Alternatieve geneeswijzen Denk aan de fiskale claim Let op 1 november! D e vorige maand hadden wij het over de uit de hand lopende kos ten in de gezondheidszorg. Wij verzuimden daarbij te vermelden, dat ondanks de hoge premies geen volledig dekkingspakket wordt geboden door ziekte-kosten ver zekeraars en ziekenfondsen. D e oogstwerkzaamheden zijn achter de rug en de herfst heeft inmiddels haar intrede gedaan en als u dit artikel leest zal de inge voerde zomertijd voorlopig weer verleden tijd zijn. Dat betekent, dat de avonden met een uur ver lengd zijn en daardoor meer vrije tijd voor het lezen en bestuderen van artikelen in vakbladen die van groot belang kunnen zijn bij de bedrijfsvoering. D e regeling van de fiskale oudedagsreserve is bestemd voor alle ondernemers die een zelfstandig bedrijf uitoefenen. Deel nemers zijn: Binnenlandse belastingplichtigen van 18 tot 65 jaar met winst uit onderneming. Voor deze ondernemers is sedert 1973 de mogelijkheid geoppend om een deel van de fiskale winst belastingvrij te kunnen reserveren. De regeling is vrij ingewikkeld maar komt er globaal op neer dat in 1973 minimaal 500,- en maximaal 3750,— kon worden gereserveerd. De ze bedragen zijn inmiddels verhoogd en voor 1979 is het mini male bedrag 775,— en het maximale 12243,— Heeft men in deze 7 jaren het maximale kunnen reserveren, dan betekent dat dat eind 1979 uw FOR-rekening bij de belastingdienst een bedrag van 58680, - aanwijst. Het principe van deze regeling is de ondernemer in de gelegenheid stellen iets te doen aan de opbouw van zijn oudedagsvoorziening, evenwel zonder aantas ting van zijn liquiditeiten. Welnu in de jaren 1973 - 1979 heeft W ij zouden U op de hoogte houden van de vorderingen met betrekking tot de bouw van het nieuwe kantoor van de Onder linge Verzekering Maatschappij van de Z.L.M., waarvan uit wendig het eindstadium al is bereikt. Als U door de Frans den Hollanderlaan rijdt (nabij het station) kunt U al zien hoe het gebouw er van buiten uitziet. U zult het met mij eens zijn dat die FOR-reservering in de loop der jaren hoog kan oplopen en dat men daardoor bij over lijden of bedrijfsbeëindiging voor eeen vrij zware fiskale claim kan komen te staan waardoor men financieel wel eens in de moeilijkheden kan komen. Men moet er immers van uitgaan dat 50% belasting van het gereserveerde bedrag moet worden be taald. In de jaren 1973 tot heden wij moesten er ook mee leren leven hebben wij altijd de boot wat afgehouden om voor afrekening met de fiskus nu reeds een levensverzekering te sluiten. Nu echter de FOR-reserveringen met maximaal 12243,— per jaar kunnen stijgen kan er later een geweldige belastingclaim op de schouders van de ondernemer gaan rusten waardoor men bij afrekening wel eens in liquiditeitsmoeilijk heden kan komen. H iertoe leent zich bijzonder de gemengde verzekering, die uitkeert zowel bij overlijden als bij in leven zijn op de vastges telde datum, m.a.w. op de einddatum b.v. 65 jaar, komt dan de belastingclaim tot uitkering, maar bij eerder overlijden even eens, zodat de achterblijvenden kunnen kiezen tussen afrekenen of voortzetten van de reservering. Stel, dat de te verzekeren belastingclaim bedraagt 75.000,— (de reservering kan dan oplopen tot 150.000,— dan kan men deze claim dekken met een gemengde verzekering. Dit zou kunnen betekenen voor een man oud 35 jaar, dat er nog 30 toekomstige jaren zouden bes taan. Een eenvoudig rekensommetje leert ons dan winstper centage op polis inbegrepen dat met het sluiten van een ge mengde verzekering groot 43.000,— op de einddatum onge veer 75.000,— wordt uitbetaald. Indien wij dit voorbeeld voortzetten betekent deze construktie een premieoffer van 1147,— per jaar. Een candidaat oud 40 jaar zou in diezelfde construktie ongeveer 45.000,— moeten sluiten, tegen een jaarpremie van pl.m. 1555,— Het is daarom goed te overwe gen of thans de wenselijkheid bestaat de FOR-regeling te dek ken via een gemengde verzekering tegen een jaarlijks te betalen premie.Schrijver moet onderweg constateren dat dit toch wel een stuk zekerheid geeft en een stuk onzekerheid bij de onder nemer wegneemt. T ot slot willen wij U nog wijzen op het belang van het tijdig doorgeven van een adreswijziging. Wekelijks blijken een aantal adressen niet juist meer te zijn, zonder dat wij daarvan op de hoogte zijn gebracht. Gevolg is, dat U de nodige bescheiden pas later ontvangt nadat wij via allerlei omwegen achter uw nieuwe adres zijn gekomen, want daarbij stuiten wij vaak op moeilijk heden. Geef uw verhuizing dus tijdig en liefst schriftelijk door om verjraging te voorkomen. De nieuwbouw komt in een eindstadium Wij doelen hier op de alternatieve geneeswijzen, waarvan in toene mende mate gebruik wordt ge maakt. Alweer, persoonlijk geen ervaring op dat punt hebbende kunnen wij ons voorstellen, dat patiënten, die al jaren lang poeders, pillen en spuiten te verwerken kregen zonder dat zij daarbij noemenswaardige baat hadden, iedere nieuwe geneeswijze willen aangrijpen. En wij hebben daarover al enthousiaste geluiden vernomen. Er is ook een groeiende vereniging voor Gezond leven en Natuurgeneeskunde in Nederland en deze vereniging is nu van plan een Onderlinge op stapel te zetten, die zich uitsluitend gaat bezig houden met het verlenen van dekking van de kosten van de zogeheten alternatieve geneeswijzen. Ja, dat krijg je als de ziekenfondsen en ziektekosten verzekeraars zich niet tijdig aanpassen aan de nieuwste ontwikkelingen. Eén dezer dagen lazen wij nog een artikel waarin de geneeskunde in Nederland als zeer conservatief werd betiteld. In mijn vorige artikelen hebben we stilgestaan bij "de levens verzekering". We hebben toen vastgesteld dat voor jonge on dernemers met grote bedrijfsschulden een kapitaalsverzekering bij vroegtijdig overlijden zeer belangrijk kan zijn als ruggeste_un "om het bedrijf te kunnen voortzetten en dat anderzijds oudere ondernemers zichzelf de vraag moeten gaan stellen, hoe het er met hun oudedagsvoorziening voorstaat, temeer daar deze zelf standige ondernemers veelal al hun geld en energie in hun bedrijf hebben gestopt. Mijn bedrijf is mijn oudedagsvoorziening. eelal hoort men de kreet mijn oudedagsvoorziening zit in mijn bedrijf Is dat zo? Gaat men dan niet al te gemakkelijk aan het feit voorbij dat veelal het bedrijf van vader op zoon overgaat. Kan die zoon grote financiële verplichtingen aan gaan om enerzijds de oude dag van zijn ouders te garanderen en anderzijds het bedrijf te exploiteren. Reeds eerder hebben wij u verwezen naar de grote belastingclaims die bij bedrijfsbeëindi ging te voorschijn komen. Het is daarom dat wij in dit artikel nog eens even stil willen staan bij de vraag: hoe werkt de fiskale oudedagsreserve voor zelfstandigen Deelnemers aan deze reserve. Nu is die Onderlinge er nog niet want om als zodanig te kunnen werken moet er eerst toestemming zijn van de Verzekeringska mer en om die toestemming te kunnen verkrijgen moet er eerst één miljoen gulden kapitaal bijeen gebracht worden. Dat mil joen is nu de moeilijkheid. Weet U wat wij nu denken. Als dat miljoen er toch komt en die Onderlinge van start gaat, dat dan de ziektekosten verzekeraars en de ziekenfondsen overgaan tot uitbreiding van hun dek kingspakket. Let maar eens op. 't Is uiteraard wel krom. De nieuwbouw komt in eindstadium. U zult dan waarschijnlijk opmerken: een gebouw recht uit, recht aan zonder toeters en bellen. Inderdaad, de opzet is een doelmatig gebouw waar efficiënt en prettig gewerkt moet kunnen worden. Wij zullen U overigens niet vermoeien met de problemen en probleempjes, welke zich tijdens zo'n nieuwbouw voordoen. Die worden binnen de kortste keren opgelost en daarmee uit. Je kunt wel problemen maken als ze er niet zijn maar daar zijn we niet voor in. men maximaal 58680,— in zijn bedrijf kunnen houden zon der dat daarover op dat moment belasting moest worden be taald. Hiermede bewerkstelligt men een uitstel van belasting betaling. Een uitstel overigens dat hem in staat zal stellen bij bedrijfsbeëindiging tegen een gematigd tarief af te rekenen (20 - 50% Ook kan hij t.z.t. deze afrekening vermijden door een lijfrente te bedingen van zijn opvolger. Deze gaat evenwel ten koste van een mogelijke stamrechtvrijstelling en derhalve ten koste van de vrijstelling voor zijn eindafrekeningswinst. Hoe men het ook draait of keert uiteindelijk zal toch de fiskus een deel opeisen. Afrekening via kapitaalsverzekering. Hoe nu deze claim te verzekeren Daar de vergaderingen weer voor de deur staan en wij onget wijfeld deze winter weer vele vragen over de FOR-regeling te wachten staan meende schrijver er goed aan te doen u nu reeds met de neus op de feiten te .drukken. In het volgende artikel hopen wij nader stil te staan bij de lijfrentepremie-aftrek. Het is u bekend dat de ondernemer hiermede een belangrijke aanvul ling op zijn oudedagsvoorziening kan verwerven. Mocht u nu reeds vragen hebben nodig ons dan uit tot een gesprek. Wij zullen een ieder over één en ander graag informe ren. Cevaal. Aan het inwendige van het kantoor wordt nu hard gewerkt. Daar moet nog veel gebeuren voor 1 december a.s. want, dat is de officiële opleveringsdatum. 't Is net als bij alle andere zaken: als je maar enthousiaste vaklui, zoals timmerlieden, elektriciëns, verwarmingsmonteurs, stuka doors etc. etc. treft valt er in een korte periode zeer veel te bereiken. Onze ervaring is, dat de ploeg dan niet groot moet zijn. Hoe groter, hoe slechter, hoe kleiner, hoe fijner, gaat in vele opzichten op. Welnu, het wordt geen groot gebouw, ook in wendig geen toeters en bellen; derhalve houden zich een kleine groep vaklieden met de afwerking bezig. Wij hebben er alle vertrouwen in, dat zij dat karwei klaren voor de afgesproken datum van 1 december a.s. En precies op het moment, dat wij dit artikel schreven kwam de mededeling van de P.T.T. binnen, dat ons nieuwe telefoon nummer zal zijn 24000. Althans wij mochten de drie cijfers achter de 24 kiezen en wij hebben daar dan drie nullen voor genomen. Een gemakkelijk te onthouden nummer dachten wij zo. Achteraf bekeken geen slimme keuze want 24111 is veel sneller gedraaid dan 24000. Er komt t.z.t. toch een druktoetsen- systeem en dan speelt bedoeld euvel geen rol meer. Dus U mag onthouden nummer 01100-24000. Nu nog niet draaien; dat komt zodra wij het nieuwe kantoor betrokken hebben. Daar hoort U nog van. de L. In de laatste editie van het O.V.M.-nieuws is uitvoerig ges proken over het eventueel omzet ten van een All-Risks verzekering in een W.A. verzekering. Wij hebben U diverse voorbeelden ge geven met de nodige consequen ties van de wijziging. Belangrijk daarbij was o.a. de da tum wafarvoor U een omzetting (wijziging verzekeringsvorm) aan onze polisafdeling kunt doorge ven Onze mening is, dat wij daar nooit te vaak op kunnen wijzen. Voordat men het weet is het n.l. 1 november en het klinkt U misschien wat vreemd in de oren, maar stilaan gaan we ons alweer opmaken voor de prolongatie in de cember. Ofwel de "piek" in ons verzekeringsjaar. an essentieel belang voor U en voor ons is, dat alle gegevens omtrent uw verzekeringen juist Zijn. Dat onjuistheden blijven voorkomen is onvermijdelijk en met plezier zullen wij ze voor U herstellen. Want tevredenheid aan beide zijden is nog steeds een loflijk streven. U weet dus, dat het erg moeilijk is konkreet te zeggen of een auto al dan niet in een W.A. verzekering moet worden omgezet. De verschillen zijn daarvoor van geval tot geval te groot. Mocht U er toch niet uitkomen, U weet het: 01100-21010 toestel 29,30,31 en 49. Ook voor motoren, bromfietsen, traktoren e.d. geldt dat een wijziging in de verzekeringsvorm voor 1 november opgegeven dient te worden. Als U dan toch een avondje in uw verzeke ringspapieren snuffelt (heus dat kan geen kwaad) is het mis schien raadzaam eens na te gaan of U niet te veel verzekert hebt. Ik bedoel, dat U geen brommer, caravan of boot in de verzeke ring hebt, terwijl het objekt reeds lang van eigenaar is veran- dertd of Zijn rustplaats heeft gevonden op de schroothoop. Iets wat in de praktijk maar al te vaak voorkomt. Als je dan één keer de maand december noemt, gaan de ge dachten (lees: gedachten en geen: verlangens) alweer uit naar de naderende winter. Niet meteen een periode waaropeen ver zekeringsmaatschappij in een hoera-stemming zit te wachten. Wat uiteraard niet inhoudt, dat onze stemming minder wordt. Afgezien van onze verzekeringsgedachten t.a.v. Koning Winter trekken er volgens de geraamde schattingen ongeveer 800.000 landgenoten op uit om de ski-sport of het steeds populairder wordende langlaufen weer te beoefenen tijdens de winterva- kanties. Velen van hen hebben reeds geboekt of gaan dit mis schien aanstonds doen. Als U één van hen bent, denk dan bij de voorbereiding op uw wintervakantie ook aan uw reisverzekering, waarbij U dan uiteraard het wintersportrisiko meeverzekerd. Vanzelfsprekend raden wij U een internationale reis-en kredietbrief aan. Kijk alles dus goed na voor U zich op glad ijs waagt. Inspelend op de natuur, na de intreding van een nieuwjaargetij de herfst, leek het me leuk te eindigen met een gedicht van onze conferencier Hermans: De bomen komen uit de grond en uit hun stam de twijgen en iedereen vindt het heel gewoon dat zij weer bladeren krijgen we zien ze vallen naar de grond en dan opnieuw weer groeien zo heeft de aarde ons geleerd dat dl wat sterft zal bloeien. j Fo|mer. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 3