou ik zo denken. Oggel. In de voorbereidingsfase die uit moet monden in een ruil verkaveling voor Walcheren is donderdag 9 september j.l. een belangrijke mijlpaal bereikt: in het gemeentehuis van Meliskerke is tijdens een korte plechtige bijeenkomst de voorbereidingskommissie officieel geïnstalleerd. Walche ren heeft daarmee een primeur want het is de eerste keer dat in ons land in hetzelfde gebied voor de tweede keer een ruilverkaveling plaatsvindt. De commissie werd geïnstalleerd door het lid van de Centrale Cultuur technische Commissie de heer J. Nieu- wenhuyse die memoreerde dat de eerste verkaveling na de overstroming in 1944 wel goed is geweest maar dat de snelle ontwikkelingen in de landbouw nu weer vragen om een cultuurtechnisch ingrijpen. De verbetering van de werkomstandigheden zal zich vooral toespitsen op het opheffen van te kleine kavels, de te grote afstand tot de gebouwen en de onvoldoende ontsluiting. De heer Nieuwénhuyse stak een pluim op de hoed van de Wal- cherse boeren in het algemeen eri van de jonge in het bijzonder die door middel van woord en geschrift (o.a. "Walcheren waarheen-Walcheren daarheen") op een juiste manier de noodzaak van de verkaveling hebben aangetoond. Hij merkte nog op dat het "Landinrich tingsproject Walcheren" zoals de CCC het noemt, wel in de eerste plaats voor de boeren is maar dat ook natuur en landschap daarbij nauw zullen zijn betrokken. Ten aan zien van het tijdstip waarop de opknapbeurt van Wal cheren achter de rug zou kunnen zijn was hij niet zo optimistisch: Voor de voorbereiding moet op 8 jaar en de uitvoering op 12 jaar worden gerekend en "als het voor het jaar 2000 klaar is dan valt het mee", meende hij. Het G.S.-lid Drs. R.C.E.Barbé verklaarde dat de provin cie de landbouw zoveel mogelijk zal stimuleren, ook het werk dat staat te gebeuren op Walcheren. Kritiek had hij op het feit dat de ruilverkaveling op Walcheren vooral een administratieve zaak is. "Dat zou anders moeten en ik juich het toe als er een grondpot zou komen zodat bedrijfvergroting mogelijk zou worden". Ook de heer A.J.C.Doeleman die namens de 3 ZLO en het Land bouwschap sprak benadrukte dat al het mogelijke er aan gedaan moet worden om een grondpot te krijgen omdat bedrijfsbegroting mogelijk zou worden". Ook de heer ten te kunnen komen, (de arbeidsprestatie ligt op Wal cheren thans op 80% van elders in ons land). Hij wees er ook nog op dat de ruilverkaveling van groot belang is voor de niet-agrariërs op Walcheren: "als de boeren het goed hebben dan komt dat de gehele streek ten goede". Hij deed een dringend beroep op alle betrokkenen om de procedures en rapporten zo snel mogelijk te laten verlo pen en te produceren. Er is haast geboden want stilstand is achteruitgang. De heer B.J.van Putten, burgemeester van Mariekerke en tevens voorzitter van de voorbereidingscommissie ver klaarde dat in het woord "ruilverkaveling welhaast het conflict besloten ligt omdat er veel groepen en personen met uiteenlopende belangen bij betrokken zijn. Hij deed een beroep op alle betrokkenen om de bereidheid te heb ben naar elkaar te luisteren, begrip en respect te hebben voor eikaars standpunt en de wil om voor de streek het best denkbare resultaat te behalen. Het C.C.C.-lid J.Nieuwenhuyse tijdens het uitspreken van de installatierede. Rechts van hem lid- en voorzitter van de voorbereidingscommissie de heer B.J. v. Putten, links ook leden van de voorbereidingscommissie v.l.n.r. de heer L. Kloet uit Arnemuiden, C.J. Bierens uit Grijpskerke en K. Dekker uit Wissenkerke (allen voor landbouw), B.J. Smulders uit Vlissingen (part. natuurbescherming), W.J. Sanderse (plv. voorzitter) uit Serooskerke (landbouw) en geheel rechts de heer ir. v. Meegen (waarnemend Ir. LD. Lagrobo).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1