Verruiming teeltmogelijkheden grove tuinbouwprodukten belangrijk voor werkgelegenheid! Reuzewandplaat van grootste gebouw ter wereld Grootste gebouw ter wereld. «J5- zuidelijke landbouw maatschappij Jubileumuitgave Bloemenveiling Aalsmeer Zoet water onontbeerlijk Prijsverhogingen Koersverschillen Kostenstijgingen Positieve zaken I VRIJDAG 5 MAART 1982 68e JAARGANG NO. 3622 land- en tuinbouwblad De bloemenveiling in Aalsmeer is met een totale vloe roppervlakte van 303.282 m2 (ongeveer 50 voetbalvel den) het gebouw met de grootste grondoppervlakte ter wereld. In zes afmijnzalen die samen plaats bieden aan 2200 kopers, worden van 13 veilingklokken dagelijks zo'n 8.500.000 (8 miljoen) snijbloemen en 700.000 potplan ten verkocht. Op de foto één van de afmijnzalen met de kopers (1.) en 3 klokken. Van de bloemenveiling in Aals meer, is een schitterende kleurenwandplaat gemaakt. Deze plaat, 60 x 140 cm groot, is een werkstuk van de tekenaar Rudolf Das, die al heel veel gebouwen op "onthullende wijze" heeft getekend. De opengewerkte tekening laat in het juiste perspektief alles zien wat er in het grootste gebouw èn de grootste veiling ter wereld gebeurt. Op de reuzewandplaat staat ook een aantal aparte tekeningen van interessante elementen uit het veilinggebeuren. Met behulp hiervan en van alle toe lichtingen verkrijgt een ieder een duidelijk beeld van hoe deze veiling precies werkt. De wandplaat is uitgegeven ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het Aalsmeerse veilinggebouw. Hij is tegen kostprijs voor iedereen te koop. Wie 8,— stort op giro 44.22.00 van de VBA te Aalsmeer krijgt deze unieke plaat opgerold in een koker thuisgestuurd. Op de maandag 1 maart jl. gehouden hoofdbestuurs vergadering in de Wouwse Tol te Bergen op Zoom heeft de Z.L.M.-voorzitter A.J.G. Doeleman gepleit voor zowej extra marktonderzoek als voor extra on derzoek naar de beschikbaarheid van zoet water ten einde de teelt- en afzetmogelijkheden van verschil lende vollegrondsgroenteteeltn in het Zuidwesten vergroten. Het Zuidwesten is uitermate geschikt voor de teelt van grove tuinbouwprodukten gezien de milde winters die dit deel van ons land in het algemeen kent. "Ruimere mogelijkheden voor de teelt van grove tuinbouwprodukten zijn niet alleen belangrijk voor de werkgelegenheid op de akkerbouwbedrijven zelf maar ook voor de afgeleide werkgelegenheid in de afzet en verwerking", zo stelde Doeleman. Marktonderzoek achtte hij noodzakelijk voor de produ cent omdat de daardoor verkregen extra zekerheid van invloed zal zijn op de afzetmogelijkheden die immers pas volledig benut kunnen worden als er een regelmatige aanvoer is. "Teeltrisiko's moeten daarbij zoveel mogelijk beperkt worden en een belangrijke voorwaarde daarbij is het kunnen beschikken over zoet water", aldus de Z.L.M.-voorzitter. In dit verband vulde hij de vrijdag 26 februari j.l. openbaar gemaakte landbouwstudie over de "Greve- lingen Zoet Zout" aan door op te merken dat door het PAGV in de berekeningen niet het extra risiko is op genomen wat men loopt met grove tuinbouwproduk-, ten bij een extreem droog jaar waardoor de teelt vol komen kan mislukken als het niet beregend kan wor den. Veel vertrouwen in een prijsvaststelling van de land bouwprijzen vóór 1 april a.s. zei Dhr. Doeleman niet te hebben gezien, de tegenstellingen tussen de lidstaten. Intussen wordt de vraag steeds dringender hoe de mi nisterraad voldoende onder druk kan worden gezet om tot een meer reeële prijsverhoging te komen dan de voorgestelde 9%. Of de massale COPA-vergadering in Brussel wel voldoende uiting kan geven aan de veront waardiging over de huidige voorstellen werd door de Z.L.M.-voorzitter betwijfeld. Hoewel hij deze demonstratie opzich wel wilde onder steunen zag hij meer in akties per land. "In ieder geval moet duidelijk worden dat de land- en tuinbouw niet de dupe mag worden van de onderlinge verdeeldheid tussen de lidstaten en de onmacht op ander terrein om op enigerlei wijze een beleid te voeren". Bijzonder nadelig zijn ook de steeds veranderende koers verschillen van de valuta's in de E.G. zoals recentelijk de devaluatie van de Belgische frank en de Deense kroon. Wel worden bij export en import van landbouwprodukten aan de grens korrekties toegepast maar bij de prijson- derhandelingen speelt de afbraak van de monetare com pensaties een grote rol. Nederland en West-Duitsland moeten daardoor steeds opnieuw met minder prijsverhoging genoegen nemen. Hoewel dat gedeeltelijk wordt goedgemaakt door de minder sterke inflatie weegt dit voordeel niet op tegen de nadelen van deze koerswijzigingen. De recente prijsverhoging van ons dagelijks brood was voor de Z.L.M.-voorzitter aanleiding nog eens te wij zen op de noodzaak dat buitenstaanders duidelijk moet worden gemaakt dat andere sektoren van het bedrijfsleven wel de kostenstijging aan de konsument mogen doorberekenen terwijl daarentegen de land- en tuinbouw genoegen moet nemen met prijsaanpassin gen die sterk achterblijven bij de kostenstijgingen. Immers brood is niet duurder geworden omdat meel duurder werd maar door de stijging van de arbeids kosten en energie. De Hr. Doeleman kon tot slot hoofdbestuur overigens ook enige positieve zaken melden. Zo wees hij op de daling van de rentestand (hoewel de banken vrij traag zijn met het aanpassen van de hypotheekrente) en op de goede prijs die gemaakt wordt voor de konsumptieaardappelen. Daarmee blijkt opnieuw hoe belangrijk dit produkt is voor de akkerbouw. De vorstschade i.v.m. de afgelopen winter in het Zuidwes ten is beperkt gebleven dit in tegenstelling tot het noor den van ons land en de IJsselmeerpolders waar ver scheidene vroeg gezaaide percelen zijn uitgevroren. (vervolg verslag hoofdbestuur zie pag. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1