Tuin- en Landschapsinrichting ONDERWIJS NOTITIES W ie Boskoop zegt roept onmiddellijk het beeld op van kwekerijen voor sierbomen, heesters en bloeiende planten. Als daar dan een hogere tuinbouwschool is dan zal die school wel alles te maken hebben met die kwekerijen. Bij navraag blijkt dan echter dat die school daar wel mee te maken heeft maar dan alleen zoals een school voor bouwkunde te maken heeft met steenfabrieken. Meer niet." N a vier jaar komt de afgestudeerde die niet verder wil stude ren in Wageningen of bij bouwkunde aan de T.H.-Delft, op die manier wel zwaar bepakt op de arbeidsmarkt, waar er dan ook heel wat zijn die hem niet alleen graag zien komen maar nog graag willen hebben ook zoals de plantsoenen- en planologische diensten, de stedenbouwkundige adviesbureaus, de kuituur maatschappijen, grote aannemingsbedrijven voor totaalprojek- ten in binnen- en buitenland, de grote hovenbedrijven, archi- tektenbureaus enz. M et deze wat willekeurige greep uit wat een tuin- of land- schapsarchitekt wel of niet is krijgt men wel een indruk van hoe boeiend dat vak toch is, maar ook hoe veelomvattend. Waarmee dan meteen is aangegeven hoe zwaar de studie daarvoor zal moeten zijn. Net als het vak zelf is de studie een bonte menge ling van kreativiteit, techniek en gevoel voor de natuur. Die drie elementen heeft hij nodig om een stadstuin of een landschap spark te bouwen en zelfs om een landbouwgebied of waterschap in te richten. Daar komt dan nog bij dat hij de maatschappelijke behoeften tenminste globaal moet kennen om er op zijn minst met maatschappelijke deskundigen zinnig over te kunnen pra ten, want met die maatschappelijke behoeften - zoals rekreatie, milieuhygiëne, verkeer, geluidsoverlast, dierenbescherming enz. - zal hij terdege rekening moeten houden. D e kwekerijen leveren een deel van de ingrediënten waarmee ze op die school moeten leren werken. Wie dus de bedoeling heeft om boom-, struik- of plantenkweker te worden moet vooral niet naar die hogere agrarische school in Boskoop gaan. De officiële naam van de school is overi gens Rijkshogere school voor tuin- en landschapsinrichting. Met die naam ligt de vergissing niet zo voor de hand als met de onjuiste maar wel gemakkelijk in de mond liggende aanduiding Hogere Tuinbouwschool. Die aanduiding houdt bovendien nog een tweede vergissing in. Er is namelijk tuinbouw en tuinbouw, de een houdt zich bezig met het kweken van groenten, de ander met het verzorgen van tui nen. De school in Boskoop heeft nog minder met kwekerijen te maken dan met groente, maar wel alles met tuinen. D e direktie van de R.H.S.T.L. in Boskoop wil eerst die mis verstanden wel opgeruimd hebben alvorens er dieper op in te gaan wat er op die hogere agrarische school dan in feite wel gebeurt. De min of meer droeve ervaring is namelijk dat steeds meer jongens en de laatste jaren nog veel meer meisjes graag in Boskoop willen gaan studeren doch daarmee iets anders be doelen dan de school behoort te zijn. Tot wanhoop toe wordt bij aanmelding geprobeerd ze uit te leggen waarvoor men op die school wel en niet moet zijn. Doch het wil er maar niet in dat de Boskoopse ingenieur meer achter de tekentafel zit dan in de bloemperken. M et deze bemerking zijn we dan bij de vraag gekomen waar zo'n Boskoopse ingenieur dan zijn werkkring vindt. Het ant woord is niet moeilijk: overal waar men een tuin of landschap deskundig ingericht wil hebben. Dat varieert dan wel van de gelukkige nieuwe bezitter van een vervallen landgoed, dat hij wil laten opknappen, tot aan het Ministerie van Ruimtelijke Ordening en alles wat daartussen ligt aan partikuliere, gemeen telijke en provinciale instanties en dan van de ruilverkaveling tot aan de stedelijke groenstroken, de rekreatieparken en mo gelijk zelfs de kantoortuinen. Kapucijners, stevige maar lekkere kost! BOUWEN MET AARDE, WA TER EN GROEN J.W.M. van Spaandonl^J Hij kan wel een mooi landschap met palmen en kembang spa- toes ontwerpen maar dat kan niet voor de IJsselmeerpolder, want die groeien daar niet. Afgezien nog van het feit dat de bestemming van die polders landbouw is en niet toerisme. Als een partikuliere of overheidsinstantie een bepaald gebied bes temt tot landschapspark ten gerieve van de rekreatie en de Boskoopse architekt vraagt daar een ontwerp voor te maken, dan moet hij daar ook geen aardappel-, bieten-, mais- of rog gevelden in ópnemen, hoe nuttig hij die persoonlijk dan ook mag vinden. doorlopen van het rooster voor de vierjarige studie opgedeeld in acht semesters komen we daar achtereenvolgens tegen Neder lands en Duits en Engels, wis-, natuur- en scheikunde' biologie en plantenkennis, algemene ekonomie, sociologie, bodemkun de, kuituurtechniek, planologie, landschapsbouw, beplantings- leer, bouwkunde, weg- en waterbouwkunde, bedrijfsekonomie, informatika, technisch tekenen, bedrijfsorganisatie, techniek van aanleg en onderhoud, vegetatieleer, landmeten en dan door alle semesters heen expressie, ontwerpen en gymnastiek. Dat alles bij elkaar ziende, weet men wel waar men aan begint. Er zijn binnen dat geheel drie richtingen mogelijk die vooral in het laatste jaar benadrukt worden: A voor hoofdzakelijk ex pressie en ontwerpen en B en C voor een van de vakken kui tuurtechniek, landmeten of bedrijfsekonomie. Er is een prak tijkperiode (stage) ingebouwd van negen maanden gedeeltelijk in het derde en vierdejaar, waarin de verschillende kanten van de praktijk aan bod moeten komen. Zwaar bepakt Boeiend werk na een boeiende studie. Zeker in de tijd die voor ons ligt. Het is namelijk in de meeste gevallen al lang niet meer zo dat men een polder eerst droogmaak en vol bouwt of een stad uit de grond stampt rond éen nieuw te ontginnen gas- of olieveld en er dan ook gauw even nog een tuin- of landschapsinrichter bij haalt om het betonnen monster met hier en daar wat groen te versieren. Nee, nog voor er een streep op het tekenbord staat of een spa in de grond gaat voor zo'n projekt wordt de tuin- en landschapsinrichter aan tafel genood om zijn deskundigheid in te brengen en zo een evenwichtig en maatschappelijk verant woord leefgebied op te bouwen naar de doelstellingen, waaraan het moet voldoen. Welke doelstellingen dan doorgaans zijn dat men er in moet kunnen werken maar ook leven. In onze overbevolkte geïndustrialiseerde landen is het in tegen stelling tot nieuw te ontginnen gebieden meer zo dat de Bos koopse ingenieurs nodig zijn om te proberen de overgeëxploi- teerde gebieden weer leefbaar te maken. Ook een zware opgave, maar wel een aantrekkelijke. Zoals de Boskoopse studie een zware is maar wel een waar je plezier aan kunt beleven mits je over de juiste instelling en voldoende karakter beschikt om achter een bureau of tekentafel er mede voor te zorgen dat onze samenleving geen pakhuis wordt. Adres: Rijks Hogere School voor Tuin- en Landschapsinrichting Azalealaan 115 Boskoop. Tel.: (01727) 3883 Bont en zwaar De Boskoopse ingenieur is hier al herhaaldelijk als architekt betiteld. Dat is gedaan om enigszins duidelijk te maken wat er met de studie precies wordt bedoeld. Hij zal zich echter zo nooit mogen aandienen. Om die beroepstitel te mogen voeren is een studie aan een landbouwhogeschool vereist. Een kniesoor die daar op let, jawel, maar Nederland loopt nog vol kniesoren met hele lange tenen. Maar die Boskoopse ingenieur (afgekort ing.) doet bijvoorbeeld wel het architektenwerk in een niet al te grote gemeente die zich niet de luxe kan veroorloven om er naast hem ook nog een academicus op na te houden. Zo'n niet al te grote werk- of opdrachtgever beschikt vaak ook niet over de middelen om nog een hele stoet anderssoortige deskundigen in te schake len zoais plantkundigen, sociologen, ekonomen, waterbouw kundigen enz. om de landschapsontwerper te adviseren en te assisteren. Die zal dat vaak op zijn eentje moeten opknappen ea dat moet hij dan toch wel in aanleg hebben geleerd. In deze rubriek, besteden we aandacht aan een min of meer vergeten groep nl. de peulvruchten en dan in het bijzonder de kapucijners. Deze komen zowel in glas, blik, en gedroogd in de handel. De kapucijner is zeer rijk aan vitamine B eiwitten en mineralen. Deze kostbare voedingsbestanddelen konden door het zorgvul dige droogproces bewaard blijven. Omdat ze goed konden worden bewaard maakten ze vroeger ongeveer van de scheepsvoedselvoorraden uit. U kunt wel nagaan, dat de menu's aan boord vrij eentonig waren. Maar schrandere koks wisten van de eentonige voorraden, door te experimenteren, heerlijke recepten te kreëren. Recepten, die teruggaan tot ongeveer de 17e eeuw ten tijde van de opkomst van de scheepvaart, verhalen daarvan. Terug in onze tijd betekenen ze een stevige winterkost! Zo'n maal kapucijners met spek bijvoorbeeld dat werkt en geeft weerstand! Als je buiten wat dieper in je jas duikt is het er écht wel weer voor en dan smaakt zo'n maaltijd soms beter als een exquise diner. Al met al interessant genoeg om het te proberen. Als hoofdschotel rekent men gewoonlijk 250 gram per persoon. Als groente 125 gram per persoon. Indien gedroogde kapucijners, dan eerst in ruim water 12 uur laten weken. In het weekwater opzetten met toevoeging van de volgende ingrediënten: 1 grof gesneden prei; 5 laurierblaadjes; xh. teentje knoflook. Gaarkoken in 1 k Vh uur op het laatste moment 7 k 8 gram zout. Schep de kapucijners zo uit het water en drapeer ze in een schaal. Serveer het verder met: 1 fijn gesneden rauwe ui; 4 verse var kensworsten 250 gram plus de jus; en 4 5 grote geschaafde appels (golden delicious). yan y/jet onder redaktie van L. Anderson Inderdaad leert men in Boskoop met aarde, water en groen bouwen zoals een architekt met stenen, mortel, staal en glas werkt. Maar zo'n architekt bakt geen stenen, maakt geen mortel aan, vervaardigt geen staal- en glaskonstrukties, hij ontwerpt een bouwwerk waar dat allemaal aan te pas komt en maakt uit hoe wat hij ontwerpt door aannemers met behulp van veel soortige vaklieden moet worden uitgevoerd. De tuinbouw- en landschapsarchitekt ontwerpt op dezelfde manier tuinen en landschappen met de ingrediënten, aarde, water, groen en voor zover het daarbij te pas komt ook kunst- en bouwwerken zoals de noodzakelijke wegen, bruggen enz. Maar laten we elkaar goed verstaan, hij is geen waterbouwkundige, wegen-, of brug genbouwer. Hij bepaalt wel wat de wegen-, bruggen- en water bouwers in het door hem ontworpen landschap hebben te doen. Dat houdt dus in dat hij wel heel goed moet weten wat die andere vaklieden kunnen doen zoals hij ook heel goed moet weten wat er met gras, planten, heesters en bomen kan worden gedaan. Meer vraag dan plaats Aardrijkskundig is die ingenieur net zo bruikbaar in Tanzania als in Tjitjrekstradeel of op de Bovenwindse eilanden. Aan plaatsingsmogelijkheden geen gebrek. Zeker niet in deze tijd, waarin dit vak, dat in de gouden eeuw met de Franse en Engelse tuinen zo hoog stond aangeschreven, weer lijkt te worden he rontdekt zij het dan meer op maatschappelijke dan op estheti sche gronden. In Boskoop heeft men er dan ook geen moeite mee om de afgestudeerden geplaatst te krijgen. Het is veel moeilijker om de te weinig beschikbare studieplaatsen te bezetten met de meest geschikte kandidaten. De selektie onder die zich aanmelden is dan ook bijzonder zwaar. En daarbij wordt zo mogelijk nog meer op instelling en karakter gelet dan op resultaten in de vooropleiding. Er is een bepaalde vooropleiding met bepaalde vakken nodig. Doch veel gewicht legt het in de schaal of men het juiste gevoel heeft voor het vak, vooral voor de minder aan trekkelijke kanten daarvan alsook van de zwaarte van de studie. Vooral de zwaarte van de studie mede vanwege de veelzijdig heid daarvan moet beslist niet worden onderschat. Bij het 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 7