Dwaallichten Zegge en Schrijve COPA hlijft bij gemiddelde prijsverhoging van 16,3% 15-30 ha akkerbouw zuidelijke landbouw maatschappij Faunabeheer 29 maart demonstratie in Brussel Laat het voorjaar maar komen Langzamerhand beginnen de reakties op de Brusselse prijsvoorstellen de vorm aan te nemen van protestde monstraties. In Frankrijk zijn deze boerendemonstraties al enige tijd aan de orde van de dag maar inmiddels bestaan er ook plannen voor demonstraties in Brussel zo tegen eind maart. Ook uit Duitsland worden er soortge lijke geluiden vernomen. In feite draait alles weer rond de aloude klacht: de prijsaanpassingen dekken de kosten stijgingen niet waardoor de broekriem opnieuw moet worden aangetrokken. De negen procent op papier wordt in werkelijkheid bij lange na niet gehaald: na de mone taire bijstelling blijft er nog maar zes procent gemiddeld over en voor de granen slechts zo'n twee procent dat wil zeggen 1 (één) cent per kilo. Wegens de afschaffing van dit muntstuk zou deze ene cent nog niet eens uitbetaald kunnen worden en dat is een voorteken: gezien de in- voering van de medeverantwoordelijkheidsheffing nu ook voor granen moet er ernstig rekening mee worden gehouden dat de graanprijzen volgend jaar negatief zul len worden aangepast, dus in plaats van een cent er bij een cent er af. Gezien tegen de achtergrond van de doel stellingen van de E.E.G. vraag je je toch wel af hoe ter wereld dat dit mogelijk is. Maar onze eigen landbouwmi nister stemt met een dergelijk beleid vlot in met de argu mentatie dat de toename van de opbrengst per hektare de pil wel zal vergulden. Hoe dat moet op kleinschalige ak kerbouwbedrijven van gemiddeld 26 hektare is mij ver volgens een raadsel. Bovendien wordt elke produktie- verhoging weer onmiddellijk afgestraft....! Maar de Ne derlandse europarlementariër en landbouwspecialist Teun Tolman schreef het vorige week ook al in "Boer en Tuinder": de granen - "voor Nederland niet zo belang rijk" - aldus Tolman. Het spijt mij zeer maar ik kan dit soort dingen niet volgen, ook al omdat ik heb begrepen dat de prijsverlaging van de granen ook voor de veehou- derijsektor vanwege direkte en indirekte effekten niet zo gunstig is als op het eerste gezicht wel lijkt. Een en ander zou onder meer blijken uit een analyse van het Hoofd- produktschap voor Akkerbouwprodukten. Al met al is dit graanbeleid bepaald nog wel iets om ons druk om te maken, ook al is de konsumptieaardappelmarkt dan heel wat vriendelijker gestemd. Inmiddels hebben de Provinciale Raden voor de Bedrijfs ontwikkeling in de provincies Brabant, Zeeland en Zuid- Holland zich beraden over het rapport de 1 5-30 ha ak kerbouwbedrijven in het Zuid Westelijk Zeekleigebied. Uit de verschillende reakties komt heel duidelijk naar voren dat veel - zo niet alles - afhangt van wat de onder nemers op deze bedrijven zelf willen. Aan die onderne mers die de bedrijfsbakens willen verzetten wordt door de drie Raden geadviseerd vooral deel te nemen aan spe ciaal op te zetten regionale studieklubs. Bij de opzet van zulke klubs zouden vooral de plaatselijke afdelingen van de landbouworganisaties en/of de verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting een belangrijke stimulerende rol kunnen spelen. De klubs zouden begeleid (niet geleid!) kunnen worden door de vaktechnische en sociaal ekono- mische voorlichting. Opvallend is dat deze konklusies heel nauw aansluiten bij enkele hoofdkonklusies van de onlangs gehouden Z.L.M.-studiedag: in beide gevallen wordt het ondernemerschap voorop gezet en in beide gevallen wordt er een bijzondere stimulerende taak toe bedacht aan de afdelingen van de landbouworganisaties en/of Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. Terwijl wij eigenlijk net zo ver waren gekomen dat we dachten dat er voor de afdelingen eigenlijk geen wezenlijke taak meer was weggelegd. Zo zie je maar weer dat je die gevestigde strukturen nooit te vroeg weg moet gooien. land- en VRIJDAG 26 FEBRUARI 1982 68e JAARGANG NO. 3621 Z.l.m. tuinbouwblad De fel bekritiseerde maatregel om de uitgifte van af schotvergunningen ex. art. 53 van de Jachtwet praktisch te beëindigen lijkt nu toch wel wat versoepeld te worden. Met name oudere boeren (boven 50 jaar) die aan zo'n afschotvergunning gewend waren zouden nu wel weer in aanmerking kunnen komen. Hoewel ik op zichzelf kon tent ben met het feit dat de minister zijn starre beleid wat wil versoepelen begrijp ik eerlijk gezegd niet wat overlast van schadelijk wild te maken heeft met leeftijd. Heeft het wild een voorkeur voor oudere boeren omdat die van ouderdom mis schieten of zo? Ondertussen moet ieder een maar stug doorgaan met het melden van elke wild- schade: de enige manier om duidelijk te maken wat zich werkelijk op dit terrein afspeelt. We moeten ons wat dat betreft niet op een dwaalspoor laten brengen want dat zou erg dom zijn. Oggel Voor de fruitteelt belooft het seizoen 1981-1982 in het algemeen een goed resultaat te geven. In deze sektor bemerkt men dan ook veel aktiviteit tot uitdrukking komend in o.m. vernieuwing van de opstand, bedrijfsuitbreiding, nieuwbouw of renovatie van bedrijfsgebouwen. De zorg voor de boomgaard blijft essentieel; op de foto wordt een door loodglans aangetaste perebomen vervangen. De voorzitter van COPA, de heer U. Emo Capodilista, heeft vergezeld van de algemeen sekretaris, de heer A. Herlitska, op 17 februari 1982 een bezoek aan de land bouworganisaties in Nederland gebracht. Tijdens een perskonferentie heeft hij het standpunt van COPA uiteengezet inzake de voorstellen van de Europese Kommissie voor het markt- en prijsbeleid 1982/1983. In dit verband heeft hij benadrukt de eis van COPA van een gemiddeld noodzakelijke prijsverhoging van 16,3%, waar bij COPA ervan uitgaat dat de prijsvaststelling door de EG-Raad ook daadwerkelijk plaatsvindt voor 1 april 1982. Teneinde deze eisen kracht bij te zetten zal door COPA op 29 maart 1982 te Brussel een demonstratieve buitenge wone Algemene Vergadering worden gehouden, waaraan zal worden deelgenomen door vertegenwoordigers van de leden-organisaties uit alle lid-staten. In de middaguren heeft de voorzitter van COPA deelge nomen aan een vergadering van het Overlegorgaan der 3 Centrale Landbouw Organisaties, onder leiding van de heer J. van der Veen, waar ten overstaan van de voorzit ters van de gewestelijke landbouworganisaties in het bij zonder is ingegaan op de wensen van COPA terzake het markt- en prijsbeleid voor de diverse sektoren en pro- dukten. Dit betreft met name de relatie tussen de voor gestelde algemene prijsverhoging en de afbraak van de monetair kompenserende bedragen, het vraagstuk van de produktiedoelstellingen alsmede het beleid voor de sek toren granen, suiker, koolzaad, melk en glastuinbouw. Tenslotte heeft de heer Emo, vergezeld van de voorzitters van de 3 Centrale Landbouw Organisaties, een bezoek gebracht aan de Minister van Landbouw en Visserij, de heer Drs. J. de Koning. Ook ten overstaan van de Minister heeft de voorzitter van COPA de prijseis van COPA en de overige wensen ten aanzien van het te voeren beleid ver dedigd en gevraagd om tijdige prijsvaststelling. Copa-voorzitter Emo (3e van r.) en sekretaris Herlitska (2e v.r.) tussen enige vertegenwoordigers van onze land bouworganisaties op een perskonferentie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1