s ZEEUWS AGRARISCH JONGEREN KONTAKT Kaderwerk en het Z.A.J.K. Z.A.J.K. WIE? WAT? WAARVOOR? een provinciaal kontakt voor agrarische jongeren (opgebouwd uit vertegenwoordigers van de Regionale Agrarische Kommissies); samenwerkingsorgaan van de drie plattelands jongeren organisaties; vorming en belangenbehartiging van de jonge boer. Winterthema seizoen '79/'80 Info-boekje "Boer Blijven" Aktiviteiten-Agenda Provinciaal: E.V.T.O.- kursus Z.ft. J.K. Het Zeeuwse Agrarisch Jongeren Kontakt (Z.A.J.K.) is opge bouwd uit vertegenwoordigers van de regionale agrarische kommissies. Vanuit iedere regio hebben er drie afgevaardigden zitting in het Z.A.J.K. Daarenboven heeft zij een voorzitter, een eigen sekretaris en een aantal adviserende leden. In de regionale agrarische kommisssies zijn de agrarische leden van de drie plattelands jongerenorganisaties verenigd. Zo'n re gionale agrarische kommissie heeft een eigen bestuur en zet in de wintermaanden allerlei aktiviteiten op voor haar leden, zoals kursussen, gespreksavonden, exkursies e.d. De doelstelling van het agrarisch jongerenwerk kan men als volgt omschrijven: - zoveel mogelijk jonge boeren en boerinnen bij de aktivitei ten betrekken. - de technische en economische vakbekwaamheid van de jonge agrariër verhogen. - de sociaal-maatschappelijke situatie van de jonge agrariërs verbeteren (belangenbehartiging). - meningsvormende aktiviteiten aangaande maatschappelijke ontwikkelingen bevorderen, ofwel de integratie van de jonge agraiër in de gehele samenleving. Sekretariaat: Naereboutstraat 20, Goes (01100-15448) Voorzit ter Jos de Regt, 's Gravenpolderse Oudedijk 1, Kapelle (01102-1381) R.A.K. Noord- en Zuid Beveland Adrie de Putter Wilhelminaweg 2, Kamperland Lauran Vermue Boerendijk 7, Heinkenszand Peter Priester Provinciale Weg 5, Kortgene Redaktie adressen: Netty Verhage, Sasputsestraat O 8, 450f/M Schoondijke, tel. 011 73-1379 Ria Schermer Naereboutstraat 20, 4461 GT Goes, tel. 01100-15448 R.A.K. Walcheren Bertus Blankers Jan Francke Thijs Jasperse Zwagermanweg 6, Grijpskerke Rorikshilweg 2, Grijpskerke Walcherseweg 237, Middelburg R.A.K. West-Zeeuws-Vlaanderen Jan Punt Spanjaardsweg 1, Philippine Rinus Kunst Wijk H4, Oostburg Laurent Goense Savoyaardweg 3, Hoek R.A.K. Oost-Zeeuws-Vlaanderen Leen Dees Wilhelminastraat 347, Zaamslag Renéd'Hert Graauwsedijk 10, Graauw Adhémar van Waes Grensweg 2, Zuiddorpe R.A.K. Tholen/West-Brabant Marinus Geuze Lange Zandweg 1, Poortvliet Ko Brooijmans Bartelmeetweg 6, Tholen Pieter-Aart Maris Volkerakweg 5, Heijningen R.A.K. Schouwen-Duiveland Peter de Koeyer Prov. Straatweg 7, Brouwershaven Cees van Damme Zwanenburgseweg 8, Nieuwerkerk Herman Deïst Korteweg 2, Zonnemaire. Het winterthema is een thema, dat in de A.J.W. kringen min stens twee avonden aan de orde behoort te komen en dat afge sloten wordt met gewestelijke studiedagen. Het moet daarom een onderwerp zijn, dat de mensen aanspreekt, aktueel is ën waarover in enkele avonden redelijkerwijze een mening ge vormd kan worden. De volgende onderwerpen voor de Rotondenummers zijn vast gesteld: 1. In en om de boerderij: veiligheid, werkomstandighedenm erfbeplanting, enz. Aangevuld met een soort uitneembaar geheel, genaamd "een tocht langs de instellingen" om de lezers meer wegwijs te maken in de gehele landbouwwereld. Verschijningsdatum: 15 september. 2. Boerinnennummer: landbouwbeleid en boerinnen, inbreng van boerinnen in het bedrijf, landbouworganisaties en koö- peraties, rolpatronen, belastingzaken. Verschijningsdatum: ±13 oktober. 3. Intensieve veehouderij: kontrakten, invloed van de industrie, vestigingsbeleid, situatie in verwerking en distributie. Ver schijningsdatum: 17 november. 4. Boer en Samenleving: verenigingsleven, werkgelegenheid, technologische ontwikkelingen en hun gevolgen. Verschij ningsdatum: 20 december. Ekstra nummer over jongerenraden: funktioneren van jonge- renraden, verhouding agrarisch jongerenwerk en jongerenra den. Dit nummer zal half oktober verschijnen in verband met de nationale jongerendag over dit onderwerp. Verder hebben wij al eerder vastgesteld, dat we het komend seizoen na nota Boer Blijven in de kringen zullen bediskussiëren. Aan het begin van het seizoen 1979/1980 heeft het Z.A.J.K. opnieuw een "info"-boekje uitgeschreven. Dit boekje bevat veel informatie over het agrarisch jongerenwerk in Zeeland; hoe zit het agrarisch jongerenwerk in elkaar; welke ontplooiingsmoge lijkheden zijn er voor de agrarische jongeren enz. Het "info"- boekje is toegestuurd aan alle agrarische leden! Dus mocht jij het niet gekregen hebben, laat het dan weten aan het sekreta riaat van het Z.A.J.K. Afgelopen seizoen is er veel gepraat over het kaderwerk binnen het Z.A.J.K. "Welke mogelijkheden zijn er aanwezig voor jonge boeren en boerinnen om hun kennis/inzicht te vergroten en wat moet het Z.A.J.K. hieraan bijdragen?" Deze vraag stond centraal bij de diskussie. Immers, naast de topkader, E.V.T.O.-kursus en enkele kursussen/ges preksgroepen vanuit de Bondsorganisaties is er weinig op het gebied van het agrarisch vormingswerk. Daarom heeft het Z.A.J.K. een zgn. Z.A.J.K.-kursus georganiseerd in de hoop dat deze kursus aansluit op de behoefte van veel agrarische jongeren. Deze kursus begint op 29 oktober a.s. en wordt gehouden in "De Caisson" te Kapelle. De Z.A.J.K.-kursus komt er als volgt uit te zien Blok I. Kennismaking en informatie. Ie avond: kennismaking en bespreking kursus-programma; in ventarisatie van zaken waar je als boer tegen aan loopt (Dick Eveleens). 2e avond: technische informatie: In elke nota wordt met afkor tingen gewerkt. Weten we wat er mee bedoeld wordt? (Johan Weerkamp óf Gerard Titulaer). 3e avond: informatie vanuit het Z.A.J.K. en het N.A.J.K. Enkele leden van het Z.A.J.K. en het N.A.J.K. zullen bij dit onderdeel uitgenodigd worden. Blok II. Boer worden, Boer zijn, Boer blijven! Ie avond: hoe kijken we zelf tegen ons beroep aan? Wat zijn de voor- en nadelen? Op welke manier willen we boer blijven? (Marga de Jong). 2e avond: sociale voorzieningen - ook voor de boer? Hoe zit dat allemaal in elkaar? 3e avond: wat is de funktie van de boerin in het bedrijf en hoe kijkje er zelf tegen aan? Een gesprek met 2 echtparen! Blok III. Landbouwbeleid. Ie avond: hoe zijn de standsorganisaties ontstaan? Wat beteke nen zij voor de boeren? Hoe werkt het landbouwschap? (een gesprek met de voorzitters van de 3 standsorganisaties). 2e avond: boeren hier/boeren daar. Boeren in de "rijke" landen, boeren in de "arme" landen; wat hebben zij met elkaar te maken? (gespreksleider; Jan Hanse). Ter afsluiting van de kursus organiseren we een ekskursie naar de E.E.G. in Brussel, begin januari 1980. We verwachten per" R.A.K. minstens 4 deelnemers of deel neemsters. Opgave vóór 20 oktober! Kosten na nader overleg te bepalen! ZAJK/NAJK nieuws De diskussie-nota "Boer Blijven" heeft inderdaad veel reakties losgemaakt. Op allerlei niveau is deze nota onderwerp van bes preking geweest. Ook in Zeeland is het afgelopen seizoen in verschillende RAK's "Boer Blijven" behandeld. Het is ook van groot belang dat de agrarische jongeren intensief diskussiëren over de toekomst van de landbouw en het gewenste toekomstige landbouwbeleid. Gezien de stand van de diskussie is het nood zakelijk dat de RAK's en de gespreksgroepen ook dit seizoen nog de gelegenheid hebben zich een mening over "Boer Blijven" te vormen. Ook is het noodzakelijk, gezien de verslechterde sociaal-ekonomische situatie in de landbouw en het toenemen de aantal knelpunten, dat de jonge agrariërs zich op korte ter mijn uitspreken over de toekomst van de landbouw en het daarbij behorende landbouwbeleid. Besloten is dan ook, om aan het eind van dit seizoen te komen tot een afronding van de diskussie over "Boer Blijven". Hoewel de diskussie over het landbouwbeleid nooit geheel afgesloten kan worden, omdat er zich steeds nieuwe ontwikkelingen voordoen' willen we toch de balans van de diskussie opmaken. Als jonge agrariërs zullen we dan op een krachtige en duidelijke manier naar voren moeten brengen wat we willen. Het gaat om de toekomst van de jonge boeren. Planning Het gehele seizoen hebben de gespreksgroepen en provinciale agrarische kommissies de gelegenheid "Boer Blijven" te bes preken. Eind november/begin december zal Rotonde nummer 4 verschijnen, waarin reeds de grote lijnen van de definitieve nota worden geschetst en waarin een aantal knelpunten worden besproken. Het D.B.-N.A.J.K. is het gehele seizoen bereid om "Boer Blij ven" binnen de provinciale agrarische kommissies toe te lichten en opmerkingen/suggesties te horen voor de definitieve nota. In de N.A.J.K.-vergadering van december zal een eerste inventa risatie worden gehouden over reakties op "Boer Blijven" en in de N.A.J.K.-vergadering zal de koncept-nota worden bespro ken. Deze wordt daarna voor kommentaar naar de provincies gestuurd. Eind maart worden in de N.A.J.K.-vergadering alle reakties besproken. Daarna wordt de definitieve nota opgesteld, welke definitief zal worden vastgesteld tijdens een N.A.J.K.- studiedag of kongres (eind april/begin mei). Jaarlijks wordt door het N.A.J.K. een jongerendag georganiseerd in de Flevohof. Thema van dit jaar: Jongerenraden; datum: 27 oktober. Er zal een extra Rotonde-nummer over dit thema verschijnen. Mocht je opmerkingen hebben over het beleid van het Neder lands Agrarisch Jongeren Kontakt, laat deze dan weten aan de vertegenwoordigers van het Z.A.J.K.Ü! 12 OKT. - FIJNAART Bowling-avond. Vanaf de Voorstraat om 19.00 uur ver trekken we (eigen vervoer) naar Breda. Opgave bij Addie Bos. Tel.: 3195 vóór 6 oktober. 10 NOV. - ZEVENBERGEN Start volleybaltraining: sporthal Zevenbergschenhoek op zaterdagmiddag (15.00-16.00 uur). Opgave: Cora, 01684-3405. 11 afdelingsbesturen; 80 bestuursleden. UITNODIGING om op dinsdag 23 oktober om 19.45, uur in "De Draak" te Bergen op Zoom, mee te doen aan/mee te maken. EEN TRY-OUT. Van de Kwartetspel/ Praatavond (voorheen Film-Gespreksavond) over: Wie/Wat zijn Plattelands Jongeren; Verschillen we met andere jongeren? Deze uittest-avond wordt georganiseerd en geleid door de Vor mingskommissie, die met deze gratis kant-en-klare thema/ges- preksavond de afdelingen langs wil gaan in 1979/1980. Om de afdelingsbesturen te laten zien, te laten ervaren hoe zo iets gaat, om te laten weten wat zo iets inhoudt en of het iets is voor hun afdeling, deze centrale aanbiedingsavond, (een speelse start d.m.v. een kwartetspel!) Je kunt deze aktiviteit "bestellen" op deze avond of anders telefonisch bij Kees Schipper. Bij het doorgaan van deze akti viteit in je afdeling is ten minste het bestuur verplicht om op deze avond aanwezig te zijn en de honneurs waar te nemen: de VK doet de rest. De kursus Ekonomische Vorming van Toekomstige Onderne mers wordt dit jaar gehouden in Goes en is in de eerste plaats bedoeld voor deelnemers uit Midden- en Noord Zeeland. WIE: De kursus is bedoeld voor jonge boeren die binnen enkele jaren zëlfstandig hopen te worden, of dit pas zijn. De gewenste vooropleiding is Middelbare Agrarische School of gelijkwaar dige opleiding. WANNEER: De kursus wordt gehouden van begin november tot begin maart gedurende één dag per week, meestal op woensdag. INHOUD: In de kursus worden vele zaken rond de bedrijfso vername en het zelfstandig-boer-zijn behandeld. Te denken valt aan: financiële resultaten aan de hand bedrijfsekonomische en fiskale boekhouding en bedrijfsbezoeken, financiering, juridi sche en sociale aspekten van de bedrijfsovername(o.a. maat schap, pacht of eigendom grond, erfrecht), verzekeringen, ge- zinsfinanciën, dienstenverlenende instellingen. Tevens wordt de mogelijkheid geboden individueel aandacht te besteden aan de bedrijfsovername of een voorbereiding hierop. KOSTEN: De kosten bedragen 125,— Hierbij komen nog eventuele reis- en verblijfskosten. OPGAVE: Zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 7 oktober bij: sekretariaat Provinciale Agrarische Kommissie, per adres: C.J.P., Naereboutstraat 20, Postbus 45 te Goes. Telefoon: 01100- 15448 (toestel 13) R.M.A.S., Ravelijn de Groene Jager 8, .4461 DJ Goes. Telefoon 01100-27203. Voor nadere inlichtingen kunt u terecht bij: ir. H.M. van der Weele, Goesestraat 32, 4431 CD 's-Gravenpolder. Telefoon: 01103- 1864. (overdag R.M.A.S. te Goes!) 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 6