Uit de praktijk Zegge en Schrijve Prijsvoorstellen Europese Commissie vallen voor Nederlandse boer te laag uit cP zuidelijke landbouw maatschappij Verantwoordelijkheid Verrassingen Tenslotte I5-)' - :x. z.l.m VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 68e JAARGANG NO. 361 9 land- en tuinbouwblad De vorige week vrijdag hebben 200 ZLM-leden zich in "De Prins van Orangje" te Goes in discussiegroepen bezig gehouden met de vraag wat de boeren zelf kunnen doen om hun positie te verbeteren. Op de foto één van de discussiegroepen. Voor kornmentaar en verslag zie hieronder en op pagina 13. De vorige week gehouden 2e Z.L.M-studiedag kan ei genlijk het best gezien worden als de komplementering van de vorige studiedag. Vorig jaar immers ging het heel duidelijk om het beleid terwijl dit jaar de boer en zijn bedrijf zelf centraal stond: samen vormen zij immers het geheel van wat de land- en tuinbouw heet. Beide studie dagen en de resultaten daarvan - mogen daarom niet los van elkaar worden gezien. Ook de konklusies van vorig jaar blijven dus volledig overeind, temeer omdat er wat het beleid betreft nog steeds geen keer ten goede is vast te stellen. Eerder geldt het omgekeerde ten aanzien van de vorig jaar gedane uitspraken. De top-drie was toen: (1 te zware belasting - c.q. premiedruk (2) onvoldoende markt- en prijsbeleid oftewel ongunstige kosten/op brengstverhouding en (3) de bedrijfsovernameproble- matiek. De premiedruk die vorig jaar al eenzaam boven aan stond zou nu zeker nog hoger skoren. Wij althans ontvangen uit de praktijk duidelijke signalen dat de nu ontvangen aanslagen met betrekking tot de premiehef fing van ongekende hoogte zijn. Ook het prijsbeleid ziet er gezien de voorstellen van de europese kommissie voor het komende prijsjaar (graanbeleid) nog somberder uit dan vorig jaar. Alleen bij de bedrijfsovername is er enige verlichting bij met name de fiskale claims: het pachters voordeel is 'geregeld'' alhoewel wij alweer geluiden ho ren uit de praktijk dat de regeling te veel naar de letter wordt uitgevoerd waardoor "logische" gevallen toch weer belast worden. Een en ander is inmiddelds door ons bij het hogere echelon vermeld. Dat de deelnemers van de vorige studiedag niet simpel weg alle verantwoordelijkheid van zich af hebben ge schoven is vorige week duidelijk gebleken. Helemaal (eenzaam) bovenaan de lijst van mogelijke verbeteringen kwam namelijk het ondernemerschap te staan. Hiermee werd overduidelijk aangetoond dat boeren en tuinders wel degelijk bereid zijn de volle verantwoordelijkheid (en het risiko) te dragen voor hun bedrijfsvoering. Konkreet: iemand die te kort schiet in ondernemerschap heeft geen recht van spreken, aldus luid en duidelijk de uitspraak van de studiedag. En zo hoort het ook - maar, zeg ik er achter - zelfs de beste ondernemer heeft lucht nodig om te ademen, vandaar de uitspraken van vorig jaar. Andere topskores vorige week waren de verbetering van de kwaliteit van het produkt en de kontrole daarop-tot-en- met-de-konsument. Direkt daarna samenwerking (maar wel met behoud van zelfstandigheid!) en het organiseren van met name gewasstudieklubs. Dit laatste zou moeten gebeuren door de plaatselijke landbouworganisaties, de afdelingen dus,. Me dunkt een niet mis te verstane hint. Voor de buitenstaander wellicht opvallend was de hoge prioriteit (vijfde plaats) die werd gegeven aan het meedoen van boeren en tuinders aan het totale maat schappelijke gebeuren zoals bijvoorbeeld de politiek en het (niet agrarisch) verenigingsleven. Normale zaak: de boer maakt immers deel uit van de maatschappij. Tijd gebrek haalde hierbij 0 (nul!) punten. Terzijde: enkele dagen later zei iemand me dat hij het argument tijdgebrek op dit punt inderdaad onzin vond maar dat hij met name de politiek wel zonde van zijn tijd vond ..En dat nota bene met de gemeentelijke en provinciale verkiezingen voor de deur. Niettemin wel een aardige woordspeling. Toch bracht de studiedag ook voor de insiders nog een paar verrassingen. Zoals bijvoorbeeld het geringe geloof in intensivering en opbrengstverhoging. Zeer opvallend was ook de bijzonder lage score van het punt "financie ring". Via de diensten hoor ik toch nog regelmatig van veel te dure financieringen bijvoorbeeld rekening courant terwijl hypothecair veel goedkoper zou zijn. Nog lager scoorde het inschakelen van de vrouw. Bij mij blijft wat dat betreft de klemmende vraag: willen de boeren hun De voorstellen van de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) voor de EG-landbouwprijzen 1982/1983 vallen netto voor de Nederlandse boer te laag uit. De voorgestelde verhoging van gemiddeld bijna 9 procent voor de Gemeenschap resulteert voor onze boeren in nog geen 6 pro cent omdat een forse afbraak is voorzien van de Nederlandse positieve monetair compenserende bedragen (mcb). Voor de akkerbouwsektor en met name de graantelers is het niveau van de prijsverhoging nog lager, waardoor de inkomensvor ming in de knel dreigt te komen met alle gevolgen vandien. Het gevaar bestaat, dat veel akkerbouwers in de Gemeen schap hun heil gaan zoeken in andere produktierichtingen, waardoor het evenwicht in de produktiesektoren ernstig kan worden verstoord. Deze konklusies trok het bestuur van het Landbouwschap op woensdag 3 februari j.l. in Den Haag, waar een eerste ge spreksronde werd gewijd aan de prijsvoorstellen, voor het komend seizoen. Ook voor de veehouderijsektor zijn de voorstellen onder de maat, al is door de besprekingen in de EG-ministerraad een aantal dreigende maatregelen, die eerder waren voorgesteld, uit het pakket gelaten. Niettemin zal Nederland erop moeten letten, dat niet alsnog maatre gelen worden getroffen, die extra nadelig voor onze melk veehouders uitpakken. Het huidige niveau van de medever antwoordelijkheidsheffing (2'/2 procent), dat in de voorstel len wordt gehandhaafd, is te hoog. De steun aan kleine melkveehouders mag in elk geval niet leiden tot een splitsing van die heffing in verschillende niveaus. Het bestuur vindt dat alles in het werk gesteld moet worden om de nieuwe landbouwprijzen vóór 1 april a.s. vast te stel len. Produktiedoelstellingen Voor diverse landbouwprodukten (onder meer melk, gra nen, koolzaad) stelt de Europese Commissie produktiedoel stellingen voor. Als de produktie boven een bepaald niveau stijgt, komt de EG-prijsgarantie op een lager niveau of kan bij melk de medeverantwoordelijkheidsheffing hoger wor den. In dat geval zal de boer, zeker bij een ongunstige marktontwikkeling, een lagere prijs voor zijn produkt ont vangen. Het bestuur van het Landbouwschap is van mening, dat de Europese Commissie de inkomensdoelstelling in haar beleid te veel heeft losgelaten. Het probleem van de EG-fi- nanciering staat nu centraal, waarbij willekeurig produktie doelstellingen worden voorgesteld. Daarom werd in het bestuur gesproken van een korte-termijn-beleid, dat weinig of geen soulaas biedt. vrouwen ontzien of worden de vrouwen onderschat! Het lijkt mij een goed idee dat de vrouwen daarop zelf het antwoord geven. Mijn laatste "kornmentaar" op de uit slag betreft het punt "boekhouding" dat in de midden moot terecht kwam. Ik neem aan dat ieder zich toch voldoende realiseert dat de boekhouding het kompas is waarop het bedrijf vaart. De waarde van een goede boekhouding mag nooit onderschat worden. Alles bijeengenomen mag zonder meer de slotkonklusie luiden dat het middel "studiedag" bij uitstek geschikt is om de mening van de praktijk te leren kennen. Echt nieuwe dingen levert dit natuurlijk niet op. Ook al omdat de deelnemers de doorsnee vormen van de achterban: iedere afdeling heeft een afvaardiging waardoor ekstre- me uitkomsten so wie so zijn uitgesloten. Een voordeel is ook dat alle deelnemers zelf nog volop in de praktijk staan zodat we met recht kunnen spreken van een stem uit de praktijk. Het lijkt mij dat wij daarom om meerdere rede nen met dit soort aktiviteiten op de juiste weg zijn. Als het aan mij ligt mag er volgend jaar daarom weer een stu diedag georganiseerd worden. Oggel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1