De pest en andere verhalen Matige resultaten bij de snijbloementeelt 8o<r zuidelijke landbouw maatschappij Vanuit; de Z.L.M, gezien Brussel Nationale tentoonstelling VRUDAG 29 JANUAR11982 68e JAARGANG NO. 3617 land- en Z.|.m tuinbouwblad Ruim 150 varkenshouders waren aanwezig op een vorige week te Eede gehouden bijeenkomst over de gevolgen van een geval van varkenspest voor de fokkers en mester in Zeeuws Vlaanderen. Tijdens de vergadering kon door de deskundige een groot deel van de heersende ongerustheid worden weggenomen. Wanneer dit blad verschijnt zijn hopenlijk de beperkende maatregelen in verband met de varkenspest in West Zeeuws Vlaanderen alweer opgeheven. Dat zou dan be tekenen dat er zich geen nieuwe gevallen meer hebben voorgedaan hetgeen voor de betrokken varkenshouders wel een hele opluchting zal zijn. De kunst is dan nog om het zo te houden. Dat dat kunstje te leren is bleek op de vorige week te Eede gehouden vergadering van varkens houders (voor een verslag daarvan zie elders in dit blad). Op deze vergadering werd er van achter de tafel nadruk kelijk op gewezen dat met name de medewerking van het bedrijfsleven (de varkenshouders) nodig is om het gebied schoon te houden van varkenspest. Vooral de regels op het gebied van isolatie en ontsmetting van de stallen moeten nauwkeurig worden uitgevoerd. Gesteld werd dat Zeeuws Vlaanderen "de deur"- is waardoor de var kenspest vanuit België naar Nederland wordt versleept. Het is daarom eveneens noodzakelijk de kontakten op dit gebied met België te saneren. Vanuit de diensten werd toegezegd ekstra geld en mankracht te gaan gebruiken om via het "screenen" de kontrole zo kort mogelijk te houden. Dit alles is noodzakelijk om via de E.E.G.-rege ling ook voor Nederland het etiket "vrij van varkenspest" te verkrijgen. Zo n "vrij' -etiket is namelijk van groot be lang voor onze eksportpositie: de engelse markt bijvoor beeld is,momenteel voor ons gesloten. Op de vergadering in Eede werd tevens duidelijk gemaakt dat wanneer de varkenspest in het gebied niet definitief de kop wordt ingedrukt de kans levensgroot aanwezig is dat (delen van) Zeeuws Vlaanderen in een uitzonderingspositie komt te verkeren. Dit zou betekenen dat er geen levende biggen en varkens meer buiten dit gebied verhandeld mogen worden: gezien de struktuur (fokkerij overtreft de meste- rij) van de West Zeeuws Vlaamse varkenshouderij een regelrechte ramp die tal van bedrijven (nu ca. 200) de kop kan gaan kosten. Hieruit blijkt wel hoe groot het belang is om varkenspest uit te roeien. Terecht werd er vanuit de vergadering gesteld dat West Zeeuws Vlaan deren geen uitzonderingsgebied mag worden juist omdat West Zeeuws Vlaanderen gezien de omstandigheden (ligging!) toch wel een bijzonder gebied is. Het lijkt'mij inderdaad een goede zaak een en ander op landelijk nivo nog eens goed door te praten om voor deze situatie een oplossing te vinden waardoor de onrust bij de betrokken varkenshouders wordt weggenomen. De europese ministerraad slaagt er ook dit jaar niet in de (landbouw-) zaken soepel te regelen. De zaak zit opnieuw vast op de vaststelling van de engelse bijdrage aan de E.E.G.-kas. De engelsen willen er grofweg gezegd niet meer insteken dan ze eruit halen. Als alle landen er zo over dachten dan konden we vandaag de E.E.G. wel opdoeken. Volgens het Financiële Dagblad van dinsdag 26 januari zijn met name Frankrijk en Nederland het in deze kwestie volkomen met elkaar eens. Houen zo: zo lang Nederland in het blijft van de grote jongens kan er niet zo gek veel fout gaan. Over onafhankelijkheid ges proken! Inmiddels heeft de Franse boerenvoorzitter Guil- laume ook alvast grote boerenakties aangekondigd. Dichter bij huis dan het gekrakeel in Brussel liggen de levendige gesprekken zoals die blijkbaar zijn gevoerd op de landbouw-RAI. Bij al dit machine-geweld moet men wel onder de indruk raken van de betekenis van de land en tuinbouw. Mij verging het althans wel zo. Wel miste ik het totale overzicht zoals bijvoorbeeld op de grote land bouwtentoonstelling in Parijs (SIMA) meto.a. z'n levende have. Dat bracht mij eigenlijk op de gedachte dat wij in Nederland als agrarisch-haantje-de-voorste bij uitstek ei genlijk geen nationale landbouwtentoonstelling zoals de SIMA kennen. Dat kan toch eigenlijk niet: hier ligt een taak voor..ja voor wie? Wie de uitdaging aanneemt mag bij de Z.L.M. stage komen lopen: we zijn net begonnen Gedurende 'een reeks van jaren was de rentabiliteit van de groenteteelt onder glas duidelijk ongunstiger als bij de bloementeelt. Veel groenteboers schakelden daarom over op bloemen, bloementeeltbedrijven werden uitgebreid en er werden nieuwe gesticht. De groei van de bloementeelt verliep zo explosief, dat de handel steeds meer moeilijkheden kreeg het toenemende aanbod tegen goede prijzen aan de man te brengen. Wel worden er bij de afzet indrukwekkende prestaties gele verd. De reclame met "Bloemen houden van mensen" en "Neem vaker een bloemetje mee" was zeer suggestief en succesvol. Maar ergens is er een grens aan de afzetcapa- citeit en bovendien heeft de handel een zekere tijd nodig om nieuwe markten aan te boren en bestaande uit te breiden. Daarom mag het aanbod niet te snel groter worden. Overigens is de omschakeling van groenten naar bloe men tot staan gekomen. Eerder is op kleine schaal het tegenovergestelde te verwachten, want de glasgroente teelt is nu meer winstgevend dan de bloementeelt. De snijbloementeelt onder glas leverde volgens LEI ge gevens in 1980 bedrijfseconomisch gemiddeld per bedrijf 50.000 verlies op, ofwel 10% van de kosten. Slechts 14% van de bedrijven had een positief resultaat. De arbeidsopbrengst was gemiddeld 14.590,- per on dernemer, het ondernemersinkomen 18.480,-. Gemid deld was er een ontsparing van 13.810.- per bedrijf wat aangeeft dat niet gaat zoals het moet. Dat temeer omdat de voorafgaande 2 jaar de situatie niet beter was. Ook toen bedroeg het op bedrijfseconomische basis bereken de negatieve "ondernemersoverschot" 10-11% van de kosten. De snijbloementeelt orider glas is zeer kapitaals intensief. De totale bezittingen van de snij bloemen bedrijven be droegen per 31 december 1980 61.151.200,- per bedrijf. Daarvan was 545.470,- met eigen vermogen gefinan cierd; dus bijna de helft. Er kan uit worden afgeleid dat dan gemiddeld toch nog ruim 600.000.- per bedrijf geleend moest worden en het is bij de huidige rentestand geen geringe opgave. Als men dan bedenkt dat veel be drijven meer dan 2 miljoen in het bedrijf hebben gesto ken en tevens zeer velen het gemiddelde van 47% eigen vermogen lang niet halen, is het begrijpelijk dat meni geen flink in de put zit en niet weet hoe hij er uit moet komen. Ook is het begrijpelijk dat men het einde ziet naderen als de gasprijs fors zou worden verhoogd. Strelizia, ook wel genoemd Paradijsvogel is een zeer fraaie snijbloem die vooral in bloemstukjes tot zijn recht komt. met de besprekingen voor onze eigenste Z.L.M.-Mani festatie die medio 1983 wordt gehouden. Er zijn zelfs mensen die beweren dat het Zuid-westen een best plekje is om een nationele tentoonstelling te houden. En /Jicht bij Brussel! Oggel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1