aardappel- en uienbewaar- plaatsen arminda wintertarwe KHEfaM I.B.R. BIJ RUNDVEE als koren op uw molen produkten S inds een aantal jaren is I.B.R. ook in Zeeland een in heemse ziekte geworden. Drs. J.J. Pekelder, dierenarts buitendienst, Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland. is een onderneming, voornamelijk gericht op industriële isolatiewerken. PVV vreest stagnatie rpmrwv varkensvleesexport Uw advertentie opdrachten voor het izim. Land- en Tuinbouwblad dient U te sturen naar: Drukkerij Vink b.v. Postbus 16 - Axel Voor meer informatie hoge produktiviteit goed wintervast kort en stevig gezond gewas vroege afrijping ideale dekvrucht arminda het aangewezen ras voor de moderne graanteler hoge opbrengst goed wintervast zeer kort goed gezond geschikt voor alle grondsoorten tarwe HULSTERWEG 20. KLOOSTERZANDE, TEL.01148-1757 De laatste maanden neemt het aantal gevallen van I.B.R. op melkveehouderijbedrijven in Zeeland toe. Te verwach ten is dat deze ontwikkeling zich voortzet in het komende stalseizoen, als niet de nodige maatregelen genomen wor den. Ter voorkoming van insleep van deze ziekte op het melkveebe drijf de volgende adviezen: Koop geen vee aan. Indien aankoop noodzakelijk is, koop dan van bekende I.B.R. vrije bedrijven en niet via de markt. Voor meerdere zekerheid kan van de aan te kopen dieren bovendien vooraf een bloedonderzoek worden gevraagd. Wanneer men het aangekochte dier op het eigen bedrijf daarna in een afzonderingsstal plaatst en na ongeveer 7 da gen opnieuw bloedonderzoek laat verrichten, is het gevaar van insleep verder te beperken. Laat de runderen vervoeren in een ontsmette veewagen. Laat geen personen toe bij het vee, die uit hoofde van hun werk daar niets te maken hebben. Stel voor noodzakelijke bezoekers laarzen en stoljas be schikbaar. Handen laten wassen. Uitsluitend gebruik maken van K.I. of eigen stier. Het nemen van hygiënische maatregelen kan een bijdrage le veren in het voorkomen van de ziekte. De beste methode is evenwel enting van bedreigde veestapels (zie verder). De I.B.R. heeft zich de laatste jaren steeds verder over ons land en onze provincie verspreid, terwijl het ziektebeeld veranderd is. Het verloop is milder en de verliezen zijn minder ernstig. Het aantal bedrijven waar I.B.R. in een slepende vorm voorkomt neemt evenwel toe. Op deze bedrijven komt verwerpen voor en is de vruchtbaarheid van de koeien verminderd. I.B.R. is een ziekte, welke voornamelijk tijdens de stalperiode een probleem vormt. De laatste jaren wordt de ziekte echter ook steeds vaker in de weideperiode gezien. In z'n meest typische vorm verloopt I.B.R. als een akute infek- tieziekte, die bij runderen van elke leeftijd kan optreden. De meest opvallende verschijnselen van een akute uitbraak zijn: hoge temperatuur (tot boven 40 gr. C.). geen eetlust. neusuitvloei; later korstvorming rond de neusgaten en op de neusspiegel. rode gezwollen neusslijmvliezen, vaak met wondjes. vaak overvloedig speeksel, met schuim op de bek. snurken, een aantal dieren is benauwd. de melkgift is vaak sterk verminderd, (speciaal nieuwmelkse koeien komen niet meer op produktie). drachtige dieren kunnen ten gevolge van I.B.R. verwerpen. soms sterven besmette dieren (met name kalveren). Onderzoek heeft aangetoond dat er een duidelijk verband bes taat tussen het voorkomen van een subklinische (sluimerende) I.B.R. infektie op een bedrijf en verminderde bedrijfsresultaten met betrekking tot de vruchtbaarheid (opbreken-verwerpen). Enting tegen I.B.R. oor enting komen in aanmerking: a. Bedrijven, die te kampen hebben met een akute I.B.R. in fektie. Op deze bedrijven ook enten de eigen aanfok tot ca. 3 maanden na de akute fase van de ziekte. b. Bedrijven, waar I.B.R. akuut is voorgekomen en waar men regelmatig dieren aankoopt. c. Bedrijven met vruchtbaarheidsproblemen, waar het bedrijf- sonderzoek geen aanwijzingen voor de oorzaak hiervan heeft opgeleverd en waar bij bloedonderzoek antistoffen tegen I.B.R. zijn aangetoond (tenminste 10% van de koppel laten onderzoeken). d. I.B.R. vrije bedrijven, waaraan regelmatig dieren worden toegevoegd, b.v. stierenmesterijen, afmelk- en rundvee- mestbedrijven, kalvermestbedrijven. e. I.B.R. vrije bedrijven in een omgeving waar I.B.R. voorkomt, behalve als ziekte-insleep onmogelijk is. Uitgaande van de huidige stand van zaken dient in het algemeen de te gebruiken entstof monospecifiek te zijn en verzwakt levend I.B.R. virus te bevatten. Met name na intranasale enting met de zogenaamde T.S. mu tant is de ontwikkeling van een lokale immuniteit van het slijmvlies van de bovenste luchtwegen te verwachten. Deze lo kale immuniteit is bij ademhalingsziekten het belangrijkst. Dergelijke entstoffen hebben ook het voordeel, dat zij geen abortus veroorzaken. In het algemeen kan de I.B.R. enting het beste voor de stalpe riode worden uitgevoerd. Indien de besmetting op het bedrijf is, dient uiteraard direkt geënt te worden. In een niet besmet milieu kan met een enkelvoudige enting worden volstaan. In een besmet milieu en bij grote risiko's voor besmetting moet de enting na 6 weken herhaald worden. Jaarlijkse herenting wordt aanbevolen. De gevolgen van een grenssluiting door de Bondsre publiek Duitsland voor Nederlands varkensvlees verontrusten het produktschap voor vee en vlees (PVV) in hoge mate. De toch al in belangrijke sektoren marginaal werkende varkenssektor in ons land wordt daardoor met ernstige verliezen bedreigd. De gevolgen van een eventuele grenssluiting door de Bondsrepubliek zullen, aldus het PVV, niet alleen tot dat land beperkt blijven, maar ook terugslaan op onze afzetpositie in andere EG-landen. De Nederlandse export uit de varkenssektor naar West-Duits- land bedraagt dagelijks rondweg 3 miljoen; de totale export waarde uit deze sektor komt dagelijks op 10 miljoen. Het PVV deelt ten volle de visie van de Nederlandse regering, dat er voor een eventuele Duitse grenssluiting geen enkele rechtvaardiging bestaat. Van Westduitse kant wordt thans geëist, dat ingevoerd varkensvlees - door onderzoek per dier - vrij verklaard wordt van besmetting met trichinen (parasitaire haarwormpjes die in de vorige eeuw wel eens in Nederlands varkensvlees voorkwamen). Van oudsher werd deze methode van onderzoek - voorgeschre ven door het Duitse ministerie van volksgezondheid - voor re kening van de importeurs in de Bondsrepubliek zelf uitgevoerd. In het kader van de voorschriften in de Europese Gemeenschap is deze methode van doorberekenen door het Europese Hof van Justitie verboden. Onderzoek op de eventuele aanwezigheid van trichinen wordt in ons land ook - op grond van voorschriften van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne - regelmatig steek proefsgewijs uitgevoerd. Sedert 1946 is een besmetting van Ne derlands varkensvlees met trichinen niet meer waargenomen. Naar de maatstaven van het Nederlandse ministerie van volks gezondheid geeft de moderne, wetenschappelijk betrouwbare en minder kostbare onderzoekmethode in ons land aan onze binnen- en buitenlandse konsumenten een absolute garantie, dat Nederlands varkensvlees vrij is van trichinen. De Westduitse overheid schijnt haar verouderde methode van onderzoek niet temin aan Nederland te willen opdringen. Overleg op topniveau van Nederlandse en Duitse zijde, ook in EG-verband, heeft daar naar het lijkt vooralsnog geen verandering in gebracht. Het PVV is, mede gezien de publiciteit in het buitenland over deze ontwikkeling, allerminst gerust op de gevolgen van deze duitse hardnekkigheid voor de Nederlandse afzetpositie en voorziet binnen de bedrijfstak dan ook ernstige gevolgen van een eventueel stagnerende export. Het PVV dringt er bij het ministerie van landbouw in Den Haag dan ook met klem op aan, al die maatregelen te nemen die een ongestoorde voortgang van onze export verzekeren en meent, dat eventuele financiële gevolgen niet op de individuele bedrijven uit de sektor afgewenteld mogen worden. Het PVV zal de ontwik kelingen op de voet volgen en niet schromen zo nodig de Neder landse overheid aan te zetten om in het kader van de Europese gemeenschap stappen te ondernemen, om wanneer onverhoopt het vrije handelsverkeer belemmerd wordt, een E.G.-regeling voor de opslag van varkensvlees in het leven te roepen. te leveren in: standaard uitvoering of volledig volgens uw wensen uitvoering eventueel in fasen plafond-isolatie centraal luchttoevoer kanaal drukvaste geïsoleerde sandwichpanelen Een uitgebreide documentatiemap, samengesteld met gebruikmaking van gegevens, verstrekt door het Consulent schap voor de akkerbouw en rundvee houderij en het I.M.A.G. is op aanvraag verkrijgbaar. leveringsprogramma aardappel- en uienbewaarplaatsen. C.A. bewaarplaatsen. drukvaste isolatiesystemen in bestaande ge bouwen. landbouwloodsen. diepvriescellen. koelcellen. geïsoleerde sandwichpanelen. geprofileerde staal- en aluminiumplaten, al of niet voorzien van een coating. geprofileerde staal- en aluminiumplaten, voorzien van een isolatielaag. gegalvaniseerde golfplaten. P.V.C. en polyesterplaten. multiplex 10 en 20 mm. dik, watervast ver- lijmd. polystyreen, met of zonder alu-folie. polyurethaan met of zonder cachering. alle glaswol- en steenwolprodukten. styrofoam en roofmate. spandekens. schoepenroosters. gasdichte- en koeldeuren. schuif-, rol- en overheaddeuren. aluminium ramen en deuren, met of zonder glas. enkel- en dubbelwandige lichtkoepels en lichtstraten. isolerende plafonds voor werkplaatsen en magazijnen. renovatie van gevels van industriële gebou wen. het bespuiten van wanden en plafonds met polyester. alle benodigde bevestigings- en afdichtings materialen. Mill 11/7 KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL D. J VAN DER HAVE B V Postbus 1/4420 AA Kapelle/Telefoon 01102-1441 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 17