Wees zuinig op uw augurkengewas tijdens de oogstperiode G. Groeneweg E en goed augurkengewas omvat een grote massa aan blade ren, stengels en vruchten. Het totale verdampingsoppervlak is hierdoor erg groot. De augurkenplant behoort dan ook tot de waterbehoeftige groep. Schattingen geven aan, dat een vol groeid gewas bij zonnig weer zelfs tussen de 20.000 - 30.000 ltr water per ha per dag verdampt. Vooral in wat drogere perioden zullen de meeste gronden niet in staat zijn deze grote hoeveel heden uit eigen voorraad aan te voeren. Aanvullingen middels beregening zullen dan ook in een groot aantal gevallen nood zakelijk zijn. Ervaringen hebben geleerd dat tijdens droge pe rioden op wat droogtegevoelige gronden 2 a 3 keer per week moet worden beregend. E en augurkengewas heeft van nature een lange oogstperiode, namelijk van begin juli tot vaak in de eerste weken van oktober. Het zal U duidelijk zijn, dat tijdens de oogstperiode hoge eisen aan het gewas worden gesteld. D e oogst van augurken begint al geruime tijd voordat het gewas volgroeid is. Tijdens de eerste plukken zal er extra zuinig met het gewas moeten worden omgegaan om het gewas niet al te veel geweld aan te doen. Vooral bij de vlakveldsteelt betekent dit dat de ranken na het plukken weer zo gelijkmatig mogelijk over de grond worden uitgelegd. Bij de teelt aan touw zullen de ranken nog enkele keren moeten worden ingedraaid en zodra deze boven de draad uitgroeien worden vastgebonden. Pas wanneer bij de teelt aan touw belangrijke slijtage optreedt aan de ranken die op de grond liggen, dienen deze te worden ver wijderd. D irekte invloed op de kg-opbrengst, kwaliteit en levensduur van het gewas heeft de plukfrekwentie. Een hoge produktie kan worden verkregen indien men zich bij het plukken richt op de C-sortering. Dit betekent tegelijkertijd dat het augurkengewas tweemaal per week moet worden overplukt. Bij warme dagen kan zelfs vijfmaal per 14 dagen noodzakelijk zijn. In de praktijk wijkt men hier nogal eens vanaf. Vooral naarmate de opper vlakte augurken per bedrijf groter is en/of een periode met lage prijzen volgt wordt veelal volstaan met driemaal per 14 dagen plukken en in een aantal gevallen zelfs tot eenmaal per week. Vooral in dit laatste geval verkrijgt men een erg grove maatsor tering, hetgeen een aanzienlijk lagere middenprijs tot gevolg heeft. Landbouwers fa. L. Inghels en Zn. Fa. J. Markusse &Zn ing. A.J. van Oijen TE KOOP: Een Hercules stortbak 5 ton; Een Breston stortbak 3 ton met zeefketting; Een Miedema boxenvuller BV 60 met dichte band; Kleine stortbak Breston inhoud 950 kg; Verschillende gebruikte Breston opschepmachines. Uit voorraad leverbaar: Santens transporteurs 7-8-9 meter, 2-toerig met en zonder knik, 60 cm breed. Breston stortbakken met rollenzeef en grondafvoer 3 ton. JOH.GUNST - GOES Ringbaan West 2, tel. 01100-15351; na 18.00 uur 14141. Voor het dorsen van uw erwten en bonen met mobilviner, en het opschonen van uw sloten houden wij ons beleefd aanbevolen. Loonbedrijf H.H. Landbouwers Ook dit seizoen staan wij voor U klaar, voor het strooien van vloeibare en vaste mest, ook schuimaarde Beleefd aanbevelend ajWtr&re+i al verkopen TE KOOP: GEBRUIKTE MACHINES Konsulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg e oogst van natuuraugurken is inmiddels weer van start. De resultaten bij de augurkenteelt zijn van verschillende faktoren afhankelijk. Belangrijke punten hiervoor zijn een goede vochtvoorziening, een effektieve ziektenbestrijding en het frekwent oogsten. Zaken, welke zich tijdens de oogstperiode voordoen, waarvan wij juist aan het begin van de pluk het een en ander nog eens nader willen belichten. Vochtvoorziening Ofschoon bij sommige augurkentelers nog enige angst bestaat om over het gewas te beregenen, zouden wij U dit toch met een gerust hart durven aan te bevelen. Met name in het droge jaar 1976 zijn diverse percelen praktisch dagelijks beregend, zonder een enkel probleem. Wel dient men bij voorkeur 's avonds of tijdens de nacht te beregenen. Dit laatste geldt zeker wanneer men beschikt over ijzerhoudend beregeningswater. Extra voordelen van het 's avonds of 's nachts beregenen zijn een aanzienlijk betere wa terverdeling vanwege minder wind. Augurken water geven middels bevloeiing kan natuurlijk ook, doch levert vaak problemen op. Veel percelen hebben namelijk een slechte vlakteligging, waardoor dan van een goede water verdeling geen sprake kan zijn. De groei in het gewas houden Steeds opnieuw moeten er bladeren, stengels en vruchten wor den gevormd, hetgeen alleen maar mogelijk is wanneer, be houdens voldoende vocht, het gewas ook geen tekorten heeft aan voedingselementen. Uitgaande van een goede basisbemes ting betekent dit, dat regelmatig eefi overbemesting zal moeten plaatsvinden om de groei in het gewas te houden. Het beste kan men met de overbemesting beginnen zodra de eerste pluk achter de rug is. Voor de eerste pluk overbemesten kan namelijk het door de "bloei" heen groeien bevorderen, hetgeen natuurlijk niet de bedoeling is. Om de 10 14 dagen dient de overbemesting met 3 kg kalkammonsalpeter of magnesium ammonsalpeter per are te worden herhaald. Met enige nadruk willen wij er op wijzen, dat de overbemesting tot in september moet worden voortgezet. In de praktijk haakt men nogai eens vroeger af en vindt men het al heel wat indien 2 a 3 keer wordt overbemest. Het gevolg hiervan is dat de groei vroegtijdig uit het gewas verdwijnt en dit snel versleten is. Augurken zijn gevoelig voor verbrandingsschade. De overbe mesting mag dan ook alleen gestrooid worden over een absoluut droog gewas, tenzij direkt na de gift kan worden beregend. Bij de overbemesting is het wenselijk, behoudens kalkammon salpeter, ook enkele keren magnesium ammonsalpeter te ge bruiken. Met deze laatste meststof kan in belangrijke mate het optreden van eventueel magne&umgebrek worden voorkomen. Zuinig op het gewas Ofschoon niet door een ieder toegepast, zouden wij er voor willen' pleiten als extra verwenning bij elke ha augurken één bijenvolk te plaatsen. Dit komt ongetwijfeld een goede vrucht zetting en dientengevolge een hogere kg-opbrengst met daarbij een betere vruchtkwaliteit ten goede. Tijdens het uitvoeren van de ziektenbestrijding het bijenvolk verwijderen. Ziektenbestrijding D e twee grootste belagers bij de augurkenteelt zijn meeldauw en spint. Beide aantastingen komen als het ware gelijktijdig met het begin van de oogst en blijven verder tot het einde van het seizoen de teelt bedreigen. Voor beide kwalen zijn goede be strijdingsmiddelen voorhanden, doch de toepassing hiervan vraagt wel speciale aandacht. Regelmatig zien wij in de praktijk dat ondanks herhaaldelijk spuiten de aantasting aanwezig blijft. Vaak is dit slechte resultaat de oorzaak van het te weinig ge bruiken van water bij het verspuiten van het bestrijdingsmiddel. Een augurkengewas is erg volumineus, waardoor alleen door een grote hoeveelheid vloeistof het gehele gewas met het be strijdingsmiddel in aanraking kan worden gebracht. De te gebruiken hoeveelheid water zal dan ook minimaal 1.000 ltr per ha moeten bedragen en nog beter is 1.500 ltr per ha. Bij de teelt aan touw wordt veelal over het gewas gespoten. Het nadeel van deze methode is dat de spuitvloeistof onvoldoende in het gewas doordringt. Vooral wanneer de aantasting vrij om vangrijk is, wordt dan een slechte bestrijding verkregen. In der gelijke gevallen kan het aanbeveling verdienen enkele keren te spuiten met behulp van de slang. Terugkerend bij ae kwalen nu eerst wat over de meeldauw. Ofschoon de afgelopen jaren in toenemende mate meeldauw- tolerante rassen beschikbaar zijn gekomen, worden toch nog op diverse bedrijven meeldauwgevoelige rassen geteeld. De moti vering hiervoor is vaak het hoge produktievermogen van deze rassen. De bestrijding van meeldauw moet aanvangen zodra de eerste schimmelvlekjes zichtbaar zijn en dient enkele keren te worden herhaald. Zodra wij de meeldauw onder de knie heb ben, is het noodzakelijk dat steeds wordt gekontroleerd op een nieuwe aantasting. Vooral dit laatste wordt in de praktijk nogal eens vergeten. Bij een hernieuwde aantasting is het vanzelf sprekend dat de bestrijding opnieuw ter hand wordt genomen. Goede bestrijdingsmiddelen zijn o.a. Curamil en Funginex. Ten aanzien van het spint kunnen wij vaststellen dat er elk jaar een aantal percelen als het ware met een spintinvasie wordt vereerd. Kleine, spinachtige diertjes verschijnen dan in grote gétale aan de onderzijde van de bladeren. In korte tijd zuigen zij het blad leeg, waarna sterke geelverkleuring optreedt. Het ge was kan hierdoor snel aftakelen. Een effektieve bestrijding met een specifiek spintmiddel, zoals Torque-plus, Plictran of Kelt- hane is dan beslist noodzakelijk. Kontroleer regelmatig en laat de spintdiertjes Uw augurkengeld niet opeten. Natuurlijk zijn er nog meer ziekten en kwalen op te noemen die aan het augurkengewas schade kunnen veroorzaken, doch deze komen aanzienlijk minder voor. Overigens willen wij in deze nog eens verwijzen naar de beknopte teeltbeschrijving van au gurken, waarin wat uitvoeriger op de diverse ziekten wordt ingegaan. Deze beschrijving is gratis verkrijgbaar bij Uw Kon sulentschap voor de Tuinbouw. Pluk richten op fijne maatsortering Bovendien raakt het gewas door eenmaal per week te plukken snel uitgeput, zodat de totale kg-opbrengst dan bijna altijd tegenvalt. Bij het begin van de oogst is het van groot belang de plukkers goede instrukties te geven. Dit voorkomt extra, gewasbeschadi ging, zoals het kapot trappen van de ranken etc. Bovendien dienen aanklevende bloemdelen en/of stelen van de vruchten tijdens het plukken te worden verwijderd. Vervolgens is het van belang dat de geoogste vruchten niet in de zon of wind blijven staan; maar zo vlug mogelijk worden afgevoerd naar een koele plaats. Hoofdstraat 63, St. Jansteen 01140-2786 Kerkring 6, 's Heer Abtskerke Telefoon 01103 - 1363 MVWWVWWWW wwvwwvwww wwvwwwww /AWVWWWVWW 1 Moreau zelfrijdende 6-rijige bietenrooier met lader (evt. zonder lader) hydrostat.aandr. 1 Franquet 6-rijige rooier 1 Franquet lader (1 jaar oud) met zonnen 1 Herriau schijvenrooier met sealpeurs 1 Herriau AM3 3-rijige bunkerrooier 1 Herriau dem.rooier met aangedr. scharen 03200 - 21533 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 12