Lekker vakantiewerk. "Bakterievuur met man en macht bestrijden Z. L. M. -Hoofdbestuur: Ledenvergadering O.V.M. akkoord met premierestitutie van 15% Z.L.M. wil schoonmaakaktie óók voor natuurgebieden zuidelijke landbouw maatschappij Onderhoud (L.E.B.) 1982 Onderzoek Premie restitutie VRUDAG9 JUU 1982 68e JAARGANG NO. 3640 land- en m. tuinbouwblad Veel jongelui vinden in deze vakantieperiode werk in de fruitoogst. Dit meisje heeft weer een paar kistjes rode bessen volgeplukt. De oogst van rode bessen is over het algemeen goed maar dat kan niet van de prijzen worden gezegd. Enfin, de oogst geeft haar kennelijk wel voldoening. "Willen wij in Nederland de pereteelt en ook de mei doorns behouden dan dient er nu onmiddellijk ingegrepen te worden. De verantwoordelijkheid ligt hierbij volledig bij de overheid en met name bij Staatsbosbeheer. Het is onaanvaardbaar dat verdere vertraging plaatsvindt, door dat er gediskussieerd wordt wie er mee moet betalen. Men dient nu alle mankracht te mobiliseren om op korte termijn de zieke meidoom te vernietigen". Dit pleidooi voor een krachtige aanpak van het sinds de bloei van de meidooms sterk uitgebreide bakterievuur lieten de voor zitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij, de heer A.J.G. Doeleman, en de heer M.J. Goud, voorzitter van de tuinbouwkommissie van de Z.L.M., maandag 5 j.l. horen op de vergadering van het Z.L.M.-hoofdbestuur in het Landbouwhuis te Goes. Volgens de heer Doeleman wordt het de hoogste tijd dat ook de natuur- en milieuorganisaties er zich meer van bewust worden dat een landschap niet zonder onderhoud van de mens kan. "Als gevolg van achterstallig onder houd en van onvoldoende financiële middelen en man kracht, maar ook door de opvatting van natuur- en mi lieuorganisaties en Staatsbosbeheer dat in natuurgebie den niet ingegrepen mag worden is de zaak nu volledig uit de hand gelopen", zo stelde hij vast. Volgens de Z.L.M.-voorzitter is het opruimen van zieke meidoorns niet "dweilen met de kraan open", maar wel dweilen op een plaats waar de kraan veel te lang heeft open gestaan! "Wij hopen dat men in Nederland in gaat zien dat ons landschap onderhoud nodig heeft. Onderhoud kost geld en mankracht en dat dient allereerst in overweging ge nomen te worden voordat men verder gaat met aankoop van natuur- en reservaatsgebieden". Naar zijn mening zijn daarvoor ook wel mogelijkheden in het kader van werkgelegenheidsobjekten. Dat moeten volgens hem dan wel mensen zijn in het veld en geen onderzoekers en mensen die nota's schrijven: mensen die bereid zijn de zaken praktisch aan te pakken! De Z.L.M.-voorzitter stelde vervolgens het hoofdbestuur voor om hier als Landbouwmaatschappij niet afzijdig te blijven staan maar een daad te stellen en de Plantenziek- tenkundige Dienst aan te bieden op vrijwillige basis bij de vernietiging van zieke meidoorns te willen helpen. Wel stelde hij daarbij twee stringente voorwaarden: Er moet van overheidswege de toezegging komen dat ook de zie ke meidoorns in de natuurgebieden worden aangepakt, terwijl de 500-meter grens die nu bij boomgaarden wordt gehanteerd, afgeschaft dient te worden. Het zojuist verschenen Landbouw Ekonomisch Bericht 1 982 (LEB) werd door de Z.L.M.-voorzitter als "waarde vol" betiteld. Wel had hij enige kritiek op de presentatie van het LEB door het Landbouw Ekonomisch Instituut (LEI) waardoor er over de inkomenssituatie in de land- en tuinbouw in de persmedia een vertekend beeld kan ont staan. Het LEI zou met dit soort effekten meer rekening moeten houden. Tenslotte bracht Doeleman naar voren dat er in deze slechte tijden nu eens een sektor is die over het algemeen met positievere resultaten naar buiten kan treden: "de politici zouden zich dat moeten aantrekken!" De heer Doeleman noemde in zijn openingstoespraak het verloop van het groeiseizoen tot nu toe bijzonder gunstig. Niet dikwijls is een zo gunstig beeld geschetst'zei hij, er daarbij wel op wijzend dat een oogstvoorspelling altijd een riskante zaak blijft. Bij de groene erwten kunnen wat de opbrengstverwachtingen betreft vraagtekens gezet wor den en het is jammer dat de teeltzekerheid van dit gewas onvoldoende is. Hij bepleitte daarom meer onderzoek naar deze teelt. Met het houden van de 31ste algemene ledenvergadering in het Dorpshuis te Noordwelle op Schouwen-Duiveland vrijdag 25 juni j.l. was de O.V.M. van de Z.L.M. even terug op het oude nest. Want ooit in 1930 is hier in Zeeland de Onderlinge Autoverzekering ontstaan. Voorzitter J.F.G. Schlingemann riep het ontstaan van de O.V.M. in zijn openingswoord kort in herinnering. Na de oorlpg zei hij, heeft de in Noordwelle opgerichte onderlinge zijn vleugels uitgespreid en gold vrij snel heel Schouwen-Duiveland als het w erkgebied. Toen waren er die zich afvroegen of zoiets niet iets voor heel Zeeland zou zijn. Wat toen gestart werd is nu uitgegroeid tot een maatschappij voor Zeeland en Noord-Brabant die er mag zijn. Het is dan ook bijzonder prettig om hier op deze geboortegrond terug te zijn. Schlingemann prees de afgetreden voorzitter de heer C.J. van der Werf die van grote verdienste is geweest voor onze maatschappij. De O.V.M. heeft daarmee een uitermate deskundig bestuurder moeten laten gaan. Een bijzonder spijtige zaak. Namens alle aanwezigen werd Van der Werf, die wegens gezondheidsredenen niet aanwezig kon zijn, daarvoor dank gebracht in de vorm van een bloemstuk. Voorzitter Schlingemann deelde vervolgens mee dat 1981 voor de O.V.M. een bijzonder gunstig jaar is geweest met een winst van 9 Vi miljoen; een fraaie uitkomst die voor een belangrijk deel te danken is aan een komende jaren niet meer te verwachten hoge vrijval. Aansluitend hierop gaf direkteur J. de Lange een inzicht in de ontwikkeling van de Onderlinge in de eerste helft van 1982. Daaruit kan worden gekonkludeerd dat de ontwikkeling tot nu toe gematigder is dan vorig jaar. De vergadering ging akkoord met de verdeling van de winst van 9'/2miljoen: met uitzondering van de traktoren zal een premierestitutie worden verleend van 15% over de bruto kasko en W.A.-premie 1981, alsmede een restitutie van 15% over de na le jaars A.O.V.-premie 1981. Het resterende bedrag ad. 3.603.949,— wordt na aftrek van de verschuldigde belastingen toegevoegd aan de statutaire reserve. In de financiële kommissie die de jaarstukken goedkeur de, werd in de vakature van de heer L.J. van Gastel benoemd de heer M.C.J. Kosten te Tholen. In de sa menstelling van bestuur en beroepskommissie zijn geen wijzigingen opgetreden. In aansluiting op de vergadering brachten het O.V.M.-bestuur en de aanwezige leden een exkursie aan de Oosterscheldewerken en werd een ron drit gemaakt door een deel van Schouwen-Duiveland. Daarbij werden de leden in de gelegenheid gesteld vanuit een bus de gewassen op de akkers te bekijken. Ook een rit langs het rekreatief duingebied langs de kust was in de route opgenomen. Zie voor verder verzekeringsnieuws pag. 4 en 5. J.W, Naar aanleiding van de door de heren Goud en Doeleman gemaakte opmerkingen over het bakte rievuur stelt het Z.L.M.-Hoofdbestuur zich op het standpunt dat nog dit jaar het bakterievuur onder kontrole moet worden gebracht. Het Z.L.M.-be stuur wil daaraan een positieve bijdrage leveren en is daarom in principe bereid een beroep te doen op de leden om - op vrijwillige basis en onder leiding van de Plantenziektenkundige Dienst (P.D.) - daadwer kelijk mee te helpen met het verwijderen van door bakterievuur aangetaste aanplantingen. Voorwaar de daartiij is ondermeer dat er bij een dergelijke "schoonmaakaktie" geen uitzonderingen worden gemaakt voor bijvoorbeeld natuurgebieden en dat de zgn. "500-meter grens" wordt afgeschaft. De Z.L.M. zal nog deze week over dit plan kontakt opnemen met de P.D. en de overige betrokken landbouworganisaties.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1