Ministerie van Landbouw moet zich in bezuinigingsronde's harder opstellen! LANDBOUWPRIJS INDEXCIJFERS GESTEGEN WIR-basispremies per 1 januari 1982 verlaagd zuidelijke landbouw maatschappij Hoofdbestuur Z.L.M.: Gunstiger zelfstandigen beleid Harder opstellen m VRIJDAG 8 JANUARI 1 982 68e JAARGANG NO. 361# land- en tuinbouwblad In de land- en tuinbouw wordt voortdurend gezocht naar energie- en arbeidbe- sparende werk- en teeltme thoden. Zo is voor het transport van rozen door het werkpad een alternatieve oplossing ont wikkeld: het rozenwagentje. Tot nu toe werden de bloe men namelijk geoogst door ze met de rechterhand af te snijden en in de linker arm op te stapelen. Een vermoei den en onhandige methode. Het nu ontwikkelde wagen tje rijdt langs of op een gelei ding van buizen of draden en biedt een arbeidsbesparing die op kan lopen van 10 tot 30%. Het oogsten van bloe men loopt nu dus op ro zen(foto IMAG). Het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maat- schappij is afgelopen maandag 4 januari voor de eer ste maal in het nieuwe jaar in vergadering bijeen ge weest. De vergadering vond plaats in het Landbouw- huis, na afloop van de gebruikelijke nieuwjaars bijeenkomst met het personeel. Na zijn nieuwjaarswens zei voorzitter Doeleman de verleiding te willen weerstaan om in zijn openings woord nog uitvoerig terug te blikken op het voorbije jaar, vooral ook omdat vlak voor de jaarwisseling de prognose 81/82 van het Landbouw Ekonomisch In stituut (LEI) is gepubliceerd, die nogal wat aandacht heeft gekregen. Vooral ook in de pers is daar nogal op ingegaan. En daaruit blijkt hoe moeilijk het is een objektieve weergave te geven van de juiste situatie. Wanneer een of meer sektoren een gedeelte van de door de jaren heen opgelopen achterstand inhaalt, dan wordt alleen die verbetering naar buiten gebracht zonder dat tot uiting komt hoeveel men nog achter ligt bij andere sektoren van het bedrijfsleven. Overigens is het wel opmerkelijk dat de land- en tuinbouw blijkbaar een van de weinige sektoren in het totale bedrijfs leven is die vooral op de exportmarkt zijn positie heeft weten te verbeteren. Deze gunstige exportontwikke ling ioopt echter niet parallel met de inkomenspositie vai de bedrijven in de land- en tuinbouw. Met name in de akkerbouw is de kostenontwikkeling verontrus tend. De vrij goede opbrengsten en de redelijke prijsontwikke ling maken het niet mogelijk de kostenontwikkeling vol doende te kompenseren. In het verleden is door de mechanisatie de stijging van de arbeidskosten beperkt kunnen worden maar daar blijkt nu de rek uit te zijn. Het gevolg daarvan is dat èn de arbeidskosten met de werktuigkosten èn het werk door derden steeds zwaarder op de exploitatie gaan drukken. In andere sektoren wordt er veel gesproken over ener giekosten, maar ook bij de akkerbouw gaan de energie kosten o.a. van dieselolie een rol spelen. Doeleman: "Wij zullen bij de overheid aan moeten blijven dringen op een gunstiger zelfstandigen beleid, met maat- l regelen die een optimale bedrijfsvoering mogelijk maken onder andere door ruilverkaveling, partikulier-kultuur- technische werken (pcw) en extra aandacht voor kleine en kavelruilobjekten". Zorgen maken wij ons over ontwikkelingen zoals in Frankrijk waar men zich minder aantrekt van de EEG dan in ons land, gezien het aktieprogramma van het franse Ministerie van Landbouw dat 5,5 miljard Fr.Frs. aan steunmaatregelen in de franse landbouw stopt. Hieruit blijkt dat het verantwoord is geweest dat het Landbouwschap voet bij stuk heeft gehouden wat betreft het aardgaskontrakt. De Z.L.M.-voorzitter vroeg zich dan ook af of de Ne derlandse overheid zich niet te gemakkelijk achter EEG-maatregelen verschuilt om zo bepaalde bezuini gingen doorgevoerd te krijgen. "Wanneer het gaat over bezuinigingsronde's wordt het tijd dat het Mi nisterie van Landbouw zich harder opstelt. Verdere bezuinigingen zijn niet meer verantwoord" en "als het gaat over de besteding van de gelden die de overheid onder meer via het aardgas beschikbaar stelt willen wij over de besteding als bedrijfsleven meepraten over de bestemming". Met steeds meer ergernis moet de akkerbouw erva- rem dat het Ministerie nog steeds niet doordrongen is van de grove onbillijkheid van de graanvoorstellen zoals die nog steeds boven onze hoofden hangen. "Wij zullen ons tot het uiterste moeten verzetten tegen deze voorstellen en daarbij naar middelen zoeken die de Nederlandse overheid overtuigen de akkerbouwbelangen anders te verdedigen dan zij de laatste jaren gedaan heeft! Wat wij jammer genoeg steeds opnieuw als een dreiging moeten ervaren is de houding vanuit Natuur- en Milieu organisaties. "Waarom moet op het einde van het jaar toch weer door het Zeeuws Koördinatieorgaan tegen de landbouw aangeschopt worden als bedreiger van de na tuur? Wij willen nog wel eens zien wat er terechtkomt van een beheer in bijvoorbeeld de Yerseke Moer wanneer de landbouw zich helemaal uit dit gebied zou terugtrekken", aldus de Z.L.M.-voorzitter. (Zie vervolg op pag. 9 Met ingang van 1 januari 1982 is een aantal basispremies in de Wet Investeringsregeling (WIR) gewijzigd. Deze wijzigingen houden verband met: - de schorsing van de heffing op grond var> de Selek- tieve Investeringsrekening per 16 september 1981; - de financiering van de voorgenomen tijdelijke verho ging van de energietoeslag; - de financiering van een aantal maatregelen in de marktsektor. Met ingang van 1982 gelden de volgende premiepercen tages: - nieuwe geboüwen 14% (was 18%) - bestaande gebouwen 8% (was 11%) - installaties 12% (was 13%) - overige bedrijfsmiddelen 12% (was 12%) Deze percentages zijn uiteraard alleen van toepassing wanneer de verplichting tot investering in 1982 is aange gaan. Voor investeringen in gebouwen, waarvoor nog een SIR-heffing betaald is of moet worden, zal de basispre mie 16% bedragen in plaats van 14%. Over de omvang van de tijdelijke verhoging van de WIR-energietoeslag zal eind januari a.s. een beslissing worden genomen. Voor nieuwe gebouwen wordt de WIR-premie met 4% verlaagd! Het prijsindexcijfer van de opbrengst van de land- en tuinbouw is ten opzichte van september 1980 gestegen met 12%. De grootste stijging viel te konstateren bij de produkten van de intensieve veehouderij 26%), dit als gevolg van de hogere prijzen voor slachtkalveren en var kens. Bij het verbruik van goederen en diensten steeg het prijsindexcijfer van brandstoffen ten opzichte van sep tember 1980 met 37%. Veevoeders en meststoffen lieten een stijging zien van resp. 10% en 12%. Het prijsindexcij fer van onderhoudskosten steeg slechts 4%. Eén en ander blijkt uit de cijfers die werden gepubliceerd door het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het prijsindexcijfer van rumdveehouderijprodukten. waarin tevens schapen en paarden zijm opgenomen, steeg in genoemde periode met 10%. De melkprijs steeg met 9%. Van de akker- bouwproduktem is de afzet van nagenoeg alle gewassen van de oogst 1981 in september op gang gekomem. Het prijsindexcijfer ligt 13% hoger dan een jaar geleden, vooral als gevolg van de hogere prijzen voor aardappelen en granen. Tuinbouwprodukten brachten iets minder op dan in september 1980, hoewel de appelen en peren 65% duurder werden afgeleverd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1