caravan zuidelijke landbouw maatschappij OPENINGSREDE VOORZITTER IR. D. LUTEIJN ALGEMENE VERGADERING 11 tyhi 17 DECEMBER VRIJDAG 5 DECEMBER 1975 63e Jaargang - No. 3309 land- en tuinbouwblad Op dinsdag 21 oktober overleed te Goes de heer C. Philipse op de respectabele leeftijd van 84 jaar. De heer Philipse, geboren te 's-Heer Arendskerke, heeft het groot ste gedeelte van zijn werkkracht steeds in dienst gesteld van de gemeenschap. Zowel op kerkelijk en politiek ge bied, als binnen de landbouw. Zo was de heer Philipse van 1939 tot 1962 lid van Gedeputeerde Staten van Zee land. Binnen het georganiseerde landbouwbedrijfsleven heeft de heer Philipse met namé vele funkties in de vee- houderijsektor vervuld. Als deskundige en lid van de Grondkamer was hij zeer nauw betrokken bij de herver kavelingen in Zeeland. De heer Philipse was één van die ZLM leden die bin nen de organisatie nooit te zeer op de voorgrohd is ge treden, maar niettemin voor de land- en tuinbouw èn onze organisatie toch zeer veel heeft betekend. De ZLM heeft dat op 29 juni 1964 tot uitdrukking gebracht door hem te benoemen tot ere-lid. Mogen wij in de heer Philipse ook al diegenen uit ZLM-kringen herdenken die ons het afge lopen jaar zijn ontvallen. Ik verzoek u daartoe op te staan en enige ogenblikken stilte in acht te nemen. Moge hij in vrede rusten". Aldus voorzitter ir D. Luteijn bij de aan vang van de algemene vergadering. De voorzitter zegt zeer verheugd te zijn, dat zoveel leden ruim 440, waaronder vertegenwoordigers van 73 afdelingen de tocht naar Bergen op Zoom hebben wil len maken om deze vergadering mee te maken. De voorzitter zegt reeds veel bekenden, die vrijwel nooit op de ZLM-vergaderingen ontbreken, tevoren al te heb ben begroet en wil zich daarom gaarne beperken met een speciaal welkomstwoord tot degenen, die voor de eerste maal op de algemene vergadering der ZLM aanwezig zijn. In de eerste plaats verwelkomt de voorzitter de heer M. J. van Rooijen, Staatssecretaris van Financiën, die op deze vergadering een ongetwijfeld belangrijke inleiding zal houden. Het heeft ons zeer verheugd, aldus de voor zitter, dat u zich zo spontaan bereid hebt verklaard een spreekbeurt op een vergadering als deze te willen hou den. Het is ons allen bekend, dat u ook landelijk midden in grote problemen zit, die veel van uw werkkracht vergen en daarom is het zo prettig, dat u reeds vanaf de opening aanwezig hebt willen zijn. Wij hebben kunnen constateren, afgaande op vele spreekbeurten, die u ook voor agrarische kringen hebt ge houden, dat u de landbouw een warm hart toedraagt en dat u goed op de hoogte bent van de problemen, waar mede de land- en tuinbouw hebben te maken. De voorzitter richt zich vervolgens tot de heer dr C. Boertien, Commissaris der Koningin in Zeeland, die even eens voor de eerste maal in staat is de ZLM-vergadering bij te wonen. Hoewel u nog maar nauwelijks een jaar ge leden werd benoemd, komt het ons reeds voor of we u reeds veel langer kennen als „een van ons". Wij spreken gaarne de hoop uit, dat u als eerste burger van Zeeland nog in staat zult zijn vele vergaderingen en hoogtijdagen van de ZLM te kunnen bijwonen. Een hartelijk woord van welkom richt de voorzitter tot de heer drs L. J. M. van de Laar, burgemeester van Bergen op Zoom. Het is ons bekend dat u deze dag nog enkele' vergaderingen hebt en zeer druk bezet zijt. Het verheugt ons temeer, dat u nog even tijd hebt kunnen vinden om een gedeelte van onze vergadering mee te maken. Hierna verwelkomt de voorzitter de heer ir L. Eelkema, de nieuwe H.I.D. voor de Landinrichting in Zeeland, die in deze funktie voor de eerste maal weer aanwezig is bij de ZLM en voorts de heer mr J. Oggel, de nieuwe secretaris van de ZLM, voor wie dit ook de eerste algemene verga dering is. Naast bijzondere woorden van welkom tot de vertegen woordigers van de pers richt de voorzitter zich tot de nieuwe leden van de ZLM, voor wie dit eveneens de eer ste maal is, dat zij een algemene ZLM-vergadering bijwo nen. Het is zeer verheugend, aldus de voorzitter, dat dit jaar weer vele nieuwe en vooral ook jongere leden zijn toegetreden. De voorzitter meent zijn welkomstwoorden dan ook niet beter te kunnen afsluiten dan deze groep nieuwe leden speciaal te begroeten. In deze wereld volgen de genera ties elkaar nu eenmaal onverbiddelijk op en dat geldt evenzeer voor het ledenbestand der ZLM. De voorzitter is van mening, dat juist daarom na 132 jaar ZLM nog steeds geconstateerd kan worden, dat de ZLM nog niets van haar veerkracht en haar élan heeft verloren. PEN slecht boerenjaar is nog geen slecht boeren- leven". Met deze woorden trachtte vorig najaar één onzer kringbesturen haar in de modder ploeterende leden wat moed in te spreken. Of velen aan dit gezegde gedurende die moeilijke maanden hebben gedacht, weten we niet. Dat bijna allen het toch weer hebben klaarge speeld zich als boer en tuinder te handhaven weten we intussen wel. Juist omdat we hebben kunnen waarnemen met hoeveel lichamelijke en geestelijke inspanningen dat vaak ge paard is gegaan, is het des te verheugender te kunnen konstateren dat het verloop van de oogst in 1975 bewijst dat er op het pad van de boer tussen de vele doornen toch ook nog geregeld een roos te vinden is. Na de nog sombere perspectieven in dit prille voorjaar, hebben im mers het weer en zeker ook de ontwikkeling van een aan tal prijzen ervoor gezorgd dat velen in land- en tuinbouw met weer wat meer vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Ik deel dat vertrouwen volledig voor zover het de be reidheid van de boeren- en tuindersgezinnen betreft om zelf hard voor die toekomst te werken. Ik kan helaas dat vertrouwen niet delen op basis van het beleid wat in na tionaal en Europees verband door de overheid voor de land- en tuinbouw wordt gevoerd. Daarvoor vertoont dit beleid nog te grote tekortkomingen. Ook de zeer recent door het L.E.I. opgestelde prog noses omtrent de bedrijfsuitkomsten in akkerbouw en veehouderij onder normale omstandigheden geven weinig aanleiding tot optimisme. Zeker indien we daarbij in aan merking nemen dat met name voor grond en gebouwen de kostencalculaties van het L.E.I. aan de zeer voorzich tige kant zijn. Een door het Hoofdbestuur ingestelde werk groep heeft dat in een uitstekend rapport nog eens duide lijk aangetoond. Wij kunnen als georganiseerde landbouw dan ook niet genoeg herhalen dat er fundamenteel nog volstrekt on voldoende verbeteringen in het landbouwbeleid zijn door gevoerd. (Zie verder pag. 8) pag. 12 -13 In dit No. Hoofdbestuur vergaderde pag. 3 Uit de praktijk pag. 5/6 Akkerbouw nu pag. 7 Inleiding Staatssecr. Van Rooijen pag. 9/11 Jf? Mechanisatie nieuws pag. 15/17 Tuinbouw pag. 19 Voor de Vrouw pag. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 1