KLAN TUIN rr „Li mr BOUW KEN Geen best bramenjaar van 't jaar Ingezonden: Positie van de Nederlandse Golden Delicious Fruitteelt presenteert beleidsprogramma Geen vroeg begin Adviezen over gewasbescherming in de groenteteelt Stand van de groentegewassen p /"vr ti een overvloedige oogst. Het kon wel eens beter zijn om te mik ken op een niet al te grote oogst met fruit van een goéde maat. In de hoop dat de bomen niet te veel uitgeput worden en in 1980 nog reserve hebben overgehouden. Dus proberen we nogal eens juist groeiprikkelend te snoeien door in te korten op bladknop pen. Anderen zullen echter zeggen: hebben is hebben en krijgen is de kunst en toch op vruchtbaarheid snoeien. Met de afzet van de appels blijft het een bedroevende zaak. Hoeveel zou er al door interventie uit de markt zijn genomen? Het is in elk geval goed dat de mogelijkheid voor interventie er is. Die mogelijkheden worden in elk geval royaal benut en daardoor is er tenminste nog een bodem in de markt, al is die bodem laag. Duidelijk is wel dat we met de aanvulling van Golden uit Spanje in de nabije toekomst niet blij hoeven te zijn. Terecht konstateerde de Tuinbouwkommissie van de Z.L.M. dat we met onze Nederlandse Golden toch al niet best zitten. Ze zullen niet altijd zo grauw en ruw zijn als het laatste seizoen, maar in 1977 waren er littekens van vorstschade en in 1976 viel de kwaliteit tegen door de droogte, dus er is nog wel eens wat aan de hand. Een kleine troost is dat de invoer van het zuidelijk halfrond enigszins zal worden beperkt. We zullen daar niet zoveel van merken als wellicht sommigen verwachten, maar alle beetjes helpen. Overigens zijn we bang dat het met de appelafzet een moeizame zaak zal blijven. Er is gewoon te veel en tegelijk te weinig topkwaliteit. Zijn de meeste bramen reeds door de "vorst" geplukt? Van de veiling kregen we de bekende periodieke circulaire, waarin dit maal ook speciaal op de afzetproblemen werd ge schreven. Op een opvallend nuchtere wijze. Met de inhoud zijn we het volledig eens. De Nederlandse fruitteler zit echter zo dicht bij het afzetgebied dat hij vele mogelijkheden heeft om zijn produkt aan de man te brengen. En daarom zullen - helaas - de meesten niet bereid zijn de beschikkingsmacht over hun fruit af te staan. En daardoor zal het moeilijk blijven de afzetproble men op te lossen. De regen viel op Zuid-Beveland de laatste weken zeer overvloe dig. Er werd gehoopt op een droge dooi, maar het is wel anders uitgepakt. Vooral het kunstmest strooien moest daardoor voor lopig worden uitgesteld, want de grond kon niet met de trekker worden bereden. De kleinfruittelers kijken zorgelijk naar hun bramen. Er is vorstschade bij dit gewas, waarschijnlijk zelfs veel schade. Bij de doornloze bramen zijn veel knoppen bruin. Niet een beetje verkleurd maar donkerbruin tot diep in het hart. Soms is ook de stengel helemaal bevroren, vooral het stuk bocht dicht boven de grond. Het zal nog enige tijd duren voor de omvang van de schade duidelijk kan worden vastgesteld, maar we zijn bang dat het niet mee zal vallen. Dat zou dan een forse schadepost bete kenen, want de bramen zorgen bij velen voor een aanzienlijk deel van het inkomen. Er is ook gevreesd voor de pereknoppen. Vooral elders uit ons land kwamen berichten over schade. In het noorden van ons land is het al meer voorgekomen dat vrijwel alle pereknoppen door strenge vorst verloren gingen. Gezien de lage temperaturen in januari zou het dus inderdaad ook nu weer spannend geweest kunnen zijn. Maar in Zeeland zal het wel meevallen, dachten we. Mochten er wat knoppen bevroren zijn, dan is het nog geen ramp. Want we zien zoveel bloemknoppen dat het er op lijkt dat straks van een overdadige bloei gesproken zal kunnen worden. We hadden er liever wat minder, want overdaad schaadt. Zelfs op de jarige twijgen zitten vaak bloemknoppen. Bij peren leidt dat gemakkelijk tot een beurtjaar, zoals de ervaring heeft ge leerd. Je zit nu ook met de puzzel of de "Guillams snoei" moet worden toegepast, dus of op bloemknoppen moet worden in- geknipt om de groei af te remmen en de vruchtbaarheid te bevorderen. Je bent geneigd bijna automatisch die verzwak kende snoeiwijze toe te passen. Maar nu moet je je afvragen of dat wel juist is. Als de vruchtzetting redelijk verloopt krijgen we Met dit schrijven wil ik gaarne reageren op het verslag in het Z.L.M. Land- en Tuinbouwblad over de vergadering van 2 maart j.l. van de Tuinbouwkommissie. Hierin werd o.a. de zwakke konkurrentiepositie van de Nederlandse Golden aan de orde gesteld. Een aantal zaken zijn hier debet aan#o.a. toegenomen konkur- rentie van v.n. Frankrijk en het Zuidelijk Halfrond. Verder noemt u in het verslag punten als afzet en presentatie, iedere fruitteler is wel overtuigd dat er op dit gebied veel zal moeten veranderen. Het zal echter tijd en vooral medewerking van alle belanghebbenden vragen om dit probleem op te lossen. Wat betreft de kwaliteit en smaak en dan spreken we nu even over het ras Golden Delicious. Hiervoor zijn de voorseizoenen de laatste jaren niet gunstig geweest. Hopelijk werkt het weer dit jaar eens mee en dan is er hier zeker een Golden te telen van uitstekende kwaliteit. Die jaren zijn er geweest en komen weer. Het V.V. plantmate- riaal zal zeker ook een goeie bijdrage leveren in kwaliteit. Vol gens "de Fruitteelt" van 9 maart j.l. weet 40% van de Neder landers geen nadeel te noemen van de Nederlandse Golden en ruim 50% vindt de smaak aantrekkelijk en zelfs de houdbaar heid wordt goed beoordeeld. Verder vindt uw kommissie dat het percentage Golden kleiner moet worden. Hiermee is echter iedere teler al volop bezig, maar dit is een proces dat een aantal jaren duurt, want ineens alle Delicious rooien is onmogelijk en onverantwoord. Zolang we hier mee bezig zijn doet uw kommissie er verstandig aan ons produkt niet nog verder af te kraken. Hiermee is niemand ge diend. Voor de Conference peer maakt u een uitstekende reklame, de peer is nergens zo goed op z'n plaats als in Z.W. Nederland. (Verpakking in dozen heeft hier overigens wel succes). Het areaal zal hiervan zeker nog iets uitbreiden, je moet dan wel een zekere armslag hebben, want het duurt toch wel aanmerke lijk langer voor de produktie op gang komt dan bij onze appel. Appels van goeie kwaliteit worden ook zeker in onze streek geteeld, denk aan de Cox, Winston en Goudreinette. Ook de nieuwe rassen worden volop geplant, zodat we in de toekomst wel degelijk kunnen konkurreren met het buitenland. De voor naamste punten voor de toekomst zijn: KWALITEIT, verpak king en afzet. Mijn bedoeling van dit schrijven is u duidelijk te maken niet ons eigen produkt omlaag te halen. Voor de mensen met vakkennis nog niet zo erg, maar ook stond er een verslag in de P.Z.C. van de vergadering van de Tuinbouwkommissie en hierin kwam de Nederlandse appel zeer ongunstig op de lezer (konsument) over. Dit artikeltje is niet negatief bedoeld, maar ik zou u willen verzoeken in de toekomst rekening te houden met de groep fruittelers die nog steeds perspektief zien in de fruitteelt en met al deze zaken dagelijks bezig zijn. c J B J Hoogachtend. M.C. van Hekken Fruitteler Drs. J.J. Schouten, voorzitter van het Landbouwschap, over handigt landbouwminister Van der Stee een kistje Nederlands fruit. Een fruitige aanbieding, die op touw was gezet in verband met de aanbieding van het beleidsprogramma "Verbetering kon kurrentiepositie Nederlandse Fruitteelt" aan de minister. In dat beleidsprogramma van de afdeling Fruitteelt van het Landbouwschap staat de kwaliteitsverbetering in alle opzichten centraal. Voorzitter Schouten zei, dat vanuit het Landbouw schap maatregelen worden bepleit waarvoor steun van de over heid wordt gevraagd, maar die ook gedragen moeten worden door een grote meerderheid van de fruittelers zelf. Volgens de heer Schouten kunnen voor herinplant, uitrusting, bewaring koeling en sortering steunmaatregelen op zijn plaats zijn. De minister vond het plezierig dat het bedrijfsleven de zaak zelf heeft aange pakt. De kwaliteit verdient alle aandacht en dat was zeker het geval met het prachtige fruit, dat de minister in aanwezigheid van den heer L.J. Nijsten (voorzitter afdeling Fruitteelt, rechts op de foto) in ontvangst mocht nemen. GROENTEN ONDER GLAS IN ITALIË In 1978 bedroeg de produktie van groenten onder glas geteeld in Italië ruim 600.000 ton, of ruim één derde meer dan in 1977, en ruim 50% meer dan in 1976. Van de totale produktie van groenten in Italië die 10,8 miljoen ton bedroeg is de produktie van groenten onder glas toch nog maar 5,6%. In Nederland was dat 40% te weten 900.000 ton op een totale produktie van 2,3 miljoen ton. Het areaal groenten onder glas bedraagt in Italië rond 10.765 ha verge leken met 8630 ha in Nederland. Niettemin wordt in Nederland rond 50% meer geoogst. De gemiddelde hoeveelheid glasgroenten van een m2 bedraagt in Ne derland 10,5 kg vergeleken met 5,6 kg in Italië. Bij de vollegrondsgroenten zijn in Italië de tomaten veruit het belang rijkste produkt. doch bij de glasgroenten nemen de tomaten met 373.000 ton ruim de helft van de totale oogst voor hun rekening. Met het schrijven van deze Thoolse tuinbouwklank, is de tweede helft van maart weer ingezet, met nog steeds ongeregeld weer. Speciaal is er vorige week buitensporig veel hemelwater geval len wat wel gevolgen geeft voor de struktuurgevoelige gronden. Zodra de wilde eenden kunnen zwemmen over de geploegde bouwvoor zit het niet best voor een navolgend zaai- of pootbed. Zelfs de voorbereidende werkzaamheden zijn nog praktisch niet van start gekomen. Dikwijls en terecht, wordt er op gewezen, om de kunstmest enkele weken voor het inzaaien van de produkten te doen plaats hebben. Noodgedwongen zal nu wanneer er dan alsnog een wat aanhoudende droogteperiode komt het inzaaien wel direkt na het kunstmeststrooien plaats hebben. Men kan en mag nu eenmaal geen gunstige zaaiperiode voorbij laten gaan. Wanneer het dan niet anders kan, lijkt het ons toch wel het best, om de stikstofgift in twee keer te doen plaatshebben Bij blij vend scherp drogend voorjaarsweer, is het dikwijls funest voor de Fijnere zaden, zoals uien en bloemzaden, die zelfs na opkomst gedeeltelijk wegvallen. Na een laat en nat voorjaar, hoopt het werk zich dikwijls op, zodat de loonrijders dikwijls geen oosten of westen meer weten. Iedereen wil dan van de goede gelegen heid profiteren, want de tweede helft april, vinden velen aan de late kant. Door de steeds groter wordende machines, is de loonrijder er aangehouden, om voldoende hektaren in exploi tatie te hebben, want het machinepark moet rendabel zijn. In sommige gevallen kan dan ook op de iets grotere vollegronds tuinbouwbedrijven de eigen onderhoudswerktuigen nuttig worden besteed. Het voordeel van soms ietwat te dure onder- houdsmachines bestaat dikwijls, dat men noodzakelijk direkt werk, onmiddellijk zelf kan uitvoeren. Dit kan dan ook weer ten goede komen, om zijn eigen arbeidsuren wat produktiever te houden. Na lang afwachten is dan nu ook het zaaiplan rondge komen, wat eigenlijk niet zo precies is gepland kunnen worden, als velen nog hadden gehoopt. De fout is, dat de grote zaadhui zen te weinig bloemzaad kontrakten wilden afsluiten, zodat veel telers noodgedwongen op de ekstensievere teelt van stambonen, erwten of tuinbonen moesten overgaan. Het nieuwe teeltjaar is niet voordelig begonnen nu alle winterbloemkool, hetzij voor de veiling, of voor de zaadteelt uitgevroren is. De zaaiuien zullen weer gezaaid worden met een levensgroot vraagteken, en zo blijven er altijd veel zorgen over onze bestaanszekerheid. Toch ziet men altijd weer, dat de zee na de eb, weer zijn vloed heeft. Hoofdzaak blijft, dat men aktief reageert op iedere voorko mende kans. Wij zullen hopen dat het voorjaar nu eindelijk wat doorzet, zodat de inzaai kan plaats hebben op de manier zoals wij het zouden wensen, en nog altijd gaan "de kosten vóór de baet!" Van het boekje "Ziekten- en Onkruidbestrijding in de groente teelt" is de uitgave 1979 verschenen. Hiermee heeft de tuinder een op het gebied van bestrijdingsmiddelen geheel bijgewerkl naslagwerkje ter beschikking gekregen. Ook het hoofdstuk "Biologische bestrijding bij groenten onder glas" werd bijgewerkt en met nieuwe gegevens uitgebreid. Bestelling is mogelijk bij het Konsulentschap in Algemene Dienst voor Planteziekten- en Onkruidbestrijding in de Tuin bouw, Geertjesweg 15, Wageningen door het overmaken van 2,50 per exemplaar op girorekening 945025 onder vermelding van "groenteteelt". (Begin maart 1979) Door het donkere weer, dat in de afgelopen periode op veel dagen voorkwam, trad er een vertraging op in de groei en ontwikkeling van de groenten onder glas. De stand van de meeste gewassen valt echter mee. De dooi bracht weinig verandering in de slechte situatie van de groenten in de volle grond. De twee voornaamste echte vollegrondsgroenten, die normaal in deze periode geoogst worden, zijn spruiten en winterprei. De spruiten konden reeds in januari als verloren worden beschouwd en het weer na de winterperiode is te ongunstig om aan de zwaar beschadigde preigewassen te kunnen zien wat voor groeikansen deze gewassen nog hebben. Groenten onder glas De stand van de tomaten valt niet tegen. De kleur van de gewassen is soms wat licht. De groei en ontwikkeling zijn in een traag tempo verlopen, waardoor er een achterstand is van on geveer een week. Spint begint in de tomatenteelt een probleem te worden. Meer dan in de andere gewassen worden bij komkommers van bedrijf tot bedrijf grote verschillen in stand waargenomen. De kwaliteit van de komkommers is matig; de vruchten doen er te lang over om uit te groeien. De produktie van komkommers viel de laatste weken tegen en ligt op een veel lager niveau dan in de overeenkomstige periode in 1978. Ook in de komkommers komt veel spint voor en het begin van wit. In het algemeen is de stand van de paprika's goed, maar de groei verloopt traag. De vruchtzetting is tot heden minimaal geweest; aantasting van virussen zorgt voor problemen, maar deze zijn niet ernstig. De sla wordt momenteel door de gunstige prijs jong geoogst. Dit heeft uiteraard lagere kg-opbrengsten tot gevolg. Tegenover de goede prijzen staan echter hoge energiekosten. In de sla die nog moet worden geoogst, komen nogal ziektepro blemen voor. De stand van de andijvie is matig. Rand komt veel voor. Groenten in de volle grond De opbrengstverwachting van winterprei is slecht. Op veel plaatsen is het gewas geheel door de vorst verloren gegaan. Op enige plaatsen is er hoop dat de jonge planten voor de late winterprei bij beter weer zullen doorgroeien. Echter de kans, dat deze planten voortijdig gaan schieten, is groot. De stand en opbrengst van de geforceerde rabarber zijn in het algemeen goed. De opbrengst en kwaliteit van de witlof blijven goed. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 19