Erf en akker Kenterend getij? Druk met de perepluk Nu is het op Zuid Beveland peretijd. Het is goed dat deze fruitsoort naar verhouding in dit gebied zoveel wordt geteeld want de prijs is weer duidelijk beter dan van de appels. Wel is het ook een kwestie van grote maten, want zelfs Triomphe de Vienne kijkt men beneden de 60 mm nauwelijks aan. Het ziet er dan ook naar uit dat vooral van de Beurre Hardy veel van de kleinere maten in de interventie zal verdwijnen. Er zal in korte tijd enorm veel moeten worden geoogst De meeste Hardy en Bonne Louise hangt nog aan de bomen en inmiddels dringt de tijd ook weer al voor de Conference die in CA cellen moet worden bewaard. Voor menigeen zal de opgave te zwaar wor den, alles op tijd plukken zal niet overal lukken. Gelukkig werkt het weer erg mee. Het is elke dag droog en meestal zonnig. Misschien zou voor de vruchtgroei een flinke regenbui weer al gunstig zijn, maar dan liefst in de nacht van zaterdag op zondag. De Goudreinette is intussen ook flink uit de kluiten gewassen. De Cox's schiet ook- flink op. Over de Golden zijn we minder tevreden. Er komt nogal verruwing en de vruchten verdikken in een trager tempo dan we graag zouden zien. We vrezen dat voor dit ras weer een moeilijk afzet seizoen wordt. Trouwens het afzetverloop van de James Grieve en Benoni is ook al teleur stellend verlopen. Zoals we al vreesden is de Beurre Lebrun inderdaad het slachtoffer geworden van de E.E.G. subsidie Voor ingeblikte Williams bon Chretien. Onze vertegenwoordigers in Brussel hebben kennelijk zitten slapen. We geloven niet in een verrassende handeling van de Fransen en Italianen. Er is een schema voor steun aan verwerkt fruit waarbij men naar onze indruk bijtijds weet en aangeeft wat er aan bod zal komen. Men weet nu bv al dat volgend jaar de kersen aan de beurt zijn. We denken nog steeds dat de deskundigen uit ons land doodgewoon niet aan de Lebrun hebben gedacht of niet van het bestaan van deze peer hebben geweten. Maar daar zijn de Zuid Bevelandse telers dan wel de dupe van. Met subsidie was de prijs ongetwij feld twee maal zo hoog geweest als nu. Het komt ons voor dat Nederland weliswaar goede tuinbouwvertegenwoordigers in Brussel heeft, maar dan Frankrijk en Italië nog betere heeft. De bramenoogst begint nu ook op te schieten. De rijping is later en verloopt trager dan andere jaren. Wellicht een gevolg van het feit dat de vruchtscheuten niet uit de hoofdknoppen zijn ont wikkeld maar uit de zwakkere nevenknoppen. De prijs van de bramen is doorlopend goed maar desondanks zal de financiële opbrengst waarschijnlijk aanzienlijk lager zijn dan normaal. Vooral de gedoomde Himalaya had te veel van de strenge vorst geleden. Er is op de veilingen nu veel aanvoer in éénmalig fust. De meningen er over zijn nog steeds sterk verdeeld. Naarmate de prijs lager is voor het produkt nemen de twijfels toe. De 60mm maat van Hardy kan straks wel eens de interventieprijs naderen en dan wordt het kratje nogal duur. Inmiddels is er ontheffing verleend door aanvoer van Hardy en Bonne Louise in eenmalige fust wegens tekort aan kratjes. Misschien een tak- tische zet misschien werkelijkheid en in elk geval een verstandig besluit. Bij de gewasbescherming gaat het nu om de laatste loodjes. Vooral de bespuitingen tegen bewaarziekten zijn erg belangrijk. Omdanks de lage prijzen moet men blijven streven naar een hoogwaardig, goed houdbaar produkt. Beter gezegd, juist nu moet men er meer dan ooit naar streven. Het heeft ook in ons Thoolse werkgebied de volle aandacht gehad wat er in ons agrarisch bestaan in de naaste toekomst boven het hoofd hangt. Met interesse hebben wij het verslag van de openingsrede van Mr. Schlingermann gelezen, van het C.E.A. Op onze naoorlogse ZLM vergaderingen was Mr. Schlingemann ook bij het gewone lid geen onbekende, en men luisterde veelal met aandacht naar hetgeen hij te vertellen had. In het bedoelde C.E.A. verslag, moest Schlingemann constate ren van een toename van waardering voor het boeren- en tuin dersvak. Volgens spreker was het nu wel zo, dat de profetie van dr. Mansholt, dat er in Europees verband vijf miljoen boeren in de naaste toekomst zouden moeten afvloeien,gelukkig nog niet uitgekomen is. Toch heeft in der tijd die stelling van dr. Mans- holt'bij één zeer groot gedeelte van de agrarische bevolking als een hersenspoeling gewerkt. De gevolgen zijn dan ook veelal niet uitgebleven, zodat er soms bij jong en oud een overhaastte vlucht uit het bestaande beroep ontstond. Bij de jongeren bleek dit bij het niet meer deelnemen aan het agrarisch onderwijs, en bij de ouderen met de sanering van het bedrijf. Als men eerlijk is, moet men toch vaststellen dat de visie van dr. Mansholt voor een groot deel goed bekeken was, maar dat hij achteraf bezien, té hard door stootte met de afvloeing op kosten termijn. In ieder geval heeft hij wel over het hoofd gezien, dat er nu ook nog in 1979, dus tien jaar na de Mansholtprofetie, nóg steeds een flinke groep jonge boeren en tuinders niet aan wijken denken. In tegendeel, uit de verdrukking.van de aanpassingsjaren, is tóch weer het onuitvoerbaar idealisme gegroeid, ook bij de jongere generatie, voor het vasthouden aan het vrije ondernemersschap. Een zekere catagórie van de jonge ondernemers kiezen hun beroep immers niet, voot het te behalen inkomen, maar juist de levensstijl en de mogelijkheid tot persoonlijke vrijheid. Indertijd was men er óók wel van overtuigd.dat er iets aan het veranderen was, maar door de eerder genoemde hersenspoeling, is misschien toch iets teveel gezond initiatief verloren gegaan. Gelukkig ziet men nu weer in, dat een gezonde boerenstand in Europa, van zéér grote waarde is. Dat hier bij de overheid een stimulerende rol dient te spelen is buiten kijf; en zeker via een sociaal econo misch beleid. Ondertussen vordert het werk in de vollegronds tuinbouw gestaag, wat mede zijn oorzaak heeft door het tot nu toe gunstige herfstweer. Het bloemzaadgewas, wordt na het andere gemaaid, gedroogd, of geruiterd en gedorsen. De dors- uitslagen zijn dit jaar niet bijzonder hoog, met nogal flinke verschillen, maar gezien het moeilijke afgelopen teeltjaar, is dit niet te verwonderen. Dezaaiuien, ofschoon wel laat, worden nu tweede helft Sept. algemeen geoogst. Ook hier zullen flinke verschillen in kg opbrengsten te zien zijn, wat ook mede beïn vloed zal worden, door zieke uienlandpercelen. Dat bij het iets betere prijsniveau van dit produkt, vergeleken bij de twee achter liggende jaren ook sprake mag zijn van een kenterend getij, is eveneens onze oprechte wens! Doe wat aan uw kwaliteit! Binnenkort start er weer een kursus economische vorming toe komstige ondernemer en het is van harte te hopen dat daar aktief en massaal aan zal worden deelgenomen, t 'Kost wel een beetje van de toch al kostbare tijd maar degenen die zo'n kursus niet zien als een investering in zich zelf zijn uilskuikens in optima forma! Wie kun je beter doen dan jezelf? We hebben er hier geen behoefte aan - om precies te schetsen wat er allemaal komt kijken wanneer een jonge vent boer wil worden, die problemen zijn elders reeds Idng en breed uitgemeten. Het erge van die zaak is dat die problemen alleen nog maar groeien. "Moeder mag ik boer worden want 't is zo'n aardige hobby?" "Ja hoor jongetje vraag het maar aan Pa dan regelt die het wel even". Zo is het toevallig jammer genoeg niet! Iedereen die overweegt om in dat boerenbedrijf te stappen, en die aanstekelijke verleidelijke fatale liefde voor het velden de gewas sen, voor de kalveren en de koeien beantwoordt door zich voor heel zijn leven te binden, die behoort heel goed beslagen ten ijs te komen. Ook zonder de plicht van vestigingseisen. Wanneer tegenwoordig iemand opeens tot ontdekking komt dat zijn vrouw of haar man niet bevalt dan is een echtscheiding zo uitgesproken, maar wanneer het "huwelijk" met een landbouwbedrijf minder geslaagd blijkt dan is er geen scheiden mogelijk. A lleen een fi nanciële strop hangt dan nog bengelend voor je getergde nek! Via een kursus economische vorming kan die toekomstige o.dernemer althans wat voorlichting krijgen omtrent de hoeveelheid voetan gels en klemmen die hem te wachten kunnen staan. "t-Zijn er helaas zeer velen. Veel meer vaak dan die argeloze ziel vermoedde. Dat is dan weer een groot deel te wijten aan zijn Pa die geen inzage wenst te geven in de boekhouding. Maar er zijn ook jongeren die het pas gaat interreseren als het al min of meer te laat is. Agrarisch ondernemer wordt je niet zo maar even, want om een kans van slagen in die economische aktiviteit te hebben zal er stevig moeten worden geïnvesteerd. Wie eenmaal A heeft gezegd zal dan ook B moeten zeggen. Wie eenmaal een moderne ligboxenstal heeft neergezet, zich in de nieuwe spulletjes voor het bedrijf heeft ge stoken, heeft zich ook tegelijkertijd aan dat bedrijf geketend, want alleen via jarenlange produktie zal die investering er misschien weer uitkomen. Een boer verandert niet van "baan dat kan alleen een ambtenaar die niet veel meer investeert dan een nieuwe aktetas en een puntenslijper. Sjonge sjonge wat worden er toch weer deu ren ingetrapt! Net of wij niet wisten wat daar nou is neergeschre ven, horen we al zeggen. Maar, wie zeggen dat dan? Welllicht de jonge mannen die wel naar de kursus gingen en dan nog een stelletje eigenwijze allesweters. Jammer genoeg blijkt vaak dat het moeilijk is om voldoende deelnemers, aan zo 'n kursus te krijgen. Net of er geen enkel probleem is bij de bedrijfsovername! Was 't maar waar! 't Is toch bovendien toch een pracht dienstverlening die daar zomaar voor het grijpen ligt. Vele mensen hebben zich ver van te voren ingespannen om een gedegen kursusprogramma in elkaar te zetten dat kwalitatief klinkt als een klok. Je krijgt het zomaar in de schoot geworpen voor een belachelijke prijs van honderd vijf en twintig gulden. Daar koop je amper nog nieuwe schoenen voor. "K zou best willen gaan, maar ik heb geen tijd, zei Kees. Een afschuwelijk smoesje, want in de winter ligt hij. bijna tot negen uur in zijn nest, waarna hij in de schuur wat aanprult met op de koop toe een verveeld gezicht. Om elf uur uitgebreid koffie leuteren bij zijn moeder in de keuken. Na het middageten in een luie stoel wat dutten. Tegen tweeën terug naar de schuur, weer wat aanmodderen aan de werktuigen en de klok heeft nog geen drie geslagen of hij zit wederom aan de thee met speculaas: A Is het vijf uur is trekt hij zijn overal uit en gaat bij de kachel zitten. Geen tijd? Natuurlijk zijn er gevallen waar het moeilijk is om een hele dag er tussen uit te trekken maar wie echt wil zal best een oplossing weten te vinden om toch mee te doen. Dan zijn er ook nog enkele die zeiden dat ze naar het meisje moesten. Nou dat is helemaal het einde. Straks gaat zo'n knaap trouwen met een aardig Treesje die meent dat het boerenleven een aaneenschakeling van romantische belevenissen is waarbij nauwelijks één schaduw van materiële zorgen komt kijken. Ze zal haar galante gatje branden en 't zal moeilijk zitten zijn op die blaartjes. Zulke kerels die van plan zijn een bedrijf over te nemen en dan ook nog het vaste voornemen hebben er een vrouw bij te nemen, die hebben eigenlijk de plicht hun meisje mee te "slepen"naar die kursus. Dan kunnen ze samen onder ogen gaan zien wat er allemaal komt kijken voor men aan de eerste oogst toe is. Bovendien wordt dan tenminste voorkomen dat de toekomstige ondernemersvrouw een koude financiële douche krijgt. Wanneer later blijkt dat het inkomen van een boer echt drie doeleinden heeft en dat het bedrijf altijd voorrang krijgt, dan zal de liefde niet direkt bekoelen als de bodem van het geldkistje weer wordt gevoeld. Kijk en na afloop van zo'n kursus kun je echt dat vrouwtje nog wel naar huis brengen, en wat scharrelen in de winterkou. Wie weet haakt ze halverwege af van schrik om wat er haar financieel te wachten staat. Dat bespaart dan tenminste een heleboel ellende, of niet soms? Nou zou het natuurlijk waanzinnig zijn om te denken dat je na een kursus ekonomische vorming uit de problemen bent. Jammer genoeg zal voor velen de ernst van de zaak dan pas goed beginnen. Je wordt van zo'n kursus alleen natuurlijk beslist ook geen goede boer want daar is vanzelfspre kend heel veel meer voor nodig. Zo'n EVTO kursus is maar klein onderdeeltje van het geheel dat moet leiden tot het kweken van een goede boer. Daarnaast zul je er altijd hebben die het nimmer leren,ook met de beste scholen en de meest uitgekiende vorming niet, omdat het hen ontbreekt aan dat onbeschrijfelijke dat onde finieerbare dat nou juist de ene boer beter doet zijn dan de andere. Wie de ongelooflijke opbrengstverschillen per ha bekijkt en de onvoorstelbare kloof tussen het ene bedrijfsinkomen en het andere, let wel, op bedrijven van gelijke grootte, die slaat de schrik om het hart. Er zullen altijd klunzen en pechvogels blijven, daar kan geen ene kursus of school wat aan veranderen. Je moet er gevoel voor hebben, feeling, fingerspitzengefühl of hoe het dan ook mag heten. Toch zou het zeer onverstandig zijn om dan alles maar op zijn beloop te laten en maar te zien waar het schip strandt. Jonge ondernemers die aan de vooravond van een bedrijfsovername staan dienen mondig te zijn,te weten waar ze aan beginnen, t- Wordt ze op een presenteerblaadje gebracht, mooier kan het niet. Het leert je bovendien reeds vroegtijdig inzicht te krijgen in reilen en zeilen op het ouderlijk bedrijf. Kan het eigenlijk wel wat je wil? Moet er niet ingrijpend gewijzigd worden in de bedrijfsvoering? Zou een openhartig praatje met de broers en zussen met de getrouwde aanhang die miet op het bedrijf komen dan niet uitermate verhel derend werken? De EVTO kursus kan je met de neus op deze zaken drukken en jouw en ons de ogen doen openen voor de harde realiteit. Zodra het om de centjes gaat dan krijgt de moraal en ook de familieband het heftig te verduren. We hebben in de landbouw de mond altijd vol van kwaliteitsverbetering. Alleen dat kan ons toekomst gevenWanneer we echter niet beginnen om de kwaliteit van de jonge ondernemers zelf stevig aan te pakken dan kunnen we de kwaliteit van al het andere ook wel vergeten, en denk er om vandaag komt nooit weeromSchrijfkouter. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 19