o nlangs vond de 27e Internationale Voorlichtingskursus plaats op het I.A.C. te Wageningen. Stel niet uit tot morgen w at weten we soms weinig van elkaar, zei laatst een vrouw tegen me van wie haar man zeer onverwacht kwam te overlijden. "Werken dat deden we, de opvoeding van de kinderen en hun toekomst lag ons na aan het hart. Van het bedrijf wist ik weinig of niets. Met de financiële zaken bemoeide ik me niet, wat het bedrijf betreft. Natuurlijk spraken we er over, dat eenkoe of een kalf werd verkocht en voor welke prijs aardappelen of appels werden verhandeld; de investeringen die werden gedaan, maar de balans, de boekhouding, nu ja, we keken er wel eens in, maar begrij pen deed ik er weinig van. Schrijf daar nu eens over in het landbouwblad, of durf je dat niet? En zeg dan namens mij dat het hardstikke noodzakelijk is, openlijk over zaken betreffende het bedrijf en gezin te overleggen, met praten alleen kom je er niet." Leven als boerin in de derde wereld D, H oe meer deze achterstand groeit, des te sterker lijden deze vrouwen aan een gevoel van minderwaardigheid. Zij trekken zich terug en kunnen zo zelfs een beletsel worden voor de plat telandsontwikkeling. Immers ook bij de opvoeding van hun kleinste kinderen gaan zij uit van hun eigen kennis en positie en oefenen zo te weinig positieve invloed uit. P lattelandsontwikkeling vraagt niet alleen betere landbouw methoden. kunstmest en moderne machines. Ook de vrouwe lijke bevolking moet haar plaats hebben in ontwikkelingspro gramma's, anders wordt veel geld en moeite verspild. Door meer voorlichting op landbouw- en huishoudkundig terrein zouden deze boerinnen kunnen leren zo efficiënt mogelijk om te gaan met hun arbeid en hun produkten. Misschien wel zo, dat er tijd blijft voor b.v. leren lezen en schrijven? V J. Markusse O G.A. de Lange, O Geluidsniveau landbouwtrekkers moet verder omlaag Ik dacht aan de kursussen die we gaven, aan de lezingen die we hielden, aan de individuele voorlichting die we deden, maar ik voelde mee: Eigenlijk voelde deze vrouw zich een vreemde in haar eigen zaken. Allereerst dit, wat gebeurt er als er geen testament is? a. Indien vader of moeder overlijdt dan erft de langstlevende ouder en de kinderen het vermogen van de overledene ieder voor gelijke delen ook de grond. b. Indien de langstlevende ouder overlijdt dan erven de kinde ren tesamen ieder weer voor gelijke delen. c. Indien een echtpaar geen kinderen heeft, dan gaat bij over lijden het gehele vermogen naar de langstlevende en later naar zijn of haar familie. d. Indien één van de eigen kinderen is vóór - overleden, met achterlating van kinderen dan erven die kleinkinderen tesa men voor gelijke delen, het gedeelte van de erfenis dat aan hun ouders toekomt. Wat kan men regelen in een testament? Dat de langstlevende het bedrijf voortzet. Dat de langstlevende in het huis kan blijven wonen. Dat de langstlevende het vruchtgebruik van het onroerend- en het roerend goed krijgt. Dat de langstlevende de eigendom van onroerende- en roerende goederen verkrijgt. Dat de langstlevende enz Ons advies is bespreek onderling en met Uw notaris welk testa ment voor Uw situatie het beste is en laat het dan niet bij bespreken, maar doe het ook!! Mogen we het zo stellen!!! Wat U vandaag samen kunt regelen t.o.v. het gezin en het bedrijf stel dat niet uit tot morgen. Weet U samen Wat er omgaat in het bedrijf en het gezin, óók financieel? Wat er omgaat bij de bank of giro (leningen, uitstaande gelden) Waar de boekhouding, de bankbescheiden, de eigendomsbe wijzen, de pachtkontrakten, de koopakten, de overeenkomsten e.d. liggen? Wat er in het testament staat en de betekenis er van, m.a.w. wat de inhoud is van bovenstaande? Wat.de huwelijkse voorwaarden betekenen? Wat de rechten zijn t.o.v. de pacht Wat het lid zijn van een Bedrijfsverzorgingsdienst betekent bij overlijden van de ondernemer o.a. het recht op hulp tijdens een bepaalde overbruggings-periode? Als de man of de vrouw overlijdt komt men voor een reeks onbekende problemen te staan. Sommige van die problemen kunt U voorkomen voor andere kunt U voorbereidingen treffen. Durft U er openlijk over te praten? Soms is het verschrikkelijk moei lijk. Wilt U er ook eens met anderen over praten. Ga dan naar de notaris, de boekhouder, de voorlichter of voorlichtster van uw organisatie. Te vaak worden we gekonfronteerd met de onbe kende problemen waar niet of zijdelings over is gepraat tussen man en vrouw. Speel open kaart met elkaar! U In totaal 110 deelnemers, mannen en vrouwen uit 43 lan den waren gekomen om met elkaar 4 weken lang hun voorlichtingsproblemen op het platteland te bestuderen. Vooral uit de ontwikkelingslanden nemen steeds vaker vrouwen deel. Vrouwen, die zich zowel met landbouwkun dige als met huishoudelijke voorlichting bezighouden. Prof.Dr. C. Presvelou, hoogleraar in de huishoudkunde te Wageningen. vestigde speciaal de aandacht op de ontwik keling van de boerin in de derde wereld. Een groot deel van de kursisten (60%) komt immers van daar en kreeg op deze wijze een inleiding te horen, die voor hen van veel belang was. Maar de punten die Prof. Pres velou aanroerde hadden vaak ook kunnen slaan op de positie van de boerin in onze wereld. Wij laten haar inlei ding hier in het kort volgen. Een studie waard K.N.L.C. veral ter wereld is men het er over eens dat de positie van de vrouw op het platteland van de ontwikkelingslanden aandacht verdient. Dit hangt niet alleen samen met hulpverlening maar ook met de mogelijkheid beter gebruik te maken van haar werkkracht en vaardigheden, die nodig zijn voor de vooruitgang van hun land. Bijna 700 miljoen vrouwen leven volgens de statistieken op dat platteland (buiten China). Maar in werkelijkheid zijn het er veel meer, want vrouwen die dagelijks naar de steden trekken tellen niet mee, en evenmin de boerinnen, die bij afwezigheid van hun echtgenoot, een bedrijf Arbeidskracht e landbouw in veel derde wereldlanden wordt voor 70% uitgevoerd door vrouwen. Zij is het die zowel de zorg heeft voor het dagelijks voedsel alsook meehelpt in de kultures van pro- dukten voor de uitvoer en binnenlandse markt. Waar door betere medische zorg de gezinnen steeds groter worden lijkt de eerste taak steeds groter te worden. (Daarbij komt uiteraard nog het dagelijks halen van hout en water, soms uren lopen ver, vrouwenwerk, dat geen man zal doen). Ontwikkeling Achterstand Niet alleen landbouw Drie mogelijkheden aak wordt geestelijke ontwikkeling voor vrouwen tegenge gaan omdat men bang is hierdoor ideeën te kweken die in strijd zijn met traditie en afhankelijkheid. Bovendien zou zo'n ont wikkelde vrouw wel eens niet meer bereid kunnen blijven haar "normale" taken te vervullen. Ook landbouwvoorlichting is ingesteld op mannen en bereikt te weinig de vrouwen die de meeste arbeid verrichten om het gezin te laten leven. Soms, als jongens naar school gaan, kunnen meisjes dit niet omdat ze dan helemaal niet gemist kunnen worden. Op de scholen worden vaak maaltijden verstrekt door internationale hulpprogramma's, meisjes profiteren hiervan dus nauwelijks, komen zo niet in aanmerking voor deze voeding die vaak beter is dan wat in het gezin mogelijk is. m hulp te bieden moet gedacht worden aan drie mogelijk heden: nationale vrouwenorganisaties in derde wereldlanden (Plat telandsvrouwen zijn overal!) - regeringen van ontwikkelingslanden die willen streven naar ontwikkeling van de vrouw op hun platteland - hulpverlenende landen die in hun programma's kunnen wijzen op deze ontwikkeling Hierbij moet uiteraard de instemming van het ontvangende land aanwezig zijfi. In ontwikkelingslanden is het al net als bij ons, als er een paar vrouwen op hoge posten zitten denkt men dat de hele vrouwelijke bevolking "gered" is, zonder een idee te hebben van de werkelijke toestand. Prof. Presvelou betoogde tenslotte dat in een plattelandsont wikkeling vrouwen niet als een apart deel behandeld moeten worden maar als volwaardige partners moeten kunnen mee doen. Diskussie. Na zo'n inleiding veel applaus, iedereen is het er mee ééns. Op de voorste rij zitten de Algerijnen. "Natuurlijk is in hun land de vrouw gelijkwaardig". Zij weten alleen geen antwoord op de vraag waarom er dan alleen Algerijnse mannen naar Wageningen kwamen. En zo zijn er meer voorbeelden uit alle (ook "ontwikkelde") hoeken van de wereld. Toch gaf deze inleiding weer moed en inspiratie. De vrouwen in de kursus, 17 in getal, waren dankbaar en en thousiast, ze hadden graag méér tijd willen besteden aan dit onderwerp. Tenslotte nog een recent voorbeeld uit Afrika. Ergens werd een nieuw landbouwgebied gesticht. Op Europese wijze werden keurige dorpen gebouwd te midden van uitge strekte katoenvelden. Hele dorpen verhuisden, het leek wel een Nederlandse ruilverkaveling. Uiteraard kwamen de vrouwen mee naar de nieuwe dorpen. W£ater was dichtbij huis* ook voor hout hoefden ze niet ver meer te lopen. Medische verzorging was aanwezig en een school voor de kinderen. Maar de huizen stonden dicht bij elkaar, nauwelijks was er plaats voor een kleine tuin, de katoen was immers belangrijker? De vrouwen zagen de bui hangen, geen voedingsprodukten zouden ze kunnen ver bouwen, de voedselsituatie waarvoor zij verantwoordelijk wa ren zou slechter worden, katoen was er wel maar die is niet eetbaar! En geld om voedsel te kopen hadden ze niet. Ze namen het besluit, terug te gaan naar hun oude dorpen en daar te blij ven tot de grond voor hun produkten vrijgegeven zou worden. Dat dit weer veel moeite, geld en strijd extra kostte hoeven wij u niet te vertellen. Wel padden deze moeilijkheden voorkomen kunnen worden door een betere planning en inspraak, ook van vrouwen. Uit een oogpunt van gehoorbescherming dient het geluidsniveau van landbouwtrekkers verder te worden verlaagd. Een nieuwe regeling geluidsisolatie landbouwtrekkers zou daartoe een goede aanzet kunnen geven. Die regeling kan passen in de bestaande subsidieregeling arbeidsplaatsenverbetering 1979. Het Landbouwschap heeft in een brief van 15 augustusjl. aan de minister van Sociale Zaken aangedrongen op een nieuwe sub sidieregeling voor geluidarme landbouwtrekkers. In 1977 heeft een soortgelijke subsidieregeling geleid tot meer vraag naar geluidarme trekkerkabines. De trekkergebruikers zijn zich meer bewust geworden van de gevaren van geluidsoverlast. De trek kerfabrikanten zijn overgegaan op de produktie van geluidarme kabines. De uit 1977 daterende subsidieregeling stelde de ge luidsnorm op 90 decibel (90 dB(A)), welke grens door de Raad van de Europese Gemeenschappen is vastgesteld. Het Landbouwschap is van mening dat het streven gericht moet zijn op een geluidsniveau van minder dan 80 dB (A). Via een nieuwe door de overheid te treffen regeling geluidsisolatie landbouwtrekkers kan dit worden bevorderd. Het Landbouw schap vindt dat de ontwikkeling naar geluidarme landbouw trekkers opnieuw een extra steun moet hebben. Bovendien zal een dergelijke regeling geluidsisolatie landbouwtrekkers passen in de bestaande subsidieregeling arbeidsplaatsenverbetering die subsidie mogelijk maakt voor projekten die bestaande geluids niveaus van 80 dB (A) en hoger met minstens 5 decibels terug brengen. Gelet op de komende arbeidsomstandighedenwet verdient de geluidsisolatie van landbouwtrekkers alle aandacht. Er zal bij een subsidieregeling volgens het Landbouwschap ook geen onderscheid mogen worden gemaakt tussen ondernemers en werknemers.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 4