INTERNATIONAAL OVERZICHT GEDULD RAAKT OP! maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant zlm land- en tuinbouwblad VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 63e Jaargang - No. 3292 ONS COMMENTAAR De op verschillende plaatsen in Zeeland gehouden fokveedagen zijn weer achter de rug. Op pagina 6 en 7 zijn korte verslagen van de Bevelandse en Thoolse fokveedag opgenomen. Daaruit blijkt dat de belangstelling van andere veehouders dan de inschrijvers eerder af dan toeneemt, zodat bezinning over de verdere toekomst van deze dagen gewenst lijkt. De foto is van de Toggenburger bok Jan Dirk van J. D. Lindenbergh te Schore die op de Bevelandse fokveedag 1975 kampioen werd. I N de maand juli heeft het internationaal agrarisch qieuws zich toegespitst op de vrij onverwachte grote graanaankopen van de Sovjet-Unie en rond de tarwe en de wijn in de Europese Gemeenschap. Laten wij de moeilijkheden van produktie, destillatie en afzet van wijn en daaruit te brouwen alcohol buiten beschou wing, dan is weer eens duidelijk aangetoond welk een grote rol de granen en daarbij dan weer het broodgraan, de tarwe spelen in het leven van de mensen hier op aar de. Een groot deel van de honger en de ondervoeding in de onderontwikkelde landen is te wijten aan een onvol doende graanproduktie in eigen land en aan onvoldoen de koopkracht lees werkgelegenheid om graan te kopen in de grote graanproducerende landen. Juist door het gebrek aan koopkrachtige vraag is de prijs in de graanproducerende landen dan weer niet voldoende aan trekkelijk om de produktie uit te breiden. En zo draaien wij nu al lang in een kringetje rond, waarbij de laatste jaren de georganiseerde voedselhulp van de wereldvoed selorganisatie van de Verenigde Naties, de F.A.O. voor enig soelaas zorgt, maar geen werkelijke oplossing biedt. Dat zou slechts een wereldaccoord tussen producenten- landen, koopkrachtige afnemerslanden en ontwikkelings landen zijn, waarin garanties voor produktie, prijzen, af zet en financiering van tijdelijke overschotten en van buffervoorraden zijn opgenomen. En waaraan men zich ook houdt! Maar van een dergelijke ideale toestand zijn wij nog ver verwijderd in een wereld, waarin men veel meer aandacht schenkt aan de onderlinge politieke twis ten dan aan welvaart en welzijn van de volkeren. Over een internationale tarwe- of graanovereenkomst wordt nauwelijks meer gesproken! Mr. J. F. G. SCHUNGEMANN IJ IT de gang van zaken gedurende de laatste jardn op het wereldgraanfront valt in ieder geval op te maken, dat de Sovjet-Unie en ook China wel voldoende koopkracht op internationaal gebied bezitten om bij een optredende tijdelijke graantekorten aan te vullen. De eerste zeer grote aankopen werden in 1972 gedaan in Canada, maar vooral ook in de Verenigde Staten van Amerika, dat niet lang tevoren de belemmeringen voor export naar Rusland had opgeruimd. Een zeer slechte, tegenvallende oogst was de direkte aanleiding voor deze Sovjet-aankopen, die mede oorzaak waren tot een sterke vermindering van de tot op dat ogenblik prijsdrukkende voorraden in Amerika. En tevens als oorzaak, hetgeen voor West-Europa van belang was, tot een wegvallen van de scherpe Amerikaanse eisen aan de E.E.G. tot het aankopen van meer graan, dat Europa niet nodig had. Er ontstond mede door geen al te grote oogsten in de jaren na 1972 zelfs een situatie, waarbij de wereld voorraad tarwe zo laag was, dat èn de prijzen sterk om hoog gingen èn de direkteur-generaal van de F.A.O.de Nederlander Ir. Boerma, de grote bezorgdheid van zijn organisatie over de ontstane wereldvoedselsituatie meer malen uitsprak. INMIDDELS zijn èn in de U.S.A. en in Canada zo wel de oppervlakten met tarwe ingezaaid veel gro ter dan vorige jaren, als de vooruitzichten voor de op brengsten veel gunstiger, zodat men om ons tot de Ver enigde Staten te bepalen op een 22 hogere tarwe- produktie en met een 30 hogere maisopbrengst re kent. (Zie verder pagina 2) LIET is alweer ruim een jaar geleden dat boeren en tuinders mas saal de straat op gingen om voor verbetering van hun op dat moment onge kend moeilijke positie te strijden. Wie vandaag de dag de situatie in land- en tuin bouw beziet moet konsta teren dat er van een we zenlijke positieverbetering in vergelijking met vorig jaar helaas nog geen spra ke is. Wel zijn er een paar maatregelen genomen, doch deze waren tot nu toe totaal onvoldoende om zelfs maar de voortgaande inflatoire kostenstijgingen op te vangen, laat staan een deel van de achterstand in te halen. Dat het deze zomer nog niet opnieuw tot massale pro- testakties is gekomen, is dan ook zeker niet het gevolg van een beter landbouwbeleid, maar valt grotendeels te verklaren uit een gelukkig wat vriendelijker beeld die de prijzen van een belnagrijk aantal vrije produkten te zien geven gevoegd bij, n* de zeer sombere verwachtin gen, een wat meevallende stand der gewassen. Dat betekent overigens geenszins dat de land- en tuin bouw het verder uitblijven van structurele verbeteringen in het boeremnkomen zal accepteren. Wij wachten dan ook met toenemend ongeduld op die beleid8daden, die betere boerenprijzen voor de gegaran deerde produkten mogelijk maken en die daarnaast de druk van belastingen en sociale lasten aanzienlijk kun nen verlichten. Het is goed dat men in Brussel en Den Haag terdege beseft dat naarmate het langer duurt voor dat aan deze rechtvaardige eisen wordt tegemoet aeko- men, dan wel dat direkte inkomensverhogende maatre gelen uitblijven, de dag van nieuwe boerenakties steeds naderbij komt TARWE TN dat kader bood helaas de laatste bijeenkomst van de Raad van E.G.-landbouwministers weer weinig perspectief. IntegendeelI Moet het debat van dit najaar over het eventueel in voeren van een eigen verantwoordelijkheid van de pro ducent ten aanzien van het ontstaan van zuivelvoorraden al met weinig vertrouwen tegemoet gezien worden, nog veel bonter maakte de ministerraad het ten aanzien van het (zachte) tarwebeleid. Wij willen hier duidelijk stellen dat indien het nu ge nomen principe-besluit voor 1976/77 in de praktijk zou betekenen dat het overgrote deel van onze tarwe op de voerprijs gedrukt zou worden, dit volstrekt onaanvaard baar is. Zeker nu ook dit jaar weer blijkt dat de z.g. zeer produktieve tarwerassen in de praktijk toch weer geen stand lijken te houden. Verheugd zouden we kunnen zijn met het besluit om voor dit seizoen een bijmengingspremie voor tarwe in te stellen. Ware het niet dat men onder het motto van „de vooruitzichten zijn nog zo onzeker en er doen zich be paalde ontwikkelingen op de wereldmarkt voor", deze premie voorlopig op nul heeft gesteld. Wij vinden dit wel erg gezocht om met de mond de boer gelijk te geven, maar intussen de financiële konsekwenties niet te wil len aanvaarden. Al met al zit de tarwe nog steeds duidelijk in de hoek waar de slagen vallen ën wordt de keuze voor een uit vruchtenwisselingsoverwegingen toch gewenst redelijk areaal wintertarwe er niet eenvoudiger op! LUTEIJN. In dit nummer o.m.: Tarweprijzen en Tarwekwaliteit Pagina 3 De maand augustus op het Zuid-Westelijk landbouwbedrijf Pagina 8/9 Graslandverbetering Pagina 6/7 Tuinbouw Pagina 10/11 Voor de vrouw Pagina 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 1