7500ste fokkalf geregistreerd mg. h.m.g.a. wismans Fokveedag te Kloosterzande ing. H.M.G.A. Wismans O M et deze familie-ambitie en steun zal de opvolger Marinus straks een modern veehouderijbedrijf gaan voortzetten. Met de bouw van een ligboxenstal voor 70 koeien zal binnen af zienbare tijd begonnen worden. Deze stal ligt voor de heer Noom junior wel ongunstig, omdat hij zelf niet op het ouderlijke hof woont. Hoe dit probleem opgelost gaat worden is van grote zorg, aangezien nog 3 generaties het familiehuis bewonen. Door de plaatselijke overheden kan in deze een zeer positieve rol gespeeld worden. N amens de Provinciale Stichting voor de Rundveeverbete ring sprak de heer Stroo. Hij was blij met de prestatie van deze Fok- en Kontrolevereniging. Vierhonderd registraties per jaar voor deze Vereniging is een mooi aantal en hij feliciteerde zowel de Vereniging, de familie Noom alsook de heer Istha met de geboorte van het kalf. I n de rubriek vier afstammelingen van een natuurlijk dekkende stier was slechts één groep aanwezig. De goede groep dochters met goede uiers van Woudhoeve 477 van J. Verschueren te Walsoorden verkreeg zo gemakkelijk de la prijs. Op de Molenwerfvan de fam .Noom te St. Maartensdijk C.A.R. Goes U eltje 12 van de familie Noom te St Maartensdijk heeft dit jaar voor de nodige feestelijkheden gezorgd. Op de Thoolse Dagen werd ze kampioene oudere koeien. Tijdens deze traditionele Thoolse Dagen liet de stamboekhouder, de heer Istha, weten dat binnenkort het 7500ste fokkalf van de Thoolse Fok- en Kontrolevereniging geboren zou wor den. Als door het lot bepaald werd de kleindochter, Jeltje 33, van de kampioene het feestkalf. Dit gaf wel een extra cachet aan de feestelijke bijeenkomst, die de 17-jarige Fok- en Kontrolevereniging ter gelegenheid van deze mijl paal in haar geschiedenis hield. H et bedrijf van de Gebroeders Noom werd door een vorige generatie aangekocht van de familie Breure. Destijds, ruim 102 jaar geleden, stond op de plaats waar nu de schuur staat het woonhuis en op de plaats van het bestaande huis stond een molen. Op het dak van de schuur staat 1877 ingelegd met zwarte pannen tussen de rode. Zoals met de meeste funtioneie oude gebouwen op de Molenwerf met de mens en de tijd waarin hij leeft, meegroeid. De nodige verbouwingen en aanpassingen zijn dan ook niet achterwege gebleven. Het oorspronkelijke bedrijf was 16 ha groot en werd met behulp van 4 tuigpaarden bewerkt. Evenals de meeste bedrijven in deze streek was het bedrijf gemengd. Dit is tot op de dag van vandaag zo gebleven hoewel zeer binnenkort deze familietraditie verla ten zal worden om, naar de eisen des tijds alle aandacht op één tak, namelijk de melkproduktie, te richten. Door vererving werd het bedrijf rond 1930 teruggebracht tot 7 ha. De krisis van de jaren 30, de oorlog en de ramp van 1953 kon de wil van de Zeeuwse bevolking niet breken en van de nood een deugd makend kwam de ruilverkaveling tot stand. Door de ruilverkaveling kon het bedrijf op een voor die tijd akseptabele grootte worden voortgezet. Er werd een stal voor 17 koeien achter de schuur gebouwd. Nog geen 10 jaar later moest er weer bijgebouwd worden. De oude stallen in de bestaande schuur werden gemoderniseerd, zodat het aantal koeien kon worden opgevoerd tot 31 stuks. De familie Noom is reeds lang aktief lid van de verschillende organisaties die verbetering van de bedrijfsresultaten tot doel hebben. In de tijd dat de k.i.-Tho- len nog in Goes aangesloten was, waren de gebroeders reeds lid. Door de overgang van de k.i.-Tholen naar de Vereniging Wouw en later de k.i.-Federatie West Brabant wordt het fokmateriaal nu uit Etten-Leur verkregen. Jeltje 33 is een nakomelinge van Jeltje 13 en Frans B 13. Meer dan 17 jaar worden de koeien op produktie gekontroleerd. In het begin gebeurde dit door de Kontrolevereniging St. An- naland, die later op ging in de Fok- en Kontrolevereniging Tholen en St. Philipsland. Sinds 1960 wordt er aan het Stam boek meegedaan, waarin momenteel alle koeien zijn opgeno men. Dit lidmaatschap is min of meer per toeval ontslaan. Tijdens de ruilverkaveling kocht de streekverbeteringskommissie kalfjes De familie Noom Jr. en sekretaris-kontroleur Istha met het 7500e geschetste kalf van Tholen aan. Via deze aankopen kwam het Friese kalf Dora 58 op het bedrijf van de Gebroeders Noom. Dora 58 was een stamboek- kalf, waarvan de gebroeders graag zagen dat ook de afstamme lingen in het stamboek opgenomen werden. Zodoende werden langzamerhand ook de andere koeien opgenomen. Dat het aktief deelnemen aan de diverse bijeenkomsten niet zonder resultaat is gebleven blijkt uit de produktie en de ont wikkelingsplannen die ten uitvoer gebracht worden. De ont wikkelingsplannen zijn zeer wel overwogen en het beleid is er volledig op afgestemd. Hoewel de echtgenotes van de heren Noom senior en junior niet afkomstig zijn van een landbouw bedrijf, zijn zij doorgewinterde veehoudsters geworden. De da mes staan hun mannetje in administratief opzicht, maar ook het technische werk is bij hun in goede handen. Als moeders/echt genotes en boerinnen zijn de dames de spil waarom het bedrijf draait. Bij de feestelijke bijeekomst waren zowel het bestuur alsook afgevaardigden van de Federatie k.i., Provinciale Stichting Rundveeverbetering, de Veehouderijkommissie Tholen en St. Philipsland en het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes aanwezig. De voorzitter van de Fok- en Kontrolevereniging de heer J.J. van der Slikke feliciteerde de familie met het 7500 ste geregis treerde kalf dat op hun bedrijf is geboren. Hij memoreerde, dat de familie een trouw en suksesvol inzender is voor de jaarlijkse Thoolse Fok veedag. Uit de gegevens van de stamboekhouder blijkt, dat de voorou ders van Jeltje 33 afstammen van de stal van de Gebroeders Van Tilbeurgh van de Boshoeve uit Oud-Vossemeer. Na de wens te hebben uitgesproken dat dit kalf een goede produktiekoe mag worden en misschien zelfs de 100.000 kg melk zou mogen halen, werd als aandenken een halster aangeboden aan de heren Noom en aan de dames een prachtige mand met bloemen. Namens de Federatie k.i. sprak de heer Peeters en overhandigde als aan denken een prachtige tinnen wandbord met inskriptie. Ir. Beukeboom sprak namens het Konsulentschap voor de Ak kerbouw en de Rundveehouderij te Goes. Hij noemde de Fok- en Kontrolevereniging Tholen en St. Philipsland de enige echte in Zeeland. Deze Vereniging is klein doch zeer aktief. Van de 80 melkveehouders op Tholen en St. Philipsland zijn er 40 lid van de Vereniging. Het is verheugend dat de melkproduktie per koe in dit gebied jaarlijks toeneemt aangezien Tholen en St. Phi lipsland nog steeds niet aan de top zitten. Hieraan wordt echter hard gewerkt en ir. Beukeboom hoopt dan ook dat er een goede toekomst voor de veehouderij in dit gebied weggelegd is. Zoals in het voorgaande al is vermeld is Jeltje 33 een klein dochter van Jeltje 12, de kampioene 1979 en reserve kampioene 1978 van de Thoolse Dagen. Jeltje 12 is een dochter van Creilt- je's Keimpe 2 van de k.i. Vereniging "Wouw". Een stier met een matige produktievererving, maar die wel goede koeien heeft gefokt. De moeder van Jeltje 33, Jeltje 13 heeft nooit zo uitge blonken op fokdagen zoals haar grootmoeder. Zij was een dochter van Acrobaat. Ook deze stier heeft goede melkkoeien gefokt; alleen op het vetgehalte liet hij nog wel eens een steek vallen. Van Jeltje 13 zijn nog drie andere nakomelingen op het bedrijf van de fam. Noom aanwezig, namelijk Jeltje 19 (d. Pan 41 v.d. Beukenhof), Jeltje 23 (d. Rik) en Jeltje 27 (d. Richard 4). Vooral deze 2 laatste stieren hebben meer in exterieur uitgeblonken dan in produktie, terwijl dit bij Pan 41 van de Beukenhof juist andersom is. Dat Jeltje 33 Frans B 13 als vader heeft is geen bewuste stier keuze geweest. Omdat Jeltje 13 eerst niet drachtig wilde worden, is een stier gebruikt met een goede vruchtbaarheid. Maar naast deze goede vruchtbaarheid heeft Frans B 13 ook nog voor produktievererving, met vooral een goed vetgehalte en heeft hij voor exterieurvererving ruim voldoende gekregen. In rechte mannelijke lijn voert Frans B 13 in drie generaties terug op Frans Y 107. Frans Y 107 was de stier die in het begin van de jaren zestig de Frans-lijn weer nieuwe impulsen gaf en voorkwam dat de Frans-lijn zou verdwijnen. Het behalen van de 100.000 kg melk is voor Jeltje 33 misschien niet weggelegd, maar gezien haar afstamming kan Jeltje 33 wel een beste melkkoe voor het bedrijf van de fam. Noom worden. C.A.R. Goes p zaterdag 21 juli j.l. werd voor de vierde keer de re gionale fokveedag voor Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden. In tegenstelling tot de andere fokveedagen in Zeeland wa ren de weergoden Kloosterzande minder goed gezind. On danks het minder gunstige weer was de publieke belang stelling bevredigend. Opvallend was dat 7 van de 13 inzenders ook met koeien aanwezig waren op de fokdag te Oostburg. Om binnen 4 dagen aan 2 fokdagen deel te nemen bewijst wel de be langstelling van deze fokkers. Deze belangstelling werd nog eens onderstreept door de aangifte van ruim 140 die ren. De kwaliteit van het vee was redelijk tot goed. Toch mag de aandacht voor uiers en benen ook hier niet verslappen. Evenals voorgaande jaren werden koeien met buitenlandse afstamming in aparte rubrieken gekeurd. Later op de dag bleken het vooral dieren uit deze rubrieken bij de kam pioenskeuringen het meest te imponeren. Groepen Bij de eigenaars groepen van 5 stuks stond de groep van F. van de Waart te Hulst la. Dit was een voldoende uniforme groep met redelijk goede uiers. Op lb kwam de iets minder uniforme groep van L. Vinke te Hengstdijk; zowel qua ontwikkeling als uier kwam deze groep iets te kort ten opzichte van de la groep. Op le stond de uniforme groep zware koeien van F. Modde te Oostburg. De groep van C. den Hamer te Schoondijke kreeg het predikaat ld. Deze groep was minder uniform, de laatste koe had een te groot uier. De le plaats kreeg de groep van P. Riemens te Hoek, een gewone groep met iets ranke dieren. Een tweede prijs verwierf de groep van F. Verdurmen te Absdale. Bij de groepen eigen fok (5 stuks) kwam de groep jonge koeien van J. Verschueren op de la plaats. Een uniforme groep met goed type maar met een bemerking op de niet al te droge benen. Op lb kwam de zeer uniforme groep van L. Vinke, goede uiers maar iets minder typisch. De le plaats was voor de groep oude koeien van J. Verschueren. Uniforme groep, wat beknopte die ren met ook bij deze koeien een bemerking op de niet te droge benen. De ld prijs was voor de iets gewone groep van F. van de Waart. Vooral de tweede koe stoorde in de groep. Een tweede prijs voor de groep matig ontwikkelde koeien van A. Rijk te Hengstdijk. De rubriek met groepen van 3 stuks had duidelijk iets minder kwaliteit dan de twee rubrieken van 5 stuks. De la plaats was voor de groep van Iz. de Feijter te Zaamslag, een uniforme groep van iets beknopte en wat gewoon ontwikkelde melkkoei en. lb kreeg de iets minder uniforme groep goed ontwikkelde koeieji van G. Ingels te Biervliet. De iets ranke groep van M. Vinke den Hamer te Axel behaalde de lc prijs. Tweede prijzen waren er voor de groep oude koeien van F. de Rechter te Abs dale, de tweede groep van M. Vinke den Hamer en de groep jonge koeien van F. de Rechter. In de rubriek koeien met minstens 2 direkte afstammelingen kwamen maar 2 van de 6 opgegeven groepen in de ring. De lê plaats was voor Frieda 9 met haar beide dochters Frieda 10 en 11 van J. Vermue te Oostburg. Beide dochters hebben echter niet die kwaliteit die Frieda 9 uitstraalt, lb Antje 25 met haar dochter Antje 55 en zoon Blondan van Iz. de Feijter. Bij de vaarzen groepen kreeg de uniforme groep van M. Vinke den Hamer de la prijs. De lb prijs was voor de groep van Iz. de Feijter; iets minder uniform en matige benen. Een tweede prijs was voor de groep van P. Riemens en een derde prijs voor de groep van F. Verdurmen. Kampioenskeuringen D rie stieren kwamen in het strijdperk voor het kampioen schap. Bonne 41 (Bertus Adema 5 x Adema Bertha 49) van F. Verdurmen. Gewoon ontwikkeld ontwikkelde iets platte 2- jarige stier met droog sabelbenig beenwerk. Blondan (Oost- waarder 23 x Cornerset Centurion Medalist) van Iz. de Feijter. Gewoon ontwikkelde iets vrouwelijk aandoende stier. Als derde Bertus 93 van de Oude Linde (Herovina Keimpe Adema x Kolhorner Keimpe 29) van L. Vinke. Goed ontwikkelde gerekte stier, met iets kleine klauwen en voor Franse stand. Kampioen werd Bertus 93 van de Oude Linde. Bij de vaarzen werd Antje 58 (d. Emyl 38 v.d. Emmahof) van Iz. de Feijter kampioene. Een Frieda 9 (d. Pabst Ideal) Kampioene oudere koeien goed ontwikkelde vaars met goede, droge benen. Reserve kam pioene werd Dina 7 eveneens een dochter van Emyl 38 van de Emmahof van P. Riemens. Evenals in Oostburg kreeg Frieda 9 van J. Vermue de titel van koe met beste uiek Deze Pabst Ideal dochter bezit als 5e kalfskoe nog een zeer goed aangehecht uier dat mooi beaderd is. Bij het kampioenschap voor de jongere melkkoeien bleven na de voorselektie nog 6 dieren over: Gretha 4 (d. Westkanaal 72) van F. van de Waart, goede vaars met een iets kort vooruier. Daarna drie Woudhoeve 477 dochters van J. Verschueren. Hiermee onderstreepte Woudhoeve 477 toch wel zijn kwaliteit. Eeckhof Els 39 met goed ontwikkeld, goed gevormd uier met iets stekende spenen en matig droog beenwerk, Eeckhof Wil 93, gewoon ontwikkeld mooi gelijnde melkvaars met een goed uier. Eeckhof Els 38, gewoon ontwikkelde tweede kalfskoe met een goed gevormd uier maar iets stekende voorspenen. Bertha 213 van de Oude Linde (d. Mowry C.B. Bill.) van L. Vinke. Goed ontwikkelde,iets minder fraai afgewerkte vaars, met goed uier. Olga 2 (d. Are. de Triumph) van F. van de Waart. Goed ont wikkelde vaars met een goed uier. Kampioen werd Eeckhof Wil 93 met als sekondante Olga 2. Bij de oudere koeien bleven eveneens 6 kandidaten voor de titel over. Eeckhof Mina 16 (d. Dageraad 58) van J. Verschueren, goed ontwikkelde, typische koe, iets teer op de benen, Sikje 20 van F. van de Waart, korrekt gebouwde koe, Frieda 9 (d. Pabst Ideal) van J. Vermue goed ontwikkelde koe, met zeer goed uier, echter niet te droge benen. Eva (d. Paclamar Capsule) van F. van de Waart, zeer goed ontwikkelde koe met goed gevormde uier, waaraan echter iets zware spenen. Blom 24 van de Oude Linde (d. Kolhorner Keimpe 29) van L. Vinke, goed ontwik kelde koe, uier iets los in de dam. Nellie (d. Blitsaerd Sendy) van C. den Hamer, gewoon ontwikkelde fraai typische koe, met iets los achteruier en wat wijd geplaatste voorspenen. Kampioene werd Frieda 9, die tevens algemeen kampioene werd met als reserve Eva.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 6