DE BOER OP Medewerking C.R.M. nodig bij bestrijding bacterievuur Vergadering Z. L. M. -hoofdbestuur Zeeuwen buiten Zeeland zuidelijke landbouw maatschappij Ergernis over L.E.I.-publicatie De 20 miljoen voor de veehouderij Open Dagen VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1982 68e JAARGANG NO. 364^ land- en i\i(s ID. tuinbouwblad In West Zeeuws Vlaanderen en op Zuid Beveland was het zaterdag j.l. "open dag" voor de land- en tuinbouw. Te Cadzand werd dit gecombineerd met de festiviteiten rond de "Molendag". Op de foto een demonstratie van dorsen met de vlegel met op de achtergrond de jubilerende molen. Elders in dit blad leest u meer over de "open dag" Er is door de fruittelers en landbouworganisaties aan de alarmbel getrokken. Dat heeft in zoverre resultaat opge leverd dat door de vele publiciteit thans iedereen over tuigd is van de noodzaak om drastisch in te grijpen, aldus voorzitter A.J.G. Doeleman in zijn openingswoord tijdens de 2 augustus jl. gehouden Z.L.M.-hoofdbestuursverga dering te Bergen op Zoom. Er is echter reden tot bezorgdheid over de geldmiddelen die hiervoor nodig zijn, zo vervolgde hij. Minister de Ko ning heeft bij zijn bezoek de problemen van het bacterie- vuur onderkend, maar ook laten blijken dat het een zware opgave zal zijn om de financiering rond te krijgen. Ook bracht hij met name het spanningsveld tussen het aan koopbeleid en het onderhoudsbeleid duidelijk naar vo ren. Bijzonder jammer was het naar de mening van de heer Doeleman dat de Min. van C.R.M. tot nu toe niet is in gegaan op het verzoek zich op de hoogte te stellen van de situatie. Zijn Ministerie is verantwoordelijk voor grote oppervlak ten natuurgebied en vooral hier loopt het niet meer naar wens bij de bestrijding van bacterievuur. De drie Z.L.O.'s zullen daarom opnieuw aandringen op overleg met deze overheidsinstantie en de betrokken Minister vragen om het overleg te combineren met een bezoek aan de pro bleemgebieden. De heer Doeleman wil graag gezamen lijk overleg en verantwoordelijkheid met de Plantenziek- tenkundige Dienst, Staatsbosbeheer, Natuurbescher mingsorganen, de instellingen die de wegenbeplantin gen onderhouden en de landbouworganisaties over de wijze waarop het bacterievuur aangepakt moet worden. Voorkomen moet worden dat men elkaar verwijten moet maken. In dit verband is het te betreuren dat de natuurbehouds- consulent opnieuw blijk heeft gegeven totaal geen begrip te hebben voor de spanning die er onder de fruittelers leeft. Wanneer hij zegt dat de fruittelers de hand in eigen boezem moeten steken omdat ze niet gezorgd hebben voor appel- en pererassen die niet-vatbaar zijn voor bac terievuur, dan vraagt hij toch wel om moeilijkheden. Met ergernis ging de heer Doeleman vervolgens in op een kort geleden verschenen L.E.I.-persbericht. Kort na het ander L E B.-bericht waarbij we ook al de nodige aante keningen hebben gemaakt, is er nu weer een ander waarin de vermogenspositie van de boeren wordt opge schroefd. Voor buitenstaanders moet dat als onbegrijpe lijk voorkomen. Dat het rendement voor het geïnvesteer de vermogen op minus 0,8% uitkomt, wordt in het be treffende persbericht niet vermeld. De landbouw ergert zich daar in bijzondere mate aan. Reeds eerder is er op gewezen dat niet de vrije waarde van de grond als uitgangspunt voor de berekening van het vermogen moet gelden, maar de waarde als ver pachte grond. Dan krijgt men een beter beeld, zeker als er daarbij tevens met meer nadruk wordt vermeld dat het inkomen van de boer opnieuw daalde. Vooral bij bedrijfsoverdracht komt de werkelijkheid dui delijk naar voren. Dikwijls levert dan zelfs de pachtwaar de van de grond nog grote financieringsproblemen op. In een bestuursvergadering van het Landbouwschap zijn over een en ander ook reeds kritische opmerkingen ge maakt. Blijkbaar stoort men zich bij het L.E.I. hieraan niet. Het lijkt er op of men gewoon doorgaat, zonder zich ergen iets van aan te trekken. Vervolgens ging de heer Doeleman in op de bekende 20 miljoen voor de veehouderij. Over de verdeling hiervan is de discussie nog steeds gaande. Naar zijn mening zou het enerzijds onjuist zijn het geld zonder meer te verdelen Hoewel in het Z.L.M. Land- en Tuinbouwblad zelden een boekbespreking wordt opgenomen mag deze keer daarop een uitzondering worden gemaakt nu onlangs onder de titel "Zeeuwen buiten Zeeland" een bundel opstellen is verschenen van de hand van de ere-voorzitter van de Z.L.M., ir. M.A. Geuze. Ir. Geuze behandelt daarin aan de hand van gehouden intervieuws de levensloop van een zestal zeeuwen die in en buiten Zeeland bekendheid verwierven en intussen vaak al geruime tijd buiten Zeeland woonachtig zijn. Het zevende opstel behandelt de levensloop van ir. Geuze zelf en is geschreven door M.P. de Bruin. De keuze van de geinter- vieuwden is uiteraard beperkt en zal ongetwijfeld ook verband houden met de mate waarin de schrijver zich betrokken voelt tot de door hem beschreven personen. Het boek laat zich prettig lezen en is verlucht met foto's. Niet alleen dr. ir. F.P. Mesu, direkteur van de Cultuur Technische Dienst en ir. A.P. Minderhoud. landdrost van de IJsselmeerpolders, werden geportretteerd, maar ook dr. ir. F.Q. den Hollander, de bekende spoorwegman, wiens naam in Goes in ere wordt gehouden door de naar hem genoemde Frans den Hollanderlaan. De graficus Dirk van Gelder is geen geboren Zeeuw maar bracht ruim 25 jaar van zijn werkzaam leven door in het stadje Veere. Voor veel grafische werkstukken vond hij daar de inspiratie. Hoewel geen geboren Zeeuw heeft ook de schrijver/ pi loot A. Viruly een deel van zijn jeugd in Zeeland door gebracht. Zijn vader was burgemeester van Westkapelle. Wel een geboren Zeeuwse is Corrie Niggol-Boogerd, een boerendochter uit Noordwelle, die direktrice werd van de landbouwhuishoudschool van de Z.L.M. te Tholen en daarna van de landbouwhuishoudschool van de Z.L.M. te Kruiningen. Tijdens een studiereis naar de Verenigde Staten leerde zij Karl Niggol kennen, met wie zij in 1956 trouwde. Zij wonen nu in Seattle, waar haar man visse rij-bioloog is. Interessant zijn o.a. diverse aspekten van de Amerikaanse samenleving, die in het opstel beschreven worden. Tenslotte het verhaal over ir. Geuze. Geuze als landbou wer, als voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij (van 1945 tot 1965), als voorzitter van de Suiker Unie, lid van de Eerste Kamer, presidentkommissaris van de Grontmij en vele andere funkties. Een voorman op velerlei terrein, bekend ook als spreker en schrijver, maar die daarnaast ook dichter blijkt te zijn. De openingsrede van voorzitter Geuze voor de algemene vergaderingen van de Z.L.M. vormde voor velen het hoogtepunt van de vergadering. Bij het woekeren met de hem geschonken talenten legde zijn gezondheid hem op den duur beperkingen op. De meeste funkties werden beëindigd, zijn zoon nam het landbouwbedrijf te Poortvliet over. De heer Geuze woont nu -enige jaren geleden hertrouwd- met zijn tweede echtgenote te Wouw. Als zeeuw buiten Zeeland, maar met hart en ziel zeeuw gebleven. "Zeeuwen buiten Zee land" is een uitgave van Fanoy te Middelburg en is bij de boekhandel verkrijgbaar. Prijs 25,00. A. Korteweg. onder de kleine boeren, doch anderzijds moet er ook worden gewaakt dat het geld niet via een subsidierege ling bij de sterke bedrijven terechtkomt, b.v. door af grendeling boven een bepaalde bedrijfsomvang. Tevens zou het een regeling moeten zijn die niet bedrijfsvergro- ting ten doel heeft, maar verbetering van de bedrijfsuit- rusting. Twintig miljoen gulden lijkt heet wat, maar als het over een zeer groot aantal bedrijven moet worden verdeeld is het betrekkelijk weinig. Uitgekeerde subsi diebedragen zullen daarom niet hoog kunnen zijn. An derzijds zou het uitkeringspercentage hoog moeten zijn, b.v. 40%. Anders moet er te veel bij worden geleend en dat kan ook weer tot problemen leiden. De heer Doele man hoopte dat met deze uitgangspunten de tegenstel lingen in het Landbouwschap kunnen worden overbrugd. Tenslotte memoreerde de heer Doeleman nog de open dagen die in de verschillende regio zijn gehouden. Met deze activiteiten wordt aan buitenstaanders meer be kendheid gegeven aan het landbouwgebeuren en dat is een goede zaak. Het brengt voor de organisatoren veel werk mee, maar dat wordt indirect beloond. (vervolg op pag. 5)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1