Prijsherstel in varkenssektor blijft vooralsnog uit QDW Te veel voorlichting voor eigen parochie! Een tochtige varkensstal kost geld! H oewel de situatie op de nederlandse varkensmarkt de afgelopen weken een vrij stabiel beeld te zien gaf, trad toch vorige week in de varkensprijs een terugval op waarbij ook de prijs voor alle magere onderdelen naar beneden ging. De oorzaak daarvan moet gezocht worden in de akties van franse boeren aan de grens om de invoer van onder andere nederlands varkensvlees te belemmeren. Bij de poging om de export om te leggen stuitte men evenwel op een zwakke duitse- en vooral italiaanse markt. Prijskoncessies konden derhalve niet uitblijven. Herstel daarvan wordt thans tegengehouden door de komende forse daling van de monetair kompenserende subsidies bij invoer in Frankrijk en bij uitvoer naar Italië en het Verenigd Koninkrijk. De juiste datum van deze - forse - - daling is momenteel nog niet bekend, maar importeurs proberen reeds nu lagere biedprijzen af te dwingen. Het aanvoerpatroon van slachtvarkens in ons land geeft geen reden tot verlaagde prijzen. V I r. H. de Bruin, direkteur provinciale landbouwkundige dienst in Gelderland, wees op de problemen in verband met bestem mingsplannen, wet op de ruimtelijke ordening, hinderwet en bestemmingsplannen buitengebied. Dit zijn allemaal zaken waarmee de intensieve veehouderij veel heeft te maken. In de meeste provincies werken nog heel veel bedrijven zonder een hinderwetvergunning. Dat gaat meestal goed tot het feit zich voordoet dat de uitbreiding van een dorp of stad er de oorzaak van is dat de hinderwetsvergunning op de proppen komt. Zo is er b.v. in Barneveld maar 40% van de bedrijven voorzien van zo'n vergunning. Gelukkig is er nu in drie Gelderse gemeenten een kroonuitspraak geweest waarbij werd bepaald dat de woonbebouwing op redelijke afstand van bestaande bedrijven dient te blijven. Voorheen werd b.v. door een gemeente steeds dichter naar de bedrijven uitgebreid, gingen zelfs over tot de aankoop van een deel van de grond, terwijl daardoor soms de ondernemer genoodzaakt werd om te intensiveren, maar dan van die zelfde gemeente daarvoor geen hinderwetvergunning kreeg. D r. D.H.J. Brus direkteur provinciale gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant zei tijdens de bijeenkomst van de Ned. Zoötechnische Vereniging dat een van de beste manieren om de varkens gezond te houden is, er voor te zorgen dat er zo'n gelijkmatig mogelijk temperatuur in de stal heerst. Nog veel te vaak komt het voor dat het tocht in de stal, of dat er een te groot temperatuurverschil op treedt tussen de dag en de nacht. Zoiets is voor een varken funest en dit uit zich dan in veel gevallen in een longont steking, pleuritis of een andere aandoening. Nu gaan die varkens daar meestal niet dood van, maar het ziek zijn heeft wel tot gevolg dat ze minder snel groeien en dat ze daardoor langer op het bedrijf moeten blijven, of dat ze bij het afleveren minder kilo's opbrengen dan hun zusters die nimmer ziek waren. Ziek zijn kost geld. Beter maken van de dieren is eigenlijk achter de feiten aanhollen, want ook dat is een dure grap. H et is een verkeerde gedachte om met en ware stroom anti- biotika ziekte in te dammen, zoiets is het paard achter de wagen spannen. Het is frappant dat er verschillen in ziekteaantasting van varkens op bedrijven voorkomen die variëren van 2 tot 80% Hygiëne in de stal is ook van groot belang, daarnaast dient veel aandacht besteed te worden aan de luchtverversing, waarbij het een nuttige zaak is om de lucht voor te verwarmen en daarbij het z.g. éénrichtingsverkeer toe te passen, waarmee de kans op tocht het minst is. Hij wéés er verder op dat het moeilijk is om de ziekte van Aujeszky op de grote bedrijven geheel uit te bannen. Wel is gebleken dat als de drachtige zeugen met een flinke dosis antistoffen worden ingeënt dat dan de biggen van die zeugen 3 tot 4 maanden deze entstof nog in zich dragen en daardoor weerstand tegen de ziekte van de moeder uit mee hebben ge kregen. Brabantse mestbank heeft het moeilijk Ned. Zoötechnische Vereniging: toename in het eerste kwartaal van dit jaar met 12% staat in het vierde kwartaal een verwachte groei van 6%. De groei van het aanbod van slachtvarkens in de Europese Gemeenschap zal in '79, naar verwachting, 4% bedragen. Pro centueel wordt de sterkste toeneming voorzien in Ierland (12%) en Denemarken (11%), waardoor het aantal slachtvarkens in dit laatste land op bijna 13 miljoen komt. Nederland zal - voorzover thans wordt voorzien - een aanbod van 15,3 miljoen slachtvar kens te verwerken krijgen; de EG in totaal 117,7 miljoen. Het grootste aandeel daarin - ruim 37 miljoen - levert de Duitse Bondsrepubliek. Verwachting '79 oor het gehele jaar '79 wordt - vergeleken met de aanvoer in 1978 - een groei verwacht van het aantal slachtvarkens in ons land van 9%, aldus een notitie van het produktschap voor vee en vlees (pvv) die onderwerp van gesprek uitmaakte van een vorige week in Rijswijk gehouden openbare bestuursvergadering van dit schap. Lopende het jaar neemt de verwachte groei van het aanbod aan nederlandse slachtvarkens duidelijk af: tegen een verwachte V orige week werd door de Nederlandse Zoötechnische Vereniging een z.g. Varkensdag gehouden in het kultureel centrum "de Reehorst" te Ede. Hiervoor waren een aantal deskundigen uitgenodigd om verschillende aspekten van de varkenshouderij nader te belichten. Zo zei prof.ir. S. Boer-Iwema de voorzitter van de vereniging dat er nog heel wat schort aan de publieke opinie met betrekking tot de intensieve veehouderij. Weliswaar wordt er voldoende voorlichting gegeven, maar helaas komt die dikwijls terecht bij soortgelijk gerichte personen, waarmee de voorlichter alleen nog maar eens extra zijn mening bevestigd ziet, via de instemming van zijn gehoor, 't Zou veel meer effekt hebben om te publiceren in bepaalde damesbladen over dit onderwerp omdat dan daarmee een groep wordt bereikt die anders onbereikbaar is. Jammer is het ook dat men bij dagbladen weinig belangstelling heeft voor objektieve voorlichting over de intensieve veehouderij. Het is immers veel interessanter voor deze bladen om sterk afwijkende meningen van minderheidsgroepen te publiceren. Bovendien is de voorlichting of de berichtgeving zeer sterk afhankelijk van de kleur der bril waar doorheen men de zaak wil bekijken. Hinderwetvergunning Drijfmest en grondwater I r. de Bruin zei ten aanzien van de toenemende mestover schotten dat het hierbij gaat om een transportprobleem. In het ene gebied is er te veel en in het andere te weinig. Het transport is duur en hij voorzag in de toekomst dat de landbouw zelf een bijdrage zal moeten leveren aan het milieuprobleem. Momen teel wordt er een onderzoek verricht naar eventuele schadelijke effekten van grote hoeveelheden organische mest op steeds de zelfde percelen. Het gaat hierbij vooral om het fosfaat absorbe rend vermogen van de grond. Wanneer de grond verzadigd is dan bestaat het gevaar dat de fosfaten in het grondwater terecht komen. Volgens deskundigen is het mestprobleem eigenlijk een mine raal probleem te noemen en daarbij maakt het geen verschil of het-nu om drijfmest gaat of dat die zelfde mest alleen in vaste vorm wordt vervoerd en uitgestrooid op het land, daarmee blijft de kans op een overdosis aan mineralen in de grond en het bodemwater rechtovereind! De sterk stijgende biggenaanvoer in de Verenigde dan in de zelfde periode van het jaar daarvoor, zal aldaar het aanbod van slachtvarkens verruimen. Momenteel is de amerikaanse markt voor de afzet van ham in blik vanuit ons land nauwelijks meer van betekenis. Inmiddels zou het amerikaanse Kongres de per 4 januari jl. getroffen handelsbelemmeringen vrijwel willen te rugschroeven, maar zekerheid bestaat daarover nog niet. Door de te verwachten krapte aan rundvlees op de amerikaanse markt is het waarschijnlijk te achten dat ook daar de konsument zal uitwijken naar varkensvlees. Het varkensvleesverbruik in de EG steeg in '78 met ruim 3%, aldus de pvv-notitie. Volgens voorlopige cijfers lag het verbruik daarvan in ons land circa 8% hoger dan het jaar daarvoor; in West-Duitsland lag de konsumptie 7% hoger. In 1977 lag het hoofdelijk vleesverbruik in ons land op 68,5 kg, waarvan 35,5 kg varkensvlees; in West-Duitsland (61 miljoen inwoners) kwam dat toen op 84,3 kg, waarvan 52,6 kg varkensvlees. Met een verdere stijging daarvan - zowel in ons land als in de Bondsre publiek - wordt rekening gehouden. Gezien het te verwachten aanbod in de EG ziet de advieskom missie van het pvv-bestuur vooralsnog geen verbetering optre den in de opbrengstprijzen voor de nederlandse varkensmesters. Wellicht is daar eerst in de tweede helft van het lopende jaar kans op, maar vooralsnog lijkt het dieptepunt voor hen nog niet te zijn bereikt. Ook de biggenfokkers geraken in een weinig te benijden positie. Zij hebben thans moeite hun dieren af te zetten bij de mesters; het afleveringsgewicht loopt daardoor gemiddeld wat op en de prijzen per big zijn erg laag. Verkerend in deze situatie wordt thans, zo werd opgemerkt, sterker op de zeugen geselekteerd. De vrij snelle beslissing van de Europese Kommissie om, in verband met transportmoeilijkheden in januari jl. met name in het Verenigd Koninkrijk, de mogelijkheid open te stellen om een serie varkensvleesprodukten in partikuliere koelhuizen op te slaan, gaf in het pvv-bestuur op 14 maart aanleiding tot diskussie. Het betreft hier in het bijzonder de opslagmogelijk heid van karbonadenstrengen met een spekdikte van 16 mm, een dikte waaraan van nederlandse zijde niet kan worden vol daan. Dat betekent, dat belanghebbenden in ons land niet in de gelegenheid zijn om van deze kommunautaire regeling gebruik te maken. Inmiddels zijn, zo werd meegedeeld, van nederlandse kant stappen ondernomen om aan deze onbevredigende situatie een einde te maken. Rundveemarkt Z elden is het prijsverloop op de slachtrundermarkt gedurende herfst en winter zo rustig geweest als dit jaar. Klaarblijkelijk houden een wat lagere aanvoer en een wat lagere konsumptie elkaar goed in evenwicht, konstateerde de pvv-adjunkt-sekre- taris drs. L. Flink in zijn marktoverzicht tijdens de vorige week in Rijswijk gehouden openbare bestuursvergadering. De laatste tijd is er veel over het ziekteverloop en het effekt op het af te leveren geslacht gewicht bekend geworden via het z.g. slachtiijn-onderzoek. Hierbij worden de biggen van de geboorte tot aan de slachtlijn gevolgd. Met deze gegevens die via een komputer worden verwerkt kan men van bedrijf tot bedrijf nu enorme verschillen aanwijzen in rendement en bedrijfsbeheer. Voorlichters kunnen dan met deze gegevens in de hand de probleembedrijven opzoeken en naar een verbetering van de situatie streven. Dr. Brus zei dat de resultaten dikwijls frappant waren en de betreffende bedrijven tot betere uitkomsten kwa men. De bedrijven krijgen met deze "All in-All out" methode iedere drie maanden de gegevens in huis en kunnen daar hun voordeel meedoen...! De situatie van de mestbank De heer Van Krey van de Brabantse Mestbank schetste de situatie waarin de Mestbank momenteel verkeert. Er zijn naast Financiële problemen ook problemen met het transport en de afzet. Mede door de bezuiniging van de Overheid is de zaak Financieel niet meer rond te krijgen. Het afzetgebied wordt minder en de beperkende bepalingen in verband met milieu en bodemverontreiniging spelen daarbij ook een rol. Voor de opslag in grondputten bestaat weinig animo terwijl de produktie van mest. die kontinu is, steeds toeneemt. Er is nog te weinig onderzoek gedaan naar de be- en verwerking van mest, de samenstelling van drijfmest en de marge in nor men, die gesteld kunnen worden aan de belastbaarheid van de bodem. Een nieuwe - nog in ontwikkeling zijnde - gedachte om het apparaat van de Mestbank goed te kunnen laten funktioneren is, nagaan wie de mestoverschotveroorzakers zijn en hen extra via een progressief systeem belasten met een hefFing ten be hoeve van de subsidieregeling van het mesttransport. Het probleem mestoverschot mag niet groter worden. Bepaalde gebieden raken reeds overvol. Opgemerkt werd, dat een bedrijf dat zijn afval niet kwijt kan, dient te betalen of bij te dragen in de verwerking ervan. Ook te veel mest kan als afval worden beschouwd. De Mestbank zou, bij omzetting in een Instituut, een nuttig gebruik van de be- en verwerkte mest kunnen gaan reguleren. Na enige diskussie over de bodemverontreiniging en de belastbaarheid van de bodem met drijfmest werd besloten op de behandeling van de proble men van de Mestbank nader terug te komen, zodat in mei voorstellen tot oplossing van de Financiële problematiek aan de Raad kunnen worden voorgelegd. Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in Noord Brabant Het middenbedrijf De Raad besprak het rapport dat door het Konsulentschap voor de Rundveehouderij en de Akkerbouw te Waalre over het middenbedrijf is opgesteld. Tot deze groep worden globaal gerekend die bedrijven, die niet zijn aangepast aan de hedendaagse ontwikkelingen en waarvan het bedrijfshoofd zijn hoofdberoep in de landbouw heeft en de bedrijfsomvang tussen de 10 en 150 s.b.e.'s ligt. Deze heterogene groep heeft zeer uiteenlopende opvattingen over de maat schappelijke funktie van hun bedrijf, hun inkomen en de manier waarop dat inkomen wordt bereikt. Als hoofddoel van de voor lichting aan deze bedrijven wordt gesteld, bij de betrokken on dernemers het inzicht in hun situatie zodanig te bevorderen, dat zij een verantwoorde keuze kunnen doen en de konsekwenties van hun keuze kunnen overzien. De inhoud van het rapport werd door de Raad geheel onder schreven en besloten werd voorbereidingen te gaan treffen om als Raad met konkrete voorstellen te komen, die kunnen worden doorgeleid naar het Ministerie van Landbouw en de Landelijke Raad. Het landbouwstruktuuradvies bij de voorbereiding van ruilver kavelingen In de Raad wees de heer Bosman van de diénst Landinrichting erop, dat het belangrijk is, dat bij de voorbereiding van plannen voor de meest gewenste ontwikkelingen in een ruilverkave- lingsgebied de landbouwvisie in de voorbereiding kan worden verwerkt. Hij vroeg.de Raad mee te denken over wat uit land bouwkundig oogpunt gewenst is. Het landbouwstruktuuradvies is van groot belang. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 11