het bouwplan Informatie in zuidelijke landbouw maatschappij Vanuit: de Z.L.M. gezien Na kursus mee praten.... Na langdurige droge periode: Gewestelijke Raad wil Kamerkommissie wijzen op nadelen gebrek zoet water. m VRUDAG 11 JUNI 1982 68e JAARGANG NO. 3636 land- en tuinbouwblad dit nu wel zo n vaart zal lopen. De ervaring leert echter dat ontwikkelingen doorgaan en dat de boer bereid is op nieuwe ontwikkelingen in te spelen. Nu nog is men in de akkerbouw bijzonder terughoudend ten opzichte van moderne informatiesystemen. In de veehouderij werkt men wel met geautomatiseerde krachtvoertoediening en in de glastuinbouw met komputergestuurde klimaatsre geling in de kassen. Daarbij komt dat op de hogere landbouwscholen het vak informatica deel uitmaakt van het onderwijsprogramma. Hierdoor raken deze toekomstige ondernemers, voor lichters of medewerkers in het agrarische bedrijfsleven wel vertrouwd met geautomatiseerde infosystemen. Ver der ligt het in de bedoeling dit vak vanaf 1 984 op de middelbare landbouwscholen in te voeren. Het zal ieder duidelijk zijn dat het niet lang meer zal duren dat de voortrekkers in de akkerbouw wel belangstelling zullen tonen voor deze nieuwe ontwikkeling. Kortom, wij kun nen er zeker van zijn dat ook in de akkerbouw de auto matisering door zal gaan. De studenten verwachten dat allereerst de financiële ad ministratie op het bedrijf geautomatiseerd zal worden. In de praktijk ervaren wij dat door de automatisering van de verwerking van de fiskale boekhouding de duidelijkheid er voor ons op achteruit is gegaan. De boekhoudburo's van de Standorganisaties zijn bezig betaalbare beter leesbare bedrijfsboekhouding uit te werken. Als akker bouwers zullen wij er belangstelling moeten tonen voor deze bedrijfsekonomische boekhoudingen. Maar ook de technische administratie zal in de toekomst geautomati seerd worden. Men verwacht ook in de akkerbouw in de komende jaren een stormachtige ontwikkeling met daar bij direkt daaropvolgend de waarschuwing dat wanneer standsorganisaties de overheidsvoorlichting en de voor lichting van de industrie een afwachtende houding aan nemen dit zal leiden tot ongewenste begeleidingssitua ties, waarin de versnippering en onderlinge tegenwer king hoogtij viert. Er zal grote behoefte ontstaan aan deskundigheid op het gebied van de geautomatiseerde informatieverwerking. De overheid zal met onderzoek en voorlichting leiding moeten geven aan de nieuwe ont wikkeling en moeten stimuleren dat er goede koördinatie tot stand komt in de voorlichtingsboodschap vanuit de onderzoeksinstituten en ontwikkelingen ontstaan vanuit partikulier initiatief. Voor de akkerbouw in het zuidwesten kunnen de akker- bouwproefboerderijen daarbij een centrale plaats inne men. Naast het belangrijke werk op de proefvelden kun nen de proefboerderijen nog meer gaan funktioneren als informatiecentrum. Een informatiecentrum waar ook de koördinatie tot stand kan komen van de voorlichtings boodschap van de overheid en die van handel en koördi natie. Wanneer, zoals het in de bedoeling ligt, er meer samenwerking komt tussen het landbouwonderwijs en de voorlichting kan een goed opgebouwd informatiecen trum hierbij ook een belangrijke rol gaan spelen. Nieuwe ontwikkelingen die aantonen dat wij het niet mogen lagen bij dat onderzoek maar dat het juist een aanzet is om verder te gaan. De aanbeveling in het rap port informatie in het bouwplan is wat dat betreft duide lijk. "Een initiatief van de standsorganisaties en bedrijfs leven, daarbij gesteund door de overheid (voorlichting, en onderzoek min. van landbouw) is de enige weg om de oprukkende automatisering het hoofd te bieden". Doeleman De 23 kursisten van de door de agrarische kommissie van de 3 plattelandsvrouwenorganisaties georgani seerde kursus "Teelttechniek en rendement van akkerbouwgewassen" hebben maandag 24 mei j.l. de opgedane theoretische kennis getoetst aan de praktijk. Op de foto zijn de dames op les bij de proefboerderij "De Rusthoeve" te Colijnsplaat, waar hen o.m. een en ander werd verteld over de graszaadproeven. Tevens werd hen gewezen op ziekten, bespuitingen en verschillende onkruiden in de gewassen. De kursus "Teelttechniek en rendement van akkerbouwgewassen", waaraan werd deelgenomen door dames uit de regio's Noord- en Zuid-Beveland, is gerealiseerd in samenwerking met het CAR te Goes. Dinsdag j.l. is de dames ter bekroning van de kursus een getuigschrift uitgereikt. Vorig jaar heeft de Provinciale Raad voor de Bedrijfsont wikkeling in Zeeland de Hogere Landbouw School in Dordrecht gevraagd te onderzoeken welke informatie systemen er zijn voor de akkerbouw met de gebruiks waarde daarvan voor nu en in de toekomst. Dit onderzoek wat de Provinciale Raad voorde Bedrijfs ontwikkeling voor ogen stond past goed bij het afstu- deerjaar Agrarische Bedrijfskunde van de H.L.S. in Dor drecht. In dat laatste jaar worden er onderzoekingen ver richt, probleemoplossingen aangegeven van praktijksi tuatie^ in de agrarische sektor. Een dergelijk onderzoek werkt in twee richtingen positief. Als organisatie hebben wij beter inzicht gekregen over welke informatiesystemen er zijn en wat wij er van kunnen verwachten en de stu denten hebben gelegenheid gekregen in de praktijk er varing op te doen. Daarbij hebben wij het als bijzonder positief ervaren dat dit onderzoek in gezamenlijk overleg en met medewerking van de zelfstandige handel, koöpe- raties en de standsorganisaties tot stand is gekomen. Deze medewerking is des te belangrijker omdat het hier door mogelijk is geweest brede informatie en inzicht te krijgen hoe men ook bij handel en koöperatie bezig is onderzoek te verrichten en voorlichting te geven. Uit deze medewerking blijkt ook dat men bereid is mee te denken hoe informatiesystemen die ter beschikking komen prak tisch bruikbaar gemaakt kunnen worden voor de praktijk. Vooral de grote verscheidenheid van deze informatiesy stemen die op ons afkomen lijkt een zorgelijke ontwikke ling te worden. Alleen door goede samenwerking van de voorlichting van de overheid, de landbouworganisaties (S.E.V., boekhoudburo's) koöperaties en zelfstandige handel kan voorkomen worden dat de boer "bewerkt" gaat worden als een interessante markt voor allerlei in formatiesystemen. Velen onder u zullen zich afvragen of De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland heeft maandag 7 juni jl. besloten de vaste Ka merkommissie voor Landbouw uit de Tweede Kamer uit te nodigen om kennis te komen nemen van de situatie in Zeeland met betrekking tot de nu al enige weken aan houdende droge periode. Met name op Schouwen-Dui- veland doen zich de problemen van een tekort aan zoet water duidelijk voelen. De aanhoudende droogte in grote delen van de provincie Zeeland begint een nadelig effekt te krijgen op de groei van de landbouwgewassen. De raad stelde vast dat het ontbreken van de aanvoer van zoet water de mogelijk heden van de boeren en tuinders beperkt om zelf de gevolgen van deze nadelige droogte op te vangen. Samengestelde en gemeenschappelijke drainage In het verleden zijn in een aantal ruilverkavelingen in Zeeland samengestelde drainages aangelegd die zich als eenheid bevinden in de percelen van meerdere gebrui kers. Nu doen zich op een aantal plaatsen in de provincie problemen voor bij het onderhoud en het herstel van dergelijke drainagesystemen. De raad acht het niet juist dat de grondgebruikers nade len ondervinden van het destijds gehanteerde drainage systeem dat nu niet meer wordt toegepast. De Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling deelt deze zienswijze en zal bevorderen dat indien opnieuw subsidie voor drainage beschikbaar komt deze bij voorrang kan worden besteed aan het oplossen van het knelpunt van deze ge meenschappelijke samengestelde drainage. Omdat deze drainages zijn aangelegd in ruilverkave- lingsverband besloot de Gewestelijke Raad een brief te schrijven aan de Centrale Kultuurtechnische Kommissie te Utrecht met het verzoek om medewerking bij de op lossing van deze problematiek. Lang niet overal in Zuidwest Nederland kan de boer be schikken over zoet water.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1