<rP Het betere nieuws CDA de boer op C.D.A. delegatie kiest voor zoete Grevelingen Zegge en Schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Den Haag Brussel Ruilverkaveling Walcheren Kamperland Pachtersvoordeel z.l.m VRIJDAG 14 MEI 1982 68e JAARGANG NO. 3632 land- en tuinbouwblad Maandag j.l. heeft een delegatie van CD A-leden van de landbouwcommissies uit de Eerste en Tweede Kamer een werkbezoek gebracht aan Zeeland. Ze hebben gesprekken gevoerd met vertegenwoordigers van de Zeeuwse Landbouworganisaties en enige bedrijven bezocht. De foto is genomen op het erf van de heer J.D. Manni te Ouwerkerk (Schouwen-Duiveland). De heer Manni (3e v.l.) vormt samen met de heren v.d. Hamer (le v.l.) en de heer Kuyper (2e v.l.) een werktuigenkombinatie. Rechts op de foto oud-minister Braks en de heren v.d. Sanden en v.d. Linden (resp. 2e en 3e van r.) De kop van dit artikel "het betere nieuws" slaat in ieder geval niet op de berichtgeving uit Brussel voor zover het de vaststelling van de landbouwprijzen voor het lo pende jaar betreft. En of deze kop slaat op de recente gebeurtenissen rondom het kabinet laat ik liever in het midden. Het echte betere nieuws werd deze week veel dichter bij huis gemaakt en wel in Middelburg waar het streekplan Midden Zeeland werd vastgesteld en uit Middelburg Kamperland waar een aantal parlementariërs hun konklusies van een dagje Zeeland prijsgaven. het er nu voor staat mogen we het initiatief daartoe niet van de minister van landbouw verwachten. Wie het weet mag het zeggen (woensdagmorgen) In Brussel is er een zeer ernstige situatie ontstaan nu Engeland blijft weigeren in te stemmen met het voorlig gende kompromis over de landbouwprijzen. Deze weige ring heeft zoals bekend niets te maken met de land bouwprijzen maar alles met de Engelse bijdrage aan de E.E.G. Elke dag uitstel kost de boeren geld. Maar on danks het feit dat Engeland sinds dinsdag helemaal al leen staat is er nog geen zicht op een soepeler houding van deze "partner". Er is een beetje hoop dat de Engel sen na het weekend alsnog door de knieën gaan door de diskussie over hun kontributie een jaar op te schuiven. Voor de gemeenschappelijke markt is dit alles natuurlijk een hele slechte zaak. Wat overigens het kompromis over de landbouwprijzen betreft is iedereen het er wel over eens dat in ieder geval de (onze) akkerbouw er bekaaid afkomt. Een verschuiving van akkerbouw naar dierlijke produktie moet daarom niet worden uitgesloten. De Ne derlandse landbouwminister denkt blijkbaar nog steeds dat de lagere prijzen voor de akkerbouwers opgevangen kunnen worden door produktieverhoging. Voor de gra nen moet dan wel eerst een produktiedrempel van 5% prijsverlaging "genomen" worden. Ga er maar aan staan! Duidelijk is daarom dat er op korte termijn een aanvullend beleid moet komen voor de akkerbouw. Zoals Na het werkbezoek aan Zeeland, maandag 10 mei j.l. hebben de kamerleden van CDA-landbouwcommissies uit de Eerste en Tweede Kamer op een perskonferentie in Kamperland gezegd van mening te zijn dat het voor zowel de werkgelegenheid als voor een verbetering van de inko menssituatie van de landbouw noodzakelijk is dat de Grevelingen zoet moet worden. Daarmee kan dan een ontstane achterstand in de landbouwsektor op Schou wen-Duiveland worden ingelopen. De woordvoerder van de uit 8 leden bestaande delegatie, ir. G.J.M. Braks, stelde bovendien dat de landbouw in het verleden al een zoete Grewvelingen is beloofd". De (klei ne) bedrijfsstruktuur ,aakt intensivering van de produktie noodzakelijk, zo zei de voormalige landbouwminister en voorwaarde daarvoor is dat dan beregend kan worden. Daarmee wordt de agrarische sektor minder afhankelijk van de weersomstandigheden". Dinsdag 11 mei heeft de delegatie het werkbezoek en de bevindingen geëvalueerd. De uitkomsten zullen dan nog wel tegen andere belangen moeten worden afgewogen. "Er mag niet worden bezuinigd op de post ruilverkaveling en op Walcheren moet spoedig een ruilverkaveling worden uitgevoerd". Dat waren twee andere konklusies die een groep CDA-Kamerleden heeft getrokken uit het werkbe zoek aan enige Zeeuwse landbouwbedrijven en uit ges prekken die ze hebben gevoerd met vertegenwoordigers van de 3 Zeeuwse Landbouworganisaties. De heer ir. G.J.M. Braks meende te kunnen stellen dat duidelijk is geworden dat de kleinschaligheid op Walche ren de landbouwers aldaar belemmert in een gezonde be drijfsvoering, reden genoeg om de ruilverkaveling met spoed uit te voeren. Tijdens het werkbezoek is de kamer leden ook gewezen op de problematiek rond de bedrijf sopvolging. In dit verband zeieen van de kamerleden van mening te zijn dat de overheid voorzichtig moet zijn met de prijzen die ze biedt voor grond en dat er op dit terrein waar het de wetgeving betreft nog wel het een en ander moet worden bijgesteld ook wat betreft het pachtersvoor deel. Het betere nieuws komt uit Middelburg. Vorige week werd door de Zeeuwse Staten het Streekplan Midden Zeeland na een voorbereidingsperiode van zo'n 4 jaar definitief vastgesteld. Met het uiteindelijke resultaat mo gen wij als landbouw zeer zeker tevreden zijn: er blijven voldoende ontwikkelingsmogelijkheden voor bestaande en nieuwe bedrijven. Bij dit resultaat heeft de inspraak een belangrijke rol gespeeld. Dat bleek tijdens de Sta- tenzitting duidelijk toen een van de woordvoerders zich op de inspraakresultaten kon beroepen toen de betref fende gedeputeerde hem verweet "te veel naar de land bouw te hebben geluisterd". Een reden te meer om van uit de afdelingen en kringen attent te zijn op dit soort inspraakprocedures. Een woord van waardering is overi gens op z'n plaats voor het sekretariaat van de Geweste lijke Raad van het Landbouwschap in Zeeland dat heel wat papier heeft moeten vreten om dit "plan vol streken" te analyseren. Al tijdens de voorbereiding is er veel kritiek uitgeoefend op de bij dit streekplan gevolgde procedure die te detaillistisch en te tijdrovend zou zijn. Persoonlijk ben ik ook van mening dat je beter af bent met een flexibeler plan. Voor de landbouw is in ieder geval theo retisch. voldoende ruimte in het streekplan ingebouwd. De toekomst zal leren of dat ook in de praktijk het geval zal zijn. Ik heb daar wel moed op. Wel niet direkt uit politieke hoek, maar daar wel voor bestemd, zijn de deelstudies met betrekking tot de in richting van het Grevelingenbekken die deze week wer den gepresenteerd (zie elders in dit blad). Echt nieuws hebben deze studies niet opgeleverd: de uiteindelijke beslissing zoet of zout blijft derhalve een politieke keuze Van een politieke keuze mag verwacht worden dat deze niet uitsluitend wordt gebaseerd op (objektief) onderzoek maar dat daarbij de (subjektieve) maatschappelijke om standigheden een belangrijke rol spelen. Ik ben van me ning dat deze maatschappelijke omstandigheden pleiten voor een zoete Grevelingen zoals steeds bepleit door de landbouw én altijd ook beloofd aan de landbouw. Dat de politiek daarvoor inderdaad gevoelig is bleek ons deze week tijdens het bezoek van de kamerleden die tijdens de perskonferentie in Kamperland dan ook duidelijk een voorkeur vertolkten voor een zoete Grevelingen. Dat geeft de boer weer moed. Natuurlijk hebben wij als landbouworganisaties de gele genheid aangegrepen om de politici op de hoogte te stellen van de laatste ontwikkelingen met betrekking tot het pachtersvoordeel. In eerste instantie was men het met ons eens dat er hieraan veel meer haken en ogen zitten dan tot voor kort mogelijk werd gehouden. Afgesproken werd onder meer via het Landbouwschap deze kwestie van het pachtersvoordeel opnieuw aan de orde te stellen. Vanuit de Z.L.M. hebben we een en ander ook mondeling met het Landbouwschap in Den Haag besproken. Moed houden dus. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1