Idllll" Mil Vertraging Deltawerken onverantwoord en onrechtvaardig In de bonen.... Doeleman herkozen tot voorzitter van de Z.L.M. Hoofdbestuur Z.L.M.: zuidelijke landbouw maatschappij Hoofdstuk tarwe "Kleine" veehouders z.l.m m mm VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 I AMM 68e JAARGANG NO. 3646 tuinbouwblad Onze landbouwers zijn al weer druk bezig met het maaien van de bruine bonen. Thans verschijnen in het landschap weer de ruiters bij honderden. Het betreft hier een zeer arbeidsintensieve teelt, vooral omdat het ruiteren nog met spierkracht moet gebeuren. Nadat zon en wind hun werk gedaan zullen hebben, kan met dorsen worden begonnen. De heer A.J.G. Doeleman te Nieuwerkerk is maandag 30 augustus 1982 door het hoofdbestuur van de Zui delijke Landbouw Maat schappij (Z.L.M.) met al gemene stemmen herkozen tot algemeen voorzitter van de Z.L.M. De nieuwe zittingsperiode van de heer Doeleman gaat in op 1 januari 1983 en geldt voor een periode van 6 jaar. De heer Doeleman heeft echter van te voren aan het Z.L.M.-bestuur te kennen gegeven deze zit tingsperiode niet vol te willen maken. De heer A.J.G. (Ad) Doeleman is 54 jaar en van beroep akkerbouwer. Zes jaar geleden werd hij voor de eerste maal gekozen tot algemeen voorzitter van de Z.L.M. als opvolger van Ir. D. Luteijn. Daarvoor was Doeleman voorzitter van de Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. en uit hoofde van die funktie lid - tevens akker- bouwwoordvoerder - van het hoofdbestuur van de Z.L.M. De heer Doeleman vervult zowel op landelijk als pro vinciaal niveau funkties die nauw verbonden zijn - of voortvloeien uit - het vodrzitterscha-p van de Z.L.M. Agrarische bedrijfsontwikkeling heeft zijn bijzondere belangstelling: hij is voorzitter van de Kommissie Be drijfsontwikkeling en Agrarische Voorlichting (B.O.A.V.) van het Landbouwschap en voorzitter van de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de provincie Zee land. Hoewel hij aan zijn bestuurlijk werk in de land bouworganisatie veel tijd besteedt, is de heer Doeleman via zijn akkerbouwbedrijf onmiskenbaar een man van de praktijk (gebleven), zodat de Z.L.M. met de heer Doele man beschikt over een bedrijfsgenoot als voorzitter. De heer A.J.G. Doeleman, voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) heeft op de maande lijkse vergadering van de Maatschappij op 30 augustus j.l. in de Prins van Oranje te Goes zijn verontwaardiging uitgesproken over het voornemen van de Overheid de werken in het kader van de Delta Wet verder te vertragen Blijkbaar is 1 953 toch weer al zo lang geleden dat men met deze voorstellen durft te komen. Doeleman: "Wij vinden dit onverantwoord en onrechtvaardig tegenover de mensen waar ook in Nederland, die in de polders wonen en werken (ver) onder de zeespiegel. Geen uitstel van dijkversterking op Deltahoogte en geen uitstel van de verdere uitvoering van de werken in de Oosterschelde. Hier geldt dat uitstel zeker ook in zijn totaliteit geen be zuinigingen oplevert!" In zijn inleiding meldde Doeleman dat,de oogstwerk- zaamheden tot nu toe gunstig zijn verlopen terwijl de opbrengsten goed zijn. Het niveau van de tarweprijs ligt in ons werkgebied ten opzichte van de referentieprijs op een redelijk niveau. Het gevolg daarvan is dat de graantelers geen verder risiko meer willen lopen en tot verkoop overgaan. Daarmee zou het hoofdstuk tarwe voor dit jaar als afge daan kunnen worden beschouwd. De Z.L.M.-voorzitter zei echter dat dit niet verantwoord is: "Wij zullen als georganiseerde landbouw in overleg met de handelshuizen het exportbeleid en het interventiebe- leid kritisch moeten blijven volgen. Wanneer de koöperatieve of partikuliere graanbedrijven verlies lijden is dat zeker ook geen boerenbelang"., aldus Doeleman die er aan toevoegde dat de Nederlandse Overheid nog steeds niet bereid is de interventievoor- waarden op praktische wijze uit te voeren. Zo moet nog steeds de aangeboden tarwe gewogen worden hetgeen vooral dit jaar een probleem is doordat alle silo's vol zitten. Deze weging is voor de opslaghouders een extra kostenfaktor die absoluut overbodig is! Wat betreft de besteding van de 20 miljoen zei de Z.L.M.-voorzitter te hopen dat daarover in het Land bouwschap een besluit genomen gaat worden. De standpunten liggen op zich dicht bij elkaar n.l. dat het geld terecht moet komen bij de kleine veehouders en dat deze zoveel mogelijk mee kunnen delen. Overigens, zo voegde Doeleman eraan toe; praten wij in Nederland toch duidelijk over andere kleine bedrijven dan in het overgrote deel van de rest van Europa. Dat is mede een reden dat de meerderheid tegen een recht streekse uitkering is. Gesproken wordt, en daar is geen verschil van mening over, over bedrijven met een melk- produktie tot 1 50.000 liter en sommigen willen gaan tot 200.000 liter. En wanneer dat dan 60% is van de be drijfsomvang dan wordt toch zeker niet over echte kleine bedrijven gesproken. Naar de mening van Doeleman is het verantwoord en noodzakelijk dat bij de besteding van de 20 miljoen er de zekerheid is dat dit geld geïnvesteerd wordt op de bedrijven waardoor voor een langere periode de arbeidsomstandigheden kunnen verbeteren. "Om dit in goede banen te leiden zou het een goede zaak zijn dat er overleg komt en er een aktieplan wordt opgezet met de voorlichtingsdienst over de wijze van besteding op de individuele bedrijven. In dit overleg kan, aldus de Z.L.M.-voorzitter het totale bedrijfsgebeuren doorgelicht worden en lijnen uitgezet worden voor de toekomst. Dat kan met name nuttig zijn voor bedrijven die om welke reden dan ook minder kontakt hebben met de voorlich ting". De heer Doeleman sprak tenslotte zijn bezorgdheid uit voor de bezuinigingsplannen van de Overheid, zeker wanneer dergelijke plannen in de politieke sfeer getrok ken worden. "Wat betekent het uiteindelijk voor de Overheid, zo vroeg hij zich tot slot af, wanneer er bezui nigd wordt op de voorlichting, wanneer via sociale maat regelen deze mensen toch bijgestaan moeten worden. Met daartegenover het profijtbeginsel voor de Overheid wanneer men geld steekt in de voorlichting van een sek- tor die een bijzonder positieve bijdrage levert aan de handelsbalans". (vervolg verslag Hoofdbestuur pag 10)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1