Doe er wat aan! Mooiste geheel Met grootscheepse aktie bacterievuur te lijf zuidelijke landbouw maatschappij Burenhulp Bestrijdingsaktie Ministers Werkgroep Vraagpunt Maatschappelijke inbreng m VRUDAG 16 JULI 1982 68E JAARGANG NO. 3641 land- en tuinbouwblad Nostalgisch werd dit tafereeltje vastgelegd op de Zeeuwse dag van het paard, die in Serooskerke (W) plaatsvond. Volgens de jury was deze aanspanning de winnaar van de wedstrijd om "het mooiste geheel". In de originele Schouwse oogstwagen zit de familie S.M. v.cL Velde uit Zonnemaire. Het agrarisch nieuws wordt nog steeds beheerst door de strijd tegen het bakterievuur. Uit alle besprekingen die daarover de laatste weken zijn gevoerd is duidelijk ge worden dat nu iedereen wel overtuigd is geraakt van de ernst van de situatie. Aan goede wil ontbreekt het dus bepaald niet. Waar het nu vooral om gaat is dat er on voldoende financiële middelen beschikbaar komen om het bakterievuur waar nodig grootscheeps aan te pakken. De landbouworganisaties hebben daarom het initiatief genomen om te proberen de minister van landbouw en de minister van C.R.M. naar Zeeland te halèn zodat deze bewindslieden zich met eigen ogen kunnen overtuigen van de ernst van de situatie. Tot nu toe is het namelijk niet gelukt om voldoende geld los te krijgen bij de overheid. Wij hopen nu de ministers er ter plekke van te overtuigen dat het geld er gewoon moet komen om een regelrechte ramp te voorkomen. Het gaat hier ten slotte om een algemeen belang. Verder zijn we als landbouworganisa ties nog druk bezig met het organiseren van vrijwillige hulptroepen: we rekenen erop dat het beroep dat we daarvoor op onze leden moeten doen positief beantwoord zal worden uit solidariteit met de fruittelers. Inmiddels heeft de P.D. besloten de dienst in Zeeland tijdelijk te versterken. Ik hoop dat op a.s. dinsdag 20 juli te houden vergadering van fruittelers over het bovenstaande meer konkrete mededelingen te doen zijn. Als (een van)de ministers wil weten wat er zich in het zuidwesten met betrekking tot het bakterievuur werkelijk afspeelt zijn ze van harte welkom op deze bijeenkomst: de fruittelers zijn graag bereid hen dat duidelijk te maken. Dus ministers, doe er wat aan. vraagpunt 1 981 1 982 "Wat kun je er zelf aan doen". Hoewel dit vraagpunt nauwelijks spektakulaire "nou- veauté's" heeft opgeleverd zijn er door de afdelingen wel tal van suggesties gedaan die verdere uitwerking verdienen. Opvallend daarbij is dat veel aktiepunten te ruggespeeld worden naar de afdelingen zoals het orga niseren en stimuleren van studieklubs, bedrijfsbezoeken en ekskursies. Ook kursussen en gespreksgroepen wor den in dat verband genoemd. Hiermee liggen de uit komsten op één lijn met die van de eerder dit jaar ge houden Z.L.M.-studiedag. In mijn kommentaar op die studiedag wees ik er reeds op dat daarom de afdeling ook in de toekomst een belangrijk onderdeel van onze totale landbouworganisatie zal blijven. Dit nu wordt bevestigd door het vraagpunt: de afdelingsbesturen weten dus wat hen de komende winter te doen staat. Probleem blijft - en dat wordt ook weer in het vraagpunt gekonstateerd - dat degenen die het meest van dit soort aktiviteiten kunnen profiteren dikwijls moeilijk zijn te stimuleren. Wellicht dat deze leden met een meer persoonlijke benadering toch te overtuigen zijn: ook weer typisch iets voor het kleinere afdelingsverband. Wel spectaculair is in mijn ogen de uitkomst dat slechts 42% van de afdelingen zegt vol doende inzichtte hebbenin de kostenfactoren op het be drijf. Dit betekent dat blijkbaar meer dan de helft dit in zicht niet heeft: zonder meer een veel te groot percentage waar op korte termijn iets aan gedaan moet worden. De administratie is immers het kompas van het bedrijf en dus moet die administratie aan de hoogste eisen voldoen. Wat die eisen zoal zijn staat in de beantwoording van vraag 3 van het vraagpunt. De ernst van de plantenziekte bacterievuur begint zich steeds duidelijker af te tekenen nu vrijwel geen fruitteler in Zeeland perenpercelen heeft die nog geheel onbesmet zijn. Er is sprake van een explosie en talrijke betrokken particuliere-en overheidsinstanties zijn er nu van door dringen dat er op zeer korte termijn krachtig dient te worden opgetreden. Dit bleek maandag 12 juli jl. toen het Zeeuwse GS-lid mevrouw E. Maris-Koster op een pers bijeenkomst bekend maakte meer geld beschikbaar te willen stellen voor de bestrijding van bacterievuur. Tijdens een daaraan voorafgaand beraad waaraan door alle betrok ken instanties werd deelgenomen, werd o.m. besloten om een grootscheepse bestrijdingsaktie uit te gaan voeren, om de minister van CRM en landbouw naar Zeeland uit te nodigen om hem op de hoogte te stellen van de situatie en om een werkgroep in het leven te roepen die zich zal moeten beraden over een bestrijdingsplan op zowel korte als lange termijn. Als gevolg van o.m. de beperkte financiële middelen is de bestrijding van bacterievuur tot nu toe zeer onvoldoende geweest. Mevrouw Maris-Koster zegde maandag toe dat de provincie meer financiële middelen zal verstrekken "maar kostendekkend zal dat niet zijn". Zij deed ook een beroep op de particuliere instellingen om ter bescher ming van natuur en landschap meer prioriteiten te leggen bij de bestrijding van bacterievuur. Besloten werd om de bestrijding uit te gaan voeren met vrijwilligers uit de agrarische wereld. Inschakeling van werklozen werd niet mogelijk geacht vanwege de specifieke deskundigheid die voor de bestrijding vereist is bij het opsporen van aangetaste bomen en bij de vernietiging ervan. De provincie zal een verzoek van de provinciale land bouw en fruittelers-organisaties en van het landbouw schap in Den Haag ondersteunen om de ministers van CRM en van Landbouw de heren De Boer en J. de Koning naar Zeeland te krijgen om hen op de hoogte te laten stellen van de ernst van de situatie die het landschap ernstig verminkt en die een groot aantal fruittelers dreigt te beroven van hun perenpercelen, en daardoor van een niet onbelangrijk deel van hun inkomsten. Ook zal hen worden gevraagd extra financiële middelen beschikbaar te willen stellen voor de bestrijding en het onderhoud van voor bacterievuur vatbare planten als meidoorn, vuurdoorn, vuurbes en cotoneaster. De bestrij ding zou volgens een ruwe schatting van de Plantenziek- tenkundige Dienst in Wageningen het vorig jaar in totaal in Zeeland ca. 2 miljoen gulden hebben gekost. Wan neer alles binnen een zóne van ca. 500 meter rond perce len goed zou worden geschoond, zal daarvoor volgens de P.D. een bedrag gemoeid zijn van naar schatting 5 miljoen. Er is maandag ook besloten een werkgroep op te richten die moet gaan onderzoeken of er een provinciale veror dening gemaakt zou kunnen met behulp waarvan bacte rievuur in de toekomst zou kunnen worden bestreden. Deze werkgroep waarin zitting hebben de P.D., het land bouwschap, Staatsbosbeheer, de Provincie en de N.F.O., moeten bekijken in hoeverre het mogelijk is het perio- deonderhoud van de waardplanten (planten die de ziekte overbrengen op andere planten), het risico van een ex plosie in de toekomst kan worden voorkomen. De NFO- afdelingZeeland/Noord-Brabant heeft voor 20 juli a.s. in de veiling te Kapelle haar leden bijeengeroepen om zich te beraden over de situatie m.b.t. bacterievuur. Deze bij eenkomst begint om 20.00 uur. Een andere opvallende uitkomst is ook dat er nog zoveel vertrouwen is in buren en/of familie als er zich proble men voordoen: een plezierig geluid in een tijd waarin In dit blad zijn de resultaten opgenomen van het Z.L.M.- iedereen geacht wordt zijn eigen boontjes te doppen. Niettemin vinden de meeste afdelingen (terecht) dat ze de leden op de mogelijkheid dienen te wijzen lid te worden van de bedrijfsverzorgingsdienst. Van de maatschappelijke inbreng van de landbouw heb ben de meeste afdelingen niet zo'n hoge pet op. Drie kwart vindt deze inbreng beslist onvoldoende. Er wordt daarom vooral gehamerd op meer en betere presentatie van de landbouw zoals bijvoorbeeld via open dagen. Probleem hierbij is echter om over voldoende tijd te kun nen beschikken. Reden om de deze maand gehouden en nog te houden open dagen in diverse regio's in ons werkgebied des te meer te waarderen. Want die dóen er zelf echt wat aan! Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1