"Drainage mag nooit een sluitpost en het stiefkind zijn!" m vanwezei w e komen oorspronkelijk uit Groningen en kwamen hier in 1952 in Brabant terecht. Ik was toen zestien jaar. Vader werkte al in het drai neerbedrijf en wij groeiden er in op. In die tijd werd het draineren nog veel met de draineer- schop of wel boor genoemd, uitgevoerd. In Groningen hadden ze daarvoor een uitsteken de schop ter beschikking, waarmee je in twee steken op een diepte van één meter kon komen. We hebben die schop hier geintroduceerd. In die tijd werden die alleen in Blijham in Gro ningen gemaakt. Je kon hier wel fabrieksdrai- neerschoppen, boren, kopen, maar meestal waren die van inferieure kwaliteit, ze verbogen, braken, of de grond gleed er moeilijk af. 't Is nu wel een andere tijd, zegt Piet, die net zijn 43e verjaardag vierde. We hebben nog volop ge werkt met aarden buizen, en dan gingen er 3300 buizen op één kilometer. Er kwam toen heel wat meer kijken bij het werk dan nu. Eén ding is echter niet veranderd en dat is dat kwaliteit voorop moet staan en daar moet ik als verkoper van drainagewerken altijd pal achter kunnen staan. Wil ik tenminste als kleine zelf standige in de agribusiness recht van voortbe - staan hebben! J e zou het misschien niet direkt zeggen, maar ook in ons bedrijf hebben we heel veel te ma ken met het weer. Wanneer het te nat is dan moeten we ook het werk stopzetten, want in de eerste plaats kun je dan geen kwaliteitswerk leveren en in de tweede plaats kun je de ma chine niet verplaatsen terwijl je daarnaast bovendien flinke schade toe zou brengen aan de struktuur van de grond. Maar ook mist zoals we die nu al weer gedurende een paar ochten den hebben gekend speelt ons parten. We moeten dan noodgedwongen niks doen. Met mist kun je niet werken wantje kunt niks zien, niet uitzetten, niet richten, net als de veer dienst, dan moetje uit de "vaart". Ook tijdens vorst en winterweer is er oponthoud. In zo'n winter zoals we die het afgelopen seizoen ken den is er voor ons bitter weinig te verdienen. Dat betekent gedwongen thuisblijven en niets doen. Toen het in 1976 zo droog was heeft dat voor ons ook gevolgen gehad. De boeren inte resseerden zich ineens niet meer zo voor drai nage. Drains doorspuiten was er ook niet bij, ook al omdat er toen geen water in de sloten stond, maar veel meer nog omdat niemand toen de noodzaak inzag van een goedwerkende drainage, 't Is misschien wat onaardig, zegt Piet, maar voor onze bedrijven zou het steeds vooral in het voorjaar, zo net na het zaaien, flinke hoeveelheden moeten regenen. Is er dan wat mis op een akker met de drainage dan komt dat in die tijd het "mooist" tot uiting. Wanneer het dan even kan komen de op drachten later vanzelf. Nu er weer veel akkers zijn vrijgekomen van de gewassen is ook de drukke tijd aangebroken voor de drainagebedrijven. Draineren is een dure ingreep die echter, indien goed gelegd, wellicht een mensenleven of zelfs meer meekan. Misschien met de moderne materialen zelfs nog veel langer. Ervaringen heeft men daar nog niet mee. Na een nat jaar zoals we dat in 1979 hebben gekend is ook de belangstelling voor draineren weer opge leefd. Overigens is dat een normaal verschijnsel, want in droge jaren is de roep om zoet water extra hard en in natte jaren wordt een grondgebruiker keihard op de gebreken van de veldontwatering gewezen. Een drukke tijd dus voor de draineerbedrijven. Bij een van hen, Piet Smit in Steenbergen gingen we een praatje maken. Piet Smit uit Steenbergen Draineren is investeren in de toekomst. Ondergrond Piet Smit werkte tot voor kort geheel alleen als eigenaar beheerder van zijn draineerbedrijf. waarbij hij een grote sleuvengraver gebruikte die speciaal was ingericht voor het leggen van drains. Hij was daarbij ook nog de man die het werk uitzette, de administratie verzorgde en dus in feite een schaap met vijf poten moest zijn. Momenteel heeft hij echter de beschikking over een volautomatische draineermachine, uitgerust met twee motoren één van 105 pk. voor de graafketting en een motor van 60 pk. voor de rupsketting. Je kunt meKzo'n apparaat dat al gauw een investering vraagt van om en nabij de drie ton een kapaciteit bereiken van 400 tot 600 meter drain per uur. Waarom daar zo'n variatie in zit is begrijpelijk als je de die pere lagen van de te draineren grond nader bekijkt, zegt Piet. Het heeft weinig met de zwaarte in de vorm van afslibbaarheid te ma ken, maar veel meer of al dan niet een ver dichte en verharde laag in de ondergrond aan wezig is. We zijn nu op dit ogenblik op zand grond bezig, en toch halen we nauwelijks de vierhonderd meter per uur, omdat er op zo'n zestig centimeter diepte een keiharde oerlaag aanwezig is, die na het draineren gebroken moet worden. We draaien nu met zijn tweeën, mijn compagnon en ik, vier weken met deze machine en we zijn over de resultaten van het werk dik tevreden. Nu we het werk samen doen is het ook gemakkelijker te organiseren. Mijn compagnon Jan van Meel, die kan even ge makkelijk overweg met de machine als ik zelf. Wanneer hij het apparaat bedient dan kan ik b.v. in de tussentijd zorgen voor het uitzetten en uitmeten van het werk. Je kunt de kontakten onderhouden met de klanten en ook zorgen voor de aanvoer van het materiaal. De boek houding heb ik nu volledig overgegeven aan mijn vrouw en zodoende word je enigszins ontlast van al die taken. Voorheen, toen ik er helemaal alleen voor stond, had je wel vijf verschillende taken en het ergste was dat je in feite er maar voor één betaald werd! De draineermachine is van Nederlands fabri kaat, gemaakt in Klaaswaal, door de fa. van Steenbergen onder de merknaam "Holland- drain". Nederland heeft een uitstekende naam op dit gebied, zegt Piet. Eigenlijk is ons land de bakermat van de drainage en vooral ook in het buitenland hebben ze daar hun voordeel mee gedaan. Seizoenwerk Draineren is ook een kwestie van voorberei ding. Ik heb bijna heel mijn leven in dit werk gezeten. Mijn vader eveneens en ik durf rustig te zeggen dat ik zoveel van drainage weet om dat ik zelf bijna door de buizen ben gekropen. We kopen vooraf voldoende draineermate- riaal. Dat doen we als bedrijf dus zelf, zodat het voor de klanten, de boeren dus, ook voordelig is want die behoeven hierover maar 4%> BTW te betalen. Zouden ze dat materiaal zelf aan schaffen dan zou er 18% BTW over betaald moeten worden, terwijl ze het voordeel van de quantumkorting missen. In eerste instantie moeten wij als draineerbedrijven ook 18% be talen, maar later krijgen we daarvan dan 14% terug. Eigenlijk een addertje onder het gras voor ons, want op die teruggave moet je nage noeg altijd zo'n twee maanden wachten, met als gevolg dat je toch maar mooi met een ren teverlies zit te kijken waarvoor vadertje Staatje geen enkele kompensatie geeft. In juni ga ik meestal al het drainagemateriaal naar de plaatsen brengen waar we na het oog sten van de gewassen kunnen beginnen. Op je eigen bedrijf beschik je vanzelfsprekend over voldoende voorraad. In bepaalde maanden hebje weinig te doen bij de boeren. De stille tijd voor het draineerbedrijf, want de gewassen staan op het veld. Meestal probeer je dan in zo'n periode werk te verwerven bij ruilverka velingen of bij de aanleg van sportvelden en dergelijke. Aan de andere kant doen we ook nog aan het doorspuiten van de drainreeksen en zoiets is dan weer wel mogelijk als de ge wassen op het veld staan. Maar in het algemeen is die periode voor ons een stille tijd! Verder weet je als draineerbedrijf zelden ver vooruit over hoeveel werk je kunt beschikken. Je bent nl. afhankelijk van de boeren, die op hun beurt, zijn weer afhankelijk van de weers gesteldheid en de prijsontwikkeling van de produkten. In slechte boerenjaren is de geneigdheid tot het doen van investeringen gering. Begrijpelijk overigens zegt Piet. Een agrariër handelt ook vaak erg impulsief, als het op de beslissing van draineren aankomt. Ze grijpen opeens de tele foon en zeggen, ik heb wat te draineren zou je morgen kunnen komen. Dat is natuurlijk moeilijk, hoewel we vanzelfsprekend rekening proberen te houden met de grondsoort en het doel waarvoor de grond gebruikt gaat worden. Wanneer iemand zegt dat hij nog wintertarwe wil zaaien, dan komen we bij hem als het kan eerst. Het gekke bij het draineer werk is ook. zegt Piet, wanneer je b.v. in een bepaalde hoek van een polder of een streek een perceel aan het draineren bent, blijkt dat andere boeren in de buurt ook ineens tot het besluit komen om ook een deel van hun grond te laten draineren. Een soort aanstekelijke impuls, zoals het "zien eten, doet eten" is. Ik ben daar niet ongelukkig mee, want dan kun je zonder al te veel te verhuizen met je spullen een goede produktie maken. Ook moet bij een boer eerst de oogst aan de kant zijn voor hij grote besluiten neemt. Ik heb nog wel eens de indruk dat drainage op vele boeren bedrijven een soort sluitpost op de be groting is. Eigenlijk is drainage het stiefkind van de landbouw. Jammer, want ik ben ervan overtuigd dat op ieder perceel in ons Neder landse klimaat een goede drainage er binnen een jaar of vijf zes rendabel uitdraait. Meet- en stelwerk Je levert als draineerbedrijf een stuk werk af, waarbij de opdrachtgever toch een groot ver trouwen moet hebben in jouw bedrijf. Draine ren is kostbaar en je legt de drainreeksen er in, er wordt grond opgegooid en niemand kan er nog wat van zien, tot het flink gaat regenen. Dan wordt er verwacht dat de buizen lopen. Hoe kun je het vertrouwen winnen van de boer? vraagt Piet zich hardop af. Meteen geeft hij ook het antwoord, het werk moetje reklame zijn en tevens ook de garantie voor de boer. Wanneer bij mij zou blijken dat later een drai nage niet goed zou werken dan garandeer ik dat ik zoiets opnieuw zou leggen. De meeste fouten bij draineren worden gemaakt bij het uitzetten en meten. Mijn vader, zei altijd, wanneer het meet- en stelwerk is gedaan is de halve drainage in feite al achter de rug! Weersgevoelig Kwaliteit en resultaat anneer je per jaar om rendabel te kunnen werken ongeveer 150 kilometer drain moet leggen dan zou je haast zeggen dat daaraan een intensieve werving vooraf moet gaan. Piet ont kent het en zegt, meestal komen de mensen vanzelf naar jou toe. Bovendien moet het werk ook de reklame vormen. Laatst draineerden we een blok die grensde aan een kreek. Het laagst gelegen gedeelte werd al jaren gebruikt voor weiland. Ik adviseerde die landbouwer om ook dat weiland te draineren en dan de drainmond onder water in die kreek uit te laten komen. Het speelde zich af bij een vader en een zoon. De vader beweerde dat het gekkenwerk was om drains onder water uit te laten komen, de zoon zag wel wat in mijn voorstel. We voerden het werk uit en zelfs nu na dit natte jaar zijn de resultaten uitstekend, want de druk van het hoger gelegen water in de drains heeft ook het drainwater in die lage gedeelten weggestuwd, de kreek in. Nu hoor ik dan ook niks dan lof. Nu na drainage is het weiland bouwland ge worden. Ze vertellen het aan anderen en die vertellen het weer aan anderen en zo gaat het door. We adviseren de boer wanneer hij dat wil. An deren weten precies wat ze willen en zeggen zo diep en zo ver uit elkaar wil ik het hebben en daarmee klaar. Wordt het aan ons gevraagd dan bekijken we de grondsoort, de gemiddelde lokale waterpeilen in de sloten en de gesteld heid van de ondergrond. De beste diepte, in dien mogelijk, ligt tussen één meter en één meter tien. Maar meestal komt de draina geuitvoering tot stand na intensieve samen spraak met de eigenaar of gebruiker van de grond. Het is per streek verschillend, daarom kan ik hier nu ook geen vaste prijs noemen van de kosten per ha. Dat hangt nl. helemaal af van de aard van de grond, de diepte en de onder linge tussenafstand van de drainreeksen. Bovendien bekijk ik het ook van die kant als ik bij een landbouwer een grote akker of meer dere akkers in de buurt kan draineren, dan is er altijd een korting mogelijk. Wanneer iemand mij vraagt om ergens in een uithoek één ha te komen draineren, dan zal zo'n werk altijd wat duurder uit moeten komen. Behoedzaam werken e rekenen er mee dat deze volautomati sche draineermachine, die ongeveer 300.000 gulden kost in een jaar of vijf is afgeschreven. Let wel, zegt Piet, dan is hij naar we hopen nog niet versleten. Het moet overigens al heel in gewikkeld in elkaar zitten wanneer we niet zelf in staat zijn om alles te repareren en tè revise ren. Bovendien ben je zuinig en voorzichtig met zo'n apparaat. Vanmorgen nog stootten we op een boomstronk. Nou dan ga je zeer voor zichtig te werk want geforceerd en kapot hebje het zo. Dat behoedzame in je werk zal ook zijn oorzaak wel vinden in het feit dat het nu een maal spulletjes van jezelf zijn. Als het kapot gaat moetje het ook zelf repareren en 't ergste van alles is dat een stilstaande machine on middellijk keihard in onze portemonnaie toe slaat. In het zgn. slappe seizoen voeren we dan de werkzaamheden aan zo'n machine uit die niet direkt dringend zijn. Op die manier hopen we lang met ons materieel te kunnen doen. Maar een drainage zelf gaat onherroepelijk langer mee zegt Piet beslist. Er is met die nieu we materialen nog te weinig ervaring, maar ik weet haast zeker dat ik later als opa. met mijn kleinkinderen nog langs blokken zal lopen die wij vandaag gedraineerd hebben, waarvan ik dan nog eer zal hebben! Drainagemateriaal steeds duurder Ieder bedrijf kent zijn specifieke zorgen, zo ook het drainagebedrijf zegt Piet Smit. Het is nu eenmaal seizoenmatig werk, wat inhoudt dat je vooral in de groeiperiode van de gewas sen niets te doen hebt, vervolgens moet je dan keihard, lang en intensief werken om voor de bui "binnen" te zijn. Maar dat is nog onderge schikt aan de steeds stijgende prijs van het drainagemateriaal. In verband met wat je de energiekrisis nummer twee zou kunnen noe men stijgt de prijs van ons werkmateriaal. De p.v.c. drainreeksen worden vervaardigd uit o.a. aardolie. Dat heeft ernstige konsekwenties, al leen al dit jaar werd. de prijs twee keer ver hoogd. In juni ging de prijs met 9% omhoog, in juli met 12,5% en een te verwachten verhoging in september weer met 6%. Waar het einde van deze ellende zal zijn is nog niet te voorspellen. Ik kan op mijn beurt daarnaast de prijs van het graven niet evenredig verhogen, hetgeen bete kent dat die prijsstijging voor een groot deel door mijzelf moet worden opgevangen met als resultaat een smallere winstmarge. Je moet het ook opvangen door b.v. nog langer te werken en dat laatste moetje dan weer uitje eigen rug halen. Voorts is het ook onredelijk dat je voortdurend zo'n 14% BTW ergens onderweg hebt zitten, waarover je zelf wél de rente hebt moeten betalen, maar waarvan je niks terug ziet. Of ze moeten die teruggaaf sneller regelen, of ze moeten maar meteen voor dit materiaal aan ons ook 4% in rekening brengen! Nee, ons bestaan als draineerders gaat niet al tijd over rozen. Je moet voortdurend scherp calculeren terwijl mijn principe daarnaast is dat ik niet wil konkurreren met de prijs maar alleen met de kwaliteit van mijn werk. Boven dien heb ik nu eenmaal mijn hart verpand aan dit werk. Vroeger 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 11