KORTE WENKEN Snijmais niet te vroeg oogsten, kort hakselen en vast aandrukken I n dit artikel is reeds vermeld dat goed vastrijden nodig is vooral sleufsilo's tegen de wanden goed vastrijden. Dit kan alleen als men daar iets vóór is met vullen. Er komen steeds meer veehouders die met kollega's samen een hakse- laar aanschaffen. Dit heeft nogal eens tot gevolg dat het vullen en af dekken van de kuil of silo meerdere dagen gaat duren. Dit geeft oplopen van de temperatuur tijdens het vul len. Vooral grote silo's houden deze warmte vast en dit kan tijdens het voeren oorzaak zijn van broei. Kort afwerken en snel luchtdicht afsluiten is belangrijk. Als toch meerdere da gen wordt bijgevuld dan elke dag een laag over de gehele kuil aanbrengen en niet van achteraf opvullen. D e laatste jaren zijn de zoge D e snijmais is dit voorjaar in veel gevallen te laat gezaaid. De ontwik keling is tengevolge van te weinig zomerse dagen traag verlopen zodat de afrijping eveneens later zal zijn. Het is zinvol hiermee rekening te houden. A Is de snijmais te vroeg d.w.z. on voldoende afgerijpt wordt geoogst dan wordt de uiteindelijke netto-op brengst aan voederwaarde zéér na delig beïnvloed. S oms komen er hele korrels in de mest voor. Meestal afkomstig van een erg rijp gewas. Om alle korrels te beschadigen, zodat deze door het vee beter verteerd worden, kan in het waaierhuis van de hakselaar een kneusplaat worden aangebracht. Bij sommige machines kan een maalzeef worden gemonteerd dat de messen- kooi voor een deel omsluit. Dit vraagt echter extra vermogen met als gevolg een kapaciteitsdaling van 10-15%, hierdoor stijgen uiteraard de hakselkosten. C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW VEEHOUDERIJ D e snijmais wordt in hoofdzaak geoogst met zelfrijdende hakselaars geëxploiteerd door loonbedrijven. Deze machines hebben een hoge kapaciteit waardoor de kuilen snel afgewerkt worden. Ing. H. Smeets, Ing. J. Mies, KALI STROOIEN IN DE HERFST is niet alleen voor bieten, maar zeker ook voor aardappelen een goede metho de. Aardappelen vragen veel kali en krijgen bovendien nog vaak een blauwgevoeligheidstoeslagVeel kali en veel stikstof in het voorjaar geven gemakkelijk groeiremming van het gewas. Hebt U nog de gelegenheid om het nu te doen, doe het dan zonder uitstel. DE TIJD IS VOORBIJ dat 160-180 kg zaaizaad bij uit zaai van wintertarwe werd gebruikt. In de praktijk is wel gebleken dat met gemiddeld 125 kg als regel de beste resul taten zijn te behalen. Bij vroege zaai onder gunstige om standigheden kan met wat minder zaaizaad worden vol staan. Bij late zaai en een grovere ligging van de grond hebt U beslist 120 kg nodig. De korrelgrootte van de verschil lende rassen bepalen mede hoeveel zaaizaad gebruikt moet worden. BIJ DE WINTERTARWERASSEN is er momenteel een ruime keuze-mogelijkheid. In opbrengst maken deze rassen elkaar niet zoveel. De teelttechnische faktoren als N- bemesting en ziektebestrijding hebben een grotere invloed op de opbrengst dan de rassenkeuze. Bent U tevreden over ae door U gebruikte rassen, ga er dan mee door. Elke verandering garandeert geen verbetering. IN GROENBEMESTING wil ook heel gemakkelijk on kruid groeien. Kontroleer dus uw groenbemesting eens. Vooral stekels, hoefblad, kweek en andere onkruiden zijn in de herfst, vooral bij groeizaam weer, nog goed te bestrijden. Verwacht U bovendien moeilijkheden met onderploegen, spuit dan nu alles dood met 4-6 I. Roundup per ha. Na 4 weken kunt U dan beginnen met wintervoorploegen. VOO RA LOPZ WAARDERE GRONDEN blijft het altijd moeilijk een grasgroenbemestingsgewas goed onder te ploegen. Zeker is dit het geval als het gewas niet is gemaaid. Ziet U er geen kans toe, spuit dan het gras een week voor het ploegen met 31. Gramoxone per ha. Voor de perceelskanten, de geren en wendakkers, moet U dit altijd doen. Daar hebt U de meeste moeite om hei gras goed onder te brengen. NA HET MELK RIJ P STADIUM neemt de voederwaarde van maïs nog 10 a 15% toe. U kunt de datum van oogsten niet maar steeds uitstellen tot de korrels allemaal hard dee- grijp zijn. Wanneer de maïs door vorst bevroren is, kunnen er zelfs vrij snel kwaliteitsverliezen optreden. Ook najaars stormen en zeer nat weer geven grote verliezen of moeilijk heden bij het oogsten. DE LANDBOUW IS STEEDS in ontwikkeling en de veehouder moet die ontwikkelingen welke voor zijn bedrijf nuttig zijn, blijven volgen. Gelukkig zijn vakbladen, kur- sussen en vergaderingbezoek hierbij een goed hulpmiddel. Vraag in uw omgeving eens na of U niet gezamenlijk met enkele kollega's een kursus kunt volgen. Met enkele be kenden is het gezelliger en U kunt samen rijden zodat ook nog op energie wordt bezuinigd. MET ENIGE OPLETTENDHEID kunt U de koeien die klauwgebreken vertonen, bij naar de stal en weer in de weide brengen, gemakkelijk opsporen. Wanneer de dieren voor goed zijn opgestald, wordt het wel wat moeilijker. Wacht U tot ze vermageren en minder melk produceren, dan bent U te laat. Zover mag het zeker niet komen. Nu de staltijd weer aanbreekt, is het raadzaam alle dieren te kontroleren en ze zo nodig te laten bekappen. Kipwagens voeren grote hoeveelheden in een keer aan. VEM per ha verloren gaat. 2.000 kg a 0,30 per kg VEM 600 - per ha. Zie daar de dubbele oogstkosten. Het is elk jaar weer benadrukt en zeker de moeite waard om dit goed te doen. Snel afwerken en ook zijkanten goed aandrukken Afdekking van snijmaiskuilen oor broodkuilen is plastic P.E. 0,15 mm dikte plus ca. 15 cm grond- dek een betrouwbare methode mits de zijkanten voldoende zijn inge houden. Dit gebeurt in veel gevallen onvoldoende met als gevolg dat de grond van de steile zijkanten af schuift en de plastic onbeschermd is met alle problemen vandien. Op sleufsilo's wordt in veel gevallen geen gronddek meer gebruikt. Twee zeilen P.E. 0,15 mm dikte zijn dan zeker nodig. Belangrijk is dat deze zeilen goed vastliggen. Flapperende zeilen door de wind zijn zeer snel versleten en dan niet meer lucht- en waterdicht. Beschermzeilen en zandslurven Met een laadschop kan de mais in dunne lagen gespreid worden en zeer goed aangedrukt worden. specialist Landbouwwerktuigen specialist Voedervoorziening bij het Konsulentschap voor de Rundveehouderij en de Akkerbouw te Waalre. Hakselaars met hoge kapaciteit, waardoor kuilen zeer snel afgewerkt kunnen worden. naamde beschermzeilen in opkomst. Deze beschermzeilen zijn niet lucht dicht en dienen alleen ter bescher ming van de P.E.-zeilen die wel luchtdicht moeten zijn. Beschadiging door vogels, katten en honden en dergelijke en wind worden hiermee voorkomen. Er zijn twee soorten be schermzeilen. Namelijk: - dichte zeilen - bandjesweefsel met P.E.-coating. Prijs ca. 5,— per m2 inklusief BTW. - Open zeilen - bandjesweefsel zon der P.E.-coating. Prijs ca. 4,— per m2 inklusief BTW. Deze zeilen gaan bij oordeelkundig gebruik 3 tot 5. jaar mee d.w.z. schoon en droog maken direkt na gebruik en op een veilige plaats op bergen. Deze zeilen op de kuil vast leggen met zandslurven of autoban den en zeker niet met losse grond. Bij vorst geeft dit onherroepelijk be schadiging wanneer de kuil moet worden open gemaakt. Open of dichte beschermzeilen? De zogenaamde open zeilen zijn lichter in gewicht en minder wind gevoelig dan de zogenaamde dichte beschermzeilen. De dichte be schermzeilen laten echter geen zon licht door wat een voordeel kan zijn ten opzichte van de open zeilen die dit wel iets doorlaten. Dit zijn voor en tegens die nog nader moeten worden bekeken. Voorlopig advies kan zijn: - Bij gebruik van een "dichte be- schermzeil" is één P.E. 0,15 mm zeil voldoende. - Bij gebruik van een "open be- schermzeil" zijn twee P.E.-zeilen no dig waarvan één nieuw P.E. 0,15 mm en eventueel een nog goed gebruikt zeil van voorgaand jaar als tweede zeil. Kontrole op afsluiting en eventuele beschadiging van zeilen blijft nodig. de hoop brengen en gelijktijdig aan drukken. Jammer genoeg worden de lagen soms te dik gemaakt waardoor het aandrukken tegenvalt. Gevolg: veehouder zit met een erg losse kuil die met de meeste kuilvoersnijders moeilijk is uit te halen en te tran sporteren. Wie de snijmais te vroeg oogst, be taalt de oogstkosten dubbel!!! Oogstkosten tweemaal!!! Namelijk: - De ds-opbrengst te velde neemt nog belangrijk toe. De toename aan dro ge stof kan vanaf het melkrijpe sta dium tot harddeegrijp 10 a 15% be dragen. - Een rijper gewas is meestal ook droger. Hierdoor zijn de ds-verliezen bij de konservering van een vol doende rijp gewas 10 a 15% lager dan bij een melkrijp gewas. - Een rijper gewas heeft bovendien een belangrijk hogere voederwaarde per kg drogestof. In het rantsoen werkt goed afgerijpte snijmais krachtvoerbesparend. Uitgaande van een gemiddeld gewas snijmais dat in het melkrijpe sta dium, dus te vroeg wordt gehakseld mag men rekenen dat ca. 2.000 kg Kort hakselen "V oor een dichte pakking in de kuil is het noodzakelijk dat korter dan 10 mm wordt gehakseld. Langer geeft meer kans op broei. Uit onderzoek is gebleken dat bij een haksellengte van 7,9 mm bij de meeste machines 70% van het materiaal korter was dan 9,5 mm. De hakselaars dienen dus ingesteld te worden op een theoreti sche haksellengte van 6-8 mm. Korrels in de mest Goed verdelen en aandrukken D e meeste loonbedrijven tran sporteren de mais met kipwagens, soms worden zelfs vrachtauto's inge zet. Bij de loswagens met verdeel- haspels, welke rijdend over de kuil lossen, wordt de mais in een dunne laag uitgespreid waarna deze met een zware trekker zeer goed is aan te drukken. Bij gebruik van kipwagens, die meestal niet rijdend lossen, vraagt het verdelen meer aandacht. Veelal wordt hiervoor een laadschop ge bruikt. Een geoefend chauffeur kan hiermee de mais in dunne lagen over

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 9