Bewondering en verwondering Vuurdoorns in Y wit getooid Mengvoederindustrie verwacht spoedig einde staking zuidelijke landbouw maatschappij I VRIJDAG 4 JUNI 1982 68e JAARGANG NO. 3635 land- en tuinbouwblad verwachten om zo'n grote oppervlakte op verantwoorde wijze te beheren. De ervaring leert dat het beheer buiten de landbouw om handen vol geld kost. Beter is het vol gens hem onder voorwaarden reservaatsgebieden te la ten beheren door ondernemers in de landbouw. "Dit is alleen mogelijk wanneer rond dit gebied ekonomische verantwoorde bedrijven aanwezig zijn. Door het handha ven van struktuurlijnen, zoals die nu op tafel liggen, komt ook de verkaveling buiten het reservaatsgebied volledig in de knel. Wij hopen dat men in de voorbereidingskom missie elkaar toch zal vinden met begrip voor de belangen van de land- en tuinbouw. Dat is van groot belang voor de ontwikkeling en een verantwoord behoud van dit ge bied". De heer Doeleman vermeldde voorts nog dat minister Zeevalking een positieve beslissing heeft genomen, waar het de start betreft van aankoop van grond ten westen van het Kanaal door Zuid-Beveland. "Onbegrijpelijk en ergerlijk is het dat men nu weer moet wachten op een brief vanuit Den Haag naar Middelburg", zo voegde hij er aan toe. Ten aanzien van de diskussie over de Grevelingen Zout- Zoet merkte Doeleman nog op dat deze diskussie geweld wordt aangedaan wat de objektiviteit betreft, wanneer niet de totale zoetwaterhuishouding in zuidwest Neder land in deze diskussie betrokken wordt. Hij besloot zijn openingswoord met de oproep om aangebrachte wild- schade zo spoedig mogelijk te melden. Met bewondering, maar ook verwondering wordt er de laatste jaren opgekeken naar de prestatie die de land- en tuinbouw levert. Door de grote inzet van de zelfstandige ondernemers bij de produktie van land- en tuinbouwpro- dukten hebben wij een sterke konkurrentiepositie op we ten te bouwen. "Als land- en tuinbouw mogen wij trots zijn op de pres taties die wij hebben kunnen leveren en die van enorm grote betekenis is voorde nationale ekonomie". Dit zei de voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij, de heer A.J.G. Doeleman, bij de opening van de Ledenraad van de Z.L.M. vrijdag 28 mei j.l. in het Dorps huis "De Brug" te Colijnsplaat. De heer Doeleman gaf ook antwoord op de vraag waarom men met verwondering naar het gebeuren in de land- en tuinbouw kijkt: Dat wordt, zei hij, veroorzaakt doordat de land- en tuinbouw zelf veelvuldig problemen over o.a. de inkomensontwikkeling van de ondernemers in de land en tuinbouw naar buiten brengt. Kennelijk wil men in ons land onvoldoende erkennen dat kleine ondernemers het bijzonder moeilijk hebben om zich staande te houden. De land- en tuinbouw aksepteert men blijkbaar in de strijd om zijn bestaansrecht en zware arbeidsomstandigheden, die dikwijls gepaard gaan met psychische druk die veelal het gehele gezin aangaan. Bezorgd zei hij ook te zijn over de verarming die er plaats vindt in de sociale en maatschappelijke kontakten binnen de land- en tuinbouw, maar ook in het optreden van de belangenbehartiging naar buiten. Er blijft voor de boeren te weinig vrije tijd over voor zaken die niet direkt het eigen bedrijf betreffen. Dat het hier om ernstige ontwikkelingen gaat blijkt o.m. uit het feit dat alleen al bij de bij het K.N.L.C. aangesloten organisaties de S.E.V. tot 1 april 1982 te maken heeft gehad met ruim 600 financieringsproblemen. Van okto ber 1 981 tot 1 april 1 982 waren dat 206 nieuwe geval len. En dat is dan in een periode waar in het algemeen de situatie in de veehouderij en de akkerbouw (hoge aard appelprijzen) vrij gunstig is geweest. Willen wij onze konkurrentiepositie kunnen handhaven met de slogan "niet meer, maar beter" dan is het, zo benadrukte de heer Doeleman, wel noodzakelijk dat er een breed onderzoek gericht op gangbare ontwikkelingen in de land- en tuinbouw blijft plaatsvinden. Voor een snelle doorstroming en wisselwerking tussen onderzoek en de praktijk is een goed funktionerend voorlichtings apparaat onmisbaar. Bezorgd kijkt de landbouw aan tegen de lawine van maatregelen en wetgevingen die over haar dreigt te ko men. Doeleman: "Wij wonen in een dichtbevolkt land, waarbij wij niet kunnen ontkomen aan verschillende wettelijke bepalingen. Toch vrezen wij, dat wij onder druk van bepaalde minderheidsgroepen te ver doorschieten met allerlei beperkende maatregelen". Ook de sociale en fiskale wetgeving blijft nog steeds een knelpunt voor de zelfstandige ondernemer. De Z.L.M.-voorzitter sneed in zijn openingswoord ook kort de fiskale- en financieringsproblemen m.b.t. de be drijfsovername aan. Vanuit de Z.L.M., zo zei hij, hebben wij het Landbouw schap verzocht deze problemen van de grond in een breed kader te onderzoeken. Uitvoerig ging hij in op de ruilverkavelingen daarbij eerst de positieve invloed, daarvan onderstrepend zoals dit tot uitdrukking komt in met name in de ruilverkaveling Kapelle-Wemeldinge en de Poel, maar ook in Kruisland en Willemstad. T.a.v. de minder positieve ontwikkelingen bij de ruilver kaveling Zonzeel en Sprang Capelle vroeg hij zich af of er wel met voldoende vertrouwen ingespeeld wordt op de ontwikkelingen binnen deze ruilverkavelingen. Spanningen zijn er ontstaan, die mede hun oorzaak vin den in het feit dat er wel gronden beschikbaar komen voor natuurbehoud, terwijl bedrijfsvergroting, wat voor veel bedrijven van levensbelang is, niet meer mogelijk is. "Als organisatie zullen wij er alles aan moeten doen om in deze verkavelingen de gang er in te houden. Hij deed dan ook een dringend beroep op de betrokkenen in dit ge bied. Sprekend over de situatie bij de voorbereiding van de ruilverkaveling Yerseke Moer merkte Doeleman op dat er al verschillende malen op gewezen is dat 470 ha be schermd gebied wel het maximum is wat de landbouw kan accepteren, dit ook in het kader van een verantwoord natuurbeheer.Het zal bijzonder moeilijk zijn, zo zei hij te De nu al enige weken aanhoudende staking bij de Graan Elevator Maatschappij (de GEM) in Rotterdam heeft de boeren en ook de konsumenten in ons land nu al enige miljoenen guldens gekost, dit nog afgezien van de schade die in de haven zelf is aangericht. De extra kosten die door de diverse mengvoederfabrieken gemaakt moeten worden zijn voor een zeer belangrijk deel terug te voeren op tran sportkosten die nu hoger zijn omdat de aanvoer en ver scheping van soja, tapioka en maisgluten voor een deel is verplaatst naar havens als Antwerpen, Terneuzen, Ham burg en Bremen. Volgens een woordvoerder van de CEHAVE kost dat toch enige guldens per 100 kg voer meer. Overigens is onze indruk dat nog geen van de mengvoederfabrieken in echte moeilijkheden is geraakt door de staking. Men kan nog een aantal weken draaien op voorraden terwijl zoals gezegd de aanvoer bepaald niet stil is komen te liggen. Overlevingsvoer "Op basis van ervaringen in het verleden zijn de meng voederfabrieken inventief geworden in dit soort situaties, merkte één van de woordvoerders op." "Met passen en meten kunnen we het nog wel enige weken uithouden". Men verwacht niet in een zodanige situatie te geraken dat er voer moet worden geleverd dat het predikaat "overlevingsvoer" in plaats van "op- brengstvoer" moet worden gegeven. De verwachting bestaat dat werkgevers en werknemers bij de GEM op korte termijn tot een oplossing voor de ge schillen zullen komen. Dinsdag 1 juni j.l. hehben de werk nemers overigens besloten voorlopig bij hun eisen te blij ven en de staking door te zetten. Cebeco-Handelsraad wilde over de staking en de gevolgen ervan voor de mengvoederindustrie geen kommentaar ge ven. Hopelijk keert dit beeld spoedig terug in de haven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1