Vlinderstruiken Torensilo en bestemmingsplan KORTE WENKEN B V V oor de bouw van een torensilo is een bouwvergunning nodig. Daarbij zijn twee zaken van belang. Allereerst gaat hei om de uit bedrijfsekonomisch oogpunt gewenste plaats en hoogte van de silo. Vervolgens zijn in bestemmings plannen bepalingen opgenomen die betrekking kunnen hebben op de plaats en de hoogte van de silo. D e voorschriften in de bestemmingsplannen zullen zodanig geredigeerd moeten worden dat een efficiënte torensilo moge lijk blijft. Dit geldt zeker voor zuiver agrarische gebieden waar de agrarische produktie de enige hoofdfunktie heeft. Het is ontoelaatbaar een veehouder de mogelijkheid van een efficiënte torensilo te ontnemen. De beperkingen leiden dan tot investe ringen waarvan bij voorbaat vaststaat dat ze ondoelmatig zijn. Voorschriften uit bestemmingsplannen zullen strukturele aan passingen in de veehouderijsektor nimmer mogen dwarsbomen. zomerse hoogtepunten in de tuin Buddleia alternifolia Buddleia davidii Nieuwe Aanwinsten C.A.R.-Zevenbergen C.J. Nouse Beveland B.V. Iindcrstruiken of Buddleia's zijn heesters die meer te bieden hebben dan bloemen alleen. Het zijn op zichzelf al schitterende sierheesters die zich gedurende de zomer lange tijd kleurrijk doen gelden. Bovendien plegen vele vlinders op deze struik te vertoeven om zich te laven aan de nectar die de bloem zo gul serveert. Door die kombinatie van ingetogen kleurenpracht en levendig vlinderspel is de vlinderstruik een plant die in geen enkele tuin mag ontbreken. De Engelse dominee Adam Buddie was behalve herder en leraar een enthousiast plantenman en van zijn reizen in den vreemde bracht hij soms interessant lijkende vondsten mee. Zo introduceerde hij omstreeks het eind van de eeuw vanuit China de vlinderstruik. Zijn naam is blijvend aan de vlinderstruik verbonden want de verlatiniseerde naam Buddleia is er aan ontleend. Van het geslacht Buddleia zijn er enkele soorten voldoende winterhard voor ons klimaat al blijft in strenge winters enige bescherming wenselijk. hankelijk van de cultivar variëren van licht lila tot donker paars-rood. De bloemen verschijnen aan de takken die vanaf het voorjaar aan de struik ontstaan. In de winter kan de struik sterk invriezen en het belangrijke diep insnoeien doen we daarom pas in het voorjaar. Van Buddleia davidii zijn de volgende cultivars het meest inte ressant: "Black Knight", is de donkerste en bloeit met zeer donker pur peren bloemen in een forse tros; "Border Beauty", is wat minder hoog en goed vertakt. Bloeit rijk met middelgrote diep lila-paarse pluimen. "Empire Blue" is een bescheiden groeier met kleinere bloem- pluimen in een aparte diep blauwe kleur. "Ile de France", zeer populair, rijk bloeiend met diep paarse middelgrote trossen. "Nanhoensis Blue" is de kleinste, heeft een overhangende bloeiwijze en bloeit rijk met lila blauwe bloempluimen. "Royal Red", is de meest rode cultivar die met middelgrote trossen mooi roodachtig purperen bloemen draagt. B uddleia alternifolia is de minst bekende soort. Het is een voorjaarsbloeier en wijkt sterk af van de meer bekende zomer bloeiende vlinderstruiken. Zijn geringe bekendheid ten spijt is het een schitterende heester die in mei-juni bloeit met licht-lila welriekende bloemen in dichte bundels. Het is een brede onge veer drie meter hoge heester die groeit mei sierlijk overhangen de dunne twijgen. Belangrijk om te weten is dat de bloemen verschijnen aan het overjarige hout. want daaruit vloeit voort dat de voorjaarssnoei die voor alle andere vlinderstruiken zo belangrijk is, hier achterwege moet blijven. uddleia davidii is de soort die ons de bekendste cultivars voor de tuin levert. De meestal ongeveer twee meter hoge struiken bloeien van augustus tot oktober met pluimen die in kleur af- an de pogingen om door kruisingen van winterharde met niet winterharde soorten het sortiment te verbreden zijn de volgende cultivars het resultaat. Deze fraaie vlinderstruiken zijn redelijk winterhard maar bij flinke winters is afdekken aan te bevelen. "Lochinch" Is een kruisingsprodukt van Buddleia fallowiana met Buddleia davidii. Het is een breed bossige groeier en valt op door de zilverwit behaarde onderzijde van de bladeren. De zeer talrijke bloemtrossen zijn prachtig mauve-blauw van kleur. "Sungold" Is een vreemde eend in de bijt van de lila-paars-blauwen. Deze struik bloeit met geel-oranje bloemen in deels bolvormige en op het eind van de stengel puntige bloempluimen. Vlinderstruiken houden van een zonnige standplaats en een voedzame doorlatende grond. In de winter kunnen ze soms sterk invriezen. In strenge winters is afdekken wenselijk. In het voor jaar alle takken sterk insnoeien tot 15-35 cm boven de grond. Vlinderstruiken kunnen aangeplant worden in de border, in kombinatie met andere heesters en vasteplanten, met rozen en een fraaie kombinatie is ook die waarin de vlinderstruik als eenling geplant wordt tussen bodembedekkende planten. Bedrijfsekonomische aspekten Een torensilo heeft zowel voor- als nadelen. De belangrijkste voordelen komen neer op de volgende: de silo vraagt een beperkt grondoppervlak, en weinig opslag ruimte; door de stapelhoogte kunnen grote hoeveelheden droge stof per m3 worden opgeslagen; tijdens de bewaring is de kans op broei gering; de silo kan steeds met kleine hoeveelheden worden bijgevuld zonder dat de voerkwaliteit wordt aangetast; de torensilo vraagt minder arbeid en verlicht bovendien de arbeid, want het lossen, doseren en afleveren op de voergang geschieden mechanisch; de veestal kan efficiënter ingericht worden (bij een gelijkblijvend vloeroppervlak van de stal kan de veebezetting met ongeveer 40% worden uitgebreid); de voerk waliteit wordt verbeterd, hetgeen tot een betere melkgift en lagere voerkosten per dier leidt; de voedervoorziening wordt niet beïnvloed door nat weer en sneeuwval. Naast de genoemde voordelen zijn er ook nadelen verbonden aan een torensilo. De volledige plaatsing met alle voorzieningen vraagt hoge investeringen (verbouwingen, fundering, enzo voort); door de hoge mechanisatiegraad is de voedervoorziening kwetsbaar; tenslotte is de silo-inhoud niet volledig te benutten vanwege het zogenaamde nazakken. Het is bijna vanzelfsprekend dat een torensilo gebonden is aan het erf en zo dicht mogelijk bij de stal wordt geplaatst. De hoogte van de silo houdt verband met het voerverbruik per dag en de stalperiode. Voor de handhaving van de voerkwaliteit moet het opgeslagen voer elke dag minstens 10 centimeter zak ken. Uitgaande van een stalperiode van 180 dagen per jaar, de benodigde siloruimte voor de apparatuur en de overkapping zal de silohoogte tenminste 23 meter moeten zijn. Voor grote veeteeltbedrijven is een torensilo, die 23 meter hoog is, rendabel. Het is niet uitgesloten dat verschillende bedrijven door samenwerking of samenvoeging eveneens tot een verant woorde aanschaf van een torensilo besluiten. Het is vaak een afwegen van lusten (minder arbeid en arbeidsverlichting) en lasten (hoge investeringen). Er gelden enkele algemene vuistregels voor de torensilo: geme ten in tonnage droge stof is de inhoud van drie torensilo's (die elk 12 meter hoog zijn) gelijk aan de inhoud van één torensilo van dubbele hoogte (24 meter); de prijs van drie silo's van 12 meter bedraagt het dubbele van de prijs die één torensilo van 24 meter kost. Planologische aspekten Een bouwvergunning voor een torensilo mag niet worden Hoe hoog moet een silo zijn voor het een toren wordt? verleend als de siloplaats en hoogte in strijd zijn met het be stemmingsplan. Omdat een silo gebonden is aan het erf (en ook bouwwerken) zal het bestemmingsplan geen problemen kunnen geven ten aanzien van het bouwverbod. Er staan immers al bouwwerken (stal). In vele bestemmingsplannen wordt de silohoogte beperkt tot een maat die bedrijfsekonomisch ondoelmatig en onrendabel is. De beperkende voorschriften gelden niet alleen in gebieden waar naast landbouw ook andere belangen in het geding zijn, maar evenzeer in zuiver agrarische gebieden. Torensilo's hoeven geen storend element voor de omgeving te zijn. Zij kunnen goed worden ingepast in het landschap, terwijl bovendien voldaan kan worden aan de redelijke eisen van de welstand. Bij torensilo's zijn in dat verband van belang de uiterlijke vormgeving, de kleur, de plaatsing ten opzichte van bestaande bebouwing, en de overige landschappelijke elemen ten. Via een passende beplanting kunnen de silo's op verant woorde wijze landschappelijk ingepast worden. AKKERBOUW WIE SUIKER in zijn koffie doet en niet roert, heeft er maar weinig aan. Zo is het ook met schuimaarde die niet intensief door de grond wordt gewerkt. Hoe beter de verde ling van de schuimaarde door de bouwvoor, hoe beter de werking. En dat is juist de bedoeling. GRONDBEWERKING voor stoppelbewerking moet altijd ondiep gebeuren, want vele onkruidzaden kiemen alleen als ze ondiep in de grond liggen. Maak een ondiep, fijn zaaibed dan kan bij voldoende vocht heel veel onkruid gaan kiemen. Begint het land groen ie worden dan wordt het de hoogste tijd om weer een bewerking uit te voeren. Zorg dat het onkruidzaad kan kiemen maar laat het niet groeien. NOG EVEN EN DAN worden de aardappelen weer dood gespoten. Het goedkoopste middel dat op de klei- en zavel gronden gebruikt mag worden, is natrium arseniet. Dit middel is echter erg giftig en geeft nogal eens schade aan het daaropvolgend gewas zoals graszaad of wintertarwe. Goed koop kan in dit geval weieens duurkoop zijn. DOOR HET SLECHT DROGENDE VOORJAAR zijn diverse percelen onder slechte omstandigheden bewerkt. Soms is de grond op 15 cm diepte gewoon blauw van kleur en stinkt ook nog erg. Vanzelfsprekend groeien de gewassen op deze grond slecht. Aan diverse percelen knol selderij, bieten en bonen is dit nu nog te zien. Zodra de "oogst" van deze percelen is gehaald, moet U zorgen voor een diepe grondbewerking onder droge omstandigheden. Het blauw trekt dan weer weg en de stank verdwijnt. DE HOEKEN IN EEN BEWAARPLAA TS willen nogal eens problemen geven. De luchtventilatie is daar vaak min der goed. Door deze rechte hoeken nu af te timmeren zodat de scherpe hoek wordt opgevuld, kunnen deze problemen zeker verminderen. Timmer de hoek van onder tot boven aj met een schotje van 30 cm breed en uw aardappelen in de hoek krijgen een betere luchtventilatie. Vooral vlakbij de ventilator komen de meeste problemen voor. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 13