HOOFDBESTUUR VERGADERDE maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant land- en tuinbouwblad VRIJDAG 7 MAART 1975 63e Jaargang - No. 3271 Begin niet te vroeg, laat de grond ook onderin wat opdrogen, bewerk niet dieper dan beslist nodig is, streef naar zo weinig mogelijk bewerkingen en combineer deze zoveel mogelijk, zijn enkele van de ad viezen voor de akkerbouwer die deze week in het artikel „De maand maart op het Z.W. landbouwbedrijf" op pagina 7 gegeven worden. Bedenk dat beslissingen in het voorjaar genomen bij het bewerken en in zaaien van groot belang zijn voor de opbrengst E.G.-MARKT- EN PRIJSBELEID W'OORZITTER ir. D. Luteijn stond in zijn openings woord in de Hoofdbestuursvergadering van 3 maart 1975 uitvoerig stil bij de besluiten over de land bouwprijzen 19751976. Hij noemde de verhogingen vol strekt ontoereikend om de gestegen kosten het hoofd te kunnen bieden. Te meer, omdat geen enkele zekerheid is ingebouwd dat de gegarandeerde prijzen nu ook wer kelijk in de boerenportemonaie zullen terechtkomen. Tarwe en rundvlees zijn daar wel de meest schrijnende voorbeelden van. Mede tegen de achtergrond van recente kostprijsbere keningen door zowel het L.E.I. als enige werkgroepen in Noord- en Zuid-Beveland konstateerde de voorzitter, dat tussentijdse prijsverhogingen absoluut noodzakelijk zijn, naast een blijvende noodzaak tot een betere functione ring van het marktmechanisme voor met name tarwe en vlees. Daarbij geven de calculaties duidelijk aan, dat de stijging der kosten in een dergelijk hoog tempo plaats vindt, dat het in feite niet langer verantwoord is om prijsverhoging nog te baseren op de kostencijfers uit vo rige jaren. Voor wat de akkerbouw betreft constateerde de voor zitter, dat met name de prijsontwikkeling van de tarwe grote zorgen blijft geven. Verhoging van de rentabiliteit van de tarweteeltVordt steeds urgenter, wil de gehele akkerbouwsektor weer gezond gemaakt kunnen worden, Immers in de huidige situatie bestaat steeds meer de neiging om in z.g. vrije produkten als aardappelen, uien, handelsgewassen enz. te vluchten met alle risico's voor de prijsvorming vandien. De voorzitter constateerde voorts, dat de veehouderij- sektor de melkprijsverhoging van gemiddeld 7,4 vol strekt ontoereikend is om het jaar zonder inkomensach teruitgang mee door te komen. Zeker als daarbij reke ning wordt gehouden met de konstant in mineur verke rende rundvleesmarkt, die eveneens een sterke druk op het inkomen van de melkveehouderij legt. AANVULLENDE MAATREGELEN pi ET Hoofdbestuur formuleerde na uitvoerige discus sie het volgende pakket aanvullende maatregelen, die noodzakelijk worden geacht om een verdere terug gang in de inkomenspositie van land- en tuinbouw te voorkomen. E.G.: tussentijdse prijsverhoging omstreeks 1 juni, mede ge baseerd op de ontwikkeling van de produktiekosten gedurende de 1e helft van 1975. herinvoering op korte termijn van een denaturatiepre- mie op tarwe. handhaving van de exportstop op rundvlees. invoering van een Europese rooiregeling voor de fruit teelt. Nederlandse overheid: snelle doorvoering van beter fiscaal en sociaal klimaat voor zelfstandigen, onder meer door: afschaffing belastingclaim op oudedagsreservering. verhoging zelfstandigenaftrek tot reëel niveau. In dit nummer o.m.: De granen-, zaden- en peulvruchtenmarkt Pagina 4 Uit de praktijk Pagina 5/6 De maand maart op het Z.W. landbouwbedrijf Pagina 7/15 Komt de boer aan zijn trekken? Wie of wat is er fout? Pagina 8/9 Mechanisatie- en ander nieuws Pagina 10/11 Aktualiteiten bij de bietenteelt; Het koelen van fruit en groentegewassen Pagina 12/13 Het drijfmestsysteem in grupstallen Pagina 17 Veehouderijzaken en mollenbestrijding Pagina 18/19/20 De wijzigingen in de C.A.O.'s land- en tuinbouw per 1 januari 1975 Pagina 27 verdubbeling vrijstelling vermogensbelasting. bevriezing premie volksverzekering arbeid- en onge schiktheid op laag niveau. Maatregelen ter ondersteuning van de markt zoals: faciliteiten bij de export van tarwe. - opstelling interventie voor 2e kwaliteitskoeien. maximale benutting van de mogelijkheden, die de rundvleespremieregeling van 1 mei1 maart biedt. snelle invoering van een permanente subsidieregeling agrarische bedrijfsgebouwen. iverdubbeling van de BTW op landbouwprodukten of daarmee overeenkomende maatregelen zolang markt en prijsbeleid en fiscaal beleid onvoldoende garan ties voor een rechtvaardige inkomensontwikkeling bie den. Besloten werd deze aanvullende maatregelen in het landelijk overleg in te brengen. Daarbij zal er met klem op worden gewezen, dat zonder extra maatregelen de inkomenspositie, zowel in de akkerbouw, veehouderij als fruitteelt verder zal verslechteren, waardoor de conti nuïteit van vele bedrijven direkt in gevaar komt. Tegen die achtergrond is de stemming zeer gespannen en kun nen alleen daadwerkelijk effectieve maatregelen nieuwe onrust voorkomen. Voorts besloot het hoofdbestuur er voor te pleiten het formuleren van de aanvullende voorstellen zoveel moge lijk in het uitgebreide CLO-overleg te laten plaatsvinden, waardoor een meer rechtstreekse betrokkenheid van de regionale organisaties mogelijk wordt gemaakt. In dat kader werd door het H.B. het voorstel van haar voorzit ter om het uitgebreid 3 CLO-overleg in de toekomst om te vormen tot een meer geregeld bij elkaar komende boerenparlement ondersteund. REGELINGEN WATEROVERLAST "W'OORZITTER ir. D. Luteijn stond uitgebreid stil bij de te verwachten gevolgen van het natte najaar voor het opbrengstvermogen van de grond, nu enige vorst van betekenis is uitgebleven. Hij konstateerde dat wat dieper in de grond de struktuur nog zeer veel te wen sen overlaat. Optimale oogsten mogen voor 1975 dan ook zeker niet verwacht worden. Het droge weer van de laatste weken maakt het ge lukkig mogelijk om nog veel aardappelpercelen te rooien, waardoor het land „schoongemaakt" kan worden. De ge rooide aardappelen gaan praktisch volledig in de vee- voedersektor of de aardappelmeelindustrie. Het zou daarbij een goede zaak zijn, wanneer met name enige aardappelmeelfabrieken in de komende periode nog een belangrijk kwantum aardappelen zouden kunnen verwerken. Voorts nam de vergadering met instemming kennis van de mededelingen, dat nog deze week het overgrote deel van de oogstschadeuitkeringen betaald zal worden. Aan gedrongen werd voorts op een snelle uitkering in die ge vallen, waar nog enige administratieve en controleforma liteiten vervuld moeten worden. Voorts nam de vergade- (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 1