Z.L.M. hoofdbestuur verontrust over inzet minister voor graanprijsbeleid T ijdens de vergadering van het Hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) maandag 5 april j.l. in Goes is uiting gegeven aan grote zorg over de houding van landbouwminister J. de Koning waar het gaat om diens inspanningen ten behoeve van 't graanbe leid. Voorzitter A.J.G. Doeleman vroeg zich in zijp ope ningsrede af wat de minister voor ogen staat met de akkerbouw: "Is de minister wel bereid nationale maatre gelen te nemen voor met name die akkerbouwbedrijven die sterk afhankelijk zijn van de gegarandeerde produk- ten ten einde verbetering te brengen in hun moeilijke positie?" aldus de Z.L.M.-voorzitter. In dit verband werd er op gewezen dat Nederland bijzonder op onze tellen zullen moeten passen willen we onze konkurrentiepositie kunnen handhaven. Een zaak van nationaal belang ge zien de agrarische bijdrage aan onze ekonomie. Daarom zal de overheid volgens de Z.L.M.-voorzitter veel aan dacht moeten blijven besteden aan het praktijk gericht onderzoek wat betreft produktieverhoging, kwaliteitsver betering, kostenbesparing e.d. Van belang is, dat daarbij de betrokkenheid en medezeggenschap van het agrarisch bedrijfsleven verstevigd moet worden. Daartoe dient zijns inziens onder meer de Nationale Raad voor Landbouw kundig Onderzoek bestuurlijk vereenvoudigd te worden en de aansluiting met de praktijk te worden verstevigd. M et verbazing zei de Z.L.M.-voorzitter kennis te heb ben genomen van het plan van de overheid om de GBK- regeling (Gegarandeerd Bijzonder Krediet, ook wel "zwemvestregeling" genaamd) stop te zetten. "Nog maar enkele maanden geleden zei minister De Koning van mening te zijn dat afspraken met o.a. de banken nagekomen zouden moeten worden. Het komt ons dan ook vreemd over, dat de overheid plotseling van standpunt verandert met als motivatie dat men bang is voor oneigenlijk gebruik van de regeling". D e heer Doeleman ging in zijn inleiding ook in op de algemene situatie in de land- en tuinbouw die hij zowel wat het weer als de prijzen betreft in het algemeen om schreef als tamelijk gunstig, voor zowel de akkerbouw als de veehouderij, zij het dat de varkensvleesprijzen als ge volg van mond- en klauwzeer onder druk staan. "Mogen de huidige problemen daardoor wat verder van ons af lijken te staan, zo waarschuwde hij, zorgen over de toe komst kunnen we ons zeker wel maken. Zo hebben de Ministers van Landbouw geen overeenstemming kunnen bereiken over de prijzen van de gegarandeerde produk- ten. Bovendien lijkt het er op dat de verschillende lidsta ten veel meer hun eigen weg willen gaan". Gezien de ver uit elkaar liggende meningen van met name Engeland en Frankrijk wilde hij zich niet aan voorspellingen wagen waar de prijsverhogingen uiteindelijk op uit komen. zuidelijke landbouw maatschappij Zorgen over toekomst m VRIJDAG 9 APRIL 68e JAARGANG NO. 3627 land- en tuinbouwblad "Goeie dag...", merkte één van de bezoeksters met verbazing op toen bloemenkweker P. Zuidhof in Ovezande een paar geheimpjes verklapte." Daarom staan die gerbera's zo mooi en zijn ze zo grootDe zaterdag 3 april j.l. gehouden aktie "Kom in de Kas" is een sukses geworden. Menigeen nam ook nog een bloemetje mee naar huis. Verwarring en onduidelijkheid is er ook over de Wet Agrarisch Grondverkeer en over bepaalde zaken in het Ontwerpwijziging Pachtwet. Ook bij bedrijfsovername, worden de financieringsproblemen steeds groter. Daarbij komt dan nog, dat door de fiskus onvoldoende rekening wordt gehouden met de bedrijfsekonomische waarde. Ook de problemen met betrekking tot het pachtersvoor deel zijn nog steeds niet opgelost. Het lijkt er eerder op dat de fiskus steeds nieuwe situaties weet te bedenken, die verschillende bedrijven in grote moeilijkheden bren gen". De heer Doeleman kwam dan ook tot de konklusie dat het voor de landbouwmaatschappijen wel moeilijk is in een dergelijke situatie een beleid te voeren, dat vertrou wen uitstraalt naar de leden toe. Daarbij, zo konstateerde de voorzitter, worden de pro blemen waar de land- en tuinbouw mee te maken krijgt steeds ingewikkelder. Dat alles vergt bijzonder veel in spanning van de landbouworganisaties. "Gelukkig, voegde hij er aan toe, hebben wij een goed funktionerende S.E.V. (sociaal economische voorlichting) die in kan spelen op de vragen uit de praktijk. Van in krimping van deze dienst mag en kan dan ook zeker geen sprake zijn". De Z.L.M. maakt zich ongerust over met name de voort gang van de ruilverkavelingen, zowel budgettair als wat de procedure betreft. Ook al heeft de landbouw nog niet te maken met de landinrichtingswet, toch werpt deze wet zijn schaduwen reeds vooruit over de ruilverkavelingen in voorbereiding. Zo loopt bij de voorbereiding van de Ruilverkaveling Yerseke-Moer de procedure bijzonder traag en onbevre digend. Een en ander heeft er in geresulteerd, dat de 3 Zeeuwse Landbouw Organisaties (Z.L.M., N.C.B. en C.B.T.B.) na overleg hebben besloten een gesprek aan te vragen met de Landinrichtingsdienst in Utrecht. (voor vervolg verslag hoofdbestuur zie pag. 10 Paaskatern)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1