"Nederlandse overheid zal starre houding t.a.v. akkerbouw moeten versoepelen! BLOEMENPRACHT IN BERLIJN COPA vindt prijsvoorstellen Europese kommissie onaanvaardbaar zuidelijke landbouw maatschappij Z.L.M.-Hoofdbestuur vreest anders bedrijfsbeëindigingen Evenwicht Uitholling. Klap in gezicht VRIJDAG 5 FEBRUARI 1982 68e JAARGANG NO. 3618 tuinbouwblad Op de internationale Grüne Woche die van 22 - 31 januari in Berlijn werd gehouden, viel deze werkelijk schitterende aangeklede hal te bewonderen. Temidden van deze bloemenpracht echte bomen die via het dak de hal zijn binnenge bracht. Onder de brug een kunstmatig aangebrachte beek. Behalve ons land dat met een eigen bloemenstand ook bijzonder veel belangstelling trok, waren 33 andere landen met een stand in Berlijn vertegenwoordigd. "Wanneer de Nederlandse overheid haar starre hou ding ten opzichte van de akkerbouw handhaaft zal dat verstrekkende gevolgen kunnen hebben: bedrijven zullen genoodzaakt zijn de bedrijfsvoe ring te beëindigen het evenwicht in het bouwplan zal in gevaar komen en daarmee de konditie van de bodemstruktuur - er zal op andere produkten worden overgegaan wat extra spanningen op de markt kan veroorzaken". Met deze woorden maakte de voorzitter van de Z.L.M., de heer A.J.G. Doeleman zijn medebestuur sleden op de maandag jl., in het Landbouwhuis te Goes gehouden hoofdbestuursvergadering deelge noot van zijn ernstige verontrusting over de situatie in de Nederlandse akkerbouwsektor waar nog niet als in Frankrijk met inkomenstoeslagen wordt gewerkt. Wij zijn daar ook geen voorstander van, maar willen we onze konkurrentiepositie handhaven dan zal een ak- tief overheidsbeleid beslist noodzakelijk zijn", aldus de heer Doeleman. Juist voor de akkerbouw blijkt nl. dat in het afgelopen jaar de prijsontwikkeling voor de gegarandeerde akkerbouw- produkten sterk is achtergebleven bij de kostenontwik keling. "Voor het zuivere akkerbouwbedrijf, zoals wij dat in N.O. Groningen kennen blijkt zelfs dat op een bedrijf van 60 ha geen arbeidsinkomen behaald kan worden, indien de Brusselse plannen voor het graanbeleid doorgevoerd worden". Volgens Doeleman rechtvaardigt de enorme bijdrage die de Nederlandse land- en tuinbouw levert aan onze ekonomie een aktief overheidsbeleid, óók voor de akkerbouw. Zijns inziens dient er m.b.t. de overheidshulp een zeker evenwicht in stand te blijven tussen de ver schillende sektoren. "Het is onbegrijpelijk, zo meent hij, dat de Nederlandse overheid zich niet harder opstelt ten opzichte van de graanprijsvoorstellen. Maar ook het graanbeleid wat in Nederland zelf gevoerd wordt, zowel het exportbeleid als ook het interventiebeleid laat nog steeds veel te wensen over". Het wordt volgens de Z.L.M.-voorzitter dan ook steeds dringender dat de akkerbouw zich bij de belan genbehartiging harder op gaat stellen, overigens zonder dat er een konfliktsituatie ontstaat met de andere sekto ren. "Alleen met een evenwichtige afweging van de be langen en eenheid in optreden kunnen wij een vuist ma ken". Naar de mening van de heer Doeleman betekenen de nieuwe prijsvoorstellen uit Brussel een verdere uitholling van de positie van de land- en tuinbouw. Niet alleen de prijsverhogingen blijven achter bij de kostenontwikke ling, maar ook de afbraak van de M.C.B.'s (monetaire compensaties) met 3% betekent een extra achterstelling Klap in gezicht producenten De voorzitter van C.O.P.A., de heer Emo, heeft de prijsvoor stellen van de Europese Kommissie voor het prijsjaar 1982/1983 als volstrekt onaanvaardbaar voor de boeren in de E.G. verworpen. Niet alleen is de gemiddelde verhoging van het prijsniveau totaal onvoldoende, maar ook worden de "richtsnoeren voor de landbouw" in de kommissievoorstellen onvoldoende uit gewerkt. De voorstellen verbeteren op geen enkele manier de zeer moeilijke situatie van de boeren, wier gemiddeld inkomen in de afgelopen drie jaar met 25^ is verminderd. Door deze voorstellen zullen de boeren moeilijker kunnen investeren en aankopen, wat gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid in de landbouw en aanverwante bedrijven. En dat terwijl de E.G. al 10 miljoen werklozen heeft. De voorstellen zullen uiteindelijk leiden tot een volledige ondermijning van het vertrouwen dat de boeren hebben zowel in het E.G.-land bouwbeleid als in de wil van de E.G.-instanties om hun pro blemen op te lossen en als gevolg daarvan in de E.G. zelf. "Om deze redenen", aldus de voorzitter van C.O.P.A., "be schouw ik de voorstellen van de Europese Kommissie als een klap in het gezicht van alle producenten in de E.G. en ik richt een dringend verzoek tot de Raad van Ministers om bij het vaststellen van de prijzen vóór 1 april 1982 recht te doen aan de rechtvaardige eisen van C.O.P.A., die met name geba seerd zijn op de objektieve methode. Alleen dan zal de aan zienlijke kloof tussen de agrarische en niet-agrarische inko mens niet weer worden vergroot". "Het gaat", zo konklu- deert de voorzitter van C.O.P.A.", om de sociale en politieke stabiliteit van een groot aantal regio's in de gemeenschap". De voorstellen van de Europese Commissie zijn met name een klap in het gezicht van de akkerbouwers. die niet voldoende wordt gekompenseerd door de lagere inflatie. Vooral onze konkurrentiepositie ten opzichte van Frankrijk zo meent de voorzitter wordt extra ongunstig. Met name ook de kollektieve en fiskale lasten drukken onevenredig zwaar op de schouders van het Nederlandse bedrijfsleven. "Voor de land- en tuinbouw is dat extra ongunstig, omdat wij in sterke mate afhankelijk zijn van het E.E.G.-beleid". Vooral voor de akkerbouw zijn de prijsvoorstellen bijzon der slecht. Wel wordt de suikerprijs met 9% verhoogd maar deze kan sterk beïnvloed worden door een even tuele extra heffing tot 37,5% op de B-suiker. De prijsverhoging voor de tarwe blijft met ruim 3% achter met daarbij voor de volgende oogst de dreiging van een medeverantwoordelijkheidsheffing tot ten hoogste 5% wanneer er in de E.E.G. meer dan 119,5 miljoen ton tarwe wordt geproduceerd. (vervolg zie pag. 1 7)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1