Demonstratie van de solidariteit Bintje in Berlijn w anneergaan boeren naar een demonstratie. Waarom gaan ze niet, is misschien een betere vraag. Ik weet het antwoord op die vragen niet, iedereen zal daarvoor wel z'n redenen hebben. Voor mij staat echter vast dat der gelijke bijeenkomsten wel degelijk zin hebben, met name als demonstratie van solidariteit. Dat maakt geheid in druk bij de verantwoordelijke politici en dus beïnvloeden dit soort massale bijeenkomsten de besluitvorming. En als die besluitvorming naar de zin van de boeren en tuin ders nog niet voldoende is moeten ze gewoon weer een nieuwe bijeenkomst beleggen. Net zo lang tot het wel in orde is. Zegge en Schrijve IamM 68e JAARGANG NO. 3626 zuidelijke landbouw maatschappij Qq f T) /^i":'7-?\ Europese boeren houden in resolutie vast aan prijsverhoging van 16,3% voor 1 april! besnoeien dynamisch uitvoerbeleid Tenslotte VRIJDAG 2 APRIL land- en tuinbouwblad \yh*>> JJ y z. .m Het Nederlands Instituut voor afzetbevordering van akkerbouwprodukten zit bepaald niet stil. Zo heeft het NIVAA van 17 tot 23 maart j.l. een "Bintje Week" in Berlijn georganiseerd. Op de foto heeft de Berlijnse Senator voor Ekonomische Zaken en Verkeer E. Pieroth naast een Hollands reisje plaatsgenomen op een paard en wagen met een flinke vracht aardappelen die hij juist als gift voor Berlijnse tehuizen voor ouden van dagen en kinderen in ontvangst heeft genomen. Een en ander als blijk van erkentelijkheid van de Nederlandse aardappelexporteurs voor hun klandizie op de Berlijnse markt. 0 p deze zelfde pagina staat de resolutie afgedrukt die afgelopen dinsdag in Brussel werd aangenomen op de buitengewone vergadering van de overkoepelende euro- pese landbouworganisatie Copa. Op zich is zo n geza menlijk besluit, gezien de enorme verschillen per land, een geweldige prestatie die uitsluitend tot stand kan ko men door de hechte organisatie van boeren en tuinders in geheel Europa. Daardoor kan de kracht worden opge bracht om op beslissende momenten solidair te zijn. We mogen daarop best trots zijn. Respekt heb ik in dit ver band ook voor de duizenden boeren en tuinders die voor zo n bijeenkomst van dikwijls zeer ver naar Brussel ko men om persoonlijk aan die onderlinge boerensolidariteit uiting te geven. En het moet gezegd: het waren vooral (weer) de Fransen die in grote getale aanwezig waren en die na afloop van de vergadering een lange optocht vormden door Brussel. Bij die optocht'zagen wij ook de voorzitter van het departement Sarthe en Mayenne waarmee wij vorig jaar tijdens ons werkbezoek aan Frankrijk kennis maakten. Hij vertelde dat hij met twee honderd leden uit Le Mans (een paar honderd kilometer achter Parijs) was gekomen om in Brussel te gaan de monstreren. Respekt ook voor de aanwezige Engelse boeren en tuinders. Met name Engeland wordt immers verweten dat zij de besluitvorming in Europa uit puur eigenbelang blokkeren. In de optocht werden daarom nogal wat anti-Engeland leuzen ("go home") meege voerd. Niettemin verklaarde de Engelse boerenorganisa- tie zich volledig solidair met de kollega's van het vaste land. Uit een gesprek met een bevriende Engelse kolle- ga-sekretaris, die ik ook op de Copa-bijeenkomst ont moette, bleek mij dat de Engelsen zo hun eigen proble men hebben die wij (in Nederland) niet mogen bagatelli seren. Maar niettemin waren ze solidair. Ook de (Engelse) voorzitter van de Cogeca, de overkoepelende organisaties van de koöperaties in de EEG, deed een dringend beroep op de Engelse regering om het gemeenschappelijk land bouwbeleid niet op te offeren aan het nationale belang. Voor het overige werd er nogal krasse taal gesproken: door de Franse voorzitter Francois Guillaume bijvoor beeld maar ook door Copa-voorzitter Emo die het woord "chantage" in de mond nam. Luteijn, die namens de Tijdens een buitengewone bijeenkomst van vertegenwoordigers van de landbouworganisaties en van de landbouwkoöperaties in de 10 EG-lidstaten dinsdag 30 maart j.l. bijeen in Brussel, heeft men unaniem een resolutie aangenomen waarin de veront waardiging van de landbouwers wordt uitgesproken over de schokkende daling van hun inkomen met 25% in de loop van de laatste driejaren. In de resolutie die aan de Europese Raad van ministers is aangeboden wordt duidelijk gemaakt dat de boeren niet van zin zijn het slachtoffer te willen worden van het uit blijven van een akkoord over vraagstukken van meer algemene aard. Men eist nogmaals op grond van de objektieve rekenmet hode een verhoging van de gemeenschappelijke landbouwprij zen van gemiddeld 16,3%. Deze verhoging zou het mogelijk moeten maken de positieve MCB's gevoelig af te breken. De landbouworganisaties (Copa), de jonge landbouwers (CE- JA) en de landbouwkoöperaties (Cogeca) verwerpen in de re solutie kategorisch de voorstellen van de Europese Commissie waarmee deze tracht de budgettaire uitgaven te besnoeien door: de totale ontoereikendheid van de voorgestelde prijsverhoging, de blinde politiek die beoogt de prijzen van de Gemeenschap te richten naar die van andere landen die onder heel andere om standigheden produceren, het invoeren van produktiedoelstel- lingen en het uitbreiden van de medeverantwoordelijkheid van de producenten en de vermindering van de door de bestaande gemeenschappelijke marktordeningen aan de producenten ver leende garanties. Naast de genoemde prijsverhoging vragen de boeren ook het strikt naleven van de gemeenschapspreferentie in alle produk- tiesektoren, het behoud en de versterking van de garanties, alsook de versterking van de strukturele, sociale en regionale politiek op Gemeenschapsvlak; de onmiddellijke toepassing van een echt, dynamisch en per manent uitvoerbeleid voor de landbouw- en voedingsproduk- ten. De boeren vorderen bovendien dat specifieke gemeenschappe lijke maatregelen van tijdelijke aard getroffen zullen worden voor die landbouwers die door het uitblijven van een gemeen schappelijk ekonomisch en monetair beleid met een inflatie en rentevoeten die ver boven het gemiddelde van de Gemeenschap uitsteken, te kampen hebben. Zij doen een dringende oproep tot de Raad van de EG om de gerechtvaardigde eisen van alle europese landbouwers en deze van hun gezin in te willigen en er zorg voor te dragen dat de landbouw zijn onvervangbare rol in het ekonomisch en sociaal evenwicht, de tewerkstelling, de voedselvoorziening van 270 miljoen verbruikers en de onaf hankelijkheid van de Gemeenschap kan blijven spelen en drin gen er tenslotte bij de Raad met klem op aan vóór 1 april 1982 die beslissingen te nemen die met hun eisen overeenstemmen. Elk verder uitstel betekent een nieuw verlies voor het landbou winkomen en zet de lidstaten er toe aan nationale maatregelen te treffen. Nederlandse organisaties het woord voerde, sprak (ons) vooral aan met zijn opmerkingen over het graanbeleid: hij noemde de graan voorstellen onverantwoord en stelde daarbij dat ook op de kleine bedrijven (dus zoals in Ne derland J.O.) de graanteelt mogelijk (dus rendabel J.O.) moet blijven. En natuurlijk waren wij blij tussen al die spandoeken en protestborden ook weer een aantal leuzen uit Z.L.M.-kringen te ontdekken: van Noord Beveland dit keer. De Belgen gingen wel erg ver. Zij trokken de aan dacht met de uitvaart van de "Agriculture Familiale", het gezinsbedrijf in de landbouw. Daar zal ook de algehele deplorabele toestand in België wel aan hebben bijgedra gen. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1