<Scfs> Komkommertijd en boerenverstand Goed 1981/1982 doorbrak reeks van slechte jaren zuidelijke landbouw maatschappij Prinses Margriet "rooide" tentoonstelling Landbouw '82 open. LEB Direkteur de Veer van het L.E.I. Specialiteitsbeginsel z.l.m VRIJDAG 2 JULI 1982 68e JAARGANG NO. 3639 land- en tuinbouwblad Met het uitspitten van enige sten gels aardappelen heeft H.K.H. Prinses Margriet dinsdag 29 juni jl. de tentoonstelling Landbouw 82 op de Flevohof geopend. Ze verrichtte de handeling zo te zien met veel plezier. In de landbouw bevinden we ons in de komkommertijd: een betrekkelijk rustige periode tussen zaaien en oog sten. Het zal echter niet lang meer duren, want de oogst kondigt zich snel aan. Terwijl de meeste Nederlanders zich opmaken voor de vakantie maakt de boer zich gereed voor oogst 1982. Hoe zal die zijn? Wanneer we de velden bezien zijn onze verwachtingen meer dan hoopvol. Maar ja je weet het nooit, een donderbui met hagel en wind en je voelt je weer heel wat minder optimistisch. Trouwens met een goede oogst alleen ben je er nog niet, want de prijs moet ook meegaand zijn. Het Landbouw Ekonomisch Bericht dat pas is versche nen, ziet voor 82/83 een verdere verbetering in de ak kerbouw. Melkveehouderij en varkenshouderij zouden weinig verandering te zien geven, terwijl de toestand in de pluimveehouderij verder zou verslechteren. Voorspel len blijft moeilijk! Dat zien we ook t.a.v. onze ekonomie. Het herstel dat al zo lang is aangekondigd blijft alsmaar uit en onze hooggeleerde ekonomen komen iedere keer met uitstel en betwisten elkaar hoe de wijze van herstel zal moeten worden geregeld. In Den Haag weten ze er al evenmin raad mee. 't Is misschien maar gelukkig dat onze parlementariërs op zomerreces zijn, want het kwam bij ons over als was het ook daar komkommertijd. Jam mer, dat er in de afgelopen tijd zo weinig is geregeerd. Durft niemand het dan tegen het nederlandse volk te zeggen en ook waar te maken? Moet Nederland zo naar de afgrond? De landbouw doet daar zeker niet aan mee. Nog steeds nemen we een belangrijke plaats in op de betalingsbalans. Aan de andere kant is de voorjaarsnota ook aan de land bouw niet ongemerkt voorbijgegaan, ƒ35 miljoen extra bezuinigingen (ƒ45 miljoen was er al bezuinigd voor 81/82). 't Zijn maatregelen op verschillend gebied. Onze reken kamer signaleerde, dat er op een proefbedrijf (rijksbedrijf) in Oostelijk Flevoland waar "milieuvriendelijk'' wordt geboerd (geen kunstmest en gewasbeschermingsmidde len) verliezen werden geleden van ƒ140.000,op ge woon gevoerde bedrijven werden positieve resultaten geboekt van ƒ30.000.—en ƒ40.000.—. 't Is niet moeilijk om meer van zulke voorbeelden te ge ven. De voorzitter van de Drentse Waterschapsbond heeft ook kritiek geuit op de lijvige rapporten op 't gebied van de ruimtelijke ordening. Het komt er op neer, dat de bescherming zo groot wordt dat het beschermde er het leven bij verliest. In de volksmond zouden we dat apen liefde noemen. Ook "Lekker Dier" kan met sommige rapporten een extra duit in het zakje doen. Op een andere plaats lezen we dat de natuurbeschermingsraad in zijn advies zegt: "Kon- fliktsituatie tussen landbouw en natuurbehoud in voort gangsnota te rooskleurig voorgesteld Het zijn echter allemaal bijdragen die er niet voor zorgen, dat de landbouw onze betalingsbalans verder verbetert. Je moet dan alleen maar konstateren, dat we zo de ver keerde kant uitgaan. Er moet een andere wind gaan waaien in Nederland. We zullen het in de landbouw heus niet altijd goed doen, daar zijn we best van overtuigd, 't Is echter een nijvere bedrijfstak, die wat je noemt toch echt wel centen in 't laadje brengt, 't Is bovendien ook een gezonde bedrijfstak. Door nu ook in die gezonde bedrijfs tak teveel te bezuinigen (voor '83 staat er in ieder geval al ƒ52.2 miljoen op stapel) loopt men het risiko dat men ^straks weer met extra subsidies en bijdragen, leven in deze bedrijfstak moet houden. Betekent dit alles dat wij niet bereid zijn om mee te bezuinigen en ook maar rede neren: Wel bij de buurman maar niet bij ons? Wat dat betreft zijn we het eens met de landbouwschapsvoorzitter die zei dat men met de bezuinigingen niet de kern van het landbouwbeleid mag aantasten en het landbouwschap "De gunstige resultaten die een hard werkende landbouw in het jaar 1981/1982 heeft behaald, zijn net op tijd en hebben een ongunstige trend onderbroken. Wanneer er het afgelopen jaar geen verbetering ingetreden zou zijn, dan zou de landbouw in ernstige problemen zijn geraakt". Dit zei de direkteur J. de Veer van het Landbouw Ekono misch Instituut tijdens een persbijeenkomst donderdag 24 juni j.l. waar het pas verschenen Landbouw Ekonomisch Bericht werd toegelicht. Opmerkelijk noemde hij het ook dat de landbouw er gedurende een lange reeks van jaren in is geslaagd het produktievolume jaarlijks te laten stijgen met 4%, ook weer het afgelopen jaar. Een hele prestatie. Uit de cijfers spreekt voor het afgelopen jaar ook weer een stijging van de export met liefst 11% meer dan in 1980/1981 terwijl de export van niet agrarische prod uk- ten met 2xh% daalde. Drs. J.H. Post van het LEI: "De volume- en de prijsstijging van de export van landbouw- produkten komt neer op een waardestijging van 25%, wat een bijzonder grote toename is". Hij maakte daarbij wel de kanttekening dat door de hoge wereldmarktprijzen er vanuit Brussel nu ook minder restituties kunnen worden verwacht. Bovendien hebben andere landen in de EEG uitgezonderd het Verenigd Koninkrijk ook een vergro ting van hun export weten te boeken die in dezelfde orde van grootte ligt. De heer Post zei zich ook niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat de export in de Derde Landen een wat "gaten vullend" karakter heeft. Van een geleidelijke export opbouw door ons land is daar veel minder sprake dan door landen als Frankrijk en West-Duitsland. Hoe wel het jaar 1981/1982 een flink herstel te zien heeft gegeven van de inkomenssituatie is er nog steeds een achterstand in de inkomensverbetering t.o.v. de jaren ze ventig. Naar het zich laat aanzien zullen ook de eerste maanden van het nieuwe jaar goed uitpakken maar of de gunstige financiële situatie zich voort zal zetten is volgens het LEI twijfelachtig gezien de onzekere faktoren op de wereldmarkt en binnen de EG. De spanning tussen enerzijds de inkomensondersteuning en anderzijds het EG-beleid zal toenemen, zo verwacht men bij het LEI. Drs. Post: Met de instrumenten die we nu hebben zullen we onvoldoende antwoord op die spanning kunnen geven en daarom zullen we naar meer instrumenten moeten zoeken zoals produktiebeheersing en inkomenstoeslagen. Hij zei daarbij vooral te denken aan produktiebeheersing van melk en areaalbeperking bij de granen. Gevraagd naar het specialiteitsbeginsel antwoordde de heer Post: "Dat beginsel is mooi maar we lopen er mee vast. Zonder af doende maatregelen zal de inkomenspositie van de boeren in de EG te zeer onder druk komen te staan." Wanneer de rentabiliteit van de grotere akkerbouwbe drijven in de 3 kleigebieden vergeleken wordt dan blijkt de arbeidsopbrengst in 1981/1982 in het Noordelijke en centraal kleigebied vergeleken met 1980/1981 te zijn gestegen met respektievelijk 4000,— en 7.000,— terwijl dit voor het Zuidwestelijk gebied uitkomt op een daling van f 8400,— Dit hangt volgens de heer Post samen met het bouwplan met in het Zuidwesten relatief veel bieten maar vooral veel uien waarvan de prijs onge veer 30% lager lag dan het voorgaande jaar. wil gelijktijdig ook onderzoeken welke mogelijkheden er eventueel zijn om met minder geld toch de gewenste effekten te bereiken. Maar dan moet het wel mogelijk zijn, dat die landbouw optimaal kan funktioneren en in deze tijd van bezuinigin gen, niet allerlei pietluttige maatregelen en overbemoei- zieke mensen op zijn weg vindt om dit streven te blokke ren. Wat we nodig hebben ook in de komkommertijd op de boerderij en zeker ook in Den Haag is een portie echte werkelijkheid! Van Agt zinspeelde daar ook op toen hij een rede hield bij de vijftigjarige T.N.O. en zei dat de Nederlandse landbouw uit een diepe krisis omhoog geklauterd is en nu wellicht de modernste ter wereld is geworden. Waarom zouden alleen boeren tot zoiets in staat zijn en de anderen niet? En als die anderen niet weten hoe het moet, moeten zij het aan de boeren vragen die het gedaan hebben. We praten niet voor niets over "boerenverstand". A.H. Munters

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1