lW HOOFDBESTUUR VERGADERDE maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant T\E grQndpolitiek komt nu in een beslissend sta- dium. Dit najaar nog zouden twee wetsvoorstellen aan de Kamer worden aangeboden. Het betreft hier het voorkeursrecht van de overheid (gemeente) en onteige ning op basis van gebruikswaarde. De vergadering was van mening dat deze zeker zeer nauwlettend in het oog moeten worden gehouden. Als voorlopig standpunt kwam naar voren dat geenszins voorbij mag worden gegaan aan de belangen van de individuele boer. zlm VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 63e Jaargang - No. 3300 tuinbouwblad Alhoewel er door de regelmatig vallende regenbuitjes enige vertraging in de werkzaamheden op de akker is opgetreden, kon toch in de aardappelen-, uien- en sui kerbietenoogst het nodige worden gedaan. Dat moet ook wel, want het is nu alweer oktober en er wacht nog veel werk. Zo moet b.v. de snijmais en voederbieten- oogst, onkruidbestrijding in graszaad, wintertarwe zaaien en het op wintervoor leggen van het bouwland allemaal tijdig gereed zijn. In „De maand oktober op het Zuid-Westelijk landbouwbedrijf" op pagina 9 en 10 worden de adviezen gegeven over wat er nog allemaal gebeuren moet voor oogstjaar 1975 kan worden af gesloten. QNDANKS de drukke werkzaamheden op het land heeft voorzitter Ir. D. Luteijn op de maandag 29 september j.l. te Bergen op Zoom gehouden hoofdbe stuursvergadering van de ZLM vrijwel alle bestuursleden kunnen begroeten om zich te buigen over een wel zeer uitgebreide agenda. In zijn openingswoord konstateerde de voorzitter dat vele percelen de sporen van vorig jaar duidelijk laten zien en maar weinig kunnen verdragen. In dat kader kon Ir. Luteijn de vergadering meedelen dat het Landbouw schap een bijdrageregeling voor structuurverbetering nu spoedig bij de overheid ter sprake zal brengen. Voorge steld zal worden voor groenbemesting ca. 200 gulden per hectare en voor kalkbemesting 8 gulden per ton bij te dragen. Van deze regeling zou elk bedrijf gedurende 3 jaar moeten kunnen profiteren. Met voldoening bracht Ir. Luteijn het bericht over dat de overheid de concept-beheersovereenkomsten voor het heggen- en ganzengebied nu definitief heeft goedge keurd. Afgezien van enkele wijzigingen op het gebied van de coördinatie zijn er geen afwijkingen. Dit houdt in dat de vergoedingen per meter heg en per hectare ganzen- gebied door de overheid zijn overgenomen. De Commis sie denkt nog één vergadering nodig te hebben om de beheersovereenkomsten ook voor eigenaars/gebruikers, pachters en eigenaars/verpachters rond te krijgen. Aan de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap zal voor gesteld worden om in de eerste week van november een voorlichtingsbijeenkomst met de betrokkenen en belang hebbenden te beleggen. Minder goede verwachtingen had de ZLM-voorzitter voor de Brusselse Prinsjesdag". De' pressie van met name Duitsland om scherp te bezuinigen op de E.E.G.- begroting noemde de heer Luteijn zeer verontrustend: ,,De financiële mede-verantwoordelijkheid van de boer voor het melkbeleid en de voorstellen om zachte tarwe's buiten de interventieregeling te brengen dienen in Copa- verband fel te worden bestreden". De ZLM-voorzitter sprak tot slot van zijn openings woord de hoop uit dat Minister Van der Stee bij de be handeling van de (nationale) landbouwbegroting met een duidelijk eigen visie zal komen over het in Brussel te voe ren beleid in het belang van de Nederlandse boer en tuinder. „Het wordt de hoogste tijd dat de minister nu eindelijk eens zijn jasje voor ons uittrekt", aldus de heer Luteijn. INKRIMPING BEDRIJFSVOORLICHTING Y Ï-JET Hoofdbestuur wees een inkrimping van de Dienst Bedrijfsontwikkeling van de hand. Met in stemming werd kennis genomen van de mededeling van de heer Luteijn dat alle 12 Provinciale Raden zich tegen deze plannen hadden gekeerd. Ook in de Landelijke Raad voor de Bedrijfsontwikkeling hebben de vertegen woordigers van het bedrijfsleven zich hieraan gecon formeerd en duidelijk gesteld dat zij geen enkele ver antwoordelijkheid meer kunnen dragen voor een goed funktioneren van de voorlichting wanneer het apparaat verder wordt ingekrompen. Aan het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap zou worden gevraagd zich direkt tot minister en 2e Kamer te wenden met het uitdrukkelijk verzoek de voorgestelde inkrimping ongedaan te maken. MILJOENENNOTA EN LANDBOUWBEGROTING I-JET Hoofdbestuur stond uitvoerig stil bij de land bouwbegroting 1976. Ondanks het feit dat op fis caal- en sociaal terrein enigszins aan de verlangens is tegemoetgekomen werden de maatregelen volstrekt on toereikend genoemd om van redelijke invloed te kunnen zijn op de inkomenspositie. Met name zijn deze juist voor de lagere inkomens niet van wezenlijk belang. Er kan eerst van een werkelijke verbetering sprake zijn wanneer de zelfstandigenaftrek en oudedagsreserve drastisch In dit nummer o.m.: O.V.M.-verzekeringen een kostbare verzameling van schaden pag. 5 ■fc Commentaar op rap port „De jonge Agrariër" pag. 6 Overjarig zaaizaad van tarwe pag. 7 Mechanisatienieuws pag. 8 Arbeidsrationalisatie in en om de stal pag. 9 Tuintips - tijd voor uw rozen! pag. 12 Tufnbouwklanken pag. 13 Voor de vrouw pag. 17 worden opgetrokken. Ook de druk van de sociale lasten is niet noemenswaard verlicht. Het struktuurbeleid ver toont een gevaarlijke tendens: Het meest in het oog val lend is daarbij dat er weer minder geld beschikbaar is voor ruilverkavelingen. Ook is er nog geen zicht op het weer openstellen van de regeling voor particulier cultuurtechnische werken (P.C.W.) en laten de beschikbare middelen voor het Ont- wikkelings en Saneringsfonds te wensen over. Alsof dit alles nog niet genoeg is moest het Hoofdbe stuur van de ZLM tevens konstateren dat de struktuur- maatregelen voor met name de groep middenbedrijven en de jonge agrariërs te beperkt van opzet zijn. Dit alles in schrille tegenstelling tot de maatregelen voor natuur- en landschapsbescherming, die wél de volle aandacht krijgen. Wat het markt- en prijsbeleid betreft was de vergade ring van mening dat het de minister aan een eigen visie ontbreekt! Dat geldt in het bijzonder het achterwegeblij- ven van een krachtige stellingname tegen het E.E.G.- melkbeleid en de olie- en gasprijsregeling voor de glas tuinbouw. INKOMENSSITUATIE O ET Hoofdbestuur konstateerde met instemming dat de minister nu eindelijk erkent dat 74/75 een slecht jaar is geweest en dat de slechte inkomenssituatie van boer- en tuinder veel te wensen over laat. Helaas worden de LE.I.-cijfers nog steeds verkeerd gebruikt en geven op die manier een geflatteerd beeld. De praktijk is nog minder rooskleurig dan uit de desbetreffende gegevens die in de Memorie van Toelichting zijn opgenomen blijkt. Het Hoofdbestuur was dan ook erg benieuwd naar de beloofde geactualiseerde L.E.I.-cijfers. „Het wordt overi gens wel tijd dat deze uitgebracht worden". De conclusie van de vergadering was dat een wezenlijke oplossing van de inkomensproblematiek alleen gezocht kan worden in de prijzensfeer. GRONDPOLITIEK WAT NU? I-IET geheel overziende kwam het ZLM-hoofdbestuur tot het standpunt dat op de meest krachtige wijze geijverd moet blijven worden voor volledige inwilliging van de gerechtvaardigde eisen, „liefst in de overlegsitua tie". Het is geen kwestie van méér willen dan een ander, maar met minder fordt geen genoegen genomen". In dit verband gaf het Hoofdbestuur zijn volledige steun aan de wijze waarop ZLM-voorzitter ir Luteijn de belan gen van de landbouw naar buiten brengt en verdedigt: ,,We juichen het toe dat de voorzitter niet reeds bij voor baat in de compromis-sfeer gaat zitten", aldus het Hoofd bestuur. (Zie verder pag. 3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 1