De lucht in Minister De Koning: In tuinbouw internationale samenwerking nodig Sovjet-graanproduktie één derde lager dan voorzien zuidelijke landbouw maatschappij Floriade 82 Kadastertarieven Streekradio A/slachting veestapel noodzakelijk z.l.m VRIJDAG 16 APRIL 68e JAARGANG NO. 3628 land- en tuinbouwblad "De waarde van in ons land voortgebrachte tuinbouw- produkten benadert de 7 mld. De export hiervan (voedings- en siergewassen) leverde ons land in 1981 zo'n 7,5 mld. op. In de totale keten van toelevering, pro- duktie, verwerking en handel werken 160.000 mensen". Dit o.m. zei minister drs. J. de Koning (landbouw en visserij) ter gelegenheid van de officiële opening door H.M. Koningin Beatrix van de Floriade '82, die tot en met 10 oktober 1982 in Amsterdam wordt gehouden. "De tuinbouw wil niet alleen op de Floriade tonen waartoe zij in staat is, maar tevens de consument een blik gunnen op al datgeen wat aan totstandkoming van het eindprodukt voorafgaat. Daarbij wil zij graag kennis ne men van wensen en problemen die bij de consument leven", aldus de bewindsman, die vakmanschap en sa menwerking de basis noemde van de voorsprong die de Nederlandse tuinbouw heeft weten op te bouwen ten opzichte van buitenlandse concurrenten. De minister toonde zich zeer ingenomen met de grote wisselwerking tussen overheid en bedrijfsleven, zoals die binnen de agrarische sector, met name op het gebied van de tuinbouw, vanouds bestaat en waarbij onderwijs, on derzoek en voorlichting de sterke pijlers vormen voor de tuinbouwpraktijk. Drs. de Koning benadrukte echter, dat juist ook interna tionale samenwerking nodig is om de consument een scala van goede produkten tegen betaalbare prijzen te kunnen blijven voorzetten. Uit Brussel horen we taal nog teken. Engeland heeft het druk met andere dingen. Amerika dreigt met tegenmaat regelen als de E.E.G. zijn landbouwbeleid niet wijzigt met betrekking tot de Amerikaanse importen. Politici maken zich vreselijk druk. De boer doet gewoon zijn werk. Reden voor mij om eens over wat anders te schrij ven. Op 25 maart j.l. was ik namens de Z.L.M. in Middelburg aanwezig om (provinciaal) het feit mee te vieren dat de dienst van het Kadaster en de openbare registratie (KA- DOR) 1 50 jaar bestaat. Aan deze viering was een uitste kend verzorgde (rondreizende) tentoonstelling verbon den. Op deze tentoonstelling werd weer eens duidelijk welke belangrijke (centrale) funkties de KADOR vervult voor met name ook het grondgebruik in de land- en tuin bouw: gewone grondtransakties, voor erfdienstbaarhe den, bij verkavelingen en -niet in het minst- voor het beslechten van knetterende burenruzies over de precieze perceelsgrenzen. Ze weten daar letterlijk (bijna) alles van alle kadastrale percelen. (Van het mijne zelfs meer dan ik, zoals bleek uit een volledig geautomatiseerde demon stratie). Kortom, deze tentoonstelling was de moeite van het bekijken waard. In ons blad van 2 april jl. hebben wij aan een en ander overigens uitvoeriger aandacht be steed. Nog een beetje onder de indruk van deze stijlvolle viering, kwam het bericht dat -per 1 5 april- de tarieven van het Kadster zeer drastisch omhoog gaan, bepaald hard aan: het maximale tarief voor de inschrijving van een hypotheek bijvoorbeeld gaat van 21 5 gulden naar 2500 gulden, dus 12 keer zoveel. De uiteindelijk te betalen kosten zijn afhankelijk van de grootte van het bedrag: tot 100.000 gulden geldt een vast tarief van 1 50 gulden, boven de 100.000 komt er 2.5 promille bij tot het ge noemde maximum van 2500 gulden (bij iets meer dan een miljoen). Met name de land- en tuinbouw zal van deze maatregel -waar ook de Raad van State moeite mee had- de nadelige gevolgen ondervinden. Immers, bij de trans- akties in onze sektor gaat het dikwijls om veel (geleend) geld. Vooral bij een bedrijfsoverdracht, toch al zo moei lijk, telt alles mee. Deze surprise van de 1 50 jaar oude jubilaris kan ik daarom niet waarderen. Het is duidelijk dat deze overheidsmaatregel er weer een is "van armoe troef", waarbij het risiko dat zo'n maatregel remmend gaat werken op de koop toe wordt genomen. Via de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap hebben wij dan ook onze bezorgdheid kenbaar gemaakt. Sinds minister van der Louw baas is op het ministerie van C.R.M. lijkt het wel of het mediabeleid veel meer aan dacht krijgt. Binnen dit mediabeleid neemt de regionale omroep of de streekradio een belangrijke plaats in. Het gaat daarbij om een zekere decentralisatie van het me dium radio met de bedoeling de ontwikkelingen en de gebeurtenissen in de regio direkter bij de lokale bevolking te brengen. In een aantal regio's in ons land is de streek radio al een ingeburgerd verschijnsel zoals bijvoorbeeld radio Noord-beter bekend als de RONO- die de noorde lijke provincies bestrijkt. Tot nu toe bleven de provincies Zeeland (en grote delen van) Noord-Brabant verstoken van een eigen streekradio. In het kader van het nieuwe mediabeleid mag verwacht worden dat in de toekomst ook Zeeland en geheel Brabant een eigen streekradio zullen krijgen. Ook in Zeeland wordt er al jaren voor een regionale omroep geijverd. Vorig jaar kon er eindelijk een eksperimentele uitzending van twee maal een uur de lucht in. Tot nu toe bleef het daarbij. Intussen gaan de organisatorische voorbereidingen stug door. Buiten de oorspronkelijke initiatiefgroep vanuit de Kulturele raad Zeeland wordt er nu ook een breed samengestelde ad viesraad gevormd. In deze adviesraad zal ook de land bouw vertegenwoordigd zijn. Ik ben van mening dat streekradio met name ook voor onze land- en tuinbouw een belangrijke bron van informatie kan (gaan) vormen. Denk alleen maar eens aan plaatselijke weerberichten en aktuele landbouwkundige voorlichting. Ook voor be- Uit diplomatieke kringen in Moskou wordt bericht dat de graanproduktie in de S.U. ruim één derde achtergebleven is bij de planning. Voor 1981 was in het lopende Vijf Jarenplan een graanproduktie voorzien van 236 miljoen ton, doch de werkelijke opbrengst zal waarschijnlijk tus sen de 150 en 158 miljoen ton liggen. De laatste raming die door het Amerikaanse ministerie van Landbouw werd opgesteld gaf een produktie aan van 175 miljoen ton. Het is een cijfer dat enigszins vergelijk baar is met het rampjaar 1975 toen de Sovjet-graanpro duktie slechts een 140 miljoen ton opleverde. De loscapaciteit van de Sovjet-havens wordt geraamd op een 42 miljoen ton graan per jaar. Het betekent dat aan de voorzieningen zeer zware eisen zullen worden gesteld in dit jaar. Vertragingen in de los singen zal tot aanmerkelijke verslechtering van de kwa liteit van de ingevoerde granen leiden. De Sovjets ramen de behoefte dit jaar op 236 miljoen ton, zodat er dus van een tekort van 70 tot 80 miljoen ton sprake is, wat zeker niet kan worden aangevoerd, gezien de beperkte los- en transportmogelijkheden. Het betekent dat in versterkte mate moeten worden overge gaan tot afslachting van de veestapel. Berichten over de huidige situatie geven aan dat het late voorjaar op vele plaatsen tot aanmerkelijke vertraging van de uitzaai heeft geleid. langrijke (maatschappelijke) diskussies in de regio kan streekradio een uitstekend middel zijn omdat er dan as- pekten aan de orde kunnen komen die voor de landelijke media niet belangrijk genoeg zijn. Heel belangrijk zal daarbij zijn dat we met elkaar ook goed met het "nieuwe" medium (leren) om(te)gaan. Met dat uitganspunt voor ogen mag wat mij betreft de regionale radio morgen al de lucht in. Oggel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1