Monetaire onzekerheid Vanuit de Z.L.M. gezien Duurdere gulden nadelig voor land- en tuinbouw 8^5" P m m M zuidelijke landbouw maatschappij liters en gehaltes Rekord aardappeleksport MCB's wegwerken land- en VRIJDAG 18 JUNI 1982 68e JAARGANG NO. 3637 Z.I m. tuinbouwblad Deze week brengt een klein gezelschap agrariërs uit Frankrijk een bezoek aan het werkgebied van de ZLM. Het betreft hier een tegenbezoek dat plaats vindt nadat eerder dit jaar in mei het voltallig Dagelijks Bestuur van de ZLM een werkbezoek heeft gebracht aan de departementen Sarthe en Mayenne bij Parijs. Maandag werd een bezoek gebracht aan het gemengde bedrijf van de heer Brasser (links op de foto) te Veere, waar niet alleen "het melkbriefje" maar ook het vee met grote interesse werd bekeken en bestudeerd. De oudste melkkoe van Brasser kreeg ook haar deel van de belangstelling! Wanneer er koerswijzigingen tot stand komen gebeurt dat in het weekend. De reden daarvan is dat de banken -gesioten zijn zodat er van het ene uur op het andere niet gespeculeerd kan worden met de verschillende Valuta's. Voor degene die de koersen de laatste weken gevolgd heeft zal deze valuta-aanpassiog geen verrassing zijn. De inflatie in Frankrijk onder het bewind van Mittérand nog groter geworden dan ze voordien al was. In de Neder landse gulden blijft men blijkbaar nog wel vertrouwen hebben. Als je de situatie in Nederland bekijkt vraag je je wel af hoe dat mogelijk is. Blijkbaar is het in de andere landen, behalve Duitsland, nog slechter. Met zorg vragen wij ons af of wij nog dieper weg kunnen zakken in het dal van de werkloosheid en hoe lang wij dit met zijn allen op kunnen blijven vangen. In Nederland zijn de baten uit het aardgas daarbij belangrijk maar zeker ook de bijdrage die de land- en tuinbouw levert aan de betalingsbalans. Wat betreft de revaluatie van de gulden en de devaluatie van de Franc blijkt minister van der Stee nogal optimistisch te zijn over de gevolgen van deze koerswijzigingen. Volgens hem zullen de nadelen voor het Nederlandse bedrijfs leven op de eksportmarkt binnen enkele maanden weg gewerkt zijn. Daarbij verwacht de minister van Financiën dat de rente verder zal dalen. Wij vinden dat de minister nogal erg optimistisch is. Zo blijken voorspellingen over de rentestand altijd bijzonder moeilijk te zijn en daar maakt een minister van Financiën geen uitzondering op. Laten wij hopen dat het optimisme geen aanleiding is voor de overheid ekstra geld te gaan lenen in het buiten land. Immers, met de staatsfinanciering is het niet anders dan bij een onderneming n.l. dat de lasten van een lening wel opgebracht moeten worden. Voor de land- en tuinbouw is de revaluatie van de gulden in elk geval nadelig. Voor de gegarandeerde produkten niet direkt omdat deze via de M.C.B.'S verrekend wor den. Maar het betekent wel dat, volgens afspraak, deze 4,75% in 2 jaar afgebroken moet worden. En dat bete kent dat wij in de volgende 2 jaar met 4,75% lagere prijsaanpassing genoegen zullen moeten nemen voor de gegarandeerde produkten o.a. zuivel, graan en bieten. Dit jaar is dat gebeurt met 2% zodat er nu nog ong. 2 Vi% van de vorige revaluatie afgebroken moet worden in het komende jaar. Maar ook voor de vrije produkten is de revaluatie niet gunstig. Onze produkten worden in andere landen duurder behalve dan in Duitsland. In Duitsland echter ontmoeten wij Frankrijk met goedkopere produk ten door de devaluatie van de Franc. Wij denken daarbij aan tuinbouwprodukten en aardappels. En zo blijkt Eu ropa nog lang geen eenheid te zijn. En toch mogen wij niet vergeten dat ondanks alle problemen het belangrijk is dat er wel afspraken op monetair gebied gemaakt wor den. Wanneer deze afspraken niet mogelijk zouden zijn zou de sociaal ekonomische situatie in Europa zeker veel slechter zijn dan ze nu al is. Belangrijk is ook dat wij in de E.E.G. voor een groot gedeelte een open markt hebben. Het voordeel daarvan hebben wij ervaren met de eksport van onze aardappelen Met enige trots wijzen wij op de eksportcijfers van dit seizoen waaruit blijkt dat het eksportrekord van vorig jaar (1,2 miljoen ton) opnieuw is doorbroken. Belangrijk daarbij is dat de prijs aanmerkelijk gunstiger is geweest dan vorig jaar. Gunstig voor de betalingsbalans. Tot 1 mei was het bedrag al opgelopen tot 376 miljoen gulden (vorig jaar 252 miljoen gulden). Maar ook gunstig voor de telers. De opbrengst van de aardappels betekent een welkome bijdrage aan de bedrijfsresultaten voor dit jaar. De Europese muntaanpassingen zullen op korte en op langere termijn de konkurrentiepositie van de Nederland se land- en tuinbouw in de Gemeenschap nadelig beïn vloeden. Dat is de mening van het Landbouwschap, nadat enkele dagen geleden is besloten de koers van de gulden op te waarderen ten opzichte van de meeste andere Europese munten. Het Landbouwschap meent dat voor agrarische produk ten, waarvoor geen zogenoemde monetair compenseren de bedragen (mcb's) in het kader van het gemeenschap pelijk landbouwbeleid gelden, de duurdere gulden direkt de positie van Nederland aantast. Het gaat hierbij met name om groenten en fruit, sierteeltprodukten, aardap pelen en schapevlees. Voor landbouwprodukten als zuivel, de meeste vlees- produkten, granen en suiker zijn inmiddels de mcb's aangepast. Dit is op een zodanige wijze gebeurd dat voor de handel in deze produkten binnen de Gemeenschap importheffingen en exportrestituties het effekt van de muntaanpassing teniet doen. Voor ons land is het mcb- percentage verhoogd van +2 naar +5,4. Het prijsniveau van landbouwprodukten waarvoor mcb's gelden, ligt nu in ons land dus 5,4% hoger dan in landen zonder mcb's zoals Ierland en Denemarken. In de komende jaren zal voor de Nederlandse boeren bij de jaarlijkse EG-prijsbesluiten dit positieve verschil moeten worden weggewerkt. Dit betekent dat evenals bij de laatste Brusselse prijsbesluiten de Nederlandse landbouw genoegen zal moeten nemen met een lagere dan de ge middelde prijsverhoging voor EG-landbouwprodukten. Voor de inkomenssituatie van de Nederlandse boeren kan het nadelige effekt van de huidige koersaanpassin- gen dan pas goed voelbaar worden. Wanneer de kosten stijgingen voor de Nederlandse land- en tuinbouw echter lager blijven dan het gemiddelde in de Gemeenschap, kan de mcb-afbraak goeddeels worden opgevangen. Door de recente re- en devaluaties zal de export van aardappelen voor ons land moeilijker worden op met name de West-Duitse markt omdat vooral Frankrijk zich hier steeds meer manifesteert als een konkurrent. Vorig jaar werd er waarschuwend gesteld dat rekords in opbrengsten niet automatisch gepaard kunnen gaan met rekords in de afzet. Het is dit seizoen gebleken dat het wel kan. Laten wij dit nu verhaal over de aardappels ook verder optimistisch houden ook al zijn we dit jaar op nieuw meer uitgeplant. Wij weten nog niet wat de op brengst zal zijn en zeker niet hoe de afzetkansen zullen worden. Als telers moeten wij er in elk geval voor zorgen dat onze afzetkanalen over goede kwaliteit kunnen be schikken. Doeleman.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1